دوشنبه 5 خرداد 1399 - 7:13
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

احمد محمد اسماعيلي

 

فريدون در گذشته گير کرده است!

 

گفتگو با رامين راستاد بازيگر مجموعه «دارا و ندار» به کارگرداني مسعود ده نمکي و فيلم سينمايي «جشن ايراني» به کارگرداني عباس رافعي

 

رامين راستاد بازيگري است که سابقه دستيار کارگرداني و بازيگري تئاتر را دارد و با کارگردانان بزرگي نظير رخشان بني اعتماد و جعفر پناهي  کارکرده است . رامين راستاد در مجموعه «دارا و ندار» در ايفاي نقش شخصيتي حاشيه نشين ، محروم و شهرستاني بازي موثري ارائه کرده بود.

 

از معدود بازيگران تلويزيون هستيد که در قالب شخصيتهاي متفاوت ايفاي نقش مي کنيد. چقدر انتخابهايتان در اين گوناگوني نقش هاي ايفا شده تاثير دارد؟

کارگردان هايي وجود داند که اهل ريسک کردن هستند و دوست دارند از بازيگران در نقش هاي متفاوت استفاده کنند . من هم از اين جريان استفاده مي کنم و بيشتر اين نوع نقش ها را براي بازي کردن انتخاب مي کنم.

 

البته در اين ارتباط و حضور در نقش هاي متفاوت نوع بازي و انتخاب بازيگر خيلي مهم است؟

درست است ، اگر بازيگري مدام نقش هاي مشابه و يکسان را بازي کند بتدريج فقط اين نوع نقش ها براي بازي به او پيشنهاد مي شود.

 

در فيلم «جشن ايراني» که نوروز امسال از تلويزيون پخش شد در قالب يک مرد اهل خانواده بازي موفقي ارائه کرديد؟

همسرم براي بازي در اين فيلم انتخاب شده بود. روزي که به همراه همسرم به دفتر عباس رافعي رفتم و ايشان بعد از ديدن من پيشنهاد دادند در نقش ناصر بازي کنم وقتي فيلم نامه را مطالعه کردم متوجه شدم اين شخصيت بر خلاف شحصيتهايي که اين چند وقته اخير بازي کرده ام و عموما شخصيتهاي خاکستري بودند بيشتر وجوهات مثبت و اثر گذاري در مناسبات خانواده همسرش دارد.  در نقش هاي قبلي در فيلمهايي که ملودرام خانوداگي بود بيشتر در قالب شخصيت مرداني ظاهر مي شدم که به علت مشکلات زندگي خانواده خودشان را فراموش کرده بودند .اما ناصر مردي اهل زندگي و زرنگ بود . اين نوع آدمها در جامعه مابه ازاي بيروني زيادي دارند و بازي دراين نقش برايم فوق العاده جذاب بود.

 

ناصر مردي است که علاوه موفقعيت در زندگي شخصي در حيطه شغلي هم آدم موفقي است؟

بله ، ناصر حتي به برادرزن هايش هم کمک مي کند .مردهاي ايراني وقتي زن هايشان را دوست داشته باشند حتي در صورتيکه ميانه خوبي با برادران همسرانشان نداشته باشند به احترام همسرانشان به آنها کمک مي کنند . البته خانواده همسر ناصر خانواده با محبتي بودند.

 

تنها کمبود زندگي ناصر و همسرش فقدان فرزند است؟

بله ، ناصر و همسرش مشتاقانه انتظار تولد فرزندشان را مي کشند.

 

امسال دو کار مناسبتي ويژه نوروز از شما در تلويزيون پخش گرديد. حضور در اين مجموعه هاي مناسبتي براي شما چه ويژگي هايي دارد ؟

مجموعه هاي مناسبتي به واسطه اينکه هر شب پخش مي شوند و مخاطب ماجراهاي مجموعه را به صورت منظم پيگيري مي کند باعث بهتر ديدن شدن کار بازيگر مي شود . از طرفي مجموعه هاي نوروزي به واسطه فضاي شادي که دارند بازي در اين کارها براي بازيگران مفرح تر است و مردم هم از ديدن اين مجموعه ها احساس شادي مي کنند . امسال تمام مجموعه هايي که در ايام نوروز پخش گرديد مورد استقبال مردم قرار گرفت .بهر حال مردم نياز به ديدن کارهاي شاد و زيبا دارند.

 

کارهاي مناسبتي به واسطه اينکه زمان مشخصي بايد آماده پخش بشوند يک نوع فشردگي در توليد دارند . براي بازيگر اين فشردگي دشوار نيست؟

به هرحال کار بازيگري در هر فرم، ژانر و موقعيتي دشوار است. کارهايي وجود دارند که به دليل نوع داستان و موقعيتها، انرژي و توان مضاعفي صرف بازي در آنها مي شود.

 

اولين همکاريتان با مسعود ده نمکي در مجموعه «دارا و ندار» چگونه شکل گرفت ؟

براي مذاکره حضور و بازي در فيلمي به يکي از دفاتر فيلمسازي رفته بودم و محمد رضا شريفي نيا هم در اين دفتر حضور داشت وچون در مجموعه طنز " پيامک از ديار باقي" با شريفي نيا کار طنز انجام داده بودم ايشان من را به مسعود ده نمکي معرفي کردند . مسعود ده نمکي پيشنهاد بازي در مجموعه را به من دادند . با خواندن فيلم نامه متوجه شدم نقش فريدون هم نقش متفاوتي است که قبلا تجربه بازي در اين نقشها را نداشتم و با توجه به تعدد شخصيتهاي فيلم نامه با تعداد زيادي از بازيگران مطرح و نام آشناي سينما و تلويزيون همبازي شدم .

 

بازي در مجموعه «دارا و ندار»  از معدود حضورهايتان در کارهاي طنز و کمدي است ؟

بله ، دومين تجربه ام بازيگريم در آثار کمدي بود .

 

فريدون شخصيتي است که براي زندگي از شهري کوچک به تهران آماده و اين زندگي براي او مشکلاتي را به همراه دارد ؟

بله ، کرمانشاهي بودن فريدون پيشنهاد خودم بود که مسعود ده نمکي آن را قبول کرد.

 

به لهجه کرمانشاهي احاطه داريد؟

نه ، مسعود ده نمکي عنوان کردند که علاقه دارند فريدون شخصيتي شهرستاني داشته باشد و چون لهجه آذري و شمالي بارها در مجموعه هاي تلويزيوني به کار رفته بود  به سمت لهجه اي رفتم که تا به حال کمتر در تلويزيون مورد استفاده قرار گرفته بود . از طرفي لهجه کرمانشاهي لهجه شيريني است و در سالها قبل دو دوست صميمي کرمانشاهي داشتم و از طريق اين دوستان شناخت خوبي از اين لهجه پيدا کرده بودم .

 

به کار گيري لهجه به چه ميزان در بهتر و قابل باور بودن شخصيتي که بازي مي شود موثر است؟

ابزاري نظير بدن ، بيان ، گويش وحسي وحالي که بازيگر در حين کار دارد کمک زيادي به او در کارش مي کند . وقتي بازيگري لهجه اي را مسلط بازي مي کند . به طور حتم باعث بهتر ، متفاوت و شيرين شدن نقشش مي شود و قدرت باور پذيري نقش را نزد مخاطب بالا مي برد .

 

بازي در کارهاي طنز في البداهه کاري تکنيکي است که بسيار مورد استفاده بازيگران قرار مي گيرد . در «دارا وندار» چقدر اين شيوه را به کار برديد؟

در «دارا و ندار» تعداد زيادي بازيگر با سبک هاي مختلف بازيگري حضور داشتند که هر کدامشان در کارشان مدعي هستند و هماهنگي و کنترل اين بازيگران واقعا کار دشوار و سختي بود .  دراين کار هم في البداهه نقش مهمي داشت . اما ده نمکي به عنوان کارگردان عامل مناسبي در تعديل و همسان سازي به کار گيري في البداهه کاري بازيگران بود .

 

ده نمکي کارگرداني است که به شيوه آکادميک کار نمي کند و بيشتر به شيوه غريزي اعتقاد دارد ؟

هر کارگرداني شيوه کاري مخصوص به خودش را دارد و وظيفه بازيگر است که خيلي سريع خودش را با شرايط کاري آنها آداپته کند. ممکن است  کار کردن با شيوه کارگرداني که کارش متفاوت است  دشوار باشد اما چون سالها تجربه بازي دارم خيلي سريع خودم را باشرايط وفق مي دهم.

 

خانه اي که در «دارا و ندار» شخصيتهاي اصلي مجموعه در آن حضور دارند با توجه به حضور آدمهاي از قوميتهاي مختلف مدل کوچکي از ايران است ؟

اين مدعا مقداري کلي گويي بنظر مي رسد . بهر حال قشرهاي مختلفي در اين مجموعه حضور دارند.

 

يکي از دلائلي که باعث شده فريدون آدم موفقي نباشد و بيکار به نظر برسد شرايط اجتماعي پيرامونش است ؟

دلائل عدم موفقعيت فريدون زياد است . بهر حال فريدون آدم مهاجري است که در کلان شهري نظير تهران کس و کاري به جز يک خواهر ندارد و در محروميت به سر مي برد .

 

غيرتي بودن فريدون و واکنش هايي که در اين رابطه بروز مي دهد بيشتر جنبه کمدي و نمايش داشت؟

غيرتي بودن براي شخصيتي نظير فريدون لازم بود وچون کار کمدي بود ناگريز بودم در برخي از رفتارهاي فريدون غلو به کار ببرم و باصطلاح بازي درشت تري ارائه کنم . زدن به سرو کله اش هم در حين غيرتي و عصباني شدن بر اين مبنا بود.

 

جنس فريدون جنس آدمهاي دهه هاي قبل است که در محلات سنتي زندگي مي کردند و ناموس همسايه عين ناموس خودشان محسوب مي شد؟

ج : بله ، يک جورهايي فريدون در تاريخ گير کرده است و خيلي با تحولات و تغييرات جامعه همراه و همسو نبوده است .

 

در زمينه عاطفي هم حضور منفعل و خنثي دارد ؟

به مخيله فريدون نمي رود که بتواند با دختري آشنا بشود و بتواند با او ازدواج کند و حتي اين کار را يک نوع بي ناموسي مي داند . اين نوع رفتارهاي عاشقانه از فريدون بعيد است .

 

قشنگ و فريدون به نوعي تنهايي يکديگر را از بين مي برند ؟

در واقع قشنگ همه کس فريدون است و شايد به همين دليل فريدون اجازه نمي دهد زن ديگري به جز خواهرش وارد اين دنيا بشود .

 

به همين دليل است که هر بار براي قشنگ موقعيت ازدواج پيش مي آيد ناراحت مي شود ؟

فريدون جايي به قشنگ مي گويد " درست است که اگر تو بروي من همه چيزم را از دست مي دهم اما بهر حال تو هم بايد ازدواج کني ." اما در اصل فريدون به هيچ عنوان علاقه ندارد مردي در زندگي خواهرش وارد بشود و يک جورهايي احساس مالکيت و تعلق خاطر به خواهرش به عنوان بزرگترش دارد .

 

مجموعه «دارا و ندار» از جمله مجموعه هايي بود که نظرات متناقضي را در هنگام پخش به همراه داشت . از اين مسئله چه ارزيابي داريد ؟

قضاوت در مورد کيفيت يک مجموعه خيلي سليقه اي است و برخي از يک مجموعه خوششان مي آيد و عده ديگر نظر مخالف دارند . بهر حال اين مجموعه هم ضعفهايي دارد و هيچ کاري بدون عيب و نقص نيست و بايد به همه نظرات احترام گذاشت .

 

تجربه بازي در «دارا و ندار» در کجاي کارنامه بازيگريتان قرار دارد؟

در حيطه ايفاي نقش جزو کارههاي خوبم محسوب مي شود و حضور در اين مجموعه هاي پر مخاطب امکاني را براي بازيگران فراهم مي کند که با پيشنهادات کاري زيادي مواجه بشوندو نقش فريدون نشان داد که رامين راستاد فقط توانايي نقش هاي جدي آدمهايي که مشکلات زيادي دارند را ندارد بلکه مي تواند نقش هاي متفاوتي را بازي کند.

 

عموم بازيگران ستاره ترجيح مي دهند در قالب يک تيپ و شخصيت ثابت با تغييرات جزيي ظاهر بشوند ؟

به اين شيوه کار کردن علاقه اي ندارم. بازيگران ستاره شرايط سختي دارند و نمي توانند مانند ساير بازيگران روح و روانشان را در کار بازيگري ارضا کنند . ناچار هستند در نقش هاي محدودي بازي کنند . همواره بايد جذاب به لحاظ زيبا شناسي ديده بشوند . اين مسئله در تمام دنيا براي بازيگران ستاره وجود دارد . بازيگر حرفه اي هستم و ابايي از بازي در هيچ نوع نقشي را ندارم .

 

 

دوشنبه 30 فروردين 1389 - 12:22


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری