يكشنبه 22 تير 1399 - 19:54
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

برنامه هايي که جنبي نيستند

 

  

در سالي که گذشت برنامه هاي مختلفي با موضوع کتاب در سوره مهر برگزار شد. از نشست خبري ، نشست نقد و رونمايي کتاب گرفته تا جشن کتاب و جشنواره رسانه اي کتاب سوره مهر . رونمايي از کتاب هاي «بابا نظر»،«عکس انقلاب»، « پاسياد پسر خاک » و «مجموعه قهرمانان انقلاب» ، «نشست نقد شعر سوره» و«رونمايي چاپ صدم کتاب دا» از جمله همين برنامه هاست.اما در سال گذشته تنها رونمايي و نشست نقد کتاب مورد توجه سوره مهري ها نبوده و آن ها سعي کردند در برگزاري برنامه هاي کتاب محور ، قدري خلاقيت به خرج داده و تنها به برگزاري برنامه هاي کليشه اي بسنده نکنند.از همين جاست که بايد يکي از اتفاقات مهم سال 88 را برگزاري نخستين «جشن کتاب سوره مهر» دانست که با هدف ارزش گذاري به مخاطب به عنوان يکي از اضلاع مثلث کتاب طراحي و برگزار شد. در اين مراسم که با افتتاح فروشگاه و نمايشگاه مرکزي سوره مهر و اختتاميه « نخستين جشنواره رسانه اي کتاب سوره مهر » همراه بود، براي اولين بار در ايران نويسنده ، توليد کننده ومخاطب کتاب در کنار هم نشستند تا شايد به همگرايي در جريان کتاب در کشور برسند. اين برنامه اگرچه آنگونه که سوره مهري ها مي خواستند برگزار نشد اما آغازي بود بر تعامل نويسنده ، ناشر و خواننده.در اين نوشتار سعي شده به مرور نشست ها و برنامه هاي کتاب محور سوره مهر در سال گذشته ، اهداف و اتفاقات پيرامون آنها پرداخته شود.

کنفرانس خبري کتاب « بابانظر» 

گويا فصل تابستان براي سوره مهر همواره آغاز نشست هاي مختلف با موضوع کتاب بوده است. چه اينکه در سال هاي گذشته هم شروع برنامه هاي اينچنيني اين ناشر در فصل تابستان بوده است. برگزاري «رونمايي نسخه انگليسي کتاب فال خون » در سال 68 ،«نشست خبري کتاب دا» در سال 78 و «كنفرانس خبري بابانظر» در سال 88 هر سه در فصل تابستان اين گفته را تائيد مي کند. نشست خبري کتاب « بابانظر » هم همچون کتاب « دا » چندي پيش از رونمايي آن برگزار شد تا از همان ابتدا گفته شود که « بابانظر » آمده تا تنه به « دا » بزند و اين کتاب را از يکه تازي در عرصه نشر و کتاب خارج کند. بطور حتم حالا همه مي دانند «بابانظر» عنوان كتاب خاطرات شهيد محمد حسن نظر نژاد است که کار مصاحبه و گردآوري آن را حسين بيضايي انجام داده و تدوين آن بر عهده مصطفي رحيمي بوده است.احمد دهقان هم کتاب را ويرايش کرده است. در نشست خبري کتاب « بابانظر » که در مردادماه 88 در فروشگاه انتشارات سوره مهر و در غياب مصطفي رحيمي برگزار شد ، مصاحبه گر و ويراستار کتاب در کنار مرتضي سرهنگي ؛ مدير دفتر مقاومت و ادبيات پايداري روبه روي خبرنگاران نشستند و به سوالهاي آن ها پاسخ گفتند.در واقع اين نشست آغازي براي جريان و اتفاق تازه اي به نام « بابا نظر » در حوزه کتاب ايران بود.

 

مراسم رونمايي از کتاب «بابانظر» 

از برگزاري کنفرانس خبري بابا نظر مي شد حدس زد که مراسم رونمايي از اين کتاب چيزي است متفاوت با رونمايي هاي کتاب ديگر، چرا که در اين کنفرانس خبري مرتضي سرهنگي که کمتر در اين چنين مراسمهايي حضور پيدا مي کند به همراه احمد دهقان که تنها ويرايش کتاب را بر عهده داشته حضور داشتند.مراسم رونمايي از کتاب «بابانظر» که همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس برگزار شد شخصيتهاي مهمي همچون سرلشکر سيد يحيي رحيم صفوي،محمدباقر قاليباف شهردار تهران،حجت الاسلام مهدي خاموشي رئيس سازمان تبليغات اسلامي و حسن بنيانيان و عليرضا دبير عضو شواري شهر تهران و قهرمان المپيک را به سالن سوره مهر حوزه هنري کشاند تا نشان دهد کتابي ديگر از جنس «دا»در راه است. مراسم رونمايي پس از پخش قرآن كريم و سرود آغازين جمهوري اسلامي ايران و نمايش كليپ رونمايي كتاب« بابانظر», با عنوان «شايد اين مرد...», به مدت شش دقيقه که روايتي از مردان جنگ و بخشي از معرفي كتاب بابانظر بود،شروع شد.درابتداي اين مراسم حسين بنيانيان رئيس حوزه هنري به ايراد سخناني کوتاه در زمينه اهميت کتاب بابانظر پرداخت و در ادامه سرلشکر سيد يحيي رحيم صفوي مشاور عالي فرمانده کل قوا،محمدباقر قاليباف شهردار تهران،مرتضي سرهنگي رئيس دفترمقاومت و ادبيات پايداري و حجت الاسلام مهدي خاموشي رئيس سازمان تبليغات اسلامي در مورد اين کتاب سخنراني کردند. از نکات جالب اين مراسم قرائت يادداشت عزت الله انتظامي و همچنين پيام پرويز پرستويي در مورد بابا نظر بود.

 

نخستين «جشن کتاب سوره مهر»

همان گونه که مي دانيم يکي از اضلاع مثلث نشر، مخاطب است که به همراه نويسنده و ناشر اضلاع اين مثلث را تشکيل مي دهند و اين سه در کنار هم خانواده اي را تشکيل مي دهند که بايد براي بالا بردن راندمان کاري به تمام اعضاي اين خانواده توجه کرد و به قولي آنها را دريافت.اين چنين بود که انتشارت سوره مهردر يکي از روزهاي طلايي رنگ پاييز دست به ابتکاري جالب زد و همزمان با افتتاح اولين نمايشگاه و فروشگاه سوره مهر، اقدام به برگزاري جشني به افتخار مخاطبان و نويسند‏گان با عنوان«جشن کتاب سوره مهر» کرد.بر همين اساس نخستين «جشن کتاب سوره مهر» عصر يکشنبه اول آذر ماه همزمان با افتتاح نمايشگاه و فروشگاه دائمي انتشارات سوره مهربا حضور جمع زيادي از نويسندگان و مخاطبان کتاب برگزارشد.براي آنها که با اين گونه جشن ها و مراسم ها آشنا هستند اين جشن تازگي داشت چرا که اولين با ر در ايران بود که از مخاطبان و نويسندگان کتاب خواسته شده بود روبه روي هم بنشيند وبه درد دلهاو دغدغه هاي يکديگر گوش دهند. در ابتداي مراسم بعد از قرائت قرآن و اداي احترام به سرود ملي جمهوري اسلامي ايران، پيام سيد محمد حسيني ؛ وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به نخستين «جشن کتاب سوره مهر» توسط پرويز کرمي ؛ مدير کل دفتر وزارتي و مشاور اجرايي وي قرائت شد. وزير ارشاد در پيام خود با اشاره به نقش انتشارات سوره مهر در عرصه نشر کشور اين انتشارات را بازوي توانمند وزارت ارشاد در بحث کتاب و کتابخواني دانست و در پايان پيامش نوشت :«دا شما درمان ماست.» در اين مراسم حسن بنيانيان ،محمد حمزه زاده مديرعامل انتشارات سوره مهر،مرتضي سرهنگي،علي اکبر قاضي زاده رئيس هيئت داوران نخستين جشنواره رسانه اي سوره مهر ،سخنراني کردند.

همچنين در اين مراسم به غير از افتتاح فروشگاه مرکزي سوره مهر، برگزيدگان نخستين جشنواره رسانه اي کتاب سوره مهر و اهداي کمک هزينه حج به تعدادي از مشترکان کتاب هم انجام شد.

 

رونمايي از کتاب «پاسياد پسر خاک»

پاسياد در معني يعني پاسداشت و گرامي داشتن.در ايران اسلامي هستند قهرمانان و شخصيتهايي که تاکنون به آنها پرداخته نشده و براي اذهان عمومي ناآشنا هستند. يکي از اين قهرمانان انقلاب اسلامي سيدعلى‌اکبر ابوترابي‌فرد است که همزمان با آغاز جنگ تحميلي در کنار شهيد مصطفى چمران در ستاد جنگهاى نامنظم به سازماندهى نيروهاى مردمى پرداخت و سرانجام در روز 62 آذر ماه سال 9531در يکي از ماموريتها به اسارت ارتش متجاوز صدام درآمد. حجت‌الاسلام ابوترابى‌فرد در اردوگاههاى عنبر، موصل 1، 3، 4 و رماديه و تکريت 5، 71، 81 و نيز سلولهاى زندانهاى بغداد، اسير بود و پس از ده سال اسارت سرانجام در سال9631 به ميهن بازگشت و در تاريخ هفتم مهر 9631 با حکم مقام معظم رهبري نماينده ولى‌فقيه در امور آزادگان شد. انتشارات سوره مهردر ادامه سلسله رونمايي کتاب، برگزاري مراسم رونمايي کتاب « پاسياد پسر خاک » را با حضور شخصيتهايي مهمي چون سيد محمدحسن ابوترابي نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي،غلامعلي حداد عادل رئيس کمسيون فرهنگي مجلس،احمد مسجد جامعي عضو شوراي اسلامي شهر تهران، مهندس حسن بنيانيان رئيس حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي و محمد قبادي نويسنده کتاب و با اجراي سعيد بيابانکي در دي ماه سال جاري برگزار کرد.در ابتداي اين مراسم کليپ ويدئوهايي درباره کتاب زندگي نامه مرحوم ابوترابي براي حضار پخش شد و در ادامه مراسم رونمايي حسن بنيانيان ، سيد محمد حسن ابوترابي ، غلامعلي حداد عادل ، احمد مسجد جامعي و محمد قبادي ؛ نويسنده کتاب سخنراني کردند.

از شخصيتهاي مهم ديگر مراسم مي توان به مرتضي سرهنگي ، هدايت الله بهبودي ، محسن کاظمي ، اصغر کاظمي و جواد کامور بخشايش اشاره کرد.

مراسم رونمايي کتاب «عکس انقلاب به روايت اکبر ناظمي»

ايام دهه فجر و 22 بهمن که مي رسد همه دوست دارند از راههاي مختلف با گوشه اي از عظمت آن روزها و جانفشاني قهرمانان و مردان و زنان انقلابي آن دوران آشنا شوند و عکس مي تواند گوشه اي از آن عظمت ها و ايثار ها را هر چند اندک براي آنها که به نوعي درگير اين ماجراها نبوده اند يا از يادشان رفته به تماشا بگذارد. با اين تفاسيريکي از اقدامات مهمي که از سوي انتشارات سوره مهر با هدف به نمايش گذاشتن حوادث و رويدادهاي انقلاب اسلامي صورت گرفت رونمايي از کتاب «عکس انقلاب به روايت اکبر ناظمي» عکاس انقلاب اسلامي بود.بر همين اساس مراسم رونمايي کتاب «عکس انقلاب به روايت اکبر ناظمي» همزمان با نمايشگاه عکس او با موضوع زنان و انقلاب و با حضور اکبر ناظمي و خبرنگاران در حوزه هنري برگزار شد.

 

رونمايي از مجموعه بيست جلدي «قهرمانان انقلاب»

در سال 88 مرکز آفرينش هاي ادبي با هدف معرفي شخصيت هاي انقلابي با همکاري نويسندگان جوان دست به تدوين خاطرات 02 نفر از شخصيتهاي موثر انقلاب زد. بر همين اساس که اين مجموعه02 جلدي با عنوان «قهرمانان انقلاب» تدوين شده است. لذا مراسم رونمايي از اين مجموعه، همزمان با دهه مبارک فجر و پيروزي انقلاب اسلامي، با حضور محسن مومني ؛ مدير مرکز آفرينش هاي ادبي و تعدادي از نويسندگان اين مجموعه و اصحاب رسانه در نمايشگاه دائمي و فروشگاه مرکزي انتشارات سوره مهر برگزار شد.

در اين مراسم که با حضور تعدادي از خبرنگاران رسانه ها برگزار شد محسن مومني به پاسخ گويي به سوالات خبرنگاران در باره اين مجموعه پرداخت.همچنين در اين مراسم علي اکبر عسگري نويسنده کتاب شال سبز و علي الله سليمي نويسنده کتاب دلبستگي در سالهاي سخت درباره اين کتاب ها صحبت کردند.

 

برگزاري«نقد شعر سوره»

نشست ها و مراسم هاي سوره مهر محدود به رونمايي و نشست خبري نبوده است. از اقدامات مفيد سوره مهر که با همکاري مرکز آفرينشهاي ادبي صورت گرفت برگزاري سلسله نشست هايي با عنوان «نقد شعر سوره» براي معرفي و نقد دفتر شعر شاعران جوان بوده است.بر همين اساس در سال جاري دو جلسه از اين نشست ها در اولين يکشنبه بهمن و اسفند ماه 88 برگزار شد.در جلسه اول از اين نشست ها دفتر شعر «ميخانقاه» سروده زهير توکلي نقد شد و در جلسه دوم که بهمن ماه برگزار شد دفتر شعر« ذکر مزامير»سروده حافظ ايماني مورد نقد و بررسي منتقدان قرار گرفت.

اينها مروري بود بربرنامه هاي مختلفي که در سال گذشته از سوي انتشارت سوره مهر برگزار شد.اما در سال جاري مراسم هاي مختلفي در فرهنگ سراها مختلف با هدف معرفي کتاب هاي سوره مهر برگزار شد که از جمله اين مراسم ها مي توان به نشست «تصوير واقعي يک حماسه: تقدير از مولفان و پديدآورندگان کتاب دا» در خبرگزاري مهر، نقد و بررسي کتاب «دا» در دفتر مطالعات و توسعه کتابخواني نشر معارف ،نشست‌هاي نقد و بررسي « بي خوابي عميق» در خانه شاعران ايران،نشست نقد وبررسي کتاب «دا» در دانشگاه علوم پزشکي ايران،نشست نقد و بررسي کتاب «خاطرات عزت شاهي» در فرهنگ سراي انقلاب،نشست نقد و بررسي کتاب «آن ها» در فرهنگسراي رازي،نشست نقد وبررسي کتاب «قطار 75 » در فرهنگسراي شفق،نشست بازخواني کتاب «خاطرات عزت شاهي» در فرهنگ سراي رسانه،نشست نقد وبررسي کتاب «پرونده کاريکاتور» در حوزه هنري، نشست نقد کتاب «زخم و افغان» در حوزه هنري،نشست نقد وبررسي« شطرنج با ماشين قيامت» در فرهنگسراي پايداري،نشست نقد مجموعه «شعر جنگ و دفاع مقدس» در فرهنگسراي پايداري وغيره که با هدف معرفي کتاب هاي منتشر شده در سوره مهر برگزار شد.

در ادامه اين گزارش مي‌توان گفت: سال 1388 را مي توان سالي چند بعدي براي سوره مهر دانست. چه اينکه در اين سال اضلاع مختلف مثلث نشر ( نويسنده ،ناشر ، مخاطب ) مورد توجه اين انتشارات بوده است.اعتقاد به پيوسته و مکمل بودن اين اضلاع ، زمينه اي را فراهم کرد تا سوره مهري ها نه فقط به نويسنده و ميزان اعتبار و شهر ت او و نه فقط بر اساس مولفه هاي فروش و بازار که با توجه به اين دو مقوله ، در کنار توجه به اينکه مخاطب چه مي خواهد و به چه کتابي نياز دارد تصميم بگيرند. تصميم هايي که موفقيت ها و اتفاق هاي خوشايندي را براي اين مجموعه در سالي که گذشت به همراه داشت.حالا سفره هفت سين سوره مهر در ابتداي سال 89 با همين موفقيت ها چيده شده و سوره مهري ها پاي همين سفره که حاصل تلاش يک ساله شان است مي نشينند و دعاي « حول حالنا الي احسن الحال » را مي خوانند.

دا همچنان خبرساز است

کتاب « دا » نه فقط براي سوره مهر که براي مجموعه فعالان حوزه نشر و کتاب ، چه به عنوان نويسنده و ناشر و چه به عنوان مخاطب ، اتفاقي درخور توجه و خوشايند محسوب مي شود. کمتر کسي را مي توان يافت که در گروه اهالي کتاب باشد و اين کتاب را به عنوان يک اتفاق مهم در روند کتاب و کتابخواني کشور فرض نکند.« دا » محصول سال 78 است ، اما در سال 88 هم به عنوان يک اتفاق مهم درخور توجه است.اين کتاب در روزهاي آغازين سال 88 با استقبال سينماگران همراه شد ، داريوش مهرجويي ، مريلا زارعي ، گوهر خيرانديش و احمد نجفي از جمله هنرمنداني بودند که به اين کتاب توجه کرده و از آن تجليل کردند.مهرجويي اين کتاب را يکي از تاثيرگذار ترين آثار تاريخ ادبيات داستاني ايران دانست و احمد نجفي « دا » را بهترين کتاب ادبيات دفاع مقدس ناميد. مريلا زارعي به همراه نويسنده و راوي کتاب راهي جنوب شد و گوهر خير انديش احساسات خود از اين کتاب را در يک برنامه زنده تلويزيوني ابراز کرد.در ادامه اين تجليل ها بود که استقبال گسترده از اين کتاب در نمايشگاه بين المللي کتاب تهران که از مدت ها قبل شروع شده بود به حالت خيره کننده خود رسيد. تا آنجا که مسئولان سوره مهر تصميم گرفتند براي سهولت در ارائه اين کتاب ، باجه اي جداگانه براي عرضه و فروش اين کتاب اختصاص دهند. کتاب « دا » همه کتاب ها را تحت تاثير قرار داده بود.کمتر کتابخوان حرفه اي پا به نمايشگاه کتاب مي گذاشت و سراغ اين کتاب را نمي گرفت.چاپ پنجاهم کتاب در نمايشگاه ارائه شد و فروش مستقيم کتاب « دا »در 01 روز برپايي نمايشگاه به عدد 21 هزار نسخه رسيد. « دا » همچنان بر سر زبان ها بود. حتي بعد از نمايشگاه. در روزهاي بهاري ، در گرماي تابستان و در بادهاي پائيزي و زمستان در انتظار سرما ، « دا » هرگز فراموش نشد و همچنان پيش رفت. خاطرات سيده زهرا حسيني اما با همه استقبالي که از آن شد در جايزه ربع قرن کتاب دفاع مقدس به بهانه اينکه در دوره زماني مورد توجه اين جايزه منتشر نشده ،هيچ جايزه اي نگرفت و حتي از آن تقدير نشد. اما چند ماه بعد جلال آل احمد ، جايزه خود رابه اين کتاب داد تا بر اعتبار اين کتاب افزوده شود. اگرچه « دا » پيش از اين ها اعتبار خود را از استقبال خوب مخاطبان دريافت کرده بود. چند ماه بعد از جايزه جلال ، داوران کتاب سال هم جايزه خود در بخش تاريخ را به « دا » دادند تا سيده اعظم حسيني ( نويسنده کتاب ) در ابتداي راه نويسندگي اش با اين همه استقبال و موفقيت همراه باشد.« دا » روزهاي آخر سال را با انتشار چاپ صدم جشن گرفت تا نوروز سال 98 را با آغاز راه خود در سده دوم نوبت چاپ کليد بزند.

 

ناشر برگزيده سال

موفقيت هاي سوره مهر در بيست و دومين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران ، تنها به استقبال خوب از کتاب « دا » ختم نمي شود.کتاب هاي ديگر اين ناشر نيز در نمايشگاه کتاب تهران همواره با استقبال خوبي مواجه بودند. مجموعه سه جلدي سروده هاي فاضل نظري ( اقليت ، گريه هاي امپراطور ، آن ها ) از ديگر کتاب هاي پر مخاطب سوره مهر در نمايشگاه کتاب تهران بودند.به اين کتاب ها ، شطرنج با ماشين قيامت ، سفر به گراي 072 درجه ، من او ، ارميا ، من و کتاب ، همپاي صاعقه ، ضربت متقابل ، خاطرات عزت شاهي و ... را هم اضافه کنيد. اما استقبال خوب از کتاب ها تنها يک وجه موفقيت بود. ضلع ديگر موفقيت سوره مهر در اختتاميه نمايشگاه رخ نمود.انتخاب سوره مهر به عنوان ناشر برگزيده سال 78 و ناشر برگزيده03 سال ادبيات ، پژوهش و تاريخ انقلاب اسلامي عنواني بود که شايد نتيجه تمام تلاش هاي اين ناشر در سال هاي اخير بوده است. اگرچه سوره مهر نتيجه تلاش هايش را در استقبال اهالي کتاب از آثار منتشر شده توسط اين ناشر بسيار پيش از دريافت اين عناوين گرفته بود. بعد از استقبال چشمگير از آثار سوره مهر و کسب عنوان ناشر برگزيده سال توسط اين انتشارات بود که نويسندگان مختلف به استقبال اين موفقيت ها رفتند و دلايل به دست آمدن آن را از نگاه خود بيان کردند.محمدرضا بايرامي ، هدايت الله بهبودي ، مرتضي سرهنگي ، محمدرضا سرشار ، اميرحسين فردي و ... از جمله نويسندگاني بودند که به بيان علل و عوامل موفقيت هاي سوره مهر پرداختند.

 

سرودن دوباره شعر امروز

حدود دو سال پيش مجموعه اي تحت عنوان « شعر امروز » توسط سوره مهر منتشر شد که در سال 88 اين مجموعه با انتشار 01 عنوان دفتر شعر ديگر از شاعران جواني همچون اميد مهدي نژاد ، محمود حبيبي ، حافظ ايماني ، محمد مهدي سيار ، مهدي عابدي ، ظهير توکلي ، عباس احمدي و ... ادامه پيدا کرد.در فاز اول اين مجموعه دفاتر شعر سيد ضياء قاسمي ، علي محمد مودب ، آرش شفاعي ، کبري موسوي ، غلام رضا طريقي و ....ارائه شده بود که دو مجموعه شعر « هر لبت يک کبوتر سرخ است » و « ترانه ماهي ها » در دومين دوره جايزه قيصر امين پور برگزيده شده بودند. «شعر امروز» در واقع كوششي است در جهت «ارج نهادن به تلاش‌ها و تكاپوهاي شاعراني كه با شور و توان جواني، دست به خلاقيت و نوآوري در بدنة شعر امروز فارسي زده‌اند.»

«هزار و سيصد و شب» ، «ذكر مزامير» ، «بي خوابي عميق» ، «پياده ها» ، «رنگ هاي پشت در» ، «بادبادك هاي ديار مادري» ، «چاي چوپان» ، «به جرم شعر» ، «ميخانقاه» و «من شور» عناوين كتاب هاي ده گانه جديد اين مجموعه است.

همچنين «نام تو چيست»، «تهران شبيه هر شب ديگر سياه بود»، «باغ‌هاي معلق انگور»، «هر لبت يك كبوتر سرخ است»، «الف‌هاي غلط»، «ترانة ماهي‌ها»، «بادها خواهران من‌اند»، «اتوبوس نيامدن»، «شب، ستاره و گيسو» و «از دوست داشتن در تمام جهان» نام كتاب‌هاي ده‌گانه سري اول مجموعه شعر امروز است.

مجموعه شعر اموز در سري دوم خود هم با موفقيت روبه رو شد چرا که دو مجموعه « من شور » و «بي خواي عميق» در سومين دوره جايزه مرحوم قيصر امين پور به عنوان کانديدا معرفي شدند و مجموعه « من شور » هم در چهارمين جشنواره شعر فجر رتبه نخست را به خود اختصاص داد.

 

ايستاده به احترام بابانظر

بسياري مي گفتند که « دا » يک اتفاق بود که ديگر تکرار نخواهد شد. آنها موفقيت هاي اين کتاب را يک اتفاقي مي دانستند که کتاب ديگري به دست نخواهد آورد.اما انتشار کتابي ديگر از سوره مهر نشان داد که اينگونه نيست و اگرچه کتاب « دا » با ويژگي ها و مختصات خاصي که دارد از جايگاه خاصي برخوردار است اما دفاع مقدس ما آنقدر ايثارگري هايي شبيه آنچه که در « دا » روايت مي شود دارد که اگر سالهاي سال هم روايت شود بازهم زماني براي ادامه روايت لازم است. يکي از کساني که خالق اين ايثارگري ها بوده شهيد محمد حسن نظرنژاد يا همان « بابانظر » جبهه هاست. کتاب خاطرات اين شهيد والامقام با عنوان « بابانظر » يکي از اتفاقات مهم حوزه نشر بود. کتابي که به محض انتشار مورد استقبال قرار گرفت و در فاصله کوتاهي پس از انتشار ، به چاپ هاي بعد رسيد . تا آنجا که در زماني کمتر از دو ماه به چاپ بيستم رسيد.رکوردي که حتي براي کتاب « دا » هم به دست نيامده بود.چه اينکه « دا » در اين مدت به چاپ سيزدهم رسيده بود.« بابانظر » روايت سرسختي ها و مقاومت هاي مردي بود که هيچ چيز را براي خودش نمي خواست و تنها به خاطر کشور و مردم و اعتقاداتش مي جنگيد.انتشار « بابانظر » آنقدر مهم بود که بسياري از مسئولان طراز اول کشور که روزگاري با شهيد نظر نژاد هم سنگر و همر رزم بوده اند زير بيرق اين کتاب آمدند تا در معرفي اين مرد بزرگ روزهاي جنگ به جامعه نقشي داشته باشند. محمد باقر قاليباف ؛ شهردار اين روزهاي تهران و همسنگر شهيد نظر نژاد در روزهاي جنگ شايد شاخص ترين چهره هايي بود که درباره کتاب « بابانظر » اظهار نظر کرد.او حتي بسيار پيش از انتشار کتاب هم مراحل چاپ آن را پيگيري مي کرد.شايد يکي از دلايل اين همه علاقه قاليباف به کتاب « بابانظر » را بتوان در همشهري بودن او با اين شهيد دانست.چه که هر دوي آنها از رزمندگان خراساني دفاع مقدس بودند که بعد از احساس وظيفه ، از شهر مقدس مشهد عازم جبهه هاي دفاع مقدس شدند.يحيي رحيم صفوي ؛ فرمانده سابق سپاه و دستيار ارشد مقام معظم رهبري در نيروهاي مسلح هم از ديگر افرادي بود که با حضور در مراسم رونمايي از اين کتاب ، نقشي را در جريان اطلاع رساني اين کتاب برعهده گرفت.

مهم تر از اين ها اما شايد سخنان پرويز پرستويي ؛ بازيگر شناخته شده سينماي ايران بود که با تمام وجود پاي کار کتاب « بابانظر » آمد تا بلکه دين خود را به شهيد نظر نژاد و ديگر همرزمان شهيدش ادا کند. حاج کاظم « آژانس شيشه اي » در مقابل دوربين چنان با احساس درباره اين کتاب و اتفاقاتي که براي شهيد نظرنژاد افتاده و در اين کتاب روايت شده است سخن گفت که فقط خودش نگريست که دل گفته هايش مخاطبان را هم لرزاند و اشک را بر چشم هاي آنها جاري کرد. بازتاب رسانه اي استقبال پرستويي از « بابانظر » اما تنها به چند روز خلاصه نشد و حتي در ماه هاي آخر سال هم رسانه ها به اين اظهار نظر بازيگر سينماي ايران توجه کردند.اگر چه او در مهر ماه نظرش درباره « بابانظر » را ابراز کرده بود.حضور پرستويي در جريان کتاب « بابانظر » اما تنها به فيلم مستند اظهارات او درباره اين کتاب خلاصه نمي شود، چه اينکه تصوير او در آخرين سکانس کليپ « بابانظر » ديده شد. آنجا که در فيلمي از احمدرضا معتمدي در نقش « ديوانه اي که از قفس پريده است » بغض و خشم خود را فرو خورد و جملاتي را که در روزهاي آخر زندگي ، روزهايي که حکم بازنشستگي براي او نوشته شده بود ، در دل شهيد نظر نژاد ماند و با خود به آخرت برد را بر زبان آورد ؛ « اون روزايي که به گوشت تن اين بچه ها نياز بود تا مثل يه ديوار دور کشور کشيده بشه ، کسي رجز عقل نمي خوند،کي اين زمينا را آزاد کرد؟»

به هرحال روايت خاطرات « بابانظر » از جمله اتفاقاتي بود که هرگز نمي توان ، مهمترين اتفاقات حوزه نشر در سال 88 را ليست کرد و آن را از قلم انداخت.

 

نشست هايي براي کتاب

معمولا ناشران ، فقط به انتشار کتاب فکر مي کنند تا برنامه هاي جنبي آن. شايد چندان اعتقاد و باوري به تاثير برنامه هاي جنبي در توسعه فرهنگ کتابخواني ندارند.بسياري از ناشران در حالي به برنامه هاي جنبي انتشار کتاب فکر نمي کنند که حتي اگر نگاه اقتصادي به موضوع کار خود ( انتشار کتاب ) هم داشته باشند بايد به برگزاري برنامه هاي جنبي نظير نشست نقد و بررسي و رونمايي کتاب و گردهمايي خوانندگان و نويسندگان توجه کنند.چه که اين برنامه ها اگر اصولي برگزار شود جزو اصلي ترين فعاليت ها خواهد بود. سوره مهر اگرچه از ابتداي کار خود همواره اينگونه فعاليت ها را مدنظر داشته ، اما در سال 8831 بسيار بيشتر به اين مهم توجه کرده است. برگزاري چندين رونمايي و نشست خبري و همچنين نشست نقد و بررسي کتاب ها ااز جمله اين برنامه ها بوده است.آغاز برنامه هاي جنبي سوره مهر در سال گذشته با گردهمايي نويسندگان مرتبط با اين ناشر در تيرماه بود.در اين نشست سه روزه که در محل مجتمع آموزشي و فرهنگي رشد شهرستان تنکابن برگزار شد نويسندگاني همچون محمدرضا بايرامي ، رضا اميرخاني ، خسرو باباخاني ، مجتبي رحماندوست ، جواد محقق و حبيب احمدزاده در کنار مديران دفاتر توليدي انتشارات ؛ مرتضي سرهنگي ، محسن مومني ، هدايت الله بهبودي ، مرتضي گودرزي ديباج و رضا مهدوي به بحث و بررسي موضوعات مرتبط با حوزه نشر که سوره مهر هم با آنها در ارتباط است پرداختند. در اين گردهمايي علاوه بر نويسندگان و مديران ، حسن بنيانيان ؛ رئيس حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي هم حضور داشت.

نشست خبري کتاب « بابانظر » در اواسط فصل تابستان و نيز رونمايي از اين کتاب در هفته دفاع مقدس از ديگر برنامه هاي سوره مهر در سال گذشته بود.در مراسم رونمايي کتاب هم چهره هاي شناخته شده اي همچون محمدباقر قاليباف و سيد يحيي رحيم صفوي حضور داشتند تا اهميت اين برنامه نشان داده شود. بعد از رونمايي « بابانظر » ، رونمايي کتاب « پاسياد پسرخاک » و حضور مسئولاني همچون محمد حسن ابوترابي فرد ؛ نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي ، غلامعلي حداد عادل ؛ رئيس کميسيون فرهنگي مجلس ، احمد مسجد جامعي ؛ عضو شوراي اسلامي شهر تهران و اظهار نظر درباره کتاب ، نشانه اي ديگر از ميزان اهميت برنامه هاي اينچنيني سوره مهر بود.

اما شايد مهمترين برنامه سوره مهر در سال 88 در ميان برنامه هاي جنبي ، برگزاري « جشن کتاب سوره مهر » بود که در آن نويسندگان ، مخاطبان و خبرنگاران حوزه کتاب کنار هم نشستند و درباره دغدغه هايشان از کتاب و کتابخواني گفتند. اين مراسم همراه با اختتاميه نخستين جشنواره رسانه اي کتاب سوره مهر و افتتاحيه فروشگاه ونمايشگاه دائمي کتاب اين ناشر بود. در« جشن کتاب » از مخاطبان سوره مهر به قيد قرعه تقدير شد.خبرنگاران برگزيده جشنواره رسانه اي هم جوايز خود را دريافت کردند.اهميت اين برنامه از آن جهت بود که براي اولين بار ناشر، نويسنده و مخاطب کتاب کنار هم مي نشستند و با هم به تبادل نظر مي پرداختند.محمدرضا سرشار ؛ نويسنده شناخته شده کشورمان اين برگزاري اين برنامه توسط سوره مهر را «چيزي شبيه معجزه» ناميد.

نشست رونمايي از مجموعه « قهرمانان انقلاب » ، رونمايي کتاب « عکس انقلاب » و نشست نقد شعر سوره از ديگر برنامه هاي برگزار شده توسط سوره مهر در سال 88 بود.گزارش کامل اين نشست ها را در همين شماره نشريه بخوانيد.

 

اين همه جايزه براي چيست؟

اينکه کسب جايزه براي يک کتاب چقدر اهميت دارد و آيا کسب جايزه نشانه اي از موفقيت است يا نه فرصتي ديگر مي طلبد، اما آنچه که مهم بنظر مي رسد اين است که برگزيده شدن آثار يک ناشر در جوايز ادبي مختلف مي تواند نشانه اي از موفقيت آن ناشر باشد. به ويژه اگر کتاب هاي يک ناشر در حوزه هاي مختلف و با موضوعات متنوع در جوايز ادبي مختلف برگزيده شوند.جايزه هاي کتاب سال ، جلال آل احمد ، فصل ، شهيد غني پور ، شعر جوان ،ربع قرن کتاب دفاع مقدس ، شعر فجر و کتاب سال دانشجويي از جمله جوايزي است که در ميان برگزيدگان آن ها آثار سوره مهر هم ديده مي شد.

کتاب « دا » با برگزيده شدن در سه جايزه کتاب سال ، جلال آل احمد و شهيد حبيب غني پور نه تنها موفق ترين کتاب سوره مهر که موفق ترين کتاب در سال 88 بوده است. در ميان برگزيدگان دوره هاي مختلف کتاب فصل هم آثاري از سوره مهر ديده مي شد. « آن ها » ، « تالار پذيرايي پايتخت » و « برگ هايي از داستان موسيقي ايراني » کتاب هايي هستند که در دوره هاي مختلف اين جايزه در سال 88 معرفي شده اند.« برگ هايي از داستان موسيقي ايراني » البته پيش از برگزيده شدن در کتاب فصل در جايزه کتاب سال دانشجويي هم به عنوان برگزيده معرفي شده بود.«من شور » شعر امروز هم در چهارمين جشنواره بين المللي شعر فجر در بخش شعر کهن رتبه اول را به خود اختصاص داد تا هم تالار افتخارات سوره مهر در سال 88 پر رنگ و لعاب تر شود و هم نشانه اي براي نشان دادن قوت سروده هاي شاعران جوان در مجموعه « شعر امروز » باشد.

جايزه شهيد حبيب غني پور هم در روزهاي آخر سال ، سه کتاب « من و رضا آيدين » ، « ساعت ها همه خوابند » و « دا » را در ميان برگزيدگان خود قرار داد تا موفيت هاي سوره مهر در جوايز ادبي کامل شود. اين همه را اگر در کنار جوايز متعدد به دست آمده در جايزه « ربع قرن کتاب دفاع مقدس » قرار دهيم تصوير روشن تري از ميزان اعتبار آثار سوره مهر در مقابل خود خواهيم داشت.گزارش کامل اين جوايز را در همين شماره نشريه «مهر» مي توانيد بخوانيد.

 

سوره مهر در رسانه ها

جريان رسانه اي سوره مهر در سال اخير روز به روز بهتر شده است.اين را مي شود از حجم ويژه نامه بازتاب خبري سوره مهر ( آئينه نشر ) متوجه شد. اگرچه اين افزايش حجم تنها پيشرفت کمي را در اخبار و اطلاع رساني سوره مهر نشان مي دهد.اما نگاهي به نوع مطالب منتشر شده در روزنامه ها و خبرگزاري ها از تنوع مطالب منتشر شده درباره آثار سوره مهر از نظر قالب هاي خبري مورد استفاده و نيز مطبوعات و جرايد منتشر کننده مطالب حکايت مي کند. زاويه ديگر اين پيشرفت اما ورود جدي و پررنگ تر سوره مهر به رسانه هاي ديداري و شنيداري است. در اين مسير علاوه بر پخش گزارش هاي خبري ، مصاحبه ها و خبرهاي مختلفي که درباره کتاب هاي اين ناشر در برنامه هاي خبري راديو و تلويزيون برنامه هاي توليدي مختلف هم به کتاب هاي سوره مهر توجه ويژه نشان داده اند.از جمله اين برنامه هاي مي توان به برنامه هايي نظير « دو قدم مانده به صبح » و « کتاب 4 » از شبکه چهارم سيما ، « روز از نو » از شبکه دو ، « کتابخانه 3 » از شبکه سه ، « باغ کتاب » و « در شهر » از شبکه پنج اشاره کرد.در اين ميان اختصاص دو قسمت از برنامه « کتاب 4 » به سوره مهر و محصولات آن و حضور مديرعامل انتشارات سوره مهر در برنامه « دو قدم مانده به صبح » به دعوت مسئولان برنامه قابل توجه است. درميان کتاب هاي سوره مهر سه کتاب « دا » ، «‏بابانظر» و « پاسياد پسرخاک » و همچنين مجموعه « قهرمانان انقلاب » و کتاب هاي عاشورايي سوره مهر سهم بيشتري از حضور در راديو و تلويزيون را به خود اختصاص داد ه اند.

 

 

 

شنبه 14 فروردين 1389 - 15:49


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری