چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 8:6
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

داستاني كودكانه براي آدم هاي بزرگ

 

 

انوشه منادي كتاب كره طلايي را با نثري روان و بي‌تكلف براي نوجوانان در دفتر ادبيات انقلاب اسلامي به‌رشته تحرير درآورده و به بيان رشادت‌هاي بزرگانه كودكان و نوجوانان اين مرز و بوم مي‌پردازد.

«کره طلايي» نام اين كتاب و نام گردنبند مادر بهمن و نمادي از گردنبندي که يک کره زمين از جنس طلا به آن متصل است که بر اثر اتفاقات مختلف بارها زنجير آن عوض شده اما کره طلايي آن باقي مانده است، اين كره طلايي در کودکي‌هاي بهمن آن قدر بزرگ بود که مشت بهمن را پر مي‌کرد.

راوي داستان بهمن نام دارد كه در  خانواده اي پرجمعيت زندگي مي کند. بهمن و دوستش سعيد و حميد زاغ همکلاسي هستندو به همراه جمشيد بلند به اتفاقات روز و حوادث انقلاب علاقمند مي شوند .

در اين اثر مخاطب شاهد تقابل و کشمکش نيروهاي مخالف داستان يعني آدم‌هاي محله در برابر نماينده رژيم يعني خانواده سرهنگ است در حالي كه با افراد دستگاه حکومتي و نيروهاي نظامي  مواجه نيستند. اين داستان عرصه قدرت نمايي مردم يک محله يعني يک خانه بزرگ با ساکنينش و يک ماشين تيره رنگ ساواک است، اين نمادها نشان از جامعه‌اي در اندازه‌اي کوچک و معرف ايران است.

در بخشي از اين كتاب از زبان من راوي، مي‌خوانيم: «درمدرسه ومحل ،حال و روز خاصي برقرار بود .بچه ها جدي شده بودند .ستاره هاي سينما و فوتباليست ها ي مشهور از ياد رفته بودند و خبرهاي داغ و حسرت برانگيزشان ،مثل آشغال هاي جوي هر روز همراه فاضلاب مي رفت .احساس مي کرديم خارج از حد و توان سن و سالمان قدم مي زديم ».

در بخش ديگري نيز آمده است: «انگارهمه مجبور بودند بزرگ شوند .اگر کسي به سرگرمي هاي قبل علاقه نشان مي داد،به نظر خيلي بچه مي آمد .يکي مثل بهرام يک شبه نان آور خانواده شده بود و يکي مثل حميد زاغ ،تمام انرژي و شيطنت و بازيگوشي اش را فرو خورده و به بچه بزرگي تبديل شده بود که به همه چيز اعتراض مي کرد» .

در ميان نوشته هاي اين كتاب شاهد مجموعه حداکثري مردم در برابر مجموعه حداقلي رژيم و نيروي امنيتي مسلح هستيم. كه در آن نويسنده به‌بيان اتفاقات قبل از پيروزي انقلاب اسلامي در منطقه سرسبز و تهران پارس و افراد ساکن در اين محل مي‌پردازد.

انوشه مرادي متولد سال 1337 در تهران است كه با پشتكار و جديت خود توانست نوشتن را از نوجواني يعني دهه 50 در كانون پرورش فكري شروع كند. در ادامه، تلاش‌هاي اين نويسنده باعث شد كه وي از دهه 60 وارد جمع نويسندگان شود.

در كارنامه ادبي اين نويسنده كتاب‌هاي كره طلايي، شهربانو طلا، از پس آبي زلال و سوزه سوزه به چشم مي‌خورد.

كتاب «كره طلايي» در 152 صفحه براي دومين بار از سوي انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي به چاپ رسيد.

 

يكشنبه 12 ارديبهشت 1389 - 14:53


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری