جمعه 16 خرداد 1399 - 11:6
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

گزارشي از روند شكل‌گيري و فعاليت‌هاي شاخص شوراي هيئات مذهبي كشور

 

 اداره‌کل تشکل‌هاي ديني و مراکز فرهنگي يکي از سه اداره‌كل تحت امر معاونت امور فرهنگي وتبليغ درسازمان تبليغات اسلامي است که به طور کلي برنامه ساماندهي و حمايت ازتشکلهاي ديني، کليه هيئات مذهبي، کانون هاي فرهنگي-تبليغي، انجمن‌هاي اسلامي (ادارات، کارخانجات، محلات و اصناف) که در سراسر کشور در امر توسعه و ترويج فرهنگ ديني فعال هستند را در دستور كار خود دارد.

به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، اقشار تاثير‌گذار نيز يكي ديگر از گروه‌هاي مورد حمايت اداره‌كل تشكل‌هاي ديني مي‌باشد. منظور از اقشار تاثير گذار آن دسته از نيروهاي فرهنگي کشور است که نه به لحاظ سازمان و تشکلي که درآن عضوند بلکه به دليل توانائي هاي دروني وشخصي خود قادر به تاثير گذاري در حوزه‌ي فرهنگ ديني مي‌باشند، نظير مداحان اهل بيت، شاعران مذهبي، معلمان ديني و مربيان تربيتي و ...

برنامه‌ي ياد شده براساس سياست هاي حمايت، هدايت و نظارت بر گروههاي هدف تدوين شده است و درقالب فعاليت هاي متنوع از قبيل تغذيه فکري تشکلهاي ديني و اقشار تاثير گذار و توليد محتوا براي آنها، تشکيل نهادهاي مياني-تخصصي (نظير کانون مداحان، شوراي هيئات مذهبي، جامعه انجمن‌هاي اسلامي و ....)، حمايت‌هاي برنامه‌اي و نيز حمايت هاي مالي از تشکلهاي محوري جهت انجام ماموريت‌هاي خاص تحقق مي پذيرد.

شوراي هيئات مذهبي يكي از فعال ترين تشكل‌هاي مذهبي تحت نظر اداره‌كل تشكل‌هاي ديني سازمان از ابتداي تاسيس تا كنون بوده است. دوره اول اين شورا در دو مرحله در سال‌هاي 1379 و 1380 تشكيل شد كه در اين دوره بيشتر به تهيه بانك اطلاعاتي و آسيب شناسي هيئات مذهبي پرداخته مي‌شد.

با تحكيم پايه‌هاي اين شورا و فعاليت‌هاي چشم گير و تاثير‌گذار در زمينه كاهش آسيب‌هاي عزاداري و برگزاري هر‌چه بهتر مراسم مذهبي، دوره دوم شوراي هيئات مذهبي در سال 1384 با اهداف آسيب زدايي از شعائر مذهبي، بازنگري اساسنامه شوراي هيئات مذهبي و نظارت برعملكردهيئات مذهبي شروع به كار كرد.

در سال 1388 سومين‌دوره‌انتخابات‌شوراي ‌هيئات‌ مذهبي با هدف بازنگري اساسنامه تشكيل شوراي هيئات مذهبي،

ابلاغ آيين نامه و اساس نامه سومين دوره انتخابات شوراي هيئات مذهبي به استان‌ها و در نهايت توجيه كارشناسان تشكلهاي ديني استانها برگزار شد.

در ادامه براي آشنايي بيشتر با نحوه فعاليت شورا هيئات مذهبي كشور، برخي از ماموريت‌ها، مقررات جلسات و وظايف و اختيارات رييس سازمان تبليغات اسلامي را در خصوص اين شورا بررسي مي‌كنيم.

**مأموريتهاي شوراي مركزي هيئات مذهبي

1. رصد اولويتهاي فرهنگي و مشكلات پيش روي هيئات مذهبي در سطح كشور

2. ظرفيت يابي و استفاده بهينه از ظرفيتهاي دستگاههاي فرهنگي و اجتماعي به منظور ارتقاء امور پشتيباني و حمايتي

3. برنامه ريزي جهت ارتقاء سطح آگاهيهاي مذهبي اعضاي هيئات مذهبي

4. بررسي آسيبها و انحرافات مراسم مذهبي و ارائه راهكار جهت رفع آنها با بهره مندي از رهنمودهاي مقام معظم رهبري و مراجع عظام تقليد

5. تلاش جهت تغذيه فكري فرهنگي شوراهاي استاني و شهرستاني

6. فرهنگسازي جهت اصلاح الگوي مصرف در هيئات مذهبي

**مقررات جلسات شوراي مركزي

1.جلسات شوراي مرکزي هيئات مذهبي كشور هر چهار ماه يکبار تشکيل مي‌شود که در صورت ضرورت جلسات فوق العاده به پيشنهاد اعضاء تشکيل خواهد شد.

2.جلسات شوراي مرکزي هيئات مذهبي با حضور اکثريت افراد و رئيس سازمان تبليغات اسلامي و يا نماينده وي رسميت مي يابد و مصوبات آن با دو سوم آراء حاضرين در جلسات و با تأييد رئيس سازمان تبليغات‌اسلامي معتبرخواهد بود.

3.در صورت انصراف يا عدم حضور2جلسه متوالي و يا 4 جلسه غيرمتوالي و غيرموجه هريک از اعضاء در طول دوره، اقدام به لغو عضويت ايشان خواهد شد.

4.دبيرخانه‌شوراي مرکزي در محل اداره كل تشكلهاي ديني ومراكزفرهنگي سازمان تبليغات اسلامي مرکز استقرار خواهد يافت.

** وظايف واختيارات رئيس سازمان تبليغات اسلامي

1.تأييد و ابلاغ اساسنامه تشكيل شوراي هيئات مذهبي

2.تعيين سياستها و خط مشي هاي كلي فرهنگي كشور در موضوع هيئات مذهبي

3.صدور حكم رئيس منتخب شوراي مركزي

4.تأييد يا رد انحلال شوراي هيئات مذهبي در سراسر كشور

5.نظارت عاليه بر عملكرد شوراهاي هيئات مذهبي كشور

**وظايف و اختيارات رئيس شورا

1.لحاظ سياستها و خط مشي هاي كلان كشوري ابلاغ شده‌ازسوي‌رياست سازمان در برنامه ريزيها.

2.نظارت کلي بر عملکرد شوراها و تنظيم برنامه سالانه.

3.تشكيل جلسات شورا بطور منظم و برنامه ريزي شده، تقسيــم كار در اجراي مصوبات ونظارت‌ برحسن اجراي آن و چگونگي ثبت ونگهداري‌سوابق.

4.تشكيل كميته هاي تخصصي و نظارت بر عملكرد آنها

5.ارائه گزارش عملکرد شوراي مرکزي در پايان هر سال به سازمان

6.حفظ و نگهداري اسناد طبق بندي شده شورا

7.نظارت بر حسن اجراي مصوبات شوراي مرکزي و بخشنامه‌هاي‌ابلاغي

8.برنامه ريزي براي ارتقاء هرچه‌بيشترکمي‌وکيفي‌شوراهاوهيئات‌مذهبي

**وظايف واختيارات اعضاي شورا

1.شــركت‌مستمردركليه‌جلسات‌شورا

2.مشــاركت‌درانجام‌مصوبات جلسات شورا بر اساس تقسيم كار در جلسه

در نهايت نشست سراسري شوراي مركزي هيئات مذهبي كشور به‌منظور انتخاب رييس، دبير و منشي اين شورا با حضور دكتر خاموشي و حجت‌الاسلام روحاني نژاد و 30 نفر از روساي شوراي هيئات مذهبي استان‌ها سه‌شنبه 18 اسفند در سالن معاونت امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي برگزار شد و پس از انجام راي گيري حجت‌الاسلام روح الدين دريكوند به عنوان رئيس، دكتر سيد علي جوادي، دبير و علي آذرميان به عنوان منشي شوراي مرکزي هيئات مذهبي کشور برگزيده شدند.

گفتني است برگزاري كارگاههاي آموزشي توجيهي در سراسر كشور، راه اندازي سامانه اطلاع رساني تشكلهاي ديني كشور، برگزاري كنگره هاي شعر عاشورايي، برپايي نمايشگاههاي فرهنگ مناسبتهاي مذهبي، برنامه ريزي جهت اجراي بهينه و به دور از آسيب مراسم آييني در ماههاي محرم و صفر، همسوسازي هيئات مذهبي جهت حضور فعال آنها در صحنه هاي انقلابي و برگزاري مستمر جلسات ستاد ساماندهي شئون فرهنگي در مناسبتهاي مذهبي از ديگر فعاليت‌هاي اداره‌كل تشكل‌هاي ديني و مراكز فرهنگي سازمان تبليغات اسلامي در سال 88 مي‌باشد.

 

 

 

دوشنبه 30 فروردين 1389 - 12:4


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر