سه‌شنبه 13 خرداد 1399 - 9:0
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

زندگي پيامبر(ص) از نگاه مجيدي

 

گزارشي از توليد عظيم‌ترين فيلم جهان اسلام

مجيد مجيدي كه در ماه‌هاي اخير كمتر خبري از او به گوش رسيده، اين روزها در تدارك توليد فيلم تازه‌اش است. كارگردان فيلم‌هاي تحسين‌شده‌اي چون «بچه‌هاي آسمان» و «رنگ خدا» به عنوان يكي از معدود فيلمسازان ايراني كه مقبوليت داخلي و اعتبار بين‌المللي را به صورت توام برخوردار است، اين بار قصد دارد دوران كودكي پيامبر اكرم(ص) را به تصوير درآورد، فيلمي عظيم كه مخاطبش را در سراسر جهان مي‌يابد و احتمالاً از اوايل سال آينده وارد مرحله پيش توليد خواهد شد.

مجيدي در حالي زندگي پيامبر اكرم (ص) را به تصوير خواهد كشيد كه با آخرين ساخته‌اش «آواز گنجشك‌ها» توانست موفقيت آثار قبلي‌اش مانند رنگ خدا و بچه‌هاي آسمان را تداوم بخشد. تنها كارگردان ايراني كه فيلمش به فهرست نهايي نامزدهاي اسكار راه‌يافته، سينماگري مي‌باشد كه از جايگاه برجسته‌اي در محافل بين‌المللي برخوردار است. فيلمسازي كه هر اثرش يك اتفاق مهم سينمايي بوده و اين بار سراغ مضموني ارزشمند دفتر تا كليد عظيم‌ترين فيلم دنياي اسلام را بزند.

دغدغه ساخت فيلمي سينمايي درباره زندگي پيامبر اسلام (ص) از سال‌ها پيش وجود داشته كه جدي‌ترين نمونه آن تلاش زنده‌ياد علي حاتمي بود. علي‌ حاتمي فيلمنامه «آخرين پيامبر» را هم به نيت ساخت فيلمي بر اساس آن به نگارش درآورد ولي اجل مهلتش نداد تا آن را جلوي دوربين ببرد.

حالا مجيدي از انجام سال‌ها تحقيق، پژوهش و مشاوره قصد دارد فيلمي به يادماندني و در اندازه‌هاي جهاني خلق كند، فيلمي در مورد سال‌هاي آغازين زندگي آخرين پيامبر (ص) مصطفي عقاد، فيلمساز سوري در اواخر دهه 70، فيلم «الرساله» را در هاليوود جلوي دوربين برد، فيلمي كه بارها و بارها در ايران با نام «محمد رسول‌الله» پخش شد و هنوز هم با تمام كاستي‌هايش تنها تصويري است كه سينما از زندگي پيامبر (ص) ارائه داده است.

اكنون بعد از فيلم مصطفي عقاد، مجيد مجيدي قصد به تصوير كشيدن كودكي پيامبر (ص) را دارد. بديهي است كه با امكانات معمول سينما ايران، نمي‌توان فيلمي عظيم و «اندازه‌هاي جهاني خلق كرد و تجربه «ملك سليمان» هم كه در جشنواره امسال به نمايش درآمد، نشان داد كه فقط با امكانات نمي‌توان به ساحت اثري به يادماندني اميد بست.

مجيدي هم كارگرداني مسلط به ابزار است و هم فيلمسازي صاحب جهان‌بيني و تفكر. موفق‌ترين فيلمساز مذهبي ايران در محافل جهاني، مي‌تواند بهترين گزينه براي ساخت اثري با استانداردهاي بين‌المللي باشد؛ فيلمي كه در خارج از مرزهاي ايران نيز بتواند آوازه و اعتبار كسب نمايد.

در حالي كه بيش از 3 سال از آغاز تحقيق و نگارش سناريوي اين فيلم مي‌گذرد، مجيد مجيدي كارگردان اين فيلم براي بار نخست درباره جديدترين كار خود سخن گفت.

او در مورد توليد اين فيلم بيان كرد: در شرايط كنوني كه بحران هويت و معنويت به صورت خيلي جدي مطرح شده و شاهد سقوط برخي ارزش‌هاي اخلاقي و انساني هستيم و مي‌توانيم آن را جاهليت مدرن بناميم،ا سلام واقعي مي‌تواند چراغ روشنگري براي پاسخگويي به نيازهاي مخاطبان امروز و آينده باشد.

او در ادامه افزود: اين فيلم تلاشي است از سينماي ايران كه در حوزه محتوا و ساختار گام‌هاي بلندتري به پيش بردارد و به استانداردهاي جهاني اين حوزه نزديكتر شود. من اميدوارم خير و بركات اين حركت، متوجه كل سينمايي كشور شود.

ما در توليد اين اثر، همه علاقه‌مندان تشنه معرفت و اخلاق در جهان را مخاطب خود مي‌شناسيم چرا كه در خصوص پيامبر اكرم (ص) تنها يك فيلم و آن هم بيش از 40 سال پيش ساخته شده و اين در شرايطي است كه پيرامون حضرت مسيح(ع) بيش از 200 فيلم و درباره حضرت موسي (ع) بيش از 100 فيلم ساخته شده است و بسياري از آن‌ها هم آثار قابل توجهي هستند.

طبيعي است كه مخاطبان جهان از پيامبر و آيين اسلام شناخت درستي پيدا نكرده باشند و اكنون اين جاي خالي با آثار هنري مغرضانه نسبت به اسلام پر شده و كم‌كاري جهان اسلام در اين زمينه غيرقابل بخشش است.

فقط با كار ايجابي است كه مي‌توان جلوه‌هاي اخلاقي، انساني، معنوي و رحماني اسلام را فارغ از جريانات سياسي، قومي، قبيله‌اي و نژادي به عنوان يك الگوي حسنه به جهان معرفي كنيم.

مجيدي در خصوص نگارش فيلمنامه عنوان كرد: از 3 سال پيش مراحل تحقيق و نگارش اين پروژه رسماً آغاز شد و در حال حاضر در مرحله مطالعات اجرايي و در آستانه پيش توليد هستيم.

حدود يك سال با همكاري دانشمندان، مورخان، علما و سيره شناسان جهان اسلام در ايران و از كشورهايي مثل مراكش، تونس، لبنان، عراق و الجزاير و با رجوع، جمع‌آوري و استناد به منابع شيعه و اهل سنت مرحله تحقيق انجام شد و از 2 سال پيش تا چند ماه قبل اولين نسخه فيلمنامه توسط كامبوزيا پرتوي و من نوشته شد.

قبل از نگارش فيلمنامه نيز كارگاهي تشكيل شده و با دعوت از تعدادي از هنرمندان و كارشناسان مدتي وقت صرف ايده‌پردازي شد و دوست دارم در اينجا از مرحوم سيف‌الله داد نام ببرم كه با مشاركت در مرحله ايده‌پردازي به ما كمك مي‌كرد و خودش دلبسته ساخت فيلمي در مورد حضرت خديجه (س) بود.

در مرحله تحقيق متوجه شديم كه درباره دوران كودكي پيامبر (ص) كه تكيه‌گاه اصلي فيلمنامه است، منابع جامع و كاملي وجود ندارد و منابعي هم كه موجود بود به صورت پراكنده، تكراري و همراه با مطالبي غير مستند بود و يكي از تلاش‌هاي گروه تحقيق، تفكيك اين مطالب به مطالب قابله بهره‌برداري و غيرقابل بهره‌برداري بود.

ما هم قبل از نگارش فيلمنامه و هم پس از پايان نگارش نسخه اول آن، رايزني و مشورت‌هاي گوناگوني با علماي طراز اول جهان اسلام آغاز كرده‌ايم كه همچنان ادامه دارد تا بتوانيم از همه نظرات و راهنمايي‌هاي آنان در اين پروژه استفاده كنيم.

وي در خصوص علت محور قرار دادن دوران كودكي پيامبر (ص) در اين فيلم گفت: دنبال بهانه و بستري بودم براي آشنايي با آن مقطع زماني و شرايط ظهور يك پيامبر و تبيين مسئله خاتميت و اين همان چيزي است كه امروزه ما را نيازمند توجه جدي به اسلام مي‌كند.

ضمن آنكه درباره اين مقطع از زندگي پيامبر (ص) اتفاق نظر بيشتري در جهان اسلام وجود دارد. به همين جهت تلاش شده كه با بهره‌گيري از مستندات مودر وفاق، اين فيلمنامه دوران و شرايطي را به تصوير بكشد كه نياز به وجود يك پيامبر و پيام جهاني آن مشهود باشد و فيلم از يك روايت تاريخي صرف فاصله گرفته و براي شرايط و مخاطبان امروز دنيا، حرفي براي گفتن داشته باشد.

مجيدي افزود: با توجه به ابعاد وسيع داخلي و جهاني فيلم، نحوه اجراي اين پروژه نيز از اهميت فوق‌العاده‌اي برخوردار است تا بتواند در حد استانداردهاي جهاني توليد شود و با بهره‌گيري از همه ظرفيت‌هاي هنري سينماي كشور و بخش مورد نياز سينماي جهان به هدفمان به درستي برسيم، از همين رو آقاي محمدمهدي حيدريان كه تجربيات زيادي در اين حوزه دارند از آغاز مرحله تحقيق، مديريت اين پروژه را عهده‌دار شدند چرا كه ايشان هم در طول سال‌هاي فعاليت‌شان در اين حوزه همواره دغدغه اصلي‌شان همين‌گونه مسائل و جهاني‌سازي آن بوده است.

اين كارگردان در ادامه خاطرنشان كرد: اين فيلم حداقل به 3 زبان فارسي، انگليسي و عربي پخش مي‌شود و در ايران و احتمالاً 2 كشور ديگر فيلمبرداري خواهد شد. پيش‌بيني شده است كه از اوايل سال آينده انتخاب و آماده‌سازي صحنه‌ها و دكورها آغاز شود.

مجيدي در مورد بودجه فيلم نيز گفت: براي جهاني‌شدن چنين كارهايي از همان ابتدا بايد سعي در جذب همه سرمايه‌هاي داخلي و خارجي مناسب در توليد اين پروژه كرد.

نكته مهم در اين زمينه اين است كه فيلم از نظر بازگشت سرمايه، اقتصادي باشد كه در مورد اين فيلم با توجه استاندارد مورد نظر و گستردگي مخاطبان مي‌تواند سطحي از سرمايه‌گذاري را منطقي كند و از بهترين مصاديق همسويي دغدغه‌هاي فرهنگي- اعتقادي با توجيه اقتصادي باشد.

در حال حاضر مديريت اين پروژه در تلاش است تا از حداكثر امكانات و سرمايه‌هاي قابل جذب در جهان براي ساخت اين فيلم استفاده كند چرا كه اسلام در جهان طرفداران و علاقه‌مندان زيادي دارد و آمادگي‌هاي بسيار خوبي نيز تاكنون در اين زمينه پيدا شده است.

 

 

چهارشنبه 18 فروردين 1389 - 9:33


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری