يكشنبه 22 تير 1399 - 19:56
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

برنامه هاي سوره مهر در نمايشگاه کتاب تهران

 

 

کمتر از يک ماه به برگزاري بزرگ ترين رويداد فرهنگي کشور باقي مانده و به همين منظور خبرهاي مربوط به اين رويداد فرهنگي حوزه کتاب در صدر خبرهاي اين حوزه قرار دارد و ناشران مختلف براي حضور هر چه بهتر در اين نمايشگاه مهيا مي شوند. انتشارت سوره مهر به عنوان ناشر برگزيده سال 87 و ناشر برگزيده سي سال ادبيات و پژوهش انقلاب اسلامي ، و نيز ناشر برگزيده ربع قرن کتاب دفاع مقدس هم همچون سالهاي گذشته در اين رويداد فرهنگي حضور مي يابد با اين تفاوت که امسال قصد دارد با نوآوري هاي ويژه اي حضوري پررنگ و در خور داشته باشد.از جمله اين نوآوري ها مي توان به انتشار موضوعي بروشور کتابها،راه اندازي دستگاه هاي ويژه خريد کتاب ،ارائه برشورهاي صوتي و اجراي پرفورمنس اشاره کرد که تاکنون در کشور سابقه نداشته است.همچنين سوره مهر در کنار اين ابتکارات سعي کرده با دو نشست کتاب و مجموعه سازي آثار، انتشار روزانه نشريه « مهر » حضوري پربار در اين نمايشگاه داشته باشد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، برنامه هاي انتشارات سوره مهر در نمايشگاه را مي توان به دو دسته تقسيم کرد ،برنامه هاي ابتکاري از جمله ارائه برشور صوتي ، راه اندازي دستگاه هاي خريد کتاب و اجراي پرفورمنس و همچنين برنامه هايي که در سالهاي گذشته هم از سوي اين ناشر صورت گرفت و اتفاقا خيلي هم موفق بود مثل انتشار روزانه نشريه «مهر» که در سال گذشته تنها نشريه ويژه نمايشگاه بود.

اجراي پرفورمنس کتابهاي سوره مهر را مي توان يکي از جالب توجه ترين اين نوآوري ها در نظر داشت. در اين نمايش بازيگران در قالب پرفورمنس کتابها را به مخاطبان معرفي مي کنند که اين برنامه از جمله کارهايي خواهد بود که براي نخستين بار در نمايشگاه اجرا مي شود.

انتشار بروشور موضوعي از کتابهاي اين انتشارات را از ديگر برنامه هاي ويژه سوره مهر در نمايشگاه کتاب امسال است. بروشور موضوعي کتابها در حوزه هاي مختلفي چون ادبيات داستاني، شعر، موسيقي، پژوهش هنر و ... تدوين شده همچنين يک کاتالوگ کلي از کتابهاي سوره مهر در نظر گرفته شده است.

با توجه به استقبال مخاطبان از طرح مجموعه سازي و ارائه مجموعه کتابها در قالب يک بسته و جعبه، امسال نيز در نمايشگاه کتاب آثاري چون مجموعه «قصه هاي غرب وحشي»، «قصه قهرمانان انقلاب»، داستان فرماندهان جنگ به صورت بسته بندي شده به فروش مي رسد.

راه اندازي دستگاهي ويژه براي فروش آسان کتاب طرح ديگري است که قرار است اين دستگاه ها در چند نقطه نمايشگاه به منظور سرعت خريد و رفاه مشتريان تعبيه شود که براي اين دستگاه ها 26 عنوان کتاب تعريف شده که امکان خريد کتاب هاي تعريف شده از اين دستگاهها وجود دارد. در صورت اجرايي شدن، اين طرح براي نخستين بار توسط سوره مهر اجرايي مي شود.

در اين راستا، ارائه بروشور صوتي سوره مهر از ديگر طرحهاي ابداعي اين ناشراست. امسال در نمايشگاه کتاب بروشور صوتي شامل نرم افزاري که در آن بيش از 50 کتاب سوره مهر معرفي مي شود عرضه خواهد شد. در اين بروشور صوتي شناسنامه کتابها، اطلاعاتي چون جوايزي که به دست آورده اند و همچنين برشي از کتاب ارائه مي شود. برخي از کتابهاي اين برشور در بخش ارائه بريده اثر، با صداي نويسندگان و شاعران معرفي مي شود.

برپايي نشستها از ديگر برنامه هاي سوره مهر د ر نمايشگاه کتاب است و به همين منظور قرار است دو نشست براي معرفي کتاب «مردگان باغ سبز» نوشته محمدرضا بايرامي و معرفي مجموعه آثار علي موسوي گرمارودي در نظر گرفته شده است.

در ادامه، يک کنفرانس خبري براي معرفي و آغاز به کار رسمي سايت جديد انتشارات سوره مهر در نظر گرفته شده است.سايت فعلي سوره مهر پس از سالها فعاليت توانسته ارتباط خوبي با مخاطبان به ويژه اهالي رسانه برقرار کند ولي ساختار و گرافيک آن نياز به تحول داشت که قرار است سايت جديد در نمايشگاه کتاب به طور رسمي آغاز به کار کند.

همچنين از انتشار روزانه نشريه «مهر» در ايام نمايشگاه بايد ياد کرد. اين نشريه با جديدترين اخبار و اطلاعات همراه با گفتگوهايي با صاحب نظران و اهالي ادبيات و مقالات و نقد و نظرها به طور روزانه در نمايشگاه عرضه خواهد شد.با توجه به نبود يک نشريه روزانه مربوط به نمايشگاه نشريه مهر مي تواند به عنوان جايگزيني براي نشريه نمايشگاه باشد که تمام خبرهاي مربوط به اين رويداد را به صورت موثر و روزانه پوشش دهد.

فعال بودن سيستم پذيرش مشترک کتاب و قرعه کشي بين مشترکان از ديگر برنامه هاي سوره مهر در ايام برگزاري نمايشگاه است. نظرسنجي از مشترکين به صورت حضوري و پستي در اين ايام صورت مي گيرد.

همچنين بايد به جديدترين آثار سوره مهر در کنار آثار تجديد چاپي در نمايشگاه کتاب اشاره کرد . چاپ صد و دهم «دا» ، سه گانه «آن ها» ، «گريه هاي امپراتور» و « اقليت» از فاضل نظري، مجموعه آثار موسوي گرمارودي، آثار محمدرضا سرشار، جديدترين رمان محمدرضا بايرامي، آثاري از علي معلم دامغاني، عزت الله الوندي، مصطفي فيض کاشاني، محمدکاظم مزيناني، عباس براتي پور، منصور انوري، محمود صابري و ...از جمله آثاري است که در نمايشگاه کتاب عرضه خواهد شد.

در خبر و گزارش هاي بعدي،جزئيات بيشتري از نحوه حضور سوره مهر در نمايشگاه بيست و سوم کتاب تهران و نيز برنامه هاي اين انتشارات در بزرگترين رويداد فرهنگي کشورمان منتشر خواهد شد.

 

 

سه‌شنبه 24 فروردين 1389 - 14:47


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری