شنبه 17 خرداد 1399 - 21:52
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

بابك راكخواه

 

نقش مساجد در ايجاد وفاق، همدلي و تحقق شعار سال در جامعه دين مدار

 

گفتگو با موظف رستمي كارشناس حوزه مسجد

به طور قطع و يقين مي‌توان اذعان داشت كه تأسيس و بناي مسجد توسط رسول گرامي اسلام (ص) و قراردادن آن به عنوان مركز هدايت، اداره جامعه نوبنياد اسلامي، پايگاه نشر و تبليغ معارف اسلامي و تبيين و تشريح آيين تازه معرفي شده اسلام از سوي خداوند متعال، يكي از ارزشمندترين و والاترين كاري بوده است كه آن حضرت در ابتداي راه و اولين مراحل رسالت عظيم خويش به انجام رسانده است.

اين مكان مقدس اگر چه به ظاهر از نظر ساختماني و بنا بسيار ساده و بي آلايش بوده ولي در باطن و اعماق وجودي خويش از بار معنايي و دروني بسيار والايي برخوردار بوده است. به اين جايگاه برتر معنوي و داراي ارزش قدسي تنها به عنوان يك پديده جغرافيايي نگريسته نشده بلکه آن‌چنان در جامعه اسلامي داراي مرتبت و شأنيت گرديده است كه خداوند متعال آن را به عنوان بيوت الله و خانه خويش معرفي كرده است.

به همين دليل در سراسر تاريخ حيات و تحول‌آفرين مسجد به خصوص در شكل‌گيري و استمرار حركت و انقلاب اسلامي هم‌واره اين نقش بي بديل را به بهترين نحو و احسن ترين وجه ممكن به انجام رسانده كه همه اين امور نشان از ظرفيت بالا و كاركردهاي بسيار متنوع و متكثر و نقش آفريني جامع الاطراف آن است كه از ابتداي بناي آن توسط رسول گرامي اسلام اين قابليت به درستي براي آن ظرفيت سازي و در نهاد آن قرارداده و تعريف شده است.

در راستاي نقش‌آفريني مسجد در استمرار و استحكام نظام جمهوري اسلامي ايران و نيز در ادامه وظيفه ذاتي آن در توسعه وبسط روند مثبت و تأثير گذارش در هدايت و پشتيباني معنوي و فراهم سازي بستر و زمينه‌هاي ايجاد جامعه‌اي نمونه اسلامي، در اين برهه از زمان مي طلبد تا با اجرايي كردن منويات مقام معظم رهبري به عنوان پرچمدار نظام اسلامي كه سال جديد را سال كار و همت مضاعف ناميده اند به محكمي و با قدرت گامي موثر برداشته شود.

در ابتدا بايد براي دستيابي به اين اهداف عاليه نظام در بسيج همگاني براي اجابت عملي به راهبرد تعيين شده در سال جديد كه با نامگذاري آن به كار و همت مضاعف معنون شده است ظرفيت و توان موجود مساجد از حيث سخت افزاري و نرم افزاري و منابع انساني به دقت و ظرافت بازشناسايي و باز تعريف شود پس از شناسايي دقيق آن، راهكارهاي عملي و شيوه‌هاي قابل اجرا توسط مساجد تبيين و تشريح شود.

به همين منظور با محمدعلي موظف رستمي، کارشناس حوزه مسجد سازمان تبليغات اسلامي به گفت و گو نشستيم.

وي با اشاره به نقش مسجد در ايجاد وفاق و همدلي براي فراهم سازي فضاي كار و همت مضاعف در سطح جامعه گفت: كار، تلاش و همت عمومي در سطح جامعه نيازمند فضاي وحدت رويه در دو بُعد اساسي نظري و عملي به ويژه همفكري و هم نظري و در پذيرش تمام و كمال و قلبي اصل موضوع و هماهنگي و همكاري در عمل و اجراي برنامه ها و عمليات امور است.

وي افزود: بهترين جايگاه براي ايجاد و تقويت اين دو بعد مهم در سطح جامعه مساجد است. مساجد در طول تاريخ اسلام همواره مركزي براي يكي بودن و يكي شدن و وحدت در معنا و شكل بوده و نماد وحدت در عين كثرت و تكثر بوده است.

حضور افراد از صنف و قشر و طبقه و فكر مختلف كودك تا كهن سال و بي سواد، كم سواد تا عالم و دانشمند همه و همه وقتي در محيط مسجد قرار مي گيرند نماد شعار اسلام و اركعوا مع الراكعين و والسجدوا مع الساجدينند و قيام و قعود و اعمالشان همه يكي و هماهنگ است.

موظف رستمي با بيان اينکه چنين نگرشي مي تواند مهم ترين اصل اجرايي موفق در فراهم سازي مقدمه و پيش شرط شعار سال يعني كار و همت مضاعف را عملي و نقش آفريني كند، اظهار داشت: منابع، مراجع و متوني كه در مسجد از آن براي هدايت و رهنمون سازي جامعه بهره گيري و استفاده مي شود منابعي هستند كه همگي بر انجام كار و تلاش و همت مضاعف تأكيد دارند و چون غالب مواقع از اين متون در مراسم، مناسك عبادي، برنامه‌ها و فعاليت‌هاي مسجد استفاده مي شود به طور طبيعي نفس اين كار فرهنگ سازي را در بطن و درون خود دارد.

وي خاطرنشان کرد: آيات و روايات متعدد از قرآن كريم و آموزه‌هاي موجود در سيره و سنت نبوي و ائمه اطهار (ع) همگي بر اين دو موضوع مهم اساسي توصيه زيادي به عمل آورده و حتي رفتار عملي پيشوايان ديني نيز با توجه به آنچه كه در متون اسلامي آمده است همه آنها نه در گفتار بلكه در منش و رفتار عملي نيز خود را موظف و مكلف نسبت به انجام آن مي دانستند.

مولف سري کتاب هاي مسجد موفق توجه به شأن و جايگاه مسجد در ميان جامعه دين مدار و اسلامي را يکي ديگر از راهکارهاي تحقق شعار سال عنوان کرد و افزود: مسجد مهم ترين پايگاهي است كه مي تواند نسبت به فرهنگ سازي و نهادينه سازي موضوعات و منويات نظام اقدامي بايسته و مستمر و جدي داشته باشد.

وي يادآور شد: اين مكان مقدس با وجود قابليت پذيرش و مقبوليت عامه مردم از آموزه‌ها و آموزش‌ها و برنامه‌هاي اجرايي و اكثريت افراد جامعه ديني ما بهترين فضا را براي عملياتي كردن و استمرار اين عنوان نه تنها در اين سال بلكه در سنوات آتي نيز فراهم مي کند.

موظف رستمي با بيان اينکه هدف از نامگذاري سالانه با موضوعات خاص نگاهي كوتاه مدت و يك ساله نمي باشد، گفت: هدف راهبردي بسيار وسيع‌تر در نهايت فرهنگ سازي آن را در جامعه اسلامي دنبال مي كند پس نقش مسجد در اين خصوص مي تواند بي بديل باشد.

وي افزود: عناصر و ابزار تبليغي كه خاص مساجد مي باشند همه در راستاي تشويق و ترغيب شعار سال هستند. مناره و مأذنه آن با شعار اذان حي علي الصلوه و حي علي خيرالعمل (بشتابيد به سوي كار خير) با دو بار تكرار كه نشان از اهميت دادن به آن مي‌باشد، گرفته تا منبر كه وظيفه اصلي آن تبليغ و ترويج فرهنگ اسلامي بركار و همت تأكيد فراوان دارد.

همچنين عناصر انساني مانند خطباء وعاظ و مبلغين و ائمه جماعات و سخنرانان كه همگي آنها عواملي محيطي و انساني هستند كه در بسط و ترويج فرهنگ كار و همت مضاعف در مساجد به نقش آفريني مي پردازند.

مولف سري کتاب هاي مسجد موفق كاركرد تكميلي و جبراني و ترغيبي را از جمله مهم ترين کارکردهاي مسجد معرفي کرد و اظهار داشت: هر سه كاركرد مهم ذكر شده در راستاي تلاش مضاعف و همت مضاعف است و اين امر نشان از وجود نوعي انگيزه و تمايل مضاعف در مخاطبان دارد و همين انگيزه را مي توان در ديگر حوزه‌ها نيز تسري و بسط داد چرا كه مسجد اين ظرفيت و پتانسيل لازم را دارد كه بتواند بسياري از آموزه‌ها را به اُنس سپس عادت و در نهايت شاكله ديني تبديل كند.

وي خاطرنشان کرد: با فقدان اين انگيزه در مخاطبان و مسجد روندگان اين كاركردها عملا معنا و مفهومي پيدا نمي كند در حقيقت مسجد وظيفه‌اي مضاعف و فوق العاده از برنامه‌هاي روزمره و عادي زندگي افراد جامعه دارد و نوع آموزه هايي كه در آن تبليغ مي شود نيز جنبه فرا وظيفه‌اي قانوني و حقيقي در كنار ديگر امور معموله و عادي جامعه دارد.

همچنين كساني كه در مسجد حضور پيدا مي كنند چون علاوه بر يافته ها و مطالب و مفاهيمي كه در مراكز و مبادي عمومي جامعه همچون خانواده مدرسه دانشگاه و سطح جامعه مي آموزند تلاشي مضاعف كه موجب استفاده دو چندان و مطلوب از زمان و فرصت و براي يادگيري بيشتر آنها مي شود.

 

 

چهارشنبه 25 فروردين 1389 - 11:33


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر