دوشنبه 23 تير 1399 - 6:1
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

گزارش به خاک هويزه

 

 

گزارش به خاک هويزه، خاطرات سردار يونس شريفي مي باشد که سيد قاسم ياحسيني آن را تدوين کرده است ..
يونس شريفي متولد 1339 در هويزه از توابع شهرستان دشت آزادگان واقع در استان خوزستان است.
وي با آغاز جنگ به ميدان رزم مي‌رود و پس از گذشت شش ماه ار ناحيه پا مجروح مي‌شود. شريفي خاطرات و تجربيات اين آغاز را در يك كتاب مي‌آورد.

در بخشي از اين كتاب، مي‌خوانيم:
«هر چقدر به عراقي‌ها نزديک مي‌شديم، چهره زن‌ها و مردها برافروخته‌تر مي‌شد. شور وصف‌ناپذيري بر ما حاکم شده بود. چند زن د رحالي که لب‌هايشان ازخشم کف کرده بود درحالي که گرزهايشان را تکان مي‌دادند خطاب به نظامي‌هاي عراقي فرياد زدند :
اگر مرديد بيرون بياييد: نامردها، مرگ بر صدام».

حجت الاسلام سعيد فخرزاده رييس بخش خاطرات دفتر ادبيات مقاومت حوزه هنري در مراسم رونمايي از کتاب گزارش به خاک هويزه، گفت: «دست تقدير در دوران دفاع مقدس مرا در شرايطي قرار داد، تا به وقايع‌نگاري جنگ بپردازيم، قبل از انقلاب الگوي ما شهيد مطهري و من با همين هدف به حوزه علميه رفتم تا مطهري شوم اما نتوانستم».

ياحسيني در مراسم رونمايي کتابش باعنوان «گزارش به خاک هويزه»، گفت: بنده سال 82 براي انجام يک پروژه اي به منطقه دشت آزادگان سفر کردم و از همه شهرها و روستاهاي اين منطقه بازديد کرده و در خلال اين بازديد مشاهده کرده چه گوهرها و گنج‌هايي آنجا نهفته است که اگر سفته نشود، ظلم بزرگي به تاريخ پرغرور ايران است.

فضاي اين كتاب در حالي شكل گرفت كه يونس شريفي شب‌ها از ساعت 12 تا پاسي از شب به خاطره‌گويي مي‌پرداخت و يونس شريفي آن‌ها را يادداشت مي‌كرد.

ياحسيني اسم کتاب را از «گزارش به خاک يونان» اثر نويسنده برجسته يوناني با نام نيکوس کازانتزاکيس انتخاب كرده و اين كتاب را  آيينه‌اي مردمي از وقايع جنگ تحميلي مي‌داند كه  نگاه انساني به جنگ دارد و نويسنده علت آن را شروع پروژه دشت آزادگان، در حوزه هنري مي‌داند.

اين نويسنده در ادامه اظهار داشت: آنچه در طول هشت سال جنگ تحميلي گذشته است، تنها نمايي از تانک و توپ نيست، بلکه لايه هايي انساني آن است که مي تواند به عنوان الگويي فرهنگي مطرح شود و کارهاي مختلف هنري از روي انها اقتباس شود.

ياحسيني با اشاره به حضور پررنگ زنان در هشت سال جنگ تحميلي گفت: من در نوشته هايم گرايش هاي فمينيستي دارم و شايد به همين سبک است که مورد انتقاد قرار مي گيرم، عموماً در نوشته هايم سعي کرده ام به جايگاه و نقش واقعي زنان در اين دوران بپردازم.

وي ادامه داد: ادبيات جنگ ما ساختاري مردسالارانه دارد، در طول هشت سال جنگ تحميلي نيروهاي عراقي وارد خانه هاي مردم شده بودند و در اين شزايط زنان نيز در مقاومت هاي مردمي حضور داشتند. در واقع تا زمان آغاز عمليات شکست حصر آبادان که زنان نقش پر رنگي در دفاع از دشمن دشتند، اما بعد از آن از جنگ رانده شده اند.

ياحسيني با بيان اينکه روابط انساني در ادبيات جنگ ما نهفته مانده است، گفت: اهميت تاريخ شفاهي جنگ روشن است و يک اتفاق مهمي که امروز در حال رخ دادن است اين است که 20 سال پيش در يک کانکس کوچکي در تقاطع خيابان طالقاني و حافظ دو نفر با نام هدايت الله بهبودي و مرتضي سرهنگي گرد آمده اند تا ادبيات جنگ را از سطحي بودن نجات دهند و امروز مفتخريم که نتيجه چنين فعاليتي ظهور يکي از پديده هاي ماست با نام کتاب "دا".

وي در پايان تاکيد کرد: پس از وارد کردن صنعت چاپ به ايران توسط ميرزا صالح شيرازي، سابقه نداشته است که کتابي در طول يک سال جشن چاپ صدمش را بگيرد و اين چنين مورد استقبال مردم قرار گيرد.

گفتني است اين کتاب به همراه غالب کتابهاي دفتر هنر و ادبيات مقاومت حوزه هنري در فروشگاههاي دفتر نشر معارف و سايت پاتوق کتاب موجود و قابل تهيه است.

 

 

دوشنبه 6 ارديبهشت 1389 - 14:56


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری