يكشنبه 11 خرداد 1399 - 5:47
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

احمد محمد اسماعيلي

 

براي ايفاي نقش به سراغ آدمهاي واقعي مي روم

 

گفتگو با مهران رجبي بازيگر مجموعه " چار ديواري به کارگرداني سيروس مقدم

 

 

مقدمه : مهران رجبي يکي از بازيگران پر کار سينما و تلويزيون در يک دهه اخير است . نوع بازي و فيزيک رجبي از او بازيگري مناسب مجموعه هاي طنز ساحته است که طيف مختلفي از شخصيتها از قبيل راننده نعش کش ، سلماني ، روحاني ، مرد سنتي و کاسب و...... را ايفا کرده است . همکاري با کيانوش عياري ، کمال تبريزي ، رضا مير کريمي و..  دليل توانايي رجبي در کار بازيگري است . مهران رجبي در نوروز امسال با حضور در دو مجموعه " چار ديواري " و " سه در چهار " و مجري گري برنامه " سين پنجم"  سال پر کاري را آغاز کرده است . با مهران رجبي در مورد حضورهايي در اين کارها داشته گفتگويي انجام داده ايم .

 

در نوروز امسال شاهد حضور شما در دو مجموعه " سه در چهار " به کارگرداني مجيد صالحي و " چار ديواري " به کارگرداني سيروس مقدم بوديم.  حضور در مجموعه هاي مناسبتي چه ويژگي هايي دارد ؟

اغلب مجموعه هاي  مناسبي کارهاي جالب و جذابي در بحث سوژه و مضمون هستند . همه مردم مشتاق هستند مجموعه هاي مناسبتي را به خصوص در ماه مبارک رمضان و عيد در تلويزيون تماشا کنند و اتفاقا رسم خوبي است و اوقات فراغت مردم  به خوبي پر مي شود . در اين اوقات يک نوع رقابت بسيار خوب در بين شبکه هاي تلويزيوني هم صورت مي گيرد که باعث افزايش کيفيت مجموعه هاي تلويزيوني مي شود .بنابراين ترجيح مي دهم دراين نوع مجموعه ها حضور پيدا کنم . امسال هم فرصتي پيش آمد با سيروس مقدم در مجموعه " چار ديواري " همکاري داشته باشم  که هم متن و هم مجموعه تيم بازيگري در حد خوب و قابل قبولي بود . " سه در چهار " هم کار شاد و مفرحي بود.

 

دررفتارهاي سيروس در مجموعه " سه در چهار " يک جورهايي بلاهت  ديده مي شد ؟

در جامعه افراد مختلفي داريم که هر کدامشان ويژگي هاي خاصي دارند و عده اي هم مثل سيروس مي توانند ساده دل باشند. هنوز هم در جامعه ما زندگي رنگ و بويي از گذشته و سنت هاي مرتبط با آن  وجود دارد و برخي از خانواده‌ها با قناعت روزگار را مي گذرانند  و توقعاتشان از زندگي کم است . اين آدمها بهرحال ساده زيستن را برگزيده اند .  سيروس به خاطرفراراز فشار زندگي  وارد معرکه اي مي شود که برايش کلي در دسر و گرفتاري دارد و باصطلاح به کاهدان مي زند .

 

معمولا در شخصيتهايي که بازي مي کنيد يک نوع شيريني رفتاري ديده مي شود. چقدر از شخصيت واقعي خودتان در اين زمينه  استفاده مي کنيد ؟

در فيلم نامه شخصيت سيروس آدم ساده تا حدودي ترسو نوشته شده بود که دچار گرفتاري هاي مي شود.  بهر حال هر بازيگري به شيوه خودش به نقش نزديک مي شود و من هم سعي کرم براي اينکه تماشاگر با سيروس ارتباط کاملي داشته باشد اين شيريني به نوع رفتارش اضافه شود.

 

کارکردن با کارگرداني نظير مجيد صالحي که سابقه بازيگري دارد چه ويزگي هايي دارد ؟

مجيد صالحي در وهله اول بازيگر توانايي است و به کار کارگرداني نيز علاقه خاصي دارد و تيم بازيگري هم سعي کرد به مجيد صالحي در کارش کمک کند تا مجموعه کيفيت خوبي داشته باشد.

 

زنها در اين سريال به مردها حالت تسلط و برتري داشتند . اين مسئله به دليل طنز بودن مجموعه بود؟

البته در زندگي عادي هم چنين مسئله اي وجود دارد و چون در جامعه فعلي زن و مرد توامان درگير مسائل اقتصاد خانواده هستند  خانمها تمايل دارند حرف اول و آخر را در تصميم گيري هاي خانواده بزنند و ممکن است اين مسئله سر منشا بروز اختلاف هايي بشود .

 

چار ديواري به لحاظ ساختار ، محتوا و نوع بازي  از جمله کارهاي موفق نوروزي بود ؟

سعيد آقاخاني از دوستان خوبم است . وقتي که فيلم نامه براي ساخت به اتمام رسيد به من در باره حضور در اين مجموعه در نقش محبت پيشنهاد بازي داد وفرصت اولين  همکاري با سيروس مقدم به وجود آمد  وکارنامه هنري سيروس مقدم نشان مي دهد کارگردان کار بلدي در عرصه تلويزيون است و به خوبي مديوم تلويزيون و سليقه مخاطبان را مي شناسد  وبه شدت مايل بودم با ايشان تجربه همکاري داشته باشم .

 

در بازي در اين مجموعه چقدر کار في البداهه انجام مي داديد ؟

حجم زيادي از سرو شکل گرفتن نقش در تمرينات با راهنمايي سيروس مقدم به وجود آمد

 

به نوعي محبت جزء شخصيتهايي بود که در اين چند مدت اخير زياد به سراغ ايفاي آن مي رويد  آدمهاي از طبقه فرو دست جامعه که درگير مسائل خاص خودش است ؟

بله ، شخصيت محبت شخصيت جديدي در کارنامه هنريم نبود و تجربه ايفاي اين نوع کاراکترها را داشتم . آدمي ساده که مقداري پيچيده بنظر مي رسيد.

 

در شخصيت محبت مقداري بدجنسي ديده مي شد و مدام تلاش مي کرد زير آب نادر را بزند و سر آشپز رستوران بشود ؟

محبت دوست داشت در کارش پيشرفت کند و همه کاره آشپزخانه بشود.

 

در " چار ديواري " اغلب بازيگران نظير امير جعفري ، مريم امير جلالي ، سعيد آقاخاني و ... داراي سابقه کار طنز هستند . همکاري با اين بازيگران چگونه شکل گرفت ؟

در پروسه پيش توليد و تمرينات گروهي بازيگران مجموعه تلاش کردند به يک هماهنگي و کار گروهي در حيطه بازي هاي مجموعه دست پيدا کنند تا شخصيتها براي مخاطب ملموس و قابل باور باشد . يکي از ويژگي کار کمدي بازي هاي آن است که در موفقيت يک مجموعه نقش کليدي و تعيين کننده اي دارد. همه بازيگران اين مجموعه بازيگران حرفه اي بودند و نسبت به کارشان تعهد و احساس وظيفه مي کردند.

 

محبت در حرفهايش بنظر مي رسد اهل دروغ و چاخان بازي باشد ؟

به شدت  محبت اهل دروغ گفتن و اغراق بود و اغلب حرفهايش رنگي از حقيقت نداشت و سعي مي کرد با دروغ گويي بلند پروازيهايش را پاسخ بگوئيد .

 

يک جورهايي محبت به موقعيت نادر در محيط کار احساس حسادت مي کرد ؟

محبت خيلي علاقه داشت که از موقعيت آشپزي به سر آشپزي دست پيدا کند اما دستش به جايي بند نبود و فقط در اوقاتي که نادر درگير مشکلاتش بود و رئيس رستوران کسي را نداشت مي توانست جولاني بدهد .

 

در ايام عيد به همراه احمد زاده مجري برنامه " سين پنج " بوديد چگونه به سمت مجري گري رفتيد ؟

   علاقه داشتم تجربه اي در حيطه مجري گري برنامه هاي تلويزيوني داشته باشم . البته اصولي اين است که بازيگر فقط در حيطه کاري خودش فعاليت کند . اما در برخي از موارد بايد استثناء قائل شد و وقتي فرصت همکاري با مجري با سابقه و مسلطي نظير احمد زاده پيش مي آيد نبايد به سادگي از کنار آن گذشت .

 

به نوعي در اجرا زوج مکمل يکديگر بوديد شما به بذله‌گويي مي پرداختيد و احمدزاده بيشتر در قالب جدي قرار مي گرفت ؟

اين شيوه براي تماشاگران جذاب است و مورد توجه مردم قرار مي گيرد .

 

تجربه مجري گري را ادامه مي دهيد ؟

در موقعيتهاي خاص نظير تحويل سال جديد اين نوع پيشنهادات را مي پذيرم   ولي به صورت عادي چون با کار بازيگريم تداخل پيدا مي کند ترجيح مي دهم اين پيشنهادات را قبول نکنم.

 

الان مشغول بازي در چه مجموعه اي هستيد ؟

در سريال بيست و شش قسمتي " آسمان هميشه ابري نيست" به کارگرداني سعيد عالم زاده مشغول بازي هستم . در اين سريال در نقش يک مرد خانواده بازي مي کنم و کاريک اثر اجتماعي است .         

 

 

دوشنبه 6 ارديبهشت 1389 - 9:29


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری