چهارشنبه 18 تير 1399 - 2:41
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

هفت پله جلوتر با غزل مي‌شود رفت

 

دفتر سروده‌هاي مريم اسماعيلي با عنوان «به هفت پله جلوتر» و مضامين عرفاني، به تازگي در مرکز آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري وابسته به‌سازمان تبليغات اسلامي و از سوي انتشارات سوره مهر وابسته به‌سازمان، منتشر شده است.

به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، مضامين شعري او در  سه بخش غزل؛ مثنوي، غزل مثنوي و منظومه اگرچه عاشقانه به نظر مي‌آيد، ولي با نگاه عرفانه سعي دارد بگويد براي رسيدن به وصل نيازي به هيچ‌گونه استعداد و مضامين خاصي ندارد، عشق حقيقي درون هر فرد با  منيتش همخوان است.

درون‌مايه‌هاي شعري اسماعيلي علاوه بر اين‌که از عرفان مي‌گويد، به‌دغدغه‌هاي مذهبي و ملي‌اش هم اشاره مي‌كند براي نمونه در طلايه شلمچه، زمستان سال 83 در اين مجموعه شعري با عنوان «شب بود و دلم مرغ مهاجر مي‌شد» از رشادت‌هاي دوران دفاع مقدس گفته است به‌اين اميد كه نقشي در به‌يادگار گذاشتن خاطره شهدا در اذهان داشته باشد.

زبان شعري اسماعيلي در غزل، مثنوي و غزل مثنوي به‌زبان معيار و رسمي نزديک شده، در حالي که زبان منظومه‌ها در بخش سوم که در قالب ترانه است، عاميانه‌تر شده است.

هفت پله جلوتر حاصل لبريز شدن روح نويسنده در دنيايي بي در و پيكر بودن است.

دنياي تو يعني بر روي پله به پله

پا گوشه‌نشيني بكني چله به چله

دنياي من اما چنان بي در و پيكر

هر كس برود پاكي بيايد نزد در

اسماعيلي بسيار زيبا در  قالب غزل شعر سروده، دراين باره برخي از صاحب‌نظران معاصر، مي‌گويد: براهني مي‌گويد: هيچ كدام از قالب‌هاي شعري گذشته و از آن جمله غزل شايسته‌ي شعر امروز نيست،"غزل ساختماني ايستا دارد. به دليل اين ‌كه از عمر روابط متحول خاصي كه منجر به پيرايش غزل شده، قرن‌ها مي‌گذرد. به همين دليل پس از گذشت پنجاه سال از عمر شعر نيمايي، بازگشت به شكل غزل، و يا شناختن آن به صورت يكي از اشكال زنده، فكري است ارتجاعي. مي‌گوييد نه. يك غزل نشان بدهيد كه جامعه را تصوير كند، خواهيد گفت: غزل با درون انسان سر و كار دارد. من مي‌گويم درون ما آن‌چنان عوض شده كه غزل عوض نشده نمي‌تواند از عهده‌ي ارايه‌ي آن برآيد.

با اين حال، برخي از شاعراني همچون اسماعيلي با مضموني عاشقانه و عارفانه كه محصول درون خود است به‌خوبي توانسته از عهده قالب غزل و مضمون غزل معاصر برآيد.

اسماعيلي كه در سال 1355 متولد شده تا سال 77 در زمينه داستان‌نويسي فعاليت داشته و پس از آن وارد حوزه شعر شده كه بخش غزل اين مجموعه شامل 42 قطعه شعر سروده شده در سال‌هاي 77 تا 85، بخش مثنوي و غزل‌مثنوي 9 قطعه شعر در سال‌هاي 78 تا 85 و بخش منظومه‌ 2 قطعه شعر است.

مجموعه شعر «به هفت پله جلوتر» در ۸۰ صفحه قطع رحلي به شمارگان 2500 نسخه و با قيمت 10000 ريال، از سوي انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار كتاب شده است.

 

دوشنبه 30 فروردين 1389 - 12:44


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری