دوشنبه 5 خرداد 1399 - 15:42
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

انقلاب اسلامي در سوره

 

 

چهل و پنجمين شماره از ماهنامه فرهنگي، تحليلي سوره ويژه زمستان 88، با محوريت انقلاب اسلامي، از سوي حوزه هنري وابسته به سازمان تبليغات اسلامي منتشر شد.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان تبليغات اسلامي، در سرمقاله اين نشريه با عنوان «ضرورت تحول‌آفريني در نظام فرهنگ‌ساز نظريه ولايت فقيه؛ يك مسئوليت همگاني» از زبان حسن بنيانيان، مي‌خوانيم:

«وقتي بحث از «نظام فرهنگ‌ساز» است يعني نظامي كه با عملكرد تدريجي خود همه عوامل تشكيل‌دهنده يك پديده فرهنگي را شكل مي‌دهد، بدين معنا كه در اين بحث خاص همه مخاطبان مورد نظر دانش لازم، اعتقاد مناسب، احساسات و عواطف مثبت به مقام ولايت و آمادگي عملي براي اطاعت از رهبري را پيدا كنند.»

مطلب خواندني ديگر آمده در اين نشريه «جريان‌شناسي نشريات فكري، فرهنگي و سياسي پس از جنگ تحميلي از كيان تا كيهان نام دارد كه در اين باره مي‌خوانيم:

ماهنامه «كيان»، معروف‌ترين نشريه روشن‌فكري ديني پس از انقلاب اسلامي در ايران است، حلقه كيان به عنوان معروف‌ترين مركز مطالعاتي نوانديشان و تجديدنظر طلبان، در آغاز به توصيه شهيد حسن شاه‌چراغي (از مديران ارشد مؤسسه كيهان) براي ايجاد كانوني فكري و ديني تشكيل شده بود. اين افراد به دعوت شهيد شاه‌چراغي در مؤسسه كيهان دور هم جمع شدند و به انتشار ماهنامه «كيهان فرهنگي» تا سال 1369 پرداختند.

مطلب ديگر آمده در سوره «زماني براي بيداري نام دارد كه به ضرورت تحول علوم انساني در دانشگاه‌ها، مي‌پردازد.

«انقلاب فرهنگي، اگر كامل و همه‌جانبه به اجر درمي‌آمد، متضمن بقاي علمي و ريشه‌اي انقلاب ايران بود تا نظامي كه نويسندگانش مفتون فرهنگي غربي و شرقي بودند، از نو بازسازي شود و امام خميني (ره) كه به جرأت مي‌توان او را بزرگ‌ترين روشن‌فكر ديني معاصر دانست، با اعلام انقلاب فرهنگي به پي‌ريزي مسأله مهمي پرداخت كه امروز مقام معظم‌رهبري تحت عنوان «مهندس فرهنگي» بدان تأكيد زيادي دارند».

در جديدترين شماره از سوره، مي‌خوانيم:

يك مسئوليت همگاني/ حسن بنيانيان، نامه حضرت امام خميني، عصر امام خميني (ره)، مصلحت يا اداي تكليف؟ نامرد قرن بيست‌ويكم، برادر بزرگي موقوف، امانت‌دار خوبي باشيم، حساس‌ترين حوزه دفاعي، معادلات جهاني به هم ريخت، انقلاب اسلامي و جريان‌هاي سياسي، سنگ در مقابل تانك‌، عبرت‌هاي عاشورا، از كيان تا كيهان، يك تجربه عملي، غفلت از بانك رسانه‌اي، زماني براي بيداري، با شادي‌هاي شما گريستيم، آبگينه دريا، بازگشت سينماي انقلاب به ارزش‌ها، انتظار ظهور و حرف آخر.

چهل و پنجمين شماره از ماهنامه فرهنگي، تحليل سوره ويژه زمستان 88، در 144 صفحه با همت حوزه هنري وابسته به سازمان تبليغات اسلامي و از سوي انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان، منتشر شد.

 

 

يكشنبه 12 ارديبهشت 1389 - 14:43


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری