يكشنبه 22 تير 1399 - 21:4
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

گفته‌هاي گرمارودي از مجلس حربن ‌رياحي

 

 کتاب مجلس حربن ‌رياحي به‌قلم علي معلم دامغاني با لحني حماسي و عاشقانه فرازهاي برجسته‌اي را روايت مي‌كند كه مي‌تواند پرسش‌هاي جدي‌تري در ارتباط با شخصيت عاشورايي حربن يزيد رياحي يکي از چهره‌هاي نامدار در واقعه عاشورا مطرح كند که تاريخ عاشورا جز نقل چند روز از احوال او در اختيارش قرار داده نشده است.

به‌گزارش روابط عمومي سازمان  تبليغات اسلامي، ماجراي حر بخش کوتاهي است از يک کار مفصل با الهام از زيارت وارث و اهميت آن را مي‌توان در داستان حر بن يزيدرياحي دريافت و آنجاي سخن كه به‌ بررسي شرايط غور در زمانه و تصوير کردن زمانه و ماجراي حر مي‌پردازد؛ آنگونه كه چيزي شبيه به قهرمان‌سازي و قهرمان بازي‌هاي معمول راويان نبوده است.

اين کتاب اولين سروده شعر نو علي معلم است كه ماجراي حضرت حرّ از بدو زندگي تا زمان شهادت را در دو بخش آورده  که بخش اول، مقدمه‌اي مفصل بر اين شعر و بررسي ماجراهاي واقعه عاشورا از بعد از مرگ معاويه و به حکومت رسيدن يزيد تا عاشورا را شامل مي‌شود و بخش دوم را منظومه بلند حرّبن يزيد رياحي تشكيل مي‌دهد.

در بخشي از اين كتاب مي‌خوانيم:

خداسازد، تو را درشرم ما، راضي

که با دست تهي

سردررهت بازيم و

مستانه سراندازيم و

طرح ديگر اندازيم

و غم ،

گر لشگر انگيزد

که خون عاشقان ريزد

من و ساقي به هم سازيم و

بنيادش براندازيم ....

محمدرضا تقي‌دخت، نويسنده کتاب «مجلس حرّ بن يزيد رياحي» درباره اين كتاب مي‌گويد: «استاد علي معلم‌دامغاني، منظومه خيلي مفصلي را بر مبناي زيارت وارث آغاز کرد».

«مجلس حرّبن يزيد رياحي» بخش کوچکي از اين منظومه است كه تقي دخت مقدمه‌اي برآن نوشته كه نقاط قوت و ضعف اين منظومه را نشان مي‌دهد هرچند كه وي برآن است نقطه ضعفي در اين کار وجود ندارد زيرا اين کار جزء يکي از کم‌نظيرترين و حتي بي‌نظيرترين منظومه‌هاي سروده شده در مورد شخصيت حضرت حر است که نقاط قوت فراواني دارد.

اين محقق ادبي، محتواي اين منظومه را ماجراي حضرت حرّ از بدو زندگي تا زمان شهادت دانست و گفت: علي معلم دامغاني تمايلي به چاپ اين شعر نداشت ولي آن را در اختيار من قرار داد و من نيز، خودم حروف چيني و چيدمانش را به لحاظ فني انجام دادم و در واقع به هيئت يک شعر درآوردم و به ايشان بازگرداندم تا اصلاحاتي روي آن انجام دهد.

گفتني است، چاپ اول كتاب «مجلس حربن يزيد رياحي» به قلم علي معلم‌دامغاني در 34 صفحه و با شمارگان2500نسخه و قيمت 1300تومان از سوي  انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، منتشر شده است.

 

منابع:

خبرگزاري برنا

سوره مهر

 

 

سه‌شنبه 7 ارديبهشت 1389 - 15:38


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری