جمعه 16 خرداد 1399 - 5:26
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

خمين در گذر تاريخ

 

خمين در گذر تاريخ

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحات: 379 ص

قيمت: 11000 ريال

ناشر: انتشارات سوره مهر

در سال 1384 تعداد 28 عنوان كتاب با موضوع امام خميني(ره) انتشار پيدا كرد كه اين تعداد اگرچه نسبت به 1383، سير نزولي داشت اما 8.21 درصد از كل كتاب‌هاي منتشر شده در اين سال به بازار نشر عرضه شدكه يكي از اين كتاب‌ها «خمين در گذر تاريخ» نام داشت.

محمدجواد مرادي‌نيا در كتاب «خمين در گذر تاريخ» به‌بيان تاريخ شهرستان خمين در استان مركزي و حوادثش از ابتدا تا پايان سلطنت پهلوي مي‌پردازد و در دو فصل مستقل نيز با عنوان‌هاي «رجال خمين» و «شرح زندگي خاندان امام خميني» توجه مخاطب را به مطالب خواندني تاريخ ايران اسلامي جلب مي‌كند.

 به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات‌اسلامي، مرادي‌نيا كه براي به‌رشته تحرير درآوردن اين كتاب از كتب تاريخي، نشريات قديمي اسناد منتشر نشده و خاطرات كهن‌سالان استفاده كرده، همواره سعي داشته پس از اطمينان به‌مستند بودن اطلاعات بدست آورده اقدام به گردآوردن آن در مجموعه حاضر  با رعايت اصول تحقيق در تاريخ كند.

همچنين، علاقه‌مندان در اين كتاب با عكس‌هاي كمياب و مهمي همچون عكس سيد نورالدين هندي برادر امام خميني، عكس صحنه اعدام قاتل پدر امام خميني در سال 1284 شمسي در ميدان توپخانه تهران و عكس سيد محمد كمره‏اي (از رهبران انقلاب مشروطه) روبه‌رو مي‌شوند.

اين نويسنده در فصل‌هاي ويژگي‌هاي عمومي ـ ديدني‌هاي تاريخ، خمين از آغاز تا ظهور سلسله قاجار، خمين در عصر قاجار، خمين در انقلاب مشروطه، خمين در جنگ جهاني اول، خمين در دوره  پهلوي و خمين در انقلاب اسلامي كوشيده به بيان حقايق خواندني بپردازد.

در فصل «رجال ‌خمين» به‌زندگي برخي انديشمندان و بزرگاني همچون شيخ علي‌نقي كمره‏اي، شيخ جعفر قاضي، سيد محمد كمره‏اي، حاج ميرزا خليل كمره‏اي و سيدمحمد علي كشاورز صدر اشاره شده است.

در فصل «خاندان امام‌خميني» درباره ريشه اين خاندان و چگونگي ورود آنان به خمين، شرح حال سيد احمد (جد امام خميني) و فرزندانش، سيد مصطفي مجتهد كمره‏اي (پدر امام) و زندگي دوره كودكي و نوجواني امام خميني توضيحات مبسوط و كميابي از جمله بازتاب خبر قتل پدر امام در مطبوعات وقت و چگونگي آشنايي امام با مسايل سياسي اجتماعي در دوران نوجواني و جواني، آمده است.

در اين‌باره در اين فصل، مي‌خوانيم:

«آقا سيد مصطفي كمره‏اي به عراق مي‏رفته، در بين راه دو سه نفر به او محلق شده چندتير گلوله به سيد زده او را از پا درآورده‏اند. جنازه مقتول را به شهر آورده و قاتلين فرار كرده‏اند. نواب مستطاب والا [عضدالسطان] مامور به دستگيري مرتكبين فرستاده، يكي از آنها را گرفتار كرده و سوار از عقب سايرين رفته است».

آخرين بحث از فصل پاياني كتاب، به دارايي‏هاي امام در خمين اختصاص يافته، در اين قسمت ميزان دارايي‏هاي امام در خمين و چگونگي رسيدن آن‌ها به امام، نحوه استفاده امام از دارايي‏ها و زمين‌هاي خويش و بالاخره سرگذشت آن املاك نيز آمده است.

 پرداختن به زندگي رجال نامدار خمين همچون سيد محمد كمره‌اي، از ديگر موضوعات آمده در اين كتاب است كه توانسته به روشن ساختن برخي از  زواياي تاريك خمين با استفاده بجا و مناسب نويسنده از راهنمايي شهرهاي كوچك همجوار و نقشه خمين، سندهاي چاپ شده و نشده و واگويه‌هاي معتبر، كمك شاياني كند.

جالب است بدانيد، كتاب‌هاي توليد شده با موضوع «امام خميني(ره)» در دهه پنجاه 2.03 درصد، در دهه شصت 10.36 درصد، در دهه هفتاد 33.24 درصد و در دهه هشتاد هم 54.37 درصد است.

در سال1384 كتاب‌هايي همچون «گلچين عرفاني امام خميني»/ «هادي وكيلي»، «سير تطور تفكر سياسي امام خميني»/ «نجف لك‌زايي»،‌ «خمين در گذر تاريخ به انضمام شرح زندگي خاندان امام خميني»/ «محمدجواد مرادي‌نيا»، «خاطراتي از امام خميني(ره) براي جوانان»/ «اسدالله محمدي‌نيا»، «خودسازي و خدمت‌رساني در فرهنگ امام خميني(ره)»/ «رسول سعادتمند»، «موانع توسعه سياسي ايران از ديدگاه امام خميني(ره)»/ «نعمت‌الله عليجاني»، «خوشه‌هاي انتظار/ مجموعه شعر شاعران خميني شهر»/ «فتحالله حداديان» و «بررسي نظرات رجالي امام خميني(ره)»/ «محمدحسن رباني»درباره بنيانگذار انقلاب اسلامي، منتشر شده‌اند.

اين شهرستان درعصر كيانيان وبه دستورپادشاهي معروف به خما دختر بهمن ساخته شد، ازاين رو خمين رادر آن دوره همايون ناميده و اعراب كه همايون راخماني مي‌خواندند، به آن شهر خمايين مي‌گفتند.

گفتني است، كتاب «خمين در گذر تاريخ» در 379  صفحه برا ي اولين بار در سال1384 و با قيمت 11000ريال از سوي انتشارات سوره مهر وابسته به‌سازمان تبليغات اسلامي، منتشر و روانه بازار نشر كتاب شده است.

 

 

دوشنبه 13 ارديبهشت 1389 - 13:51


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری