سه‌شنبه 21 آبان 1398 - 11:57
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

صدف نبوت (3) منظومه مناسبت‌هاي فاطميه

 

صدف نبوت (3)

منظومه مناسبت‌هاي فاطميه

سراينده: غلامرضا سازگار

گردآورنده: حسين فتحي

5000 نسخه

قيمت: 30000 ريال

ناشر:دفتر هنر و ادبيات هلال

با حمايت سازمان تبليغات اسلامي

كتاب شعر صدف نبوت (3)، منظومه مناسبت‌هاي فاطميه، سروده غلامرضا سازگار، از سوي انتشارات هلال وابسته به سازمان تبليغات اسلامي با ذكر فرمايشات و رهنمودهاي مقام معظم‌ رهبري به ذاكران و مداحان اهل‌بيت (ع) در ابتداي كتاب، منتشر و روانه بازار كتاب شد.

در اين آغاز با عنوان «فتح باب» آمده است:

«ببينيد چقدر ملت ما، جوان‌ها و جامعه ما در كشاكش طوفان‌هاي گوناگون تهاجم سياسي و فرهنگي و انواع و اقسام تلقينات و تبليغات، به نگاه نو، به روحيه سرشار از اميد، به دل لبالب از اطمينان به آينده، فهميدن راه روشن احتياج دارد. اين را همه بايد انجام دهند، هر كسي به يك نحوي. و شما مي‌دانيد سهم وافري در اين زمينه داشته باشيد. به هر حال، مجموعه‌هاي اساتيد و پيشكسوت‌هاي مداحي مي‌توانند كارهاي خوبي انجام دهند، اميدواريم ان‌شاءالله انجام دهند.»

در اين نوشتار، مقام معظم رهبري توجه جوانان را به تأكيد بر محتوا، نقش ارتباط‌گيري با هنر براي ارتباط‌گيري با ذهن و دل مخاطبان، فراخوانده است. تاكنون دو جلد از كتاب صدف نبوت تقديم مداح و ذاكران اهل‌بيت (ع) شده است و صدف نبوت (3)، سومين كتاب براي ايام فاطميه با توجه به تقارن ماه‌هاي آغازين سال 89 با ايام فاطميه، است.

اين كتاب در چهار فصل با عنوان‌هاي ولادت حضرت زينب (س)، شهادت حضرت فاطمه (س)، شهادت حضرت ام‌البنين (س) و ولادت حضرت فاطمه (س) به مخاطبان اين حوزه عرضه شده است.

در اين كتاب 41 شعر آمده شعر حضرت زينب (س) يكي از اولين اشعار است.

روي حسين، مهر دل‌آراي زينب است

موي حسين، ليله اسراي زينب است

زيباترين مطاع به بازار روز حشر

در نزد اهل‌بيت، تولاي زينب است

............

دشنام و خنده و كف و خاشاك و خاك و سنگ

در شام و كوفه بهر تسلاي زينب است

«ميثم» براي دخت علي اشك چشم تو

دري گران بود كه ز درياي زينب است

در بحر طويل مقام حضرت فاطمه (س) در صحنه محشر در صفحه 84، مي‌خوانيم:

«امم گشته پناهنده به نوح و به خليل‌الله و موسي و مسيح و به سليمان و به داوود نبيين همه گويند كه ما راست نگه جانب پيغمبر اسلام، محمد كه بود احمد و محمود، به جز او و وصيش علي آن حجت معبود، كسي مظهر لطف و كرم خالق دادار نباشد، همه با چشم گهربار، گريزند سوي احمد مختار، كه اي رحمت تو سايه فكنده به سر خلق گنه‌ كار، مگر لطف تو گردد همه را يار، نگاهي كه رهاني تو از اين دايره وحشت عظما دل ما را.

همچنين، در فصل دوم در شعر عزادار آمده است:

رنگ اسلام پريد ركن توحيد شكست

اي پدر زود بيا مادرم رفت ز دست

طاير سوخته بال و پر ما را كشتند

جان بابا به خدا مادر ما را كشتند

ما عزادار شديم، بي‌پرستار شديم

.............

اي پدر رفت ز دست روح و ريحانه ما

خانه سوخته‌اش شد عزاخانه ما

ما نگه كرده و در پيش دو چشم تر ما

خانه سوخته شد قتلگه مادر ما

ما عزادار شديم، بي‌پرستار شديم

اين اشعار به گونه‌اي سروده شده كه ظرفيت‌هاي لازم و مناسب را براي بكارگيري و اجرايي شدن در يكي از دستگاه‌ها و رديف‌هاي موسيقي ايراني داراست و براي همين دفتر هلال و گردآورنده اين اشعار حسين فتحي اين مجموعه نفيس را با يك cd به بازار كتاب عرضه كرده كه اشعار آمده در كتاب با صداي رهبر سازگار به عنوان الگو، ارائه شده است.

در جلد پاياني اين كتاب از زبان مقام معظم‌رهبري، مي‌خوانيم:

«فاطمه زهرا سلام‌الله عليها كلمه‌الله پر مضمون و مانند دريايي ژرف و عميق است».

كتاب 57 صفحه‌اي صدف نبوت (3) با گردآوري «حسين فتحي» و اشعار «غلامرضا سازگار» براي اولين بار با شمارگان 5000 نسخه و قيمت 30000 ريال از سوي دفتر ادب و هنر هلال با حمايت سازمان تبليغات اسلامي همراه با يك cd آموزشي به عنوان الگوي خوانش، توليد و روانه بازار نشر كتاب شده است.

 

سه‌شنبه 7 ارديبهشت 1389 - 15:36


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری