سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 5:11
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

سياست و خردمندي

 

سياست و خردمندي (خاطرات تاريخي- سياسي دكتر علي شريعتمداري)

تأليف: دكتر علي شريعتمداري

گردآوري: علي محمدگودرزي

نوبت چاپ: اول

شمارگان: 1000 نسخه

بهاء: 34000 ريال

انتشارات اميركبير وابسته به سازمان تبليغات اسلامي

بررسي رويدادها و جريان‌هاي سياسي نيم‌ قرن اخير و ترسيم روشن و مستندي از زواياي پنهان تاريخ معاصر ايران، به ويژه دوران بيست و پنج ساله بين كودتاي 28 مردادماه 1332 و پيروزي انقلاب اسلامي يك ضرورت مهم فرهنگي و اجتماعي است.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان تبليغات اسلامي، در اين راستا انتشارات اميركبير وابسته به سازمان تبليغات اسلامي اقدام به انتشار خاطرات تاريخي- سياسي دكتر علي شريعتمداري با عنوان سياست و خردمندي كرده است.

كتاب «سياست و خردمندي» شامل مصاحبه‌هايي است كه از سوي فصلنامه «تاريخ و فرهنگ معاصر» در سال‌هاي گذشته انجام شده است و در هفت شماره با عنوان‌هاي زير منتشر شده است.

1-    نكات تاريخي فعاليت حزب توده، ملي‌ها و گرايش‌هاي اسلامي

2-    نكات تاريخي پيدايش جبهه ملي و نقش آيت‌الله كاشاني

3-    اختلاف جناح‌هاي نهضت (كودتاي 28 مرداد)

4-    نهضت مقاومت ملي و فعاليت در دانشگاه اصفهان و شيراز

5-    استمرار فعاليت‌هاي فرهنگي- سياسي تا پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي

6-    پس از پيروزي انقلاب اسلامي

7-    انقلاب اسلامي و احياي ارزش‌هاي انساني

در اين كتاب افزون بر بيان خاطرات سياسي و تاريخي، شرح كاملي از سوابق تحصيلي و آموزشي و پژوهشي و مديريتي و تأليفات و اسناد فعاليت‌هاي سياسي و تصاويري علي شريعتمداري نيز آمده است.

اين كتاب علاوه بر مقدمه و شرح حال در ابتداي كتاب و نمايه در انتهاي آن شامل نه بخش است. در مقدمه اين كتاب كه با جمله «انقلاب ما انفجار نور بود» از بنيانگذار انقلاب اسلامي آغاز شده، آمده است:

«دين‌داري و پارسايي، خداترسي و ولايت‌دوستي، آزادانديشي و آزادي‌خواهي، خردگرايي و دانش‌دوستي، سنت‌گريزي و نوگرايي، ظلم‌ستيزي و مظلوم‌نوازي، دنياگريزي و آخرت‌طلبي، عشق به ايران و ميهن‌دوستي و افزون بر آن چه گفته شد، مي‌توان به صفاتي به مانند منش بزرگوارانه و طبع بلند، تواضع نفس و خشوع در برابر خداوند، بهره‌گيري از تفكر منطقي و دوستدار سنت و اخلاق علمي و عاطفه‌ پدرانه نسبت به دانشجويان و عشق به تعالي انسان اشاره كرد:

هزار نقش برآيد ز كلك صنع و يكي

به دلپذيريي نقش نگار ما نرسد

در شرح حال علي شريعتمداري فرزند جلال‌الدين كه در يك خانواده روحاني به سال 1302 چشم به دنيا گشود، در بيان خاطره‌اي از محدودكردن سخنراني‌هاي وي از زبان خويش آمده است.

«قرار بود استادان دانشگاه رئيسي از ميان خود براي جامعه استادان انتخاب كنند. قبل از اين انتخاب مسئله تشكيل حزب رستاخيز شاه مطرح شد و به طور كلي در دانشگاه‌ها از استادان امضا گرفتند كه آمادگي خود را براي عضويت در حزب اعلام كنند. در آن موقع من سرپرست دانشكده علوم تربيتي بودم. علت اين انتصاب هم اين بود كه خواهر وزير علوم رئيس دانشكده شده بود و براي من يك درس آن هم درس اختياري گذارده بود و نسبت به دانشجويان سختگيري مي‌كرد. بچه‌ها در محوطه دانشگاه مي‌خواستند او را زير ماشين كنند كه رئيس دانشگاه به بهانه اعزام به خارج او را از دانشگاه به تهران فرستاده و موقتاً سرپرستي دانشكده را به عهده من گذاردند. در موقع تشكيل حزب رستاخيز همه دانشكده‌ها اعلام آمادگي براي عضويت در حزب كردند به جز دانشكده علوم تربيتي كه سرپرستي آن به عهده من بود. جريان در دانشگاه و شهر و حتي تهران منعكس شد، نامه‌اي از سازمان امنيت تهران آمد كه گزارش شده فلان كس مخالفت كرده مراتب را گزارش كنيد تا اقدامات لازم در مورد وي انجام شود.»

بخش «نهضت مقاومت ملي و فعاليت‌ در دانشگاه شيراز و اصفهان حاوي اسناد و مدارك است كه بعضاً از سوي سازمان اطلاعات و امنيت كشور، صادر شده‌اند.

در بخش «سپس از پيروزي انقلاب اسلامي» مي‌خوانيم:

«پس از تشكيل دولت موقت براي شركت در كابينه و پذيرش مسئوليت در وزارتخانه علوم و آموزش عالي و فرهنگ به تهران دعوت شدم.

آنچه در اين ايام جالب بود اداره بيش از صد و بيست دانشگاه و مؤسسه مستقل آموزش عالي بود. امام دستور فرمودند كه همه به سر كار برگردند. بيشتر رؤساي دانشگاه‌ها از كشور خارج شده بودند و مشكل‌ تعيين جانشين براي آن‌ها بود، اما خوشبختانه با كمك استادان و دانشجويان مسلمان براي همه مؤسسات سرپرستي تعيين كرديم و برخي از مؤسسات آموزش عالي و بنيادها را با وزارت فرهنگ و هنر در يكديگر ادغام كرديم.

اين كتاب 171 صفحه‌اي با تأليف دكتر علي شريعتمداري و گردآوري علي‌ محمد گودرزي، با شمارگان 1000 نسخه و قيمت 34000 ريال، از سوي انتشارات اميركبير وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، انتشار يافته است.

 

شنبه 21 فروردين 1389 - 16:0


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری