چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 2:31
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

گزارشي از برنامه‌هاي جشن روز جهاني تئاتر در ايران

 

 

جشن روز جهاني تئاتر تنها مختص ايران نيست و سهم شهرستاني‌ها از آن جشني است كه امسال سومين دوره خود را سپري مي‌كند. سومين دوره جشن تئاتر ايران (ارديبهشت تئاتر ايران) كه به مناسبت بزرگداشت روز جهاني تئاتر در ايران برگزار مي‌شود از دوم ارديبهشت در 30 استان كشور آغاز شده است.

سومين دوره اين مراسم از استان همدان آغاز و به تربيت در 29 استان ديگر ادامه پيدا خواهد كرد. در طول برگزاري اين مراسم از هنرمندان فعال و باتجربه و همچنين جوان هر استان طي مراسمي قدرداني مي‌شود. شايد بتوان مهم‌ترين نكته در برگزاري اين جشن را ياد بزرگان تئاتر و توجه به تئاتر شهرستان‌ها دانست. كوروش نريماني كه سال گذشته تئاتر پرمخاطب «جن‌گير» را اجرا كرده است در گفت‌وگويي با سايت ايران‌تئاتر، تئاتر ايران را مديون تئاتر شهرستان‌ها دانست و اعلام كردم كه انرژي و استعداد در شهرستان‌ها بسيار ولي آموزش آن كم است. اين كارگردان تئاتر نفس برگزاري اين مراسم را زيبا دانست و گفت: اين مراسم مسئولان شهرستان را دوباره به ياد تئاتر مي‌اندازد؛ چرا كه در بسياري از شهرها تئاتر به بوته فراموشي سپرده شده است.

امير دژاكام مدرس و كارگردان تئاتر هم اجراي اين «ارديبهشت تئاتر ايران» را عامل موفقي براي نيروهاي تئاتري دانست اما معتقد است كه تقدير و جايزه‌ها بايد تبديل به اجراي عمومي شود. او گفت: در مكان‌هاي متفاوت مي‌توان تئاتر اجرا كرد و اين امكان بزرگي براي تئاتر شهرستان به وجود مي‌آورد؛ چرا كه امكان اجرا را بسيار زياد مي‌كند.

اين كارگردان رشد تئاتر در شهرستان را چشمگير دانست و اعلام كرد كه گاهي بازيگران تئاتر شهرستان بسيار بهتر از ستاره‌هاي سينمايي و تئاتري ظاهر مي‌شوند اما كارشان ديده نمي‌شود. به گفته دژاكام اگر اين استعدادها شناسايي شود و امكانات لازم در اختيار گروه قرار بگيرد شاهد رشد تئاتر در سراسر ايران خواهيم بود.

اگر يكي از گلايه‌هاي اهالي شهرستان، نديدن كارهاي حرفه‌اي هنرمندان تهراني است، هادي مرزبان به مناسبت ارديبهشت تئاتر، نمايش «دزد آب» را در مشهد، گرگان و بجنورد اجرا مي‌كند.

او درباره برنامه ارديبهشت تئاتر ايران و توجه به تئاتر شهرستان، به استعدادهاي خوبي در شهرستان اشاره مي‌كند و معتقد است كه اگر امكانات خوبي در اختيار شهرستان‌ها قرار بگيرد كارهاي ارزنده‌اي توليد خواهد شد.

رضا صابري كه از جمله هنرمندان شناخته شده تئاتر مشهد است، اين جشن را تنها يك برنامه كوتاه‌مدت دانست كه چندان كمكي به تئاتر نمي‌كند. به نظر او بهتر است ارديبهشت تئاتر ايران به صحبت و پيام ختم نشود. صابري گفت: اتفاق بايد در عرصه عمل رخ دهد. از جمله اين اتفاقات اعزام هنرمندان هر شهر يا استان به استان‌هاي ديگر است كه اين تبادل هم باعث مي‌شود فضا گرم‌تر شده و هم آشنايي ما با يكديگر بيشتر شود. ارديبهشت تئاتر ايران، امسال به همت مركز هنرهاي نمايش، انجمن‌ هنرهاي نمايشي ايران و با همياري اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان‌ها برگزار خواهد شد. اما هفتمين جشن‌هاي هفته تئاتر در تهران به مناسبت روز جهاني تئاتر توسط انجمن‌هاي مختلف خانه تئاتر از 9 تا 15 ارديبهشت ماه در فضاي داخلي خانه هنرمندان ايران برگزار مي‌شود.

«سرنوشت نامعلوم تئاتر پارس»

در حالي كه روز جهاني تئاتر در تمامي دنيا جشن گرفته شده و اهالي تئاتر ايران اكنون خودشان را براي برگزاري‌اش آماده مي‌كنند اما هنوز سرنوشت تئاتر پارس نامشخص است.

معصومه ملكي، مدير تئاتر پارس اعلام كرده كه تكليف تئاتر پارس پس از تخليه و پلمب اين سالن كه سال گذشته اتفاق افتاد، هنوز از جانب هيچ يك از سازمان‌هاي مسئول مشخص نشده است.

او به خبرگزاري فارس گفت كه با تمام پيگيري‌هاي او و امير صباح كوهي مدير ديگر اين سالن براي حفظ اين مكان فرهنگي، متأسفانه پس از تخليه اين سالن هيچ يك از مسئولان مربوطه پاسخگوي آنان نبوده و هيچ‌گونه حمايت و همكاري در مقابل پيگيري‌هاي مستمر به عمل نياورده‌اند.

ملكي در ارتباط با وسايل نمايشي قديمي كه در اين سالن وجود داشت و مكان نگهداري آن‌ها گفت: اطلاع‌ دقيقي از مكان نگهداري وسايل اين سالن ندارم و پس از تخليه حتي براي وسايل جديدي كه طي اين چند سال از قبيل سيستم صدا و باند تهيه كرده بودم اقدامي نكردم؛ آن هم به اين جهت كه زماني اين وسايل قديمي ارزشمند تلقي مي‌شد كه چراغ تئاتر پارس روشن‌ بود و با وجود شرايط نابسامان آنجا، تماشاگران نمايش‌هاي اين سالن را مي‌ديدند. حال كه چراغ سالن قديمي و خاطرات پيشكسوتان تئاتر در آنجا خاموش شده، ديگر وسايل در مقابل تخليه و پلمپ شدن آن مفهومي ندارد.

 

 

يكشنبه 12 ارديبهشت 1389 - 14:56


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری