پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 6:25
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

كتابشناسي به مناسبت سالروز شهادت استاد مرتضي مطهري

 

 

در اين نوشتار معلماني كه همواره ارائه دهنده الگوهاي انساني بودند و يا كتاب‌هايي كه نشان‌دهنده ارزش حضور معلمان در عرصه‌هاي مختلف بود، آمده است.

 

ديدار با ابرار

نويسنده: احمد لقماني

چاپ اول: 1382

نوبت چاپ :چاپ دوم 1384

تعداد صفحات: 148

نام انتشارات :اميركبير

شابک: 6-95-7126-964

بهاي کتاب:8500  

معرفي كتاب:

معلم امت بنيانگذار شيخ حوزه هاي علمي شيعه است. وي جامع علوم معقول و منقول است. افسوس كه به اين بزرگمرد عالم تشيع كمتر توجه شده است. اين اثر گامي است كوچك در مسير شناخت ايشان .

 

 

داستان‌هاي فكري (1) كندوكاوي فلسفي براي كودكان كتاب راهنماي معلم (تمرين)

نويسنده : فيليپ كم

مترجم: احسانه باقري

چاپ اول: 1379

نوبت چاپ: چاپ دوم 1384

تعداد صفحات: 132 صفحه

نام انتشارات: اميركبير

شابک: 9-0614-00-964

بهاي کتاب: 10000

اين كتاب راهنما، پيشنهادهايي را به دست مي دهد درباره اينكه چگونه مي توان يك درس فلسفي را عرضه كرد ، شامل اصولي اساسي است كه معلم براي هدايت يك بحث فلسفي بايد آن‌ها را بياموزد و به شما مي‌گويد كه چگونه طرح هاي بحث و تمرين‌هاي موجود در اين كتاب را مورد استفاده قرار دهيد.

 

معلم فراري

نويسنده: رحيم مخدومي

تعداد صفحات: 80 قيمت: 350 تومان

شابک: 590-471-964-x قطع: پالتويي

نوبت چاپ: چاپ نهم: 1385 شمارگان: 5000

معرفي کتاب:

زندگينامه داستانى محمدابراهيم همت، فرمانده لشكر 27محمدرسول الله (ص) سپاه، كه پس از 28 سال زندگى الهى، درسال 1362 و در جزيره مجنون از جبهه‏هاى جنگ ايران و عراق به‏شهادت رسيده است.

مقدمه كتاب با عنوان «يك جور زندگى» شرحى مختصر از سيرزندگانى وى است. 9 فصل ديگر كتاب، دربردارنده خاطراتى ازگوشه‏هاى زندگى اين شهيد است كه با زبانى داستانى و براى‏نوجوانان به نگارش درآمده است عناوين اين بخشها عبارتست از:«مورچه‏هاى زير ماشين»، «آشى كه يك وجب روغن داشت»،«معلم فرارى»، «سلاح زيربرف»، «پاهاى بزرگ»، «ظرفشويى‏نيمه‏شب»، «وحشت از شيشيه»، «پس گردنى» و «لبخندى كه روى‏سينه ماند».

دوران كودكى و ظلم ارباب/ سربازخانه شاهى و روزه ماه رمضان/مدرسه و سخنرانى و فرار/ كردستان و درگيرى با ضد انقلابها/ماجراى پوتين‏هاى كهنه/ كار نيمه شب در جبهه/... و آخرين‏لحظات زندگى عمده مطالب نقل شده در اين كتاب است.(چاپ اول: 1379)

اين کتاب توسط دفتر ادبيات و هنر مقاومت و  باجلد شميز منتشر شده است.

 

زنگ دلتنگى

شاعر: حميد هنرجو 

تعداد صفحات: 60

قطع: پالتويي

نوبت چاپ: چاپ اول: 1375

معرفي کتاب:

مجموعه 28 قطعه شعر در قالب غزل، مثنوى و شعر سپيد، بامضامين اجتماعى و عارفانه است.

شهيد و شهادت/ غم و دلتنگى/ هجران/ عشق/ انتظار/ سوگوارى برمزار شهيدان/ وصف كسانى كه امام را تنها گذاشتند/ و مضامينى ازاين دست محتواى اشعار را دربرمى‏گيرد. همچنين شاعر قطعاتى ازاشعار خود را به ياد شهدا و معلمان شهيد، حماسه‏هاى رزمندگان،«رحمان وفايى» و «سلمان هراتى» سروده است.

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

خانه کوچک ، زندگي بزرگ

نويسنده: مرتضي سرهنگي

تعداد صفحات: 30 قيمت: 250 تومان

شابک: 6-02-7326-964 قطع: پالتويي

نوبت چاپ: چاپ پنجم :1383 شمارگان: 10000

معرفي کتاب:

كتاب حاضر شامل متن گفت‌وگوي نشر كمان با پروين داعي‌پور همسر  معلم شهيد حسن باقري از سرداران و فرماندهان ارشد سپاه پاسداران مي‌باشد كه در هنگام شناسايي مواضع دشمن به شهادت رسيد. در اين گفت‌وگو ابتدا همسر شهيد از فعاليتهاي خويش پيش از آشنايي‌اش با شهيد باقر‌ي مطالبي ذكر كرده و در ادامه از نحوه شكل‌گيري ستاد مقاومت خواهران پاسداران انقلاب اسلامي با كمك شهيد علم‌‌الهدي در دبيرستان نظام وفاي اهواز، تكثير اخبار جنگ، كمك در شناسايي مواضع دشمن، امداد مجروحان جنگ، حضور در ميادين درگيري، نحوه آشنايي‌اش با شهيد، خاطرة‌ ازدواج ساده، خصوصيات اخلاقي و روحي شهيد، خاطراتي از يك سال و نيم زندگي مشتركشان در تهران و مناطق جنگي، تولد فرزندشان و نحوة باخبر شدن شهادت همسرش مطالبي را بيان مي‌كند. در پايان كتاب نيز خلاصه‌اي از زندگينامه شهيد غلامحسين افشردي (حسن باقري) از لحظه تولد، دوران تحصيل در دبستان، دبيرستان و دانشگاه، دوران قبل و بعد از انقلاب تا شهادتش آمده است.

اين کتاب از مجموعه بانوي ماه 6 که گفتگو با همسران سرداران شهيد است منتشر شده است.

 

چه کسي ماشه را خواهد کشيد

نويسنده: رحيم مخدومي

تعداد صفحات:72  قيمت: 350 تومان

شابک: 900-471-964-x قطع: پالتويي

نوبت چاپ: چاپ سوم :1385 شمارگان: 5000

معرفي کتاب:

كتاب حاضر شامل زندگي‌نامه داستاني شهيد غلامعلي پيچك مي‌باشد: كتاب شامل 8 عنوان است كه محتواي آنها عبارت است از: زندگي‌نامه (تولد، دوران تحصيل، دوران انقلاب، فرماندي وي در جبهه‌هاي غرب و شهادت)؛ لحظه تولد شهيد و انتخاب نام «غلام‌علي» به‌خاطر ارادت پدر و مادر به مولا علي(ع)؛ جر و بحث شهيد با همكلاسي‌اش در كلاس بر سر اوضاع سياسي در دوران رژيم پهلوي و تأكيد غلامعلي در پرچم‌داري مسلمانان بر رهايي از دست حكومت فساد به‌جاي پيروي از گروهكها و سازمانهايي چون كمونيستها؛ پخش اعلاميه‌ها و اسلحه در ميان كتابها در دوران پهلوي قبل از پيروزي انقلاب، ورود امام به ايران و توطئه دشمن در پخش تلويزيون و هشدار غلامعلي به مادر و ديگران براي ريختن به خيابانها و اعتراض به دشمن، فعاليتهاي مردمي و كمك به بيچارگان در مدت معلمي‌اش در سيستان و بلوچستان، غائله كردستان و خودمختاري كردها و نقش شهيد در سنندج، ماجراي دكتر طاهري و نامه‌اش به خانوادة شهيد پيچك پس از باخبري از شهادت وي.

 

گل سيمين

نويسنده: ناهيد سلماني

تعداد صفحات: 112 قيمت: 1000 تومان

شابک:5-763-471-964  قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ دوم: 1385 شمارگان: 2200

معرفي کتاب:

كتاب حاضر، خاطرات يك زن خرمشهرى(سهام طاقتي) از دوران جنگ‏ايران و عراق از سال 1359 تا 1361 است. دوران نوجوانى و جوانى‏وى مصادف با شروع جنگ است. وى على‏رغم مخالفت خانواده،همراه با خواهر و عده‏اى از دوستانش در شهر مى‏ماند و در چندبيمارستان در خرمشهر و آبادان (بيمارستان‏هاى طالقانى، شركت‏نفت و پايگاه نيروى دريايى) به كار امدادرسانى مى‏پردازد و على‏رغم‏مجروحيت در مهرماه سال 1359 و مداواى سطحى، همچنان به كارخود ادامه مى‏دهد.

وى در مرداد ماه 1361، براى ديدار خانواده‏اش به قم مى‏رود. پس ازگرفتن ديپلم و گذراندن دوره سه ماهه كارورزى در بنياد مهاجرين،براى هميشه به قم باز مى‏گردد و در آنجا به شغل معلمى مى‏پردازد.

راوى در خاطرات خود، واقعه اشغال خرمشهر توسط دشمن تاآزادسازى آن را به تصوير مى‏كشد. صحنه‏هاى دلخراشى از جنگ وشهادت مردم خرمشهر و آبادان، عملياتهاى ثامن‏الائمه وبيت‏المقدس در شكست حصر آبادان و فتح خرمشهر، خاطراتى ازشهدايى چون محمد جهان‏آرا و مهدى آلبوغبيش و تأثيرپذيرى ازشهادت دو تن از دوستان امدادگر خود با نامهاى شهناز حاجى‏شاه وشهناز محمدى عمده موارد مطرح شده در اين خاطرات است.

اين کتاب توسط دفتر ادبيات و هنر مقاومت تدوين وباجلد شميزمنتشر شده است.

 

قصه 85

نويسنده: مجيد قيصري

تعداد صفحات: 110 قيمت:: 1000 تومان

شابک: 0-278-506-964 قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول: 1386 شمارگان: 2200

معرفي کتاب:

 قصه 85، كتابي است مشتمل بر داستان‌هاي كوتاه. مجيد قيصري، اين داستان‌ها را انتخاب كرده است. تماس گرفتن با نويسندگان اين داستان‌ها و به دنبال قصه آن‌ها گشتن براي او كشفي تازه را رقم زده است. درست همان طور كه ذات داستان كوتاه براي او به منزله كشف است. قصه 85، هشت داستان كوتاه از هشت نويسنده را شامل مي‌شود. داستان‌هايي درباره رفاقت در جبهه، كودكي كه از سرويس مدرسه جامانده و معلمي كه براي رسيدن به مدرسه تأخير كرده، اما عين خيالش نيست و در نهايت هم يك روز به مدرسه نمي‌رود، قصه دختري كه وارد هجده سالگي شده و بايد كودكي را فراموش كند و ... در اين كتاب، داستان‌هايي از سميرا آرامي، حبيب احمدزاده، مرجان بصيري، فرهاد حسن‌زاده، جمشيد خانيان، علي خدايي، مرتضي كربلايي لو، مجيد قيصري و حميدرضا شاه‌آبادي منتشر شده است. داستان‌هايي با عناوين «من بازي نيستم»، «انتقام»، «فرهاد»، «تالاب»، «نور كافي»، «دو رفيق» و ...

قصه 85، شامل 110 صفحه است و در قطع رقعي عرضه شده است.

 

شما نمى‏توانيد ببينيد ...!

نويسنده: اکبر خليلي

تعداد صفحات: 80

شابک: 964-471-576-4 قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ اول: 1379

معرفي کتاب:

كتاب حاضر شامل 7 داستان كوتاه با مضامين اجتماعى وعرفانى است كه نويسنده در سالهاى 1370 تا 1377 نوشته است.داستانها عبارت است از: (شما نمى‏توانيد ببينيد!»/ ماجراى ديدارى‏از عروس يك خانواده با ارواح با اشاره به نتيجه اعمال انسانها)، («ياويلنا»/ داستان عروج يك مرد به آسمان و سقوط وى به بيان حالات‏روحى او، با استناد به آيات قرآن)، («از اين تبار»/ قصه نوزادى‏روستايى كه با استفاده از آيات قرآنى سخن مى‏گويد)، («تشيع‏جنازه»/ داستانى درباره اختلافات طبقاتى و ماجراى پيرزنى كه درمسير رفتن به تشيع جنازه يكى از دوستانش، طى اتفاقاتى از دنيامى‏رود)، («ازدواج موقت»/ ماجراى زنى روستايى كه با دو فرزند يتيم‏خود در شهر سرگردان است و براى امرار معاش آنها هر چند وقت‏يكبار به عقد مردى در مى‏آيد)، («يك نامه»/ داستان سرآشپز يك‏بيمارستان روانى كه براى رئيس بيمارستان نامه‏اى مى‏نويسد و درآن از سرقت رفتن سهيمه خوراك بيماران گله مى‏كند)، («شيطان‏دربند»/ قصه معلمى كه مى‏كوشد با الفاظ و روشهاى ساده،دانش‏آموزان را با مفاهيمى چون «خدا» و «شيطان» آشنا كند.).

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

هفت بند

نويسنده: راضيه تجار

تعداد صفحات: 96

شابک 964-471-307-9 :قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ دوم: 1376

معرفي کتاب:

مجموعه 9 داستان كوتاه عموماً از تنهايى‏ها، نگرانى‏ها ومشكلات همسران رزمندگان، اسيران و مجروحين ايرانى جنگ‏ايران و عراق، كه با استفاده از نمادهايى نظير نى، ستاره، طلوع و لاله‏و... به زيبايى به نگارش درآمده است. عناوين اين داستانهاعبارتست از: «تصويرهاى شكسته»، «قاب انتظار»، «هفت‏بند»،«هود ج.»، «از ستاره تا ستارگان»، «عروج»، «نگهدارى لاله در بادسخت است»، «طلوع» و «سفر به ريشه‏ها».

قصه پسركى كه بزرگترين تكه، آينه شكسته‏اى را روى دوچرخه‏اش‏نصب مى‏كند و در شهر به گروهى از رزمندگان مى‏رسد كه عازم جبهه‏هستند.../ تفال همسر اسير ايرانى در سر سفره هفت سين نوروز/واگويه‏هاى همسر رزمنده‏اى عكاس با چوب‏دستى وى، كه هفت بنددارد/ رويت فرشتگان بر بالين يك مجروح توسط همسر وى/ قصه‏دو برادر با نام افشين و تكين، فرزند سرهنگ قديمى ارتش كه به‏جاى خارج، عازم جبهه مى‏شوند.../ ازدواج معلمى در روستايى واعزام به جبهه و نگرانى‏هاى همسرش و... محتواى تعدادى از اين‏داستانها را دربرمى‏گيرد.(چاپ اول: 1375)

اين کتاب توسط دفتر ادبيات و هنر مقاومت تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

مجموعه نمايشنامه (دفتر 17)

 نويسنده: رحيم مخدومي . نويسنده: علي غلامي . نويسنده: سيدمحسن حسيني سمناني . نويسنده: محمد رمضاني .

تعداد صفحات:104

شابک:: 964-471-328-1 قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول: 1376

معرفي کتاب:

كتاب حاضر شامل 4 نمايشنامه «تك پرده‏اى» با عناوين‏زير است: «شهر مورچه‏ها»/ محسن سمنانى، با 9 شخصيت و درمكانى سبز مى‏گذرد. «شاپركى در زندان شهر مورچه‏ها گرفتارمى‏شود، اما موش، كبوتر و مورچه پير سعى دارند او را از اين زندان‏خلاص كنند و ...». «نگاهى از پشت پنجره»/ على غلامى، با 9شخصيت و در صحنه‏اى از يك خانه قديمى مى‏گذرد. «پسر يك‏شهيد براى بازگشت پدرش، نذر مى‏كند در شب عاشورا تا صبح طبل‏مى‏كوبد، وى در حالتى بين رويا و واقعيت پدر را مى‏بيند كه از اودرخواست مى‏كند كه سقاى عزاداران حسينى در روز عاشورا باشد و...». «نقش پنهان»/ رحيم مخدومى، در 6 شخصيت و در صحنه‏كلاس تمرين نمايش، مى‏گذرد. «معلمى سعى دارددانش‏آموزان راطى تمرين يك نمايشنامه در مدرسه، متوجه نعمت‏هايى كه دارند،بنمايد. درپى آن با روشن شدن نور ايمان در دل دانش‏آموزان،همگى با آگاهى قصد نماز مى‏كنند». «سفر بركه» محمدرضارمضانى، با 4 شخصيت و در صحنه بركه مى‏گذرد. ماجراى‏نمايشنامه فريب بركه توسط آفتابگردان جهت حركت بركه و تقلاى‏آن براى جابه‏جايى است كه موجب مى‏شود تا بركه به رودخانه‏تبديل شود.

اين کتاب توسط مركز هنرهاى نمايشى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

كوه را با صداي من بگذار!

 شاعر: سيد محمد عباسيه کهن .

تعداد صفحات: 160 قيمت: 14500 تومان

شابک: 4-214-506-964 قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول:1385 شمارگان: 2200

 معرفي کتاب:

كتاب حاضر، مجموعه گزينه‌اي از شعرهاي مرحوم سيد محمد عباسيه كهن است كه در 160 صفحه و 134 قطعه شعر گرد آمده است. مجموعه حاضر از پنج دفتر (به رنگ نيلوفر،‌ شهر من عشق، دوينچي آه مي‌كشد، يك كاروان شقايق) شعر آن مرحوم گزينش شده و به اضافه چند شعر چاپ نشده، به چاپ رسيده است. زنده‌ياد عباسيه كهن، سيد مهربان، فروتن، بزرگوار و عاشق بود. وي شاعر بود و شعر از روي تفنن نگفته است. اين يگانه سرايش را مي‌توان در غزلهاي زيباي وي ديد. «افتادن ميوه از كمال است/ اين ماه هنوز سيب كال است. چيدند ستاره‌هاي ما را/ هر شاخه علامت سؤال است. از باغچه آبروي گل رفت/ امسال بهار! خشك‌سال است و ...» اين تفرجها، كه شعري بي‌تكلف و رها با سير آفاق و انفس در هم تنيده زيباترين خاطره‌هاي سالهاي زندگي ساده، بي‌پيرايه وي را رقم زده است. تصويرهاي پررنگ از زندگي، عشق، لبخند، مدح، نعت و منقبت بزرگان دين در قالبهاي كهن و پيراسته‌اي غزل، رباعي، دوبيتي، مثنوي و چهارپاره كه نشان از توان وي در سرودن اين قالبها را دارد. وي از اهالي شمال بود و سفرة پهن چمن مرطوب در مه و باران، روح برآمده از لطافت وي را از شعر بي‌دروغ خداوند پر مي‌كرد، كلمات را مي‌خواند و در تمام عناصر شعري جريان مي‌يافت. اين جريان‌يافتگي را مي‌توان در اين رباعي به خوبي مشاهده كرد. خورشيد پرنده‌اي است در مشت‌شما/ ديوار افق دو بند انگشت‌شما/ زنهار! كه كوه شانه خالي كرده‌ست/ باري‌ست به حجم عشق بر پشت شما.»

عباسيه كهن در اولين سروده‌هايش حال و هواي هندي دارد كه بر شعرهايش غبار كهنگي مي‌نشاند، اما از آنجا كه دريچه‌هاي روحش به سمت افقهاي تازه شعر باز بوده در مجموعه‌هاي آخرش مي‌توان جهان جديدي را در شعرهايش مشاهده كرد كه متمايز از ساير غزلهاي هم‌عصر اوست. مرگ را در زندگي لو داده‌ام/ اسب عزرائيل را جو دادم. من پلنگ دشت خالي نيستم/ كوه را آواز برنو داده‌ام/ و ...» كه شاعر به سبك خاص خودش راه يافته است. زنده‌ياد كهن معلمي دانشور، شاعر دلسوخته و محجوب بود با خلوتي عارفانه و سرشار از زمزمه‌هاي ازلي ... وي در دوم تير ماه 1384 به سن 59 سالگي درگذشت و در شهرستان صومعه‌سرا با خاك سپرده شد. از ايشان پنج مجموعه شعر چاپ شده و چند كتاب ديگر از جمله شعرهاي گيلكي، تذكرة شاعران گيلان و دو اثر تحقيقي در سبك هندي در دست انتشار است.

 

شايد دستمان به ماه برسد

 گردآورنده: حوزه هنري استان تهران

تعداد صفحات: 92 قيمت: 1000 تومان

شابک: 978 ـ 964 ـ 506 ـ 449 ـ 3 قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول ١٣٨7 شمارگان: 2200

معرفي کتاب: مجموعة، كتاب حاضر حاوي چهارده داستان است كه توسط تعدادي از جوانان كرج نوشته شده است. مضامين موضوعي داستان‌ها به شرح ذيل مي‌باشد:

سفر؛ قصه زني است كه به همراه پدر، مادر، ‌همسر و دخترش به سفر مي‌رود، اما در حين سفر،‌ در مسير راه زن ناباورانه شاهد تصادف و مرگ چهار عزيرش مي‌شود.

صندلي خالي؛ داستان خانم معلمي است كه بعد از پايان كارش در مدرسه به خانه برمي‌گردد. اين معلم به دليل خستگي زياد در اتوبوس نگران صندلي خالي است كه...

دو كبوتر سفيد؛ داستان مردي به‌نام كريم و همسرش مينو است كه به ميهماني دوستشان علي مي‌روند. علي به آن‌ها دو كبوتر سفيد هديه مي‌دهد و...

سنگ بلورين؛ داستان زني است كه در شكم يك ماهي سنگي بلورين مي‌يابد. او به دليل رفتار نادرست همسرش از او ناراضي است.

ليست خريد روزانه؛ داستان زني كه همسرش دچار بيماري سختي است. آن‌ها دو فرزند دوقلو دارند. به دليل بيماري همسر رفته‌رفته وضعيت مالي‌شان بد مي‌شود. او به شيريني‌پزي روي مي‌آورد. او هر زمان كه ليست خريد را مي‌نوشت شماره يك آن را خالي مي‌گذاشت براي همسرش، چون او چيزي نمي‌توانست بخورد.

صيد قزل‌آلا؛ ماجراي مردي است كه ٢٧ سال در يك استخر پرورش ماهي كار كرده و حالا بازنشسته شده است. او دچار افسردگي حاد مي‌شود و به دليل همراهي‌هاي بي‌نهايت همسرش؛ زماني كه بهبود مي‌يابد، همسرش دچار اين بيماري مي‌شود.

سلول شماره ٢٨؛ داستان زني است كه به وسيله همسرش در خانه زنداني شده و حتي حق يك لحظه بيرون رفتن از خانه را ندارد.

داستان كي سيب مي‌خوره؛ داستان مسافرت يك خانواده در شرايط هواي باراني و خيابان پُرترافيك است.

بنويس، خور...شيد؛ داستان فردي به نام محسن است كه با همسرش اختلاف دارد. او يك دختر به‌نام پونه دارد.

حلقه؛ داستان پسري است كه پدر ثروتمندش با چند زن ارتباط دارد.

دندان‌طلا؛ داستان مردي است كه براي كمك به زلزله‌زدگان به بم مي‌رود.

چاه؛ گفت‌وگوي زني است با همسر جانبازش.

آشيانه ويران؛ داستان زني است كه قصد كشتن همسر معتادش را مي‌كند.

گريز؛ داستان مردي است كه به خاطر بدهي از دست مأموران پنهان مي‌شود.

گزيده متن

«... هميشه باد خواهد وزيد و گردة گل‌ها را جابه‌جا خواهد كرد. چشم‌انتظار رويش دوباره خواهيم ماند...»

 

نيمکت هاي سوخته

 مصاحبه و تدوين: جعفر کاظمي

تعداد صفحات: 213 قيمت: 2800 تومان

قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول شمارگان: 2500

معرفي کتاب:

در زمان جنگ تحميلي تعدادي از مدارس مورد هجوم حملات هوايي قرار گرفتند. اين كتاب جلد دوم از مجموعه چهار جلدي درباره مدارسي است كه در زمان جنگ بمباران شده و دانش‌آموزان آن شهيد شدند. محقق و تدوينگر اين مجموعه چهار جلدي خود معلمي است كه بمباران مدارس ميانه انگيزه حضور او در جبهه‌هاي جنگ و در حال حاضر نگارش اين مجموعه بوده است. در اين كتاب بمباران مدرسه شهيد فياض‌بخش و امام حسن مجتبي (ع) بروجرد مورد توجه قرار گرفته كه در اين دو مدرسه مجموعاً هشتاد و يك دانش‌اموز در جريان بمباران شهيد شدند. در كتاب با خانواده‌هاي شهدا و مسئولان وقت بنياد شهيد و مدارس و نيز جانبازان اين حادثه مصاحبه شده است. جلد اول اين مجموعه به دو مدرسه دخترانه ميانه كه در جريان بمباران آن‌ها سي و چهار دانش‌آموزان شهيد شده‌اند اختصاص دارد. تا كنون دو جلد از اين مجموعه در سوره مهر منتشر شده است.

گزيده متن:

ـ يك شب به خوابم آمد و گفت: «مادر چرا خواب غذا نمي‌خوري؟ اين طوري مريض مي‌شوي.» گفتم از وقتي تو گرسنه از دنيا رفتي چيزي برايم ارزش ندارد. گفت: «شب‌هاي جمعه برايم خرما و حلوا خيرات كن. آن وقت من پسر مي‌شوم.»

چند هفته هر شب جمعه حلوا و خرما خيرات كردم. يك شب دوباره آمد به خوابم و گفت: «مادر حالا من ديگر سير شدم. خيراتي كه مي‌دهي به من هم مي‌رسد.» (ص 90)

ـ ... وقتي شنيدم مدرسه بمباران شده شتابان خود را رساندم در كمال ناباوري ديدم مدرسه به ويرانه‌اي تبديل شده و بچه‌ها مثل گل پرپر شده‌اند. انفجار بمب يا موشك فريادهاي شادي را خاموش كرده و فرياد كمك بچه‌ها را بلند كرده بود. بچه‌هاي دبستان از ترسي غريضي به هم تكيه داده و مي‌لرزيدند. وقتي مرا ديدند به سويم دويدند و خودشان را به من چسباندند. به وضوح صداي ضربان قلب كوچكشان كه از شدت ترس داشت در سينه‌شان مي‌‌تپيد، مي‌شنيدم. (ص 119)

 

روز شمار 15 خرداد(جلد اول)

 نويسنده: احد گودرزياني

تعداد صفحات: 474

شابک: 0 ـ 006 ـ 506 ـ 964

نوبت چاپ: اول 1384 شمارگان: 1650

معرفي کتاب:

كتاب حاضر، پژوهشي است دربارة 15 خرداد 1342 كه سالهاي قبل از آن يعني 1340 تا بستر 15 خرداد را بررسي مي‌كند كه آن را احد گودرزياني در يك جلد و 474 صفحه با عنوانهاي فروردين، ارديبهشت، خرداد سال 1340 تهيه و تدوين نموده است. در اين جلد وقايع بهار سال 1340 مرور مي‌شود. فهرستي از اتفاقهاي اين فصل، تشخيص دست‌‌اندركاران روزشمار را تأييد مي‌كند كه بهار سال 1340 نقطه آغاز مناسبي براي بررسي تحولات آتي ايران است، بندهاي مهم فهرست وقايع چنين است.

ـ رحلت حضرت آيت‌الله بروجردي و توجه به شناسايي مرجع تقليد جانشين ايشان

ـ اعتراض و تظاهرات و اعتصاب دانشجويان، معلمان، كارمندان و كارگران

ـ انتقال سمت نخست‌وزيري از جعفر شريف امامي به علي اميني

ـ انحلال دو مجلس وقت، سنا و شوراي ملي

ـ تأسيس نهضت آزادي ايران و جلسات جبهه ملي

ـ بازداشت چهره‌هاي نظامي به اتهام فساد مالي

ـ فعاليت جمعيتهاي زنان به رياست يك زن وابسته به حكومت و اعلام موجوديت اتحاديه زنان حقوق‌دان ايران

ـ آغاز اجراي قانون اصلاحات ارضي

به اين ترتيب جلد اول روزشمار، در مسيري از روزهاي تاريخ ايران قدم برمي‌دارد كه در نهايت به 15 خرداد 1342 مي‌رسد. در اين مسير چهره‌ها، اتفاقها و واكنشها با مخاطب سخن مي‌گويند و اگر تحليلي از شرايط و اوضاع به ذهن خواننده مي‌رسد. از گرد آمدن و اقتضاي طبيعي اخبار است، و اگر نه، اين روزشمار به دنبال تحليل وقايع آن دورة تاريخي نيست. اين اثر در جلدهاي بعد به 15 خرداد 1342 و پايان دورة زماني مورد توجه خود (پايان سال 1343) نزديك مي‌شود. روزشمار هر روز با عنوانهاي خبرهاي همان روز آغاز مي‌شود و سپس متن خبرها، وقايع آن روز را شرح مي‌دهد. اين متن پي‌نوشتي دارد كه شامل نشاني منابع خبري است. نشاني منابع مطبوعاتي در همين پي‌نوشت كامل است، كتابنامه، و نمايه در آخر كتاب اضافه شده است.

روزشمار 15 خرداد 1342 مي‌خواهد فاصله بين دو حوزة اول عمومي و خاص را دربارة انقلاب اسلامي و مردمي طي كند. اين كار از نخستين روزهاي سال 1376 آغاز و منابع موجود توسط همكاران واحد تدوين تاريخ دفتر ادبيات انقلاب اسلامي حوزة هنري در قالب «طرح تحقيقاتي 15 خرداد 1342» جست‌وجو و يادداشت‌برداري شده است. اين بررسي از آغاز سال 1340 تا پايان سال 1342 خورشيدي را در بر مي‌گيرد تا از مقدمه و بازتاب حوادث خرداد 1342 نيز به صورت كامل ياد شود.

 

بيدارتر از صبح

 نويسنده: سيدضياالدين شفيعي .

تعداد صفحات: 80

شابک: 964-471-409-1 قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ اول: 1377

معرفي کتاب:

سلمان در سال 1338 به دنيا مى‏آيد. پس از انقلاب اسلامى‏وارد تربيت معلم و در رشته هنر فارغ‏التحصيل گرديد. و سپس معلم‏روستاهاى لنگرود شد. در يكى از رفت و آمدها بين لنگرود و محل‏اقامتش در بزرگراه تنكابن، در اثر سانحه رانندگى بدرود حيات گفت.از او چند دفتر شعر مثل «از آسمان سبز» برجاى مانده است.

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

سبز در سبز

  به‏كوشش : دفتر آفرينش‏هاى ادبى و هنرى طلاب

تعداد صفحات: 115

شابک: 964-471-098-3 قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ اول: 1376

معرفي کتاب:

مجموعه اشعار 60 شاعر معاصر (ايرانى، عراقى، عربستانى،يمنى و افغانى) در قالب غزل و دوبيتى، رباعى، سپيد و مثنوى است‏كه به‏مناسبت پنجمين كنگره شعر طلاب كه براى پاسداشت مقام‏ادبى محمدحسين بهجتى (شفق) بر پا شده بود، به چاپ رسيده‏است. بيشتر اشعار داراى مضامين عرفانى بوده و دلتنگى شاعران رااز دورى معشوق حقيقى مى‏نماياند. نيايش خداوند، واقعه عاشورا،مراسم حج، ولايت، عشق، موعود، منقبت و ستايش معصومين وبزرگان همچون حضرت فاطمه (س)، حضرت مهدى (عج)، حضرت‏على (ع)، امام خمينى (ره) و آيت‏الله خامنه‏اى و... از جمله مواردمطرح شده در اين اشعار است. همچنين قطعاتى از اشعار براى‏شهيدان، محافظان حريم ولايت، شهداى گمنام افغانستان، كشورافغانستان و در نذر غربت حضرت زهرا (س) و مسلم بن عقيل (ع)سروده شده است.

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

آقاى توپاز

مارسل پانيول / مترجم : احمد جواهرى

تعداد صفحات: 224

قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ اول: 1374

معرفي کتاب:

نمايشنامه‏اى در چهار پرده و با بازيگرى 18 شخصيت، ازيكى از نويسندگان معاصر فرانسه و عضو فرهنگستان آن كشور، كه‏مضمون اجتماعى و تربيتى دارد و نمايانگر محيط فرهنگى آن زمان‏فرانسه است. ماجراى نمايشنامه مربوط به شخصى به نام توپازاست كه معلم مدرسه بوده و عاشق شغل خويش است و سعى داردكه دانش‏آموزان خود را شريف بار آورد. دختر مدير مدرسه، كه وى نيزآموزگار است از موقعيت توپاز استفاده كرده و در پى منافع شخصى‏خود و سودجويى است و با علاقه‏اى كه توپاز به وى دارد مقدمات‏امورى را فراهم مى‏كند ...

اين کتاب توسط انتشارات برگ تدوين و باجلد شميز منتشر شده است.

 

 

 

 

دوشنبه 13 ارديبهشت 1389 - 10:20


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری