پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 8:51
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

من سرباز هخامنشي بودم

 

 

کتاب «من سرباز هخامنشي بودم» به نويسندگي «حسين علي جعفري» شامل 66 داستانک با محوريت جنگ ايران و عراق است.

به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، از موضوع‌هاي مورد توجه قرار گرفته در اين كتاب که نگارش آن نيز در حدود سه ماه به طول انجاميده، مي‌توان به خيانت، دعاي مادر، دوکوهه، کربلايي‌ها، آخرين ديدار شهدا با خانواده‌هايشان، مين ومدال و زندان و زنداني و زندانبان و پناهنده، خاطرات جنگ، عشق و وظيفه، شادي و غم در جبهه، گودال آتش، تحويل سال و  جزيره مجنون اشاره كرد.

«من سرباز هخامنشي بودم» هم عنوان يکي از داستان‌هاي آن است. اين داستان از يک معلم تاريخ  مي‌گويد که چندين سال تاريخ درس مي‌داده و اکنون پير شده و در جبهه هم‌رزمانش با او شوخي مي‌کنند، اما او در حال و هواي ديگري است، هنوز ياد درس‌هايش از تاريخ مي‌افتد.

بر همين اساس، هر داستان يک موضوع و شخصيت مستقل دارد که در برخي از آن‌ها پيامدهاي اين اتفاقات بعد از جنگ نيز روايت مي‌شود.

نويسنده با نگاهي منصفانه و  با طرح نگاه ضد جنگ اين خاطرات را روايت مي‌کند و با استفاده از فضاهاي واقعي و تخيلي، اتفاقات جنگ را در قالب اين داستان‌ها به نگارش درمي‌آورد تا به‌نوعي به وقايعي مبتني بر صلح دوستي و امنيت بپردازد. وي در پاره‌اي از نوشتارهاي خود از خاطرات رزمندگان جنگ تحميلي به‌خصوص رزمندگان سمنان استفاده كرده است.

بر اين اساس، نويسنده هدف از نگارش اين کتاب را برقراري پيوندي ميان مليت ايراني و مذهب اسلامي عنوان مي‌کند. اگرچه نام گذاري سال 86 از سوي مقام معظم رهبري به عنوان سال «اتحاد ملّي، انسجام اسلامي» و تداعي اين مفهوم در کتاب نيز مي‌تواند از عوامل ديگر در انتخاب عنوان "من سرباز هخامنشي بودم" براي کتاب حسين علي جعفري باشد.

ناشر اين كتاب يعني انتشارات سوره مهر حوزه هنري وابسته به‌سازمان تبليغات اسلامي، در آستانه سي‌ويکمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي با دو رمان «شاه بي شين» و «من سرباز هخامنشي هستم» تحسين شده و توانسته در جشن داستان انقلاب، بازار نشر كتاب بهمن‌ماه را رونق دهد.

همچنين، «حسين علي جعفري» نويسنده، برگزيده مقام نخست جايزه ادبي يوسف در سال 86 براي داستان «ساعت‌ها همه خوابند» شد.

اين متاب با عنوان من سرباز هخامنشي بودم در محتوا نشان مي‌دهد كه ما ايرانيان هميشه سرباز هخامنشي هستيم و آماده خدمت به اين مرز و بوم حال فرقي نمي‌كند دوره تاريخي را چه نام باشد.

كتاب «من سرباز هخامنشي بودم» به‌نويسندگي «حسين علي جعفري» در 126صفحه قطع رقعي با شمارگان 2500نسخه و قيمت 24000ريال از سوي انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، منتشر شده است.

 

يكشنبه 15 فروردين 1389 - 13:13


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری