چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 3:40
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

م رستمي

 

مالزي (مجموعه جهان‌نما)

 

مالزي (مجموعه جهان‌نما)

نوشته: رويا ملكي

شركت سهامي كتاب‌هاي جيبي

33 آيه در قرآن كريم دلالت دارند بر ضرورت و اهميت شناخت سرزمين‌ها و اقاليم ديگر و سفر به قصد مكاشفه و دريافتن اينكه بر ديگران چه گذشته است در روزگاران كهنه و نو و مردماني از تيره‌ها و مشارب متفاوت چگونه به سر مي‌برند در زير آسماني كه منظر توحيد است اگر به درستي دريافته شود.

مجموعه جهان ما در همين راستا و با هدف ترغيب جوانان ايران اسلامي به شناخت دنياي پرامون تدوين و منتشر مي‌شود.

در هر كتاب از اين مجموعه يك كشور از رواياي گوناگون تاريخ و جغرافيا، سياست و اقتصاد، اجتماع و فرهنگ مورد بررسي و معرفي قرار مي‌گيرد. اگر چه نوع قطع كتاب و نيز حجم مختصر صفحات امكان ارائه اطلاعات تفصيلي را سلب مي‌كند اما تلاش شده در همين مختصر هم همه عناوين و سرفصل‌هاي مورد نياز ارائه شود. آنچنان كه كتاب به عنوان يك منبع اطلاع‌رساني براي پژوهش‌هاي مرتبط نيز قابل استفاده باشد.

افزون بر آن بخش ويژه‌اي نيز به معرفي فضاي سياحتي كشورها اختصاص يافته تا حتي به عنوان يك راهنماي سفر نيز به كار آيد.

كتاب حاضر به تاريخ و جغرافياي كشور مالزي پرداخته است. نويسندگان تاريخ باستان به مالزي، شبه جزيره طلايي مي‌گويند. به نظر مي‌رسد مالزي يكي از قديمي‌ترين سكونت‌گاه انسان بوده است. اين امر از يافته‌هاي باستان‌شناسي در غارهاي آهكي «دنيا» به خوبي آشكار است و نشان از سكونت انسان در 50000 سال پيش دارد.

در قسمتي از اين اثر مي‌خوانيم: كوالالامپور پايتخت و مهم‌ترين شهر مالزي است. تاريخ اين شهر از اواخر 1860 زماني كه گروهي از معدنچيان و بازرگانان در محل تلاقي دو رود كالانگ و گومبك رسيدند شروع شد.

نزديك به نيم قرن است كه مالزي از دوران تاريك استعمار رها شده و به وضعيت اقتصادي منحصر به فردي دست يافته است به نحوي كه ناظرين آن را يك معجزه مي‌نامند.

نكته قابل توجه اينكه: در زماني كه كشورهاي مختلف به دلايل واهي در خصوص سرمايه‌گذاري در ايران تعلل مي‌نمايند. بخش خصوصي و دولتي مالزي به دنبال يافتن پروژه‌هاي بزرگ در جمهوري اسلامي ايران است...

همچنين با توجه به اينكه بيش از 60 درصد مردم مالزي مسلمان بوده و علاقه خاصي به همكاري با كشورمان دارند زمينه‌هاي همكاري براي ايرانيان با آن كشور وجود دارد كه اين مزيت در اختيار بسياري از كشورهاي ديگر نيست...

گفتني است يكي از مزاياي نسبي كشور مالزي دسترسي اين كشور به بازاري با جمعيت بيش از دو ميليارد نفر جمعيت است...

نويسندگان اين مجموعه كوشيده‌اند كه از منابع روزآمد، مستند و دقيق استفاده كنند و مطالعه هر كتاب خواننده را به روح زندگي در سرزميني كه به آن اشاره دارد نزديك‌ كند.

هر كدام از كتاب‌هاي اين مجموعه افزون بر آنكه مي‌تواند منبعي روزآمد و كامل براي تحقيق و مطالعه درباره يك كشور باشد، به عنوان يك راهنماي دستي در مسافرت نيز قابل استفاده خواهد بود.

 

 

سه‌شنبه 7 ارديبهشت 1389 - 9:58


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری