چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 10:17
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

م رستمي

 

كويت (مجموعه جهان ما)

 

كويت (مجموعه جهان ما)

به اهتمام ناصر كرمي

شركت سهامي كتاب‌هاي جيبي

چاپ اول 1388

كويت يكي از كشورهايي است كه در مجموعه جهان ما، به آن پرداخته شده و خصوصيات جغرافيايي، تاريخي و اقتصادي و فرهنگي آن به اجمال شرح داده شده است.

كويت براي ايراني‌ها نامي بسيار آشناست. آن قدر كه انگار پاره‌اي از ايران باشد. در فرهنگ عامه‌ها «كويت بودن» كنايه از نهايت خوشي و خرمي است. تصويري كه از اين كشور بياباني و گرمسير در ذهن مردم ايران وجود دارد سرزميني است مرفه و متمكن كه در آن هيچ كس گرسنه و برهنه نيست و همگان كاري جز تفريح و شادكامي ندارند. اين تصوير احتمالاً ساخته‌ ايرانيان مهاجري است كه در صد سال گذشته در جستجوي معاشي فراخ‌تر به كويت رفته‌اند.

سرزمين و اقليم، سياست و حكومت، فرهنگ و هنر، سفر و گردشگري و همچنين روابط سياسي آن با ايران از جمله مواردي است كه در اين مجموعه به آن اشاره شده است.

كويت كشوري است شيخ‌نشين كه توسط امير وقت اداره مي‌شود و امير كويت نظارت و سياست بر قوه مجريه و مقننه را به عهده دارد. خانواده اميري كويت از دو طايفه جابر و سالم تشكيل شده است. هرگاه امير از خانواده سالم باشد وليعهد از خاندان جابر انتخاب مي‌شود و به صورت متناوب اين انتخاب ادامه خواهد يافت.

به نقل از نوشته حاضر، ايران جزو اولين كشورهايي بود كه در سال 1961 استقلال كشور كويت را به رسميت شناخت و چندي بعد سفارت ايران در كويت گشايش يافته و مشغول به كار شد.

نوشتني است در جنگ عراق عليه ايران، كشور كويت به رغم موضع رسمي 1 بي‌طرفي، اما عملاً در كنار عراق قرار گرفت و دولت اين كشور به نيروهاي عراقي اجازه استقرار در جزيره بوميان را داده و نيز كمك‌هاي مادي بسياري در اختيار صدام قرار داد...

از جمله دلايلي كه موجب تسهيل روابط و مناسبات بازرگاني بين دو كشور مي‌شود دلايل ديگري است كه موجب تشويق و ترغيب روابط بازرگاني بين دو كشور همسايه است.

در ادامه مطالب نيز ضمن بررسي فرهنگي و هنر كويت به تأثير اسلام در اين فرهنگ و هنر پرداخته شده و شعرا و نويسندگان آن را به اجمال معرفي مي‌كند.

تأثير اسلام در فرهنگ مردم كويت بسيار عميق بوده و در جاي جاي زندگي آن‌ها به چشم مي‌خورد جغرافيايي دوگانه، ساحل و صحرا، زندگي و آداب و رسوم متفاوتي را براي آن‌ها رقم زده است.

خواندني است كه پس از كشف نفت و حضور نيروي كار خارجي در اين كشور و اقامت طولاني مدت آن‌ها، خود به خود اين نيروي كار از لحاظ فرهنگي تأثير متقابلي داشته‌اند. اين مهاجران از سرزمين‌هاي متفاوتي همچون آسياي جنوب شرقي، آفريقا، ايران، اروپا و آمريكا آمده‌اند و هر كدام حامل فرهنگ خاستگاه خود بوده‌اند، به همين خاطر عجيب نيست كه هنر امروز كويت با وجود غلبه روح عربي، اساساً هنري چند فرهنگي است.

 

 

سه‌شنبه 7 ارديبهشت 1389 - 10:0


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری