شنبه 14 تير 1399 - 4:37
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

بررسي سياست‌هاي كلان وعملكرد ستاد ساماندهي شئون فرهنگي در سال 88

 

با توجه به تاكيد رهبر معظم انقلاب و مراجع تقليد مبني بر رفع هرگونه آسيب و انحراف از مجالس و مراسم برگزار شده در مناسبت‌هاي مذهبي بويژه عزاداريها، ديدبانان فرهنگي نظام اسلامي در شوراي عالي انقلاب فرهنگي پس از ابلاغ مصوبه 603 ، سازمان تبليغات اسلامي را ملزم به تشكيل ستاد ساماندهي شئون فرهنگي در مناسبتهاي مذهبي كردند.

به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، ستادي مركزي متشكل از دستگاه‌هاي مرتبط همچون سازمان صدا و سيما، وزارت كشور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، نيروي انتظامي، نهاد نمايندگي ولي فقيه در دانشگاه‌ها، دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم و وزارت اطلاعات در سازمان ايجاد شد كه حجت‌الاسلام حسين روحاني نژاد معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي رياست آن را به عهده گرفت.

نهضت حسيني(ع) و حماسه عاشورا، تجديد حيات اسلامي و اوج و قله تاريخي مقابله با ستم و ستمگر و احياء حق طلبي و عدالت خواهي است که همان روح فرهنگ تشيع است. اين واقعه عظيم همواره چون مشعلي فرا راه شيعه، مسلمانها بلکه بشريت در عرصه مواجهه با الحاد، استبداد و استکبار بوده است.

بدين سبب هميشه اين سرمايه بزرگ و سترگ، در معرض آسيب تحريفات نظري و انحرافات رفتاري بوده است. در روزگار ما نيز آفات و انحرافاتي که مايه وهن اين حماسه عظيم است در زمينه مراسم تعزيه و مجالس سوگواري، رخ داده و موجب نگراني علماء، فرهيختگان و ارادتمندان سيدالشهداء(ع) شده است.

پديده هاي ناشايست و ناخوشايندي از قبيل:

- ارتکاب حرکات خلاف موازين شرعي و مخالف جوهر ديني و قدسي حماسه عاشورا.

- تظاهر به رفتارهاي موهن و غيرمعقول و نامناسب با روح عقلاني و حماسي نهضت حسيني(ع) همچون «قمه زني».

- استفاده از تصاوير، شمايل و نشانه هاي غيرواقعي ائمه و اولياء(ع) و چاپ گسترده آنها که خلاف قداست و حرمت معصومين و شأن عزاداري آنها است.

-ذکر اکاذيب و انتساب مطالب خلاف واقع به ساحت اهل بيت پيامبر اعظم(ص) و به ويژه ياران و خاندان حضرت سيدالشهداء و خواندن نوحه ها و آوازها و اجراء موسيقي هاي مبتذل و خلاف شئون که باعث مخدوش شدن فضاي فکري حماسي و جنبه هاي حزن انگيزي و عبرت آموزي محرم شده و به اين مراسم مقدس جنبه تفنني و تفريحي بخشيده و سبب از بين بردن خاصيت و خصلت آئيني مبتني بر هويت ايراني و اسلامي آن مي‌شود.

به اين منظور و در راستاي برطرف كردن اين قبيل انحرافات در مراسم مذهبي و بستر سازي فرهنگ ديني، در مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي سياستها و خط مشي‌هاي اجرائي اين ستاد در مناسبتهاي مذهبي به شرح ذيل تصويب شد:

الف: غنابخشي فکري و محتوايي مجالس و مراسم سوگواري درجهت ارتقاء و تعميق بصيرت و معرفت اقشار و آحاد جامعه درباره فلسفه، عمق و ابعاد و تعليمات و تبعات حماسه حسيني (ع) و مقابله با تحريفات و اکاذيب پديد آمده در اين زمينه.

1) اهتمام بيشتر به توسعه انديشه ها و نظرات امام راحل، مقام معظم رهبري و متفکران بزرگ از جمله استاد شهيد مرتضي مطهري درباره محرم و آيين هاي عزاداري سالار شهيدان (ع).

2) تهيه برنامه هاي منظم و منسجم رسانه اي براي نقد و بررسي شعر و مداحي و تعزيه خواني و همچنين مناظره فکري فقهي توسط متخصصان.

3) ايجاد پايگاه اطلاع رساني اينترنتي براي تدوين و ترويج برنامه ها و مراسم سوگواري مناسب در بيرون از مرزهاي کشور به منظور ايجاد بصيرت و ارتقاء معرفت ديني و خنثي سازي نسبت هاي دروغين معاندين و مخالفين فرهنگ و حماسه عاشوراي حسيني با استفاده از فناوري هاي نوين ارتباطي.

4) تبيين و تشريح فلسفه و ضرورت و نقش تاريخي قيام عاشورا و ارائه تحليل هاي مناسب از فرآيند شکل گيري نهضت حسيني و نفي تحليل هاي ناصواب غيرمنطبق با واقعه عاشورا و شعائر حسيني از طريق رسانه ها به ويژه صدا و سيما با همکاري دستگاههاي ذيربط فرهنگي.

ب: صيانت از روش هاي اصيل و سنتي عزاداري و بررسي راهکارهاي تقويت و توسعه آن متناسب با روح حماسي عاشورا و ذوق، سليقه و گرايش هاي نسل امروز.

1) اصلاح و صيانت تعزيه خواني و آموزش گروههاي تعزيه خوان.

2) معرفي سبک ها، آداب و اشعار و روش هاي اصيل و صحيح عزاداري وتجليل از پيش کسوتان و مجالس نمونه.

3) نوآوري و تبليغ سبک هاي جديد متناسب با شئون مراسم سوگواري.

4) برنامه ريزي به منظور ارتقاء کيفيت مداحي و آشناسازي مداحان با سيره زندگاني و مراثي و مقاتل ائمه معصومين(ع).

ج: زدودن خرافات و انحرافات پديد آمده و رفتارهاي موهن و خلاف موازين در زمينه مراسم و برنامه هاي سوگواري.

1) بررسي و انجام مطالعات پيرامون خرافات و بدعت ها در نحوه شکل گيري و چگونگي نفوذ آن در مراسم و مجالس سوگواري و راههاي مقابله و رفع آن.

2) برگزاري جلسات کارشناسي و کارگاههاي آموزشي مستمر با مداحان، روضه خوانان و مسئولين هيأتهاي مذهبي توسط سازمان تبليغات اسلامي و صدا و سيماي جمهوري اسلامي.

د: شناسايي و مقابله ريشه اي با عناصر و جريانهاي سازمان يافته و منحرف تأثيرگذار در مراسم سوگواري ائمه معصومين به ويژه سالار شهيدان (ع).

1) شناسايي عناصر منحرف و برنامه ريزي براي مواجهه مناسب و قانوني با آنان و خطوط فکري جريانهاي سازمان يافته و هدايت شده و مقابله سنجيده مؤثر با آنها با همکاري دستگاههاي مسئول قضايي و امنيتي کشور.

2) استفاده از ظرفيت اعزام مبلغ درجهت روشنگري و بدعت زدايي.

ه: ايجاد ساز و کارهاي مناسب جهت ساماندهي و تقويت هيأتهاي مذهبي، مداحان، مديحه سرايان و نهادهاي متصدي امر عزاداري.

1) تجليل از خادمان فرهنگ عاشورايي اعم از سخنرانان، مداحان، شاعران، نويسندگان و مسئولين هيأتهاي مذهبي.

2) انتشار نشريه تخصصي به صورت مستمر ويژه هيأتهاي مذهبي به منظور تقويت ارتباط و انتقال مفاهيم و موضوعات لازم و نيز متون و مقاتل معتبر.

3) پشتيباني و تغذيه فکري مبلغين و سخنرانان مذهبي.

همچنين پس از آغاز فعاليت اين ستاد، ادارات‌کل استاني سازمان تبليغات اسلامي نيز موظفند سالانه، گزارش برنامه هاي خود را درجهت تحقق ساماندهي شئون فرهنگي در مراسم سوگواري تهيه و براي بررسي و تصميم‌گيري متناسب با منطقه درچارچوب اين طرح به شوراي فرهنگ عمومي استان ارائه كنند.

سازمان تبليغات اسلامي نيز مكلّف است گزارش کلان کشوري را با همكاري دستگاههاي دولتي و غيردولتي به ويژه سازمان صدا و سيما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، دفتر تبليغات اسلامي، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاهها نسبت به اجراي سياست ها و خطوط مشي فوق تهيه و گزارش آن را سالانه به شوراي عالي انقلاب فرهنگي ارائه كند.

در نخستين جلسه اين ستاد كه 26 فروردين سال گذشته برگزار شد، چگونگي برگزاري مراسم عزاداري در ايام فاطميه و گزارشات اعزام مبلغين در هفته وحدت بررسي شد.

از جمله مصوبات اين جلسه تاكيد بر برگزاري با شكوه مراسم‌هاي عزاداري در ايام فاطميه دوم بدون نفي برگزاري مراسم در ايام فاطميه اول و توجيه مبلغان اعزامي سازمان تبليغات اسلامي و دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم در ايام فاطميه نسبت به وضعيت موجود جامعه با توجه به منويات مقام معظم رهبري از جمله مهم‌ترين آنها بود.

 

**نظارت بر عزاداري هاي محرم 1431هـ ق

دومين جلسه ستاد ساماندهي شئون فرهنگي نظارت بر عزاداري هاي محرم 1431هـ ق با حضور اعضاي هيئت رئيسه شوراي هيئات مذهبي، روسا و نمايندگان پليس امنيت فاتب(دوم، سوم، پنجم و هشتم) و نمايندگان شهرداري هاي مناطق22،11،10,6،5،2 با موضوع برگزاري هرچه با شکوهتر مراسم عزاداري سيد و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين(ع) و ساماندهي هيئات مذهبي در محل سرکلانتري دوم فاتب برگزار شد.

 

**تاكيد بر برگزاري عزاداري سنتي

در هفتمين جلسه ستاد مركزي ساماندهي شئون فرهنگي در مناسبت‌هاي مذهبي كه سي‌ام خرداد برگزار شد، حجت الاسلام حسين روحاني نژاد در بخشي از سخنانش در خصوص اشكال نادرست عزاداري گفت: اشكال نادرست عزاداري يك نوع تهديدكننده فرهنگ عزاداري هاست.

رييس ستاد ساماندهي شئون فرهنگي قمه‌زني، استفاده از شمايل‌ها و ابزار آلات موسيقي در عزاداري‌ها و بي‌محتوا بودن بعضي از اشعار نوحه‌ها را دور از ساحت عاشورا و امام حسين (ع) برشمرد و با تاكيد بر برگزاري مراسم عزاداري به روش سنتي، عنوان كرد: در قالب طرح كنگره شعر عاشورايي اشعار پرمحتوا، پالايش شده و متناسب با فرهنگ اهل بيت (ع) به مداحان ارائه داده مي‌شود.

وي همچنين افزود: خوشبختانه ساختار خوبي در كشور براي جلوگيري از اين نوع تهديد‌ها شكل گرفته است كه عبارت است از كانون مداحان، شوراي هيئات و ستاد كه نتيجه بخش بوده است.

 

**جلسه ستاد شئون فرهنگي با حضور دكتر خاموشي در آستانه محرم 1431 هـ ق

در اين جلسه رييس سازمان تبليغات اسلامي با اشاره به فعاليت‌هاي مختلف فرهنگي كه پيرامون هيئات مذهبي انجام شده است، گفت: توليدات دستگاه‌هاي مختلف بهينه شده و كنترل‌هايي نيز انجام مي‌شود تا برنامه ‌هيئات پر محتوا و بدون آسيب باشد و هدايت محصولات و به‌ويژه اشعار عاشورايي به‌سوي وظيفه‌مندي است.

وي افزود: هيئات مذهبي بايد کانون ترويج فرهنگ ولايت باشند و به تقويت مرجعيت بپردازند و براي غنا بخشيدن به برنامه‌هاي محرم، تمام نهادهاي ذي‌ربط بايد مكمل يكديگر باشند.

درادامه جلسه، حجت‌الاسلام حسين ‌روحاني‌نژاد اظهار داشت: مهمترين دغدغه مراجع عظام و نهادهاي فرهنگي در مورد محرم،حفظ شئون ائمه معصوم(ع) به‌ويژه امام حسين(ع) در مراسم مذهبي است و فعاليت‌هاي «ستاد ساماندهي شئون در مناسبت‌هاي مذهبي» با نزديک شدن به اين ماه، روز به روز بيشتر مي‌شود.

معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي ياد آورشد: در راستاي غنا بخشي و آسيب‌زدايي از مراسم‌ مذهبي، سازمان تبليغات اسلامي جلساتي در دفاتر استان‌ها و شهرستان‌هاي کشور برگزارکرده است.

همچنين در اين جلسه، ستاد ساماندهي شئون فرهنگي براي محرم 1431 هجري قمري با صدور اطلاعيه‌اي در 15 بند، عموم مردم رابه برگزاري باشكوه و به دور از تحريفات مراسم‌هاي عزاداري حسيني دعوت كرد.

 

**مردم در 9 دي حماسه‌اي ماندگار آفريدند

در بيست و چهارمين جلسه ستاد مركزي شئون فرهنگي در مناسبت‌هاي مذهبي حجت الاسلام حسين روحاني نژاد با تشكر از رفتار مثبت مردم در محرم امسال و كاهش چشمگير آسيب‌هاي عزاداري و با اشاره به اغتشاشات روز عاشورا گفت: در روز عاشورا جمعي از دشمنان اسلام متشكل از گروه‌هاي ملحد و آشوبگر نسبت به مقدسات توهين كردند و با اين حماقت طومار عمر خود را پيچيدند و در مقابل مردم خداجو و آگاه كشور با حضور خود در 9 دي و تجديد بيعت با رهبري حماسه‌اي ماندگار را آفريدند.

 

**بصيرت ديني ، عامل شناخت حق از باطل

در اين جلسه که با حضور تمدن ، استاندار؛ براتلو ، معاون سياسي امنيتي و عرفان منش ، مديرکل اجتماعي استانداري تهران و نيز مديران ادارات تابعه تبليغات اسلامي استان تهران برگزار شد، حجت الاسلام نصير نيک نژاد ، مديرکل تبليغات اسلامي استان تهران با ارائه گزارشي ازاقدامات صورت گرفته توسط ستاد ساماندهي شئون مذهبي ، از برپايي کارگاه هاي آموزشي ، نظارتي با هدف تغذيه فکري و سازماندهي هيئات مذهبي سخن گفت.

مديرکل تبليغات اسلامي تهران هم چنين براقامه نمازجماعت ظهر عاشورا و بهره گيري از اشعار و نوحه هاي پر محتوا تاکيد کرد. در ادامه دکتر تمدن ، استاندار تهران با تسليت ايام سوگواري حضرت ابا عبدالله الحسين (ع) در سخناني از تلاش هاي صورت گرفته توسط اداره کل تبليغات اسلامي تهران و اعضاي ستاد ساماندهي شئون فرهنگي قدرداني کرد.

همچنين گزارشات رسيده از استان‌ها و آمار و ارقام نشان مي‌دهد عملكرد ستاد ساماندهي شئون فرهنگي درمناسبت‌هاي مذهبي سبب كاهش نگراني‌هاي متدينين‌جامعه، مسئولان نظام، بويژه علما، مراجع‌ تقليد و مقام معظم رهبري در راستاي حذف و يا كاهش خرافات و انحرافات مذهبي شده است .

در آخرين جلسه ستاد ساماندهي شئون فرهنگي در مناسبت‌هاي مذهبي در سال 87 نيز برنامه‌هاي دستگاه‌هاي عضو اين ستاد در خصوص هفته وحدت مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

 

 

 

 

دوشنبه 16 فروردين 1389 - 13:46


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر