يكشنبه 18 خرداد 1399 - 13:3
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

بمان، خانه‌ام همين جاست

 

 

وقتي در اولين روزهاي پاييز سال 1359 هواپيماهاي عراقي بمب‌هاي خود را روي خانه‌ها و خيابان‌هاي خرمشهر ريختند، افسانه هجده ساله در خرمشهر ماند. او علي‌رغم سن اندك خود جنگ را با نگاه وطن‌پرستانه‌اش ديده و پس از گذشت سال‌ها به‌خوبي توانسته ديده‌ها، شنيده‌ها و ادراكاتش را  به مخاطبان خود انتقال دهد.

 به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، خاطرات افسانه قاضي‌زاده از سوي گلستان جعفريان پس از سه ماه گفت‌و‌گو در قالب مستند داستاني تدوين و در كتاب «خانه‌ام همين جاست» گردآوري و به‌همت انتشارات سوره مهر وابسته به‌سازمان تبليغات اسلامي، منتشر شده است.

قاضي‌زاده در ابنداي اين كتاب از دوران انقلاب و پخش اعلاميه، از مجروح‌ها، كشته‌ها و شهيدان، زنان، مردان و كودكان بي‌پناه. از وضع بهداشت، تعزيه، 18 سالگي وي در خرمشهر، اسكان مجروحان و آسيب‌ديدگان شهري مي‌گويد، گاه هم به بيان خاطراتي كه با دوستاني مثل زهرا حسيني و شهناز  وطن‌خواه گريز مي‌زند و ما را پاي صحبت زندگي‌ ساده و صميمانه با همسر و  فرزندانش مي‌نشاند.

همچنين، در ويرايش دوباره اين اثر به درخواست افسانه قاضي‌زاده، راوي اين اثر؛  بخش‌هايي در حدود 50 صفحه به‌کتاب اضافه كرده كه در آن خاطرات جزيي‌تر بيان و تعدادي عکس هم بهن تصوير پاياني اين اثر اضافه و در شرح تصاوير تغييراتي ايجاد شده است.

همچنين، اين كتاب نسبت به ديگر آثار منتشر شده به‌مناسبت بيست و پنجمين سالگرد آزادي خرمشهر، صريح‌تر و جذاب‌تر است.

در مقدمه كتاب، آمده است:

عراقي‌ها نيز مانند آلماني‌ها صاحب ادبيات ضد جنگ هستند، زيرا هم ‌متجاوز بودند و هم مغلوب. به همين خاطر متجاوز شكست خورده نمي‌تواند ادبيات مقاومت خلق كند. ادبيات ضد جنگ هم اساساً سياسي و افشاگرانه است.

در ادامه، در قسمتي از اين كتاب مي‌خوانيم:

من و سيد هر دو توي اين عالم سير مي‌كرديم. زندگي‌مان با انقلاب و جنگ آميخته بود و درك اين موضوع براي بقيه سخت بود. شب بله‌برون سيد مي‌گفت: «من عروسي نمي‌گيرم، كسي را هم دعوت نمي‌كنم،‌ حتي خواهرم را، همه چيز بايد ساده باشد».

كتاب‌هاي «خانه‌ام همين جاست؛ خاطرات افسانه قاضي‌زاده»، «از چنده لا تا جنگ؛ خاطرات شمسي سبحاني»، «زود بزرگ شديم» و «تيک تاک، زندگي؛ بر اساس زندگي شهيد يوسف کلاهدوز» برخي از آثار منتشر شده گلستان جعفريان هستند.

چاپ اول کتاب 194 صفحه‌اي «خانه‌ام همين جاست» در سال 1386 از سوي انتشارات سوره مهر وابسته به‌سازمان تبليغات اسلامي، منتشر و روانه بازارنشر كتاب شده است.

 

 

شنبه 11 ارديبهشت 1389 - 10:34


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری