دوشنبه 16 تير 1399 - 23:3
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

صاحب نظران از سوره مهر مي‌ گويند

 

 

چهل تکه نويسي 

 حضرت آيت الله سيد علي خامنه اي     

البته بعضي‌ها سعي كردند داستان بلند بنويسند و نوشتند؛ ظاهر و رنگ و نمايش هم بد نيست؛ اما قابل مقايسه با داستان‌هاي بلندي كه امروز در دنيا مطرح است، مثل بينوايان ويكتور هوگو و جنگ و صلح تولستوي و داستان‌هايي كه براي انقلاب شوروي نوشته‌اند، نيست؛ يك چيز بدلي است. داستان بلندي مي‌نويسند، اما وقتي انسان نگاه مي‌كند، مي‌بيند كه يك نقاشي بدلي از روي يك نقاشي واقعي است؛ پيداست كه يك جوشش طبيعي وجود ندارد. حالا بگذريم از اينكه از لحاظ محتوا، اين داستان‌هايي كه اخيراً همين آدم‌هاي در دل مخالف با تفكر اسلامي در اين ده پانزده سال نوشته‌اند و پخش كرده‌اند، چقدر مشكل دارد. داستان‌هاي اين‌ها دروغ است و حقيقت ندارد.

شما وقتي كه مثلاً بينوايان يا جنگ و صلح يا داستان‌هاي اميل زولا را مي‌خوانيد، مي‌توانيد وضعيت آن جامعة روسي يا فرانسوي يا انگليسي يا هر جاي ديگر را از داخل اين داستان به دست بياوريد؛ يعني انسان مي‌تواند چيزهايي را كه در تاريخ نيست، در اين كتاب‌ها پيدا كند؛ درحالي‌كه آن چيزي كه اين آقايان در قصه‌هايشان مي‌نويسند، اصلاً وجود خارجي ندارد! آن روستايي كه اين آقايان در قصه‌هايشان تصوير مي‌كنند، در ايران اصلاً وجود خارجي ندارد ... غالب اين كتاب‌هاي آقايان را خوانده‌ام. من كتابي را خواندم، ديدم كه راجع به دهي صحبت كرده است. داستان در يك روستا واقع مي‌شود؛ اما از لحاظ وضع مردم، اصلاً چنين روستايي در عالم وجود ندارد! به خصوص منطقه‌اي كه آن آقا از آن صحبت كرده، منطقة خود ما، يعني خراسان، است. زندگي ما تقريباً در همان مناطق بوده است. ما روستاهاي آنجا را مي‌شناسيم؛ اصلاً آن‌گونه روستايي وجود ندارد! روستايي كه در آن فاحشه‌خانه هست و مسجد نيست. آيا شما چنين روستايي سراغ داريد؟! كجاي ايران چنين روستايي وجود دارد؟! اين غير از آن نويسندة فرانسوي است كه وقتي يك روستاي فرانسه را تصوير مي‌كند، واقعيتي را دارد تصوير مي‌كند؛ حقيقتي را دارد بيان مي‌كند. لذا وقتي شما مي‌خوانيد، مي‌فهميد كه زير پوشش زرق و برق تمدن فرانسه در قرن نوزدهم، چه حقايقي داخل روستاها و شهرها و خانه‌ها و محلات همان پاريس مي‌گذشته است. اين واقعاً ناشي از چيست؟ ناشي از اين است كه روح هنر در اين شاخه‌اش، مطلقاً پرورش و رشدي ندارد. يعني يك نفر هم كه حالا ذوقي دارد و مي‌خواهد چيزي بنويسد،‌ آن ماية لازم را براي اين كار ندارد؛ بنا مي‌كند به تقليد كردن، و چهل‌تكه‌اي از اينجا و آنجا درست مي‌كند و چيزي از آب درمي‌آورد! آيا اين براي ما نقص نيست؟

 

نقش سوره مهر در حلقه كتاب 

 حسن بنيانيان      

روح و فلسفه حوزه هنري اين است كه از ابزار‌هاي مختلف, از جمله هنر, براي تعميق معرفت ديني و رشد و تعالي انسان‌ها در جامعه استفاده شد. اين ابزارها عبارت‌اند از: كتاب, تئاتر, موسيقي, سينما و ساير هنرها. با يك مقايسه تطبيقي بين اين‌ ابزارها متوجه مي‌شويم كه كتاب علاوه بر جاذبه هنري, فكر و قوه تعقل مخاطب را نيز درگير مي‌كند, اين از ويژگي‌هاي ارزشمند كتاب است. به تجربه درك كرده‌ايم كه بسياري از مفاهيم عميقي كه جهان‌بيني نسل جوان را مي‌سازد, اگر با تفكر توأم نباشد, پايداري كمي خواهد داشت. بسياري از هنرها, مثل سينما, بعد از تمام شدن ما را زياد به فكر فرونمي‌برند؛ اما كتاب, ما را در خلوت خودمان به فكر فرومي‌برد. اين امتياز موجب مي‌شود كه در انتقال بسياري از مباحث معرفتي و مفاهيم ديني را جدي بگيريم.يعني داستان, رمان, شعر و قالب‌هاي مختلفي كه مي‌تواند به شكل كتاب ارائه شود را جدي بگيريم. در فضاي نامتعادل كشور, كه به برخي از هنرها بيش از اندازه اهميت داده مي‌شود, ما, كه رسالت خودمان را فرهنگي مي‌دانيم، بايد در كنار هنرهاي تصويري, به كتاب توجه بيشتري داشته باشيم و آن را توسعه دهيم. اين همان زيربناي فكري است كه ما در حوزه آن را تعقيب مي‌كنيم.

ما در گذشته سرمايه‌هايي داشتيم كه در سال‌هاي اخير به اين سرمايه‌ها توجه بيشتري شده است. اين امر موجب جلب اعتماد اهالي قلم و هنرمندانِ خارج از محيط حوزه هنري مي‌شود تا روابط خودشان را با ما عميق تر كنند. اين سرمايه‌ها بيشتر در حوزه‌‌هاي ادبيات, ادبيات دفاع مقدس و ادبيات انقلاب اسلامي است. بر اساس اين تحليل, سوره مهر نقش ويژه‌اي دارد. چون همين ماده اوليه، كه از آن به‌عنوان سرمايه ياد شد، در گذشته هم وجود داشت, اما يك مجموعه منسجم با نيروهاي كارآزموده وجود نداشت كه بتواند اين ماده اوليه را در قالب و شكل خوب و جذابي ارائه كند و با وجود مشكلات نظام توزيع كتاب در كشور، كتاب‌هاي خود را به مخاطب برساند, در حال حاضر سوره مهر كتاب‌ها را به بهترين شكل ارائه مي‌كند و در اختيار مخاطب قرار مي‌دهد.كتاب مورد اقبال مخاطب قرار مي‌گيرد و بازخورد مثبت آن، دوباره، به حوزه هنري برمي‌گردد. دفاتر توليدكننده كتاب در حوزه هنري نيز هنگامي كه اين استقبال از كتاب‌ها را مي‌بينند، سعي مي‌كنند بهتر و سريع‌تر و با كيفيت بالاتر به توليد كتاب بپردازند. به عبارتي سوره مهر، حلقه ما را در بحث كتاب تكميل كرده است. به اين صورت كه دفاتر توليدي كتاب با انگيزه بيشتري كار مي‌كنند؛ نويسندگان و راويان، هنگامي كه موفقيت كتاب‌ها را مي‌بينند، با اعتماد بيشتري به حوزه هنري كار مي‌كنند و توليدات آن‌ها در اختيار سوره مهر قرار مي‌گيرد تا ادامه مسير طي ‌شود. اما يك نكته را نبايد فراموش كرد كه حفظ اين موفقيت كاري مهم و سخت است؛ چراكه پس از اين موفقيت، توقعات جديدي مطرح مي‌شود و نويسندگان جديدي به سمت ما مي‌آيند. در نتيجه همكاران ما در دفاتر توليدي بايد تلاش خود را مضاعف كنند و دوستان ما در سوره مهر نيز بايد اين نيازها و تلاش‌هاي جديد را پاسخگو باشند. نبايد فراموش كرد كه در كنار اين تقاضا، برخي كاستي‌ها و حسادت‌ها نيز به وجود خواهد آمد؛ چراكه شركت‌هاي وابسته به دولت كم نيست. تعدادي از اين شركت‌ها و مؤسسات مي‌خواهند از تجربيات ما استفاده كنند و گاهي نيز به شايعه‌پراكني ‌بپردازند، كه اميدوارم در اين زمينه به بلوغي برسيم و از اين شايعه‌پراكني‌ها نداشته باشيم. زيرا در اين صورت آن‌ها به سراغ سؤال ايجاد كردن و خدشه وارد كردن مي‌روند و ضعف‌هاي كوچكي را كه مسلماً وجود دارد، بزرگ‌نمايي مي‌كنند.

از طرفي موفقيت‌هاي سال‌هاي اخير، بلوغي را در همكاران ايجاد كرده است كه مي‌توان فاز جديدي از بحث را آغاز كرد. علت اينكه ما كم كتاب مي‌خوانيم به يك‌سري مشكلات عام برمي‌گردد كه مقام معظم رهبري با عنوان مظلوميت فرهنگ از آن ياد مي‌كنند. به‌رغم موفقيت‌هايي كه در مسائل مختلف داشته‌ايم، در مديريت فرهنگي دچار مشكل هستيم. وقتي مي‌گوييم ضعف در مديريت فرهنگي، شامل همه حوزه‌هاي مديريتي، مثل اقتصاد, صنعت و...، مي‌شود. مديران اقتصادي پيامدهاي فرهنگي حوزه كاري خود را نمي‌‌شناسند و به همين دليل براي آن تدبيري نمي‌انديشند. وقتي كاركرد وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌هاي بزرگ فرهنگ‌ساز را بررسي مي‌كنيم، مي‌بينيم ماهيت كاركرد آموزش و پرورش ايجاد انزجار از كتاب است. در اين روش آموزش, بچه‌ها از طريق كتاب شكنجه داده مي‌شوند. به اين صورت كه بچه‌ها از خواندن كتاب لذت نمي‌‌برند و بي‌صبرانه در انتظار پايان سال تحصيلي و تعطيل شدن كتاب و مدرسه هستند. اين ايراد شيوه تعليم و تربيت ماست كه اميدواريم با تغيير و تحول در اين حوزه برطرف شود. اين مشكل كه برطرف شود، مدرسه و كتاب دوست‌داشتني مي‌شود و زماني كه كتاب دوست‌داشتني شود، اگر كتاب غير درسي هم به دانش‌آموز بدهيم، برايش پذيرفتني و خوشايند خواهد بود. در مدارس تعدادي نيز هستند كه از كتاب بيزار نيستند، ولي، با كتاب‌هاي كنكور سيراب مي‌شوند و فرصت درك زيبايي كتاب‌هاي ديگر را به آن‌ها نمي‌دهيم.

يک بحث ديگر هم در حوزه کتاب ، جذابيت اين کالا در دنياي امروز با وجود ابزارها و رسانه‌هاي جذابي مانند اينترنت، تلويزيون و... است و اينکه چگونه مي‌توان جذابيت كتاب را همچنان حفظ كرد؟

در پاسخ به اين سوال ها بايد ببينيم چگونه مي‌شود از همين ابزارها، مثل اينترنت، براي كتاب‌خوان كردن مردم استفاده كرد و در مردم كشش و تقاضا به كتاب ايجاد كرد. همان‌گونه كه اين ابزارها نيازهايي مانند غذا خوردن و مصرف كردن را تبليغ مي‌كند، بايد نياز به كتاب‌خواني نيز از طريق همين ابزارها تبليغ شود. وقتي يك بستني خوب و با كيفيت تبليغ مي‌شود و افراد خوردن آن را به يكديگر پيشنهاد مي‌دهند، درباره كتاب نيز بايد اينگونه باشد و مطالعه آن بايد به ديگران پيشنهاد شود. نگراني شما بجاست. وقتي از اين ابزارها براي تبليغ كتاب و فرهنگ اسلامي تبليغ نشود، دشمن از آن‌ها براي تبليغ مصرف‌گرايي و ايجاد نيازهاي جديد و پي‌درپي استفاده مي‌كند. اين يك جنگ است و ما بايد در اين مبارزه فرهنگي تكليف خودمان را روشن كنيم، كه كدام طرفي هستيم. در بحث فرهنگ و مبارزه فرهنگي، بي‌طرف وجود ندارد. اگر بي‌طرف باشيم، يعني سرباز دشمن شده‌ايم؛ چرا كه دشمن، گروه بي‌طرف را به‌عنوان مخالف تبليغ و معرفي مي‌كند.

 

توليد آثار فرهنگي درباره دفاع مقدس اداي دين به خون شهيدان است 

 حجت الاسلام اکرمي          

 حجت الاسلام و المسلمين سيدرضا اکرمي نماينده مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينکه کتابهاي "بابا نظر" و "دا" از جمله توليدات ادبي انتشارات سوره مهر حوزه هنري را مطالعه کرده است گفت: اين دو کتاب را هم من و هم اعضاي خانواده ام خوانده و درباره آن مداقه کرده ايم.

وي ادامه داد: خاطرات دفاع مقدس هم جنبه ارزشي دارد هم جنبه تاريخي که اينگونه آثار به ويژه براي خانواده شهدا که ما نيز جرو آنها هستيم بسيار ارزشمند و خواندني است.

حجت الاسلام اکرمي با چنين مقدمه اي درباره وظيفه نهادهاي فرهنگي از جمله حوزه هنري و واحد انتشاراتي ان تاکيد کرد: ما هرچه بتوانيم به دوران دفاع مقدس نزديک، مرتبط و متصل شويم نزديکي بيشتري با شهدا، فرهنگ شهادت و دفاع مقدس خواهيم داشت.

عضو كميسيون فرهنگي مجلس هشتم اضافه کرد: انسان موجود فراموشکاري است که اگر آنچه در تاريخ گذشته داشته است مرور نکند از ياد خواهد برد و هرچقدر سوابق گذشته را مرور و مطالعه کند آن مسايل در ذهنش تکرار و تثبيت مي شود. در مورد دفاع مقدس هم چنين شرايطي وجود دارد که اگر از آن فاصله بگيريم و درباره آن مطالبي ننويسيم و نخوانيم به مرور به فراموشي سپرده مي شود.

وي همچنين درباره آنچه به عنوان دين بر گردنمان است توضيح داد: ما بايد نسبت به شهدا احساس تکليف کنيم که انتشار اين گونه آثار انقلابي و دفاع مقدسي و خواندن آنها نوعي اداي دين به شهدا است.

حجت الاسلام اکرمي در بخش ديگر صحبتهايش با تاکيد بر اينکه در کار فرهنگي بايد بين کميت و کيفيت تمايز قائل شد، گفت: کتاب "دا" اثر ارزشمندي است که به اعتقاد من آنقدر مفصل و مبسوط است که مي توانست در دو جلد منتشر شود که استفاده و حمل و نقل آن نيز ساده تر شود. پيشنهاد دارم در چاپهاي جديد کمي کتاب در باب محتوا فشرده تر شود.

اين نماينده مجلس بيان کرد: همچنين درباره کتاب "بابا نظر" اعتقادم اين است که اين کتاب نيازمند بازنگري مجدد در نگارش آن است چراکه در بخشي از روايت آن انقطاع ديده مي شود و اگر در آمار و ارقام آن تجديدنظر شود مي تواند همپاي "دا" پيش رود.

وي افزود: نکته ديگري که درباره اين دو کتاب شاخص انتشارات سوره مهر بايد بدان اشاره کنم اين است که گرچه اين کتابها قالب نقل خاطره دارد ولي بايد درسهاي آموزنده دفاع مقدس در آنها پررنگ تر شود و همچنين بهتر است در آينده کتابهاي مشابه به گونه اي تدوين شوند که راهکاري براي زندگي امروز هم به ما ارئه کنند.

اين فعال فرهنگي تاکيد کرد: اين کتابها بايد به گونه اي براي نسل امروز ما الگوسازي کنند که اگر خدايي ناکرده بارديگر کشور ما در موقعيتهاي مشابه قرار گرفت جوانان ما همچون آن هشت سال بازهم حماسه بيافرينند. بايد دانشمندان ما بنشينند و نقطه نظرات قرآن و حديث را در ارتباط با موضوع استخراج کنند.

حجت الاسلام اکرمي استناد به قرآن را مسيري دانست که يک موضوع را همه زماني و همه مکاني مي کند لذا مي بايست ما به ويژه در شرايطي که انتقادهاي غيراصولي و بداخلاقي ها رايج است درباره دفاع مقدس به استناد به قرآن اقدام کنيم بيان کرد: افرادي که واقعا به نسبت به دفاع مقدس آمادگي ذهني، روحي و فرهنگي دارند بايد اتفاقات آن روزها را مستند تبيين کنند. در جنگ افرادي چون آيت الله اشرفي و صدوقي و مردان بزرگ ديگري حضور داشتند که بايد بيشتر درباره آنها حرف زد و مطلب نوشت.

وي اضافه کرد: بايد از يادگارهاي دفاع مقدس در ارتش، جهاد، سپاه و .. که امروز بازنشسته هستند و خاطراتشان را ننوشته اند خواست که يا خودشان اقدام به نوشتن آنها کنند يا اينکه کساني پاي صحبتهايشان بنشينند و سپس آن را مکتوب کنند. خاطرات اين افراد مي توانند به استناد مطالبي که از دفاع مقدس روايت مي شود کمک کند و پيشنهاد مي کنم اين استنادات در کتابهاي مختلف در قالب پاورقي و توضيحات تکميلي مورد بهره برداري قرار گيرد.

اين عضو کميسيون فرهنگي در پايان گفت: بايد به نسل امروز بگوييم که اگر در علم و تکنولوژي پيشرفت کرده ايم همه اين پيشرفتها مديون ايثارگري رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس است و اگر آنها نبودند معلوم نبود ما الان کجا بوديم و وضعيت کشور چه بود. ما بايد خود را وام دار ايثارگران بدانيم و هرقدر ارتباط ما با ارزشهاي آن روزها بيشتر شود بداخلاقي ها در جامعه کمتر مي شود.

 

خوشحالم سوره مهر به مباحث انديشه‌اي و مبنايي توجه کرده است

 عماد افروغ        

علي الاغلب آثار سورة مهر مربوط به انعكاس شاهكارها و تجليات رنگارنگ، دلبرانه، اخلاقي، معنوي، هنري، حماسي و رفتاري حوادث مربوط به انقلاب اسلامي و دوران خاطره‌انگيز و مملو از عشق دفاع مقدس در قالب‌هاي مختلف خاطرات، رمان‌ها و داستان‌هاي بلند و كوتاه و ديوان‌هاي اشعار است. بخش اعظم و حتي منحصر به فردي از دفاع نمادين و هنري از انقلاب اسلامي و دفاع مقدس اختصاص به سوره مهر و بخش فرهنگي آن دارد و گزاف نگفته‌ايم اگر مدعي شويم كه اين انتشارات با چاپ اين آثار شهره است و صواب آن است كه كماكان اين سبقه و صبغه باقي و غني و با گسترش مخاطبان عام و خاص تداوم يابد.

اما پرواضح است كه اين قبيل آثار به طور عمده مخاطبان عام و تا حدودي آشنا با اين اتفاقات را دارد كه ممكن است به تدريج با طرح چالش ها و اتفاقات تازه از گسترة اين مخاطبان كاسته شود. طبعاً ضمن تأييد اهميت اين قبيل آثار در انتقال مفاخر، مواريث و حماسه‌ها به نسل‌هاي جوان‌تر فعلي و آتي و ضرورت پردازش صحيح به چالش ها و آسيب‌هاي نوظهور، حداقل به مثابه بسترسازي براي انتقال آسان‌تر و بي‌دغدغه‌تر حماسه‌هاي مزبور، به نظر مي‌رسد سوره مهر بايد به چند نكته مهم و مرتبط توجه داشته باشد. اولاً به ابعاد فلسفي، فكري و انديشه‌اي مرتبط با جهان‌بيني و نظم ارزشي اين تجليات عنايت داشته باشد، ثانياً در بسط فعاليت‌هاي خود، به خواص امعان نظر بيشتري داشته و فعاليت‌هاي خود را تنها منحصر به مخاطبان عام ننمايد. ثالثاً متفطن اين معنا باشد كه فاصله تاريخي از اين دو مقطع سرنوشت‌ساز، قهراً از مخاطبان آشنا با حوادث فوق كاسته و حافظه‌هاي تاريخي را متاثر مي‌سازد و متقاضيان انديشه‌اي يا انديشه‌اي- هنري را بيشتر خواهد نمود. ضروري است سوره مهر با ظهور چالش‌هاي جديد و رقيب بر توجه خود بر ابعاد انديشه‌‌اي، حداقل به مثابه بستر خلق حماسه ها و انتقال به نسل هاي آتي بيفزايد. رابعاً بروز و تجلي جهان‌بيني و ارزش‌هاي الهي را منحصر به حوادث انقلاب و دفاع مقدس ندانسته و ضمن تلاش در جهت بازتوليد اين ارزش‌ها به تجلي نوين ‌آنها متناسب با شرايط زماني و مكاني بينديشد و شايد مورد اخير سخت ترين مأموريت و رسالت يك ناشر متعهد و ملتزم به آرمان‌هاي انقلاب اسلامي باشد. سوره بايد تكليف خود را با اين سؤال مشخص كند كه « آيا مي‌خواهد صرفاً انتقال‌دهنده نمادين خلق حماسه‌هاي گذشتگان باشد و يا بكوشد تا با فهم شرايط روز و آسيب‌شناسي آن، براي خلق حماسه‌هاي جديد بسترسازي كند؟» به نظر مي‌رسد اهتمام به ابعاد فوق در گرو توجه به مباحث انديشه‌اي و مبنايي است. خوشحالم كه سوره مهر چند صباحي است كه اين مهم را در دستور كار خود قرار داده و اميد دارم با جديت و جرئت و جسارت بيشتر كه بن مايه ها و صبغه‌هاي آن در آثار منتشرشدة آن مشهود است، بر عمق و گستره اين قبيل آثار افزوده شود.

 

با معاون توليد سوره مهر؛

از برنامه جلو هستيم

سوره مهر در سال 88 با افزايش توليد کتاب همراه بود. اين خبر شايد تکراري باشد ، اما چرا و چگونگي اين افزايش توليد تکراري نيست. همچنين سياست هاي توليدي سوره مهر در سال 88 و نيز تصميماتي که براي اين حوزه در سال 89 اتخاذ شده است را در گفت و گو با محمدعلي يوسف پور ؛ معاون توليد انتشارات سوره مهر پرس و جو کرده ايم.

توليد کتاب در سال 88 نسبت به سال 87 چقدر پيشرفت داشته است؟

ما در سال 87 حدود 723 عنوان کتاب اعم از کتاب هاي توليدي شرکت و همچنين کتاب هاي سفارشي چاپ کرديم ودر سال 88 حدود 665 عنوان کتاب چاپ کرده ايم و تا اينجاي کارمي توان گفت عقبيم.اما اين عقب بودن توجيحات خودش را دارد،ما الان 92 عنوان کتاب زير چاپ داريم که اگر اين کتاب ها منتشر شود با اين 665 عنوان 757 عنوان مي شود که نسبت به سال 87 بيشتر شده است.منتهي به دليل مشکلات مالي اين 92 عنوان با تاخيري ده دوازده روزه و در ايام عيد منتشر مي شود.

آمار کتاب هاي مربوط به دفاتر توليدي مختلف چگونه است؟

اگر بخواهيم آمار تفکيکي در خصوص کتاب هاي منتشر شده دفاترهم بيان کنيم مي توان به اين موارد اشاره کرد، در سال 88 کتاب هاي رسيده از دفتر ادبيات انقلاب اسلامي جمعا 31 عنوان کتاب بوده ، 5 عنوان کتاب چاپ اول و 26 عنوان تجديد چاپ بوده است.حوزه هنري استانها 12 عنوان چاپ اول و 2 عنوان کتاب تجديد چاپ و جمعا 14 عنوان کتاب داشته است.ادبيات و هنر مقاومت 13 عنوان چاپ اول و 86 عنوان تجديد چاپ بوده است. مرکز آفرينش هاي ادبي 228 عنوان کتاب داشته که 84 عنوان چاپ اول و 170 عنوان تجديد چاپ بوده است.پژوهشگاه فرهنگ و هنراسلامي39 عنوان کتاب داشته که 2 عنوان چاپ اول بوده و 37 عنوان تجديد چاپ است.مرکز هنرهاي تجسمي 6 عنوان کتاب داشته که همگي چاپ اول بوده است.همچنين دفتر طنز 9عنوان کتاب داشته که 5 عنوان چاپ اول و 2 عنوان تجديد چاپ بوده است. در کل از مجموع اين 665 عنوان کتاب 189 عنوان چاپ اولي بوده و 401 عنوان تجديد چاپ بوده است. 92 عنوان هم زير چاپ است. از طرفي عمده فعاليت ما در سال 88 مربوط به چاپ متعدد «دا»: مي شود.ما پارسال تا اين موقع حدود 15 چاپ از اين کتاب منتشر کرده بوديم.ولي امسال اين کتاب به چاپ 100 رسيده و تقريبا مي توان گفت 75 درصد چاپ متعدد کتاب «دا»در سال 88 انجام گرفت.

رويکردتان در توليد کتاب در سال 89 چگونه است؟

ما در حال حاضر 96 عنوان کتاب آماده ارسال به چاپخانه داريم که اگر شرايط مالي مساعد شود کل اين کارها را تا نمايشگاه کتاب تهران آماده منتشر مي کنيم.از اين 96 عنوان حدود 80 درصد چاپ اولي و 20 درصد بازتوليد است.کتاب هاي که از دفاتر براي آماده سازي و چاپ نزد ماست حدود 323 عنوان مي شود و همچنين از دفتر ادبيات انقلاب اسلامي 20 عنوان کتاب براي آماده سازي در دست داريم.ما در سال حدود 600 تا 700 عنوان کتاب را براي انتشار در برنامه هاي خودمان قرار مي دهيم که از اين تعداد حدود 200 عنوان چاپ اول و بقيه هم تجديد چاپ هستند.

در سال 88 چقدر به مسائل فني و شکل ظاهري کتاب ها توجه شد؟اين توجه بر چه محوري بود؟

کتاب هايي که ما چاپ کرده ايم تا 80 درصد متفاوت از سالهاي گذشته است و بنا به اذعان دفاتر،نويسنده ها و منتقدان که کتاب هاي ما در دسترسشان بوده تا80 درصد رضايت از اين روند وجود دارد.ما از يکي دو سال پيش در توليد کتاب دست به يک کار حرفه اي زديم و از جمله چاپ کتاب ها در قطع پالتويي و با فونت مخصوص بود که اين نوع کتاب ها به حدود 30 عنوان کتاب رسيده است که کار نويي در صنعت چاپ کتاب به حساب مي آيد. رويکرد ما نسبت به طرح جلد کتاب ها که چاپ کرديم قابل قياس با سال قبل نيست.با طراحان مختلف،شرکتهاي مختلف رايزني کرده ايم و به اين نتايج رسيده ايم که که اتفاقا خوب بوده است.مي توان گفت ما تا الان از برنامه جلو هستيم و امسال عليرغم مشکلات مالي که گريبانگير شرکت بوده است خوشبختانه جلو هستيم و انشاالله تا نمايشگاه کتاب همه کتاب هايمان منتشر خواهد شد.

 

مدير مالي و اداري سوره مهر اعلام کرد؛

پرداخت سه و نيم ميليارد ريال حق التاليف در سال 88

ايوب جهاني مدير مالي واداري انتشارات سوره مهر درباره مهمترين دستاوردهاي اين واحد در سال 88 گفت:در مورد گزارش حسابرسي که سندي معتبر در تائيد صحت اطلاعات مالي و عملکرد شرکت است موفق به در‏يافت اظهار نظر مقبول از حسابرس و بازرس شرکت شديم.

وي با اشاره به «شفافيت حساب ها و مورد تائيد بودن ارقام و دفاتر شرکت توسط حوزه مالياتي در سال 88 و رفع مغايرت با طرف حساب هاي عمده شرکت» ، «بهبود و ارتقاء ارتباط، هماهنگي و يکدلي ميان مديران بخش هاي مختلف شرکت در اين سال و روند روبه رشد آن را مورد توجه قرار داد.»

جهاني با بيان اينکه « ارتقاء نگرش مديران شرکت به بخش مالي و ارتقاء جايگاه و اهميت آن را در سال 88 شاهد بوديم» ادامه داد:اتخاذ تمهيدات و بررسي هاي لازم جهت تعيين بهاي تمام شده در سال 89 براي اولين باربه شکل استاندارد در شرکت هم از ديگر کارهاي انجام شده است که اين امر جداي از آنکه از نظر حرفه حسابداري اهميت زيادي دارد.

وي همچنين اين تمهيدات را در راستاي همگام شدن واحد مالي با ديگر واحد هاي شرکت با توجه به بلندي افق نگاه شرکت و بالا رفتن ظرفيت هاي آن دانست.

مدير مالي سوره مهر در ادامه با اشاره به حق التاليف ها گفت: در سال 88 بيش از سه و نيم ميليارد ريال حق التاليف پرداخت شد که انشاا... با تمهيدات در نظر گرفته شده سعي مي شود در 6 ماهه نخست سال 89 حداقل معادل همين مبلغ به مولفين محترم پرداخت شود.

 

معاون بازرگاني سوره مهر؛

35 درصد افزايش فروش داشتيم

سوره مهر در سال گذشته با فروش 2/1 ميليون نسخه فروش کتاب توانست از نظر درصد فروش نسبت به سال 87 ،به رشدي معادل 35 درصد برسد.تصميم گيري در زمينه فروش کتاب ها واقدامات انجام شده براي بهبود بازار فروش در سال گذشته و همچنين سال آينده را با گفت و گويي با مرتضي محمد اسماعيل ؛معاون بازرگاني سوره مهر پي گرفتيم.

مهم ترين اقدامات معاونت بازرگاني براي سال 88 چه بود؟براي سال 89 چه تدابيري در دستور کار قرار خواهيد داد؟

مهم‌ترين تدبير ما در سال ٨٨ اين بود كه از فروش ارگاني به سمت فروش بازاري برويم و به ميان مخاطبان عام برويم. به عنوان مثال كتاب «دا» به‌رغم اينكه گفته مي‌شود فروش ارگاني دارد،در نمايشگاه ١٢ هزار نسخه فروخت و آنقدر فروش تك‌فروشي داشتيم كه غرفه دا را از غرفه سوره مهر جدا كرديم. و اين نشان مي‌دهد كه اين قضيه صحت ندارد. ما در سال ٨٨ رفتيم به سمت گسترش بازار ، به اين صورت كه تعداد پخشي‌‌ها را افزايش داديم و نمايندگي هاي فروش را افزايش داديم. پخشي‌ها را تا ٦٠ ـ ٧٠ درصد افزايش داديم.

دوم هماهنگي بود كه بين بازرگاني، توليد و روابط‌عمومي صورت گرفت، چيزي كه در گذشته نبود. واحد توليد بر اساس سفارش بازرگاني کتاب چاپ كرد و به موقع كتاب‌ها را منتشر كرد و روابط عمومي هم به خوبي اطلاع‌رساني كرد و بازار اطلاع‌رساني را براي كتاب‌ها داغ نگه داشت.بايد گفت طرح‌ها، طرح‌هايي نيست كه هر سال عوض شود، فقط آن‌ها را تكميل مي‌كنيم. به عنوان مثال سال ٨٦ ما ٥٥٠ هزار نسخه فروختيم و در سال ٨٧، ٩٠٠ هزار عنوان فروش داشتيم و امسال در حدود يك ميليون و دويست هزار نسخه فروش داشتيم.همچنين در سال ٨٩، به اين نتيجه رسيدم كه مركزيت را از تهران به مراكز استان انتقال دهيم. درمراكز استان‌ها نمايندگي‌هايي ايجاد کنيم و اين نمايندگي ها بصورت پخشي عمل ‌كنند و علاوه بر خاصيت فروشگاهي، به عنوان مركز پخش هم عمل كند. و به اصطلاح يك مدل‌سازي از خودمان در هر استان صورت گيرد و برنامه و اقداماتي كه در تهران صورت گيرد را در استان‌ها هم انجام دهيم.

علاوه بر اين اقدامات،در سال جديد اقداماتي در تهران قرار است صورت گيرد که علاوه بر افزايش نمايندگي پخشي، امسال کليه فروشگاههاي کتاب سطح شهر را شناسايي و درجه‌بندي كرده‌ايم. تلاش مي‌كنيم كه نمايندگي پخشي را با اين فروشگاه‌ها مرتبط كنيم. هدف ما اين است كه نمايندگي‌هاي پخشي را قدرتمند سازيم. بر همين اساس به صورت مستقيم به فروشگاه‌ها كتاب نمي‌فروشيم.فروشگاه‌ها بايد از پخشي‌ها سفارش بگيرند. همچنين در سال آينده مي خواهيم اقدام به تهيه بروشورو پوستردر زمينه معرفي کتاب هايمان هستيم و اين برشور و پوستر ها را اختيار فروشگاه‌ها قرار دهيم. در سال ٨٩ هدف ديگرمان اين است كه يك جريان‌سازي صورت دهيم.حدودا‌ً ١٠٠ عنوان كتاب سوره مهر به صورت معمول در اكثر كتاب‌فروشي‌ها وجود دارد كه ما بايد برنامه‌ريزي انجام دهيم كه اين تعداد را به ٢٠٠ عنوان افزايش دهيم.

همچنين در خصوص مخاطبان كتاب «دا»به دنبال اين هستيم كه يك سير مطالعاتي صورت دهيم و آن‌ها را از خواننده تنها کتاب «دا» تبديل به مشتري دائم كتاب‌هاي سوره مهر كنيم. دنبال اين هستيم که در سال جديد جايگزين كتاب دا را هم پيدا كنيم به دفتر ادبيات هنر و مقاومت هم اعلام کرده ايم که کتابي در حد دا معرفي کنند که در سال جديد جايگزين اين کتاب باشد.از اتفاقات ديگر در سال جديد افتتاح سايت جديد است كه در سايت جديد فروشگاه مجازي كتاب را راه‌اندازي مي‌كنيم و در اين فروشگاه علاوه بر معرفي كتاب‌ها مخاطبان مي‌توانند مشترك شوند و خريد صورت دهند.

ميزان فروش سال 88 نسبت به 87 چقدر بود؟پيش بيني براي سال 89 به چه ميزان است؟

در سال ٨٨، افزايش فروشي در حدود ٣٥ درصد داشته‌ايم و بنا داريم كه در سال ٨٩ هم ٣٠ تا ٤٠ درصد افزايش صورت گيرد.

يکي از مواردي که مطرح است اين است که ما انبار داري را از سيستم نشر حذف کنيم،واحد بازرگاني چه تمهيداتي براي اين مسئله انديشيده است؟

در خصوص حذف انبارداري بايدگفت كه ما بايد يك موجودي كف از كتاب‌ها در انبار داشته باشيم يعني حداقل يك تيراژ از هر كتاب را در انبار داشته باشيم چون هنوز صنعت چاپ در كشور ما آنقدر پيشرفت نكرده كه به سرعت و به دنبال تقاضا كتاب در اختيار ما بگذارد.اگر روزي اين پيشرفت در صنعت نشر حاصل شد آن وقت مي توان انبارداري را از چرخه نشر حذف کرد.

براي حضور در کاروانهاي راهيان نور و برگزاري نمايشگاه چه اقداماتي انديشيده شده است؟

در خصوص حضور مستقيم در مناطق عملياتي و برگزاري نمايشگاه، چنين قصدي نداريم.ما از طريق نمايندگي‌هاي فروش خود در كاروان‌هاي راهيان نور حضور مي‌يابيم برنامه ما كاهش كار اجرايي است و ما به دنبال اين هستيم كه نمايندگي‌هاي خود را فعال نگه داريم.امسال برگزاري نمايشگاه بر عهده مناطق گذاشته شده است. اين امر يك سري ويژگي‌هاي مثبت دارد و از جمله اينكه افراد بومي وارد كار مي‌شوند و دلسوزي بيشتري دارند اما ويژگي منفي هم دارد ،از جمله ناهماهنگي بين اين واحدها زياد است. امسال ستاد راهيان نور هيچ سفارش خريدي به سوره مهر نداده است. چرا امسال سفارش خريدي نداشته‌اند ما نمي‌دانيم. بر همه ثابت است كه سوره مهر به عنوان ناشر اول در حوزه دفاع مقدس در كشور مطرح است. چون هر سال ٥٠ تا ٦٠ درصد نياز هاي آن‌ها را ما تامين مي کرديم . امسال از قرار معلوم از جاهايي ديگر مثل روايت فتح ـ بنياد حفظ آثارو ارزشهاي دفاع مقدس و غيره خريدهاي خود را انجام داده‌اند. در حالي كه كتاب‌هاي دفتر ادبيات و هنرمقاومت جزو كتاب‌هاي برتر در زمينه دفاع مقدس هستند. اما چون مسئول برگزاري نمايشگاه راهيان نور آن‌ها هستند ما نمي‌توانيم دخالتي كنيم.

 

پيشنهاد اهالي فرهنگ و ادب براي مطالعه آثار سوره مهر

پيش از شروع تعطيلات نوروزي اهالي فرهنگ وادب مطالعه کتاب هايي را پيشنهاد کردند که تعدادي از آنها از کتاب هاي سوره مهربود که دو کتاب «دا» و «بابا نظر » بيشترين پيشنهادها را به خود اختصاص دادند. اگر چه اکنون تعطيلات نوروزي به پايان رسيده اما مرور اين پيشنهادها از اهميت کتاب هاي سوره مهر و توجه اهالي فرهنگ به اين کتاب ها حکايت دارد .

به گزارش ستاد خبر انتشارات سوره مهر، جواد شمقدري معاون سينمايي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ، مطالعه کتاب هاي خاطرات جنگ و به خصوص کتاب هاي «دا»، «بابانظر» و «خاطرات عزت شاهي» هر سه از انتشارات سوره مهر را در ايام تعطيلات نوروز به همه توصيه کرد و گفت: چنين کتاب‌هايي ابزاري مناسب براي حفظ و نگهداري تاريخ معاصر انقلاب هستند.

جمال شورجه تهيه‌کننده و کارگردان سينما براي ايام عيد نوروز مطالعه کتاب‌هاي «دا» و «بابانظر» را به همه توصيه کرد و از مردم خواست به مطالعه آثار حوزه دفاع مقدس و جنگ تحميلي بپردازند و از مطالعه اين کتاب‌هاي ارزشمند غافل نشوند.

کارگردان فيلم «باشگاه سري» با بيان اينکه از بين کتاب هايي که در سال88 مطالعه کرده «دا» و «بابا نظر» را بسيار دوست دارد، گفت : جامعه ما نيازمند توليد چنين آثاري است تا بتواند برخي بحران ها را حل کند چرا که چنين کتاب هايي جنگ را با شفافيت، سادگي و صداقتي بي نظير نشان مي دهند و چون کاملا واقعي هستند و قلمي شفاف دارند در دل و جان خواننده نفوذ مي کنند.

شورجه همچنين اظهار اميدواري کرد از اين دو کتاب در حوزه سينما نيز استفاده شود تا چنين آثار ماندگار و بي نظيري در تمام زمينه هاي هنر راه پيدا کنند.

تهمينه ميلاني که به گفته خودش روزي يک کتاب مي خواند، براي ايام نوروز مطالعه کتاب «بابانظر» ؛ مصاحبه با شهيد نظرنژاد را پيشنهاد کرد.

کارگردان فيلم سينمايي «سوپر استار»،کتاب هاي «دا» و «بابانظر» را تاثير گذارترين و بهترين کتاب هايي دانست که در سال 88 مطالعه کرده است.

محمدرضا سرشار هم با تاکيد بر اينکه «دا» يک اثر ارزشي و مستند است، اين کتاب را به خاطر روايتي جذاب و البته توصيه بسياري از اهالي فرهنگ براي مطالعه در نوروز پيشنهاد کرد.

اين نويسنده با پيشنهاد کتاب «دا» به خوانندگان براي سال جديد، اظهارداشت: اين کتاب را به چند دليل پيشنهاد مي‌کنم؛ يکي اين که از آب گذشته است؛ يعني با شمارگان 2500 نسخه در هر چاپ ، به صد چاپ رسيده است در واقع، در زمان کوتاهي يعني 18 ماه، به لحاظ تعداد دفعات چاپ و شمارگان در تاريخ نشر بي‌نظير و بي رقيب است و از طرفي «دا» يک کتاب ارزشي است که مقطعي از تاريخ کشورمان را در حساس‌ترين مناطق دوران دفاع مقدس با ريزبيني، واقع نمايي، دقت و امانت براي خواننده روايت مي‌کند.

راوي قصه ظهر جمعه راديو اظهار کرد: کتاب «دا» به غير از اينکه مستند است و به واقعيت امانت‌دار است، همه جذابيت‌هاي يک رمان را نيز دارد.اين کتاب هم جذاب، هم سرگرم کننده، هم تاريخي و هم ارزشي و قابل اعتماد است.

فرج الله سلحشور که به خواندن کتاب هاي حوزه دفاع مقدس علاقه خاصي دارد ،خواندن کتاب «دا» را در نوروز به همه مردم توصيه کرد.

وي «دا» را به ياد ماندني‌ترين کتابي دانست که در سال 88 مطالعه کرده و گفت : اين کتاب داراي صراحت و شفافيتي است که مطالعه آن به فهم دقيق نسل جوان از جنگ مي انجامد و با ارائه تصويري عميق از سختي‌هاي روزهاي مقاومت، مقدمات درکي درست را در اذهان ايجاد مي کند.

حبيب احمدزاده، داستان نويس و نويسنده آثاري همچون «شطرنج با ماشين قيامت»،هم درباره اين که براي خواندن کتاب در نوروز 89 چه کتاب‌هايي را به خوانندگان پيشنهاد مي‌کند، گفت: خيلي وقت است که از خودمان دور افتاده‌ايم؛ اول بايد با خواندن کتاب هايي مثل «دا» و «بابانظر» يادمان بيايد ديگران چه کار کرده‌اند و ما در کجاي کار هستيم و چه کرده‌ايم.

وي ادامه داد: هر دو طرف دعواي سياسي جامعه امروز ما بايد اين دو کتاب را دوباره بخوانند و به جاي اين که به دنبال حق خودشان در اين ماجراها بگردند ، اشتباه خود را در اين ماجراها جستجو کنند.

 

 

شنبه 14 فروردين 1389 - 15:42


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری