سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 21:17
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

حجت الاسلام داود كميجاني

 

افق ديد و بزرگواري

 

 

روزي استاد فرزانه­اي با شاگردانش از کوه مرتفعي بالا مي­رفتند، هر جا که اُطراقي مي­نمودند، استاد شاگردانش را موعظه مي­نمود و شاگردان مشتاقانه به سخناني او گوش مي­دادند. اما عجيب آن بود که استاد در هر نشستي، مطالب متفاوتي مي­گفت و در هر دفعه سخنانش غير از سخنان دفعه قبل بود، آنان همچنان بالا مي­رفتند و استاد آنان را ارشاد مي­کرد، تا اينکه در نزديکي­هاي قله استاد در نشستي، مطالبي گفت که کاملاً مغاير با مطالبي بود که در نشست­هاي اوليه گفته بود. در اين هنگام اکثر شاگردان اعتراض کردند که «استاد آخر اين چه مسئله­اي است که شما در اين مسير هر دم سخني متفاوت گفتيد و الآن نيز سخني مي­گويد که با مطالب نخستين خود کاملاً در تغاير است؟!» استاد به آنها تبسمي نمود و به افقي که در پشت سر آنها بود، اشاره کرد و گفت «ببينيد دنيا چقدر بزرگ است! چه افق وسيع و دور دستي دارد!» شاگردان که تا حال تنها در فکر سعود بودند تازه متوجه دنياي فراروي خود شدند.

 استاد ادامه داد «در آن پايين که بوديم خانه­ها، آدم­ها، ماشين­ها، ثروت، قدرت و امثال اين­ها براي­مان مهم بود، مهم بود که در کدام خانه و کدام محله زندگي کنيم، مهم بود که چقدر ثروت يا قدرت داريم، مهم بود که آدم­ها با ما چگونه برخورد کنند، اما الآن که بالا آمديم دنيا براي ما نمود ديگري دارد. تمام آن چيزهاي مهم پايين، الآن براي ما بسيار کوچک و بي­ارزش مي­نمايند. حالا که شما نگرش متفاوتي به دنيا يافته­ايد بايد مطالب متفاوت بشنويد. در حقيقت اگر من همان مطالبي که در آن پايين گفته بودم الآن مي­گفتم، بالا نيامده بوديم!»

اين حکايت بيانگر آن است که انسان­ها بنابر افق­هاي متفاوتي که دارند، از نگرش و افکار متفاوتي برخوردار هستند زيرا در افق­هاي متفاوت دنيا متفاوت جلوه مي­کند. براي همين هم اغلب انسان­هاي غير هم افق، همديگر را درک نمي­کنند. انسان هر چقدر بالاتر رود دنيا وسيع­تر و حقيقت عظيم­تر تجلي مي­کند و نگرش بزرگوارانه­اي پيدا مي­نمايد. بزرگواري فراتر از بزرگي است، انسان بزرگوار به توصيف قرآن، در جايگاه بندگي خداي مهربان قرار دارد و (چون جايگاه­هاي بزرگي دنياي پايين براي او مهم نيست) فروتن بر روي زمين قدم مي­گذارد، و زماني که نادانا (و آن کساني که او را درک نمي­کنند) به او ناروايي مي­گويند، وي با آنها به نيکي سخن مي­گويد(سورة فرقان آيه 63). چون او افقي را مي­نگردد که آنها نمي­توانند درک کنند. به او در اين هنگام يک ابر مرد (يا زن) خواهد بود.

  

 

دوشنبه 6 ارديبهشت 1389 - 9:52


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری