دوشنبه 12 خرداد 1399 - 16:55
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

ضياء آراسته

 

ربناهاي قرآن را خيلي دوست دارم

 

گفت‌وگو با دكتر حسين كرمي، پزشك و قاري بين‌المللي

 

دكتر حسين كرمي، متولد سال 1342 در شهر اردبيل، متخصص جراحي كليه، فوق تخصص درمان آندوسكوپي كليه و استاد دانشگاه شهيد بهشتي، بيش از 30 سال است كه فعاليت قرآني مي‌كند. آن طور كه خودش مي‌گويد آموختن قرآن را از صفر شروع و پس از مدتي عنوان‌هاي زيادي را در مسابقات بين‌المللي قرآن كسب كرده كه مقام اول مسابقات بين‌المللي قرآن در سوريه، مقام دوم همين مسابقات در مالزي و مقام اول شانزدهمين مسابقه بين‌المللي تهران با حضور 40 كشور جهان از جمله آن‌هاست.

وي معتقد است علاقه شخصي به قرآن و فضاي مذهبي خانوادگي‌اش دو عامل بسيار مهم براي رسيدن او به موفقيت در اين زمينه بوده است: «جو مذهبي و قرآني خانواده و فضاي مذهبي شهر اردبيل همراه با  استعداد و علاقه‌اي كه به قرائت قرآن كريم داشتم باعث شد همواره طي سال‌هاي متمادي بتوانم مؤانست خوبي با قرآن داشته باشم و از آن به خوبي بهره‌ ببرم.»

كرمي در پاسخ به اين سؤال كه فرق يك قاري جراح با يك قاري معمولي چيست، مي‌گويد: «كسي كه با قرآن مأنوس است و در آيات قرآن تفكر مي‌كند و سعي مي‌كند در زندگي رهنمودهاي قرآن را به كار بگيرد، يك بعد معنوي بسيار قوي به شخصيتش اضافه مي‌شود. اين بعد معنوي از بركت قرآن كريم در او به وجود مي‌آيد. چنين كسي مطمئناً ديد قوي‌تري به جهان هستي و زندگي پيدا مي‌كند و مسئوليت‌پذيري او در مقابل اعمالش بيشتر مي‌شود چرا كه بنا بر آيات قرآن هر كسي سزاي كوچك‌ترين نيكي و شر خود را مي‌بيند. من هم به عنوان يك پزشك جراح بعد معنوي قرآن كريم را در زندگي خود به خوبي حس مي‌كنم. خوشحالم كه مردم و همكارانم كم و بيش من را به عنوان يك قاري بين‌المللي قرآن و كسي كه اذانش از صدا و سيما پخش مي‌شود، مي‌شناسند.»

به علت مشغله زياد اين قاري بين‌المللي و انجام فعاليت‌هاي پزشكي، فرصت چنداني براي تعليم قرائت قرآن به ديگران براي او باقي نمي‌ماند: «براي دانشجويان پزشكي و كساني كه زير نظر من دوره تخصصي را طي مي‌كنند، ماهيانه جلسات قرائت قرآن كريم برگزار مي‌كنم. هم‌اكنون جلسات قرائت قرآن جراحان گروه ارولوژي دانشگاه شهيد بهشتي ماهيانه به طور مرتب برگزار مي‌شود. در اين جلسات به دانشجويان تجويد و قرائت قرآن آموزش مي‌دهم.»

به گفته كرمي يادگيري دقيق قرائت قرآن كريم فقط با شركت در كلاس‌هاي آموزشي ميسر نمي‌شود: «تمرين و ممارست در يادگيري قرائت قرآن بسيار اهميت دارد. من علاوه بر شركت در جلسات قرآن استاد مولايي، سعي كردم با تمرين و ممارست و گوش دادن به نوارهاي مختلف آموزشي و غيرآموزشي قرآن، توانايي خود را در اين زمينه بالا ببرم. به نظر من انسان هميشه بايد در حال آموختن باشد. كسي كه فكر مي‌كند به مرحله استادي رسيده و ديگر نبايد آموزش ببيند، در اشتباه است.»

وي با تأكيد بر اين كه بايد حلاوت و شيريني قرائت قرآن كريم را به جوانان نشان بدهيم، ادامه مي‌دهد: «نبايد كسي را به زور و با تحميل به سمت قرآن بكشانيم. بايد با فضاسازي لازم جوانان و نوجوانان را به قرآن علاقه‌مند كنيم. به نظر من بايد جذابيت‌ها، معاني و قصص قرآن را با زباني ساده و قابل فهم به فرزندان خود معرفي كنيم تا زمينه علاقه‌مندي و عشق به قرآن در آن‌ها فراهم شود. دوست دارم فرزندانم اگر قاري قرآن هم نشوند، اهل قرآن شوند. اهل قرآن بودن مهم است.»

وي در مورد دليل علاقه‌مند شدنش به قرآن كريم مي‌گويد: «قرآن را به صورت غيركلاسيك مي‌خواندم. قبل از انقلاب اسلامي روزي پيچ راديو را مي‌چرخاندم كه صداي زيباي تلاوت قرآن يكي از اساتيد تا قلب من نفوذ كرد و تصميم گرفتم قرائت قرآن را به صورت جدي‌تري دنبال كنم. شنيدن صداي تلاوت قرآن از راديو در آن روز نقطه عطفي در زندگي قرآني من بود.»

كرمي همچنين در مورد جراحي و رابطه آن با قرآن كريم مي‌گويد: «يكي از جراحان بزرگ مي‌گويد من خدا را در زير تيغ جراحي مي‌بينم. هر موقع جراحي مي‌كنم و شگفتي‌هاي آفرينش را زير تيغ خود مي‌بينم، به ياد آيه فتبارك‌الله احسن الخالقين مي‌افتم. در خلقت بدن انسان آن قدر ظرافت به كار رفته است كه ما جراحان نبايد كوچك‌ترين اشتباهي بكنيم، و گر نه به قيمت جان بيمار تمام مي‌شود. نقشه، ساختمان و آناتومي بدن انسان يكي از راه‌هاي اصلي خداشناسي است.»

خواندن قرآن كار دل است. اين جمله را دكتر كرمي از دل مي‌گويد چرا كه شغل او چيز ديگري است: «هيچ وقت به عنوان شغل و وسيلة اتزاق به قرآن كريم نگاه نكرده‌ام. قرائت قرآن را به عنوان يك كار هنري اسلامي قوي، لذت‌بخش و روح‌افزا ادامه مي‌دهم.»

وي در پاسخ به اين سؤال كه كدام يك از آيه‌هاي قرآن بيشتر به دل شما نشسته است، يادآور مي‌شود: «ربناهاي قرآن را خيلي دوست دارم. آياتي كه در مورد خداشناسي است مخصوصاً آيات پاياني سوره كهف بيشتر به دل من مي‌نشيند. خدا در اين آيه‌ها مي‌گويد اگر تمام درختان مداد و قلم شوند و تمام اقيانوس‌ها مركب، شما نمي‌توانيد نعمت‌هاي من را بشماريد. اين آيات، آيات عجيبي هستند.»

كرمي معتقد است سازمان‌هاي چند نهادي كه فقط بخشي از كار و فعاليت خود را به قرآن اختصاص مي‌دهند، نمي‌توانند چندان تأثيرگذار باشند: «آرزو مي‌كنم روزي قرآن كريم داراي وزارت‌خانه‌اي‌ در كشور شود تا تمام سياست‌گذاري‌ها و فعاليت‌هاي قرآني زير نظر آن وزارت‌خانه انجام شود.»

 

 

 

سه‌شنبه 21 ارديبهشت 1389 - 10:15


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری