يكشنبه 18 خرداد 1399 - 12:38
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

1095 عنوان كتاب در غرفه اميركبير

 

موسسه انتشارات اميركبير وابسته به‌سازمان تبليغات اسلامي، در 12/8/1328 هجري شمسي با خريد سرقفلي اولين فروشگاه خود در خيابان ناصر خسرو تهران شروع به كار كرد و در تاريخ 17/4/1364 هجري شمسي بنام « موسسه عام المنفعه غير انتفاعي انتشارات امير كبير » به ثبت رسيد و از سال 1385 هجري شمسي با مديريت جديد آقاي احمد نثاري در راه توسعه و افزايش كيفيت توليدات خود گامهاي جديد و موثري برداشته است .

اين موسسه با در اختيار داشتن 7 مارك تجاري « اميركبير، جيبي (فرانكلين)، سيمرغ، شكوفه،كتابهاي طلائي، پرستو، چاپ و نشر بين الملل» و فروشگاههاي متعدد در سطح كشور و همچنين موقعيت مكاني و استراتژيك دفتر مركزي و چاپخانه و عامل انحصاري فروش خود ( بترتيب در ميدان استقلال بهارستان و انقلاب ) توانسته است سهم عمده اي از بازار چاپ و انتشار و پخش كتاب را در ايران نصيب خود كند .

موسسه انتشاراتي اميرکبير امسال 1095 عنوان كتاب  را با موضوع‌هاي تاريخ، دين، ادبيات، علوم سياسي، اقتصاد، عرفان و تصوف، روان‌شناسي، فلسفه و منطق، فرهنگ‌ها/ دانشنامه‌ها، جامعه‌شناسي، ادبيات عرب، نجوم/ستاره‌شناسي، علوم پايه و كتاب‌هاي شكوفه(كودك و نوجوان) روانه غرفه خود در بيست و سومين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران، كرده است.

به‌گرارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، اين عناوين در دفترچه «فهرست كتاب‌هاي عرضه شده دربيست و سومين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران» آمده و در اختيار بازديد كنندگان از اين غرفه قرار مي‌گيرد تا با آگاهي از عناوين موجود در اين غرفه بتوانند سريع‌تر كتاب‌هاي موردنظر خود را تهيه كنند.

همچنين، در اين دفترچه عناوين متمايز شده، آثار چاپ اول موسسه در سال 1388 هم از ساير آثار نامبرده متمايز شده است. از جمله اين عناوين مي‌توان به سنت روشن انديشي در اسلام و غرب، فلسفه علم، اسكارن‌ها و كانسارهاي اسكارني،خوابگردها و لايم لايت اشاره كرد.

انتشارات اميركبير در كنار اين آثار، در حوزه نشر الكترونيك نيز بيش از 100 عنوان از آثار خود را در داخل نرم‌افزار طراحي شده توسط شركت نشر الكترونيك ايران، با عناوين «فروشگاه همراه اميركبير» و «نسخه آزمايشي فرهنگ آريان‌پور همراه» به مخاطبان عرضه مي‌كند كه براي نخستين بار هم در ايران طراحي شده است.

اين نرم افزار در دو نسخه محلي بر روي بستري نظير کيوسک هاي اطلاع رساني و تحت وب عرضه مي شود.

برهمين اساس، فهرست آثار كتاب‌هاي جيبي وابسته به‌سازمان تبليغات اسلامي كه در نمايشگاه 23بين المللي كتاب تهران نيز در بروشوري جداگانه با 171 عنوان آمده كه مي‌توان براي نمونه به مجموعه 22جلدي تصويري از ادبيات كلاسيك جهان، مجموعه 14جلدي جهان ما و مجموعه 6جلدي طنز در متون ادب پارسي اشاره كرد.

در اين راستا، سيد فريد قاسمي كه مجموعه مفاخر مطبوعات و مجله‌هاي مطبوعاتي را براي كتاب‌هاي جيبي انتشارات امير‌كبير در دست تاليف دارد، «ايرانشناس مجله‌نگار» كه زندگي و كارنامه مطبوعاتي ايرج افشار، چهره‌نامدار عرصه فرهنگ و مطبوعات را در بيش از هزار صفحه به رشته تحرير در آورده و به دوره از نمايشگاه كتاب فرستاده است.

كتاب «روح‌الله خالقي» از سيد ابوالحسن مختاباد هم در مجموعه مفاخر موسيقي انتشارات امير كبير به نمايشگاه امسال رسيده است. اين نويسنده در حال حاضر مشغول به‌رشته تحريردرآوردن اقبال آذر است كه در اين مجموعه نيز عرضه خواهد شد.

چندي پيش از حجت‌الاسلام والمسلمين مهدي خاموشي، درباره موسسه انتشارت اميركبير وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، در سايت اين سازمان خواندم: توقع من اين است که انتشارات اميرکبير به عنوان يکي از بخش‌هاي مهم سازمان تبليغات اسلامي، در جبهه مدافع انقلاب اسلامي فعاليت گسترده و چشمگيري داشته باشد و همسو با راهبردها و سند چشم‌انداز تبليغات اسلامي حرکت كند.

در اين راستا مي‌توان گفت، علاقه‌مندان حوزه ادبيات دفاع مقدس با مراجعه به اين انتشارات كه  240 عنوان از تازه‌ترين آثار خود را در بيست‌وسومين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران عرضه كرده است، مي‌توانند 53 عنوان در ارتباط با موضوع دفاع مقدس را مشاهده و خريداري كنند.

سيد محمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي؛ كه در نمايشگاه 23 كتاب، حضور داشت، درباره ترجمه کتاب‌هاي دفاع مقدس و انتشار آن در کشورهاي مختلف گفت: اين اقدام چندان تبليغ نمي‌شود و بسياري از مردم هم از آن اطلاع ندارد، البته دوستان در معاونت فرهنگي همت بيشتر ي خواهند کرد تا اين اقدام از طريق رسانه‌ها صورت گيرد.

همچنين، از ديگر فعاليت‌هاي انتشارات اميركبير مي‌توان نوشت كه اين انتشارات در قالب مجموعه‌اي با عنوان «روايتي ديگر» اقدام به چاپ و انتشار فيلمنامه، نمايشنامه و داستان‌هاي كوتاه دفاع مقدس كرده است.

اين انتشارات در بيست و دومين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران با 120 عنوان چاپ اول و 300 عنوان تجديد چاپي آمده بود كه  امسال 700 عنوان كتاب با آرم اصلي اميركبير، 300 عنوان كتاب شكوفه و 400 عنوان در نشر چاپ بين‌الملل را روانه ميزهاي غرفه خود كرده است.

ده‌دشتي مسوول غرفه انتشارات اميركبير در اين دوره با شاره به ادبيات كودك و نوجوان مي‌گويد: در اين انتشارات همواره تلاش كرده‌ايم تا فرم و قالب كتاب‌هاي كودكان و نوجوانان را از فرم سنتي خارج كنيم و براي رسيدن به اين منظور در زمينه جنس كاغذ تا قيمت سعي كرده‌ايم تغييرات قابل توجه‌اي بدهيم.

وي با اشاره به لوح صوتي كتاب «قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب»، گفت: اين كتاب صوتي علي‌رغم تلاش‌هاي اميركبير به اين دوره از نمايشكاه كتاب نرسيد اما كتاب صوتي «ماجراي آدم كوچولوها»  به اين دوره از نمايشگاه رسيد.

در اين راستا، رمان نوجوانانه «کودکي هاي زمين» با پس زمينه دفاع مقدس قرار بود به زودي از سوي انتشارات اميرکبير چاپ و در بيست و سومين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران عرضه شود كه متاسفانه نامش در دفترچه فهرست كتاب‌هاي عرضه شده در اين دوره از نمايشگاه مشاهده نمي‌شود.

جمشيد خانيان نويسنده اين اثر، مي‌گويد: «کودکي هاي زمين» داستاني است که در پس زمينه دفاع مقدس روايت مي‌شود. در اين داستان پسربچه‌اي که خانواده خود را در جنگ تحميلي از دست داده، او به دنبال تنها بازمانده خانواده راهي خرمشهر مي شود و ...

خانيان نمايشنامه هاي «بابور»، «عشق سال ريکن»، «روي ني‌بندي»، «پرگار» و رمان هاي «چهارمين نامه»، «کودکي هاي زمين» و «سبور» با موضوع دفاع مقدس را در كارنامه ادبي خود دارد.

علاقمندان براي بازديد از غرفه اميركبير مي‌بايست به انتهاي سالن سه غرفه بيست و ششم مراجعه كنند.

بازديدكنندگان مي‌توانند در صورت تمايل به‌دريافت اخبار انتشارات از راه‌پيام كوتاه عدد 1 را به شماره 30008657ارسال كنند،، براي مشاهده آخرين اخبار اين انتشارات هم  به آدرس اينترنتي www.amirkabir.net  مراجعه و در صورت تمايل پيام و پيشنهادات و انتقادات خود را نيز  بهinfo@ amirkabir.net   ارسال كنند.

گفتني‌است،  مراجعه كنندگان يا عضويت در سايت موسسه مي‌توانند از امكاناتي همچون ارسال رايگان كتاب(در صورت خريد اينترنتي)، ارسال فهرست آثار چاپ اول و تجديد چاپ، ارسال خبرنامه و ارسال ساير اخبار موسسه از قبيل رونمايي، نقد كتاب و... برخوردار شوند.

 

 

دوشنبه 20 ارديبهشت 1389 - 10:3


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری