جمعه 16 خرداد 1399 - 4:45
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

خاطرات شيخ مصطفي رهنما

 

 

 مسعود كرمييان با اختيار گرفتن پنجاه ساعت مصاحبه حضوري از  شيخ مصطفي رهنمايي؛ كه از مبارزان دورة پهلوي، از بقاياي نسل روحانيون دهه بيست و سي، در سال‌هاي 78 و 79  و پيلده‌سازي آن‌ها در82، موفق شد اين كتاب را در سال 84 به چاپ رساند.

به‌گزارش سازمان تبليغات‌اسلامي، در اين كتاب از زبان رهنمايي درباره سيد محمد بهبهاني، فلسفي و مطهري بيش‌تر مي‌دانيم، براي نمونه رهنما در قسمتي از كتاب مي‌گويد،  وقتي بعد از کودتا مرا گرفتند به من گفتند بايد بروي خانه بهبهاني و او تو را توبه بدهد. در جاي ديگر هم از زنداني شدن جمعي از علما در سال 42 مي‌خوانيم و پاي خاطراتش با آقاي فلسفي كه از وي به نيکي ياد نمي‌کند، مي‌نشينيم و متوجه مي‌شويم او موضع آقاي مطهري را در آن جمع برخلاف فلسفي مي‌داند. و همان صفحات از زبان مطهري مي‌گويد که امام درباره محمد باقر کمره‌اي که کتابچه‌اي در دفاع از لوايح ششگانه شاه داده بود گفتند که او آدم بدي نيست خيال مي‌کند اين لوايح به نفع کشاورزان است و در ادامه خاطراتش از احمد آرامش، کريم کشاورز و کريم پور شيرازي با پيشوند مرحوم ياد مي کند. در اين خاطرات از حاج سراج انصاري يا ميرزا خليل کمره اي که يک‌بار هم ناجي شده و او را از تبعيد خارک نجات داد يا ميرزا محمد باقر کمره‌اي که بسياري از سر مقاله‌‌هاي حيات مسلمين را مي‌نوشت، به ندرت در اين خاطرات نام‌‌برده شده است.

وقتي به دست‌نوشته‌هاي او از خاطرات خارک مي‌رسيم آن‌جا كه مي‌خوانيم امروز پلو ملخ خورديم. خيلي خوشمزه بود. گوشت لطيف و لذيذ و مقوي دارد. تعجب نکنيد. اسم اين نوع ملخ ميگو مي باشد. احساس مي‌كني اين رزمندگان چگونه با فرصت‌هاي كوچك زندگي‌اشان، شاد زندگي كرده‌اند يا آن‌جا كه به اشخاص و افراد و نامه نگاري‌هاي مادر و پدرش و نامه‌هاي او به برخي از مطبوعات و اشخاص مي‌رسيم رقت  احساساتش را حس مي‌كنيم.

كرميان درباره چگونگي جمع‌آوري اين كتاب مي‌گويد: تدوين خاطرات «شيخ مصطفي رهنما» دشواري‌هاي زيادي داشت كه مهم‌ترين آن كهولت سن و فراموشي يا تداخل حوادث بود كه مي‌بايستي با مراجعه به اسناد و كمك گرفتن از راويان ديگر ابهامات آن را برطرف مي نمودم. 1

اين عضو نهضت ملي شدن صنعت نفت و مخالف حكومت پهلوي دوم در سال1304  از خواهر شهيد عبدالحسين و محمد واحدي از شهداي فدائيان اسلام، متولد شد.. وي در دوران پهلوي اول در حالي كه در آغاز جواني قرار داشت، با واسطه مخالفت پدربزرگش با حكومت رضاشاه رژيم مزدور، آشنا شد و به‌دنبال مبارزات خود بعد از ‌كودتاي 28 مرداد چندين بار از سوي ساواك زنداني، شكنجه و تبعيد شد.

شيخ مصطفي رهنما از جمله شخصيت‌‌هاي روحاني ـ مطبوعاتي ايراني است که در نجف و کاظمين تحصيل كرده بود. وي به‌دليل اهميتي كه براي جهان اسلام قائل بود، از آن دو شهر  مقالاتي براي نشريه آيين اسلام در ايران مي‌فرستاد. رهنما از سال 1326ش/ 1366 ق به ايران برگشت تا راه خود را ادامه دهد. اين چهره مبارزاتي  به‌دليل مخالفت ورزي خود با اسرائيل و حمايت از تشكيل كشور فلسطين، چهره‌اي بين المللي هم يافته لست.

اين كتاب در167 صفحه قطع رقعي، با‌شمارگان2500 نسخ و  قيمت 26000ريال به‌همت دفتر ادبيات و هنر مقاومت اسلامي حوزه هنري وابسته به‌سازمان تبليغات اسلامي، از سوي انتشارات سوره مهر وابسته به اين سازمان منتشر و روانه بازار نشر كتاب شد.

 

منابع:

1-    سوره مهر

2-    سايت کتابخانه تخصصي تاريخ اسلام و ايران

 

 

چهارشنبه 15 ارديبهشت 1389 - 9:8


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری