پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 10:44
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

پشت شيشه‌هاي مات روايت‌گر رشادت‌هاست

 

 

كتاب «پشت شيشه‌هاي مات» در عين كم حجم بودن و فصول كوتاه بيانگر رشادت‌هاي شهيد بهشتي در زمانه خودش است. زمانه‌اي كه جور و ستم بر آن سايه افكنده است.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، اين كتاب با استفاده از خاطرات «لينگن» يكي از 53 گروگان لانه جاسوسي آمريكا و نماينده آيت ا.. بروجردي در آلمان، روايت شده است، لينگن در مدت 444 روز گروگان بودن، ملاقاتي با شهيد بهشتي انجام مي‌دهد. وي خاطرات اين ديدار را براي نوه‌اش بيان مي‌كند و اين نوجوان كه تحت تأثير زندگي شهيد بهشتي قرار گرفته درباره بهشتي  تحقيقاتي را انجام مي‌دهد. به اين ترتيب و با حضور دو شخصيت ماورايي، زندگي شهيد بهشتي از كودكي تا شهادت و با بيان رشادت‌هاي جاودانه‌اش، روايت مي‌شود.

همچنين، بخشي از زندگي شهيد بهشتي در مرکز اسلامي هامبورگ المان سپري مي‌شود، قسمت بيشتر کتاب به اين موضوع اختصاص پيدا کرده و در واقع بخش بسياري از داستان در آلمان و آمريکا اتفاق مي‌افتد.

بر اين اساس، يکي از نقاط قوت اين اثر نويسنده كتاب «بچه‌ها دلم برايتان تنگ مي‌شود» کوتاهي آن و فصل بندي دوازده گانۀ همين داستان کوتاه است كه کوتاه شدن مدت زمان خوانش هر فصل موجب مي‌شود که مخاطب با خواندن هر فصل آموزه‌اي را کسب كند و از طرفي به دليل کوتاهي هر فصل، رغبت خواندن فصل‌هاي بعدي را نيز بدست آورد.

نويسنده دراين اثر در واقع به خلق شخصيت نپرداخته و تنها افراد واقعي را بازآفريني و در دل داستان خود جاي داده، در حالي كه محوري ترين شخصيت اين دسته، شهيد بهشتي است هر جند در ماجراي جاسوسي و تحت نظر قرار گرفتن شهيد بهشتي با شخصيت جاسوس شهيد بهشتي آشنا مي شويم که او نيز تا نزديکي‌هاي تبديل شدن به شخصيتي از داستان پيش مي‌رود. اما همچنان شهيد بهشتي به ‌عنوان محوري‌ترين شخصيت به قوت خود تا پايان داستان باقي مي‌ماند.

در بخش‌هايي از اين كتاب مي‌خوانيم:
صداي خش داري از آن سوي امواج به گوش رسيد:« مرکز، به گوشم. مامور،  سرش را به بيسيم نزديک کرد و گفت: « اين آقا کتاب‌هاي لنين و مائو ومارکس و شريعتي در خانه دارد؛ چه کار کنيم؟»
صداي خش دار آن طرف خط  گفت: «بهشتي محقق است و طبيعي است که از اين کتاب‌ها داشته باشد، بگرديد چيز ديگري پيدا کنيد.
ماموران جستجو را شروع کردند. سيد محمد به پذيرايي آمد و بعد به اطاق خودش رفت و به همسرش گفت : «بخشي از پول خانه را اينجا روي ميز گذاشته‌ام».
سپس خميردندان و مسواکش را برداشت و با صدايي اهسته به همسرش گفت: «بخشي از گزارش بچه‌ها زير مبل است. آنها را بردار و از بين ببر؛ چون ممکن است اينها دوباره برگردند».

يکي از ماموران که داشت به اطاق سرک مي کشيد، يک دفعه با صداي دکتر بهشتي ميخکوب شد: «آقا ، بفرمائيد آن طرف در، اينجا حريم خصوصي من است».

لازم به ذكر است كه شهيد آيت‌الله سيد محمد حسيني بهشتي، هنگام شهادت در تاريخ  هفتم تير سال 1360، رياست ديوان عالي کشور را بر عهده داشت.
در اين راستا، مجموعه «قهرمانان انقلاب» مجموعه‌اي چند جلدي است كه به زندگي‌نامه داستاني شهداي انقلاب اسلامي همچون اسد‌الله لاجوردي، علي شريعتي، آيت‌الله طالقاني، شهيد مفتح، شهيد نواب صفوي، شهيد مدني، شهيد دستغيب، شهيد مطهري، شهيد سعيدي، شهيد رجايي، شهيد اشرفي اصفهاني، شهيد اندرزگو، شهيد محمد صدوقي و شهيد باهنر پرداخته است.
گفتني است، كتاب «پشت شيشه‌هاي مات» از مجموعه «قصه قهرمانان انقلاب»، شامل زندگي‌نامه داستاني شهيد آيت‌الله بهشتي به قلم عزت‌الله الوندي، به زودي در قطع پالتويي و 112 صفحه و با شمارگان 2500 نسخه وقيمت16 هزار ريال از سوي انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، منتشر شده است.

 

 

دوشنبه 23 فروردين 1389 - 14:53


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری