پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 10:43
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

شمار خوانندگان« دا » بيش از شمارگان آن است

 

رييس حوزه هنري: كشورهاي توسعه‌يافته كشورهاي در حال توسعه را نقد مي‌كنند كه شما نمي‌توانيد انسان جديدي خلق كنيد و خيلي از كشورهاي جهان سوم هم عملاً موفق نمي‌شوند انسان‌هاي جديدي خلق كنند و تربيت كنند .

به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، حسن بنيانيان در ابتداي مراسم رونمايي از كتاب «دا» با اعلام اين مطلب، گفت: كشورهاي جهان سوم چون مي‌خواهند از غرب الگو بگيرند. اما در تفكر ديني و اسلامي ما انسان‌هاي جديدي و تمدن جديدي خلق كرده‌ايم.

وي افزود: موفقيت دا را از اين جهت مي‌بينيم كه در يك كار جمعي از بچه‌هاي مخلص شكل گرفته و نكته مهم هم اخلاص اين افراد است. كساني كه جانشان را كف دست خود گرفتند و يك خواهر مخلص مثل سيد زهرا حسيني كه در دوران جنگ هم رزمنده بود هم پرستار و استعداد خدادادي او باعث شد كه مشاهدات خود را از جنگ بدون توهم بگويدو بدون چشم‌داشت وظيفه خود دانست كه اين رويدادها را براي نسل جديد بيان كند و خانم اعظم حسيني هم بدون توقع وظيفه نوشتن اين خاطرات را بر عهده گرفت.

رئيس حوزه هنري گفت: دست‌اندركاران حوزه هنري و انتشارات سوره مهر كه وظيفه خود دانستند كه در خدمت كتاب باشند و اين كار ارزشمند را به نحو خلاقانه معرفي كنند تا اين كتاب به دست مخاطب برسد که به نظر من كل اين حركت بايد مستند شود.

وي افزود: از همين جا اعلام مي‌كنم كاري كه دفاتر حوزه هنري بايد با جديت دنبال كنند رفتن به سراغ قهرمانان گمنامي است كه در اين ٣٠ سال بدون توقع براي پيشرفت كشور كار مي‌كنند. استمرار مبارزات شهادت‌طلبانه بايد امروز با كارهاي فرهنگي و خلق داستان‌ها و قصه‌هاي جديد ادامه يابد.

بنيانيان در ادامه با بيان اينکه  بخشي از موفقيت سوره مهر مديون كمك‌ها و حمايت‌هاي نمايندگان مجلس است، عنوان كرد: گاهي گوشه و كنار صحبت مي‌شود كه اين كتاب ازحمايت‌هاي دولتي برخوردار است و لياقت اين را نداشته كه به چاپ صد برسد كه اين غلط بوده و خيانت به خون شهدا است.

بنيانيان ادامه داد: اين کتاب موفقيت و فروش خود را مرهون ايثارگرهاي مردم است و ما وسيله هستيم و اگر ما در موفقيت کتاب شك و ترديد كنيم درواقع خون شهدا را پايمال كرده‌ايم.

بنيانيان همچنين توضيح داد: اينكه ما كتاب دا را براي بعضي اشخاص مي‌فرستيم از زيركي افراد ماست كه كتاب را در اختيار استاد دانشگاه ، محقق و غيره قرار مي‌دهند تا به معرفي بهتر رويدادهاي دفاع مقدس بپردازيم. اگر آقاي حبيب احمدزاده از روي اخلاص مي‌آيد و به معرفي كتاب مي‌پردازد به نظر من اين فقط اخلاص ايشان را مي‌رساند و بايد تداوم داشته باشد.

بعد از سخنان بنيانيان ، متن نامه سيد اعظم حسيني که در مراسم حضور نداشت توسط مجري برنامه قرائت شد. سيد اعظم حسيني در يادداشت خود چنين نوشته بود: قرار بود چاپ صدم همراه با تصحيحات لازم و رفع كاستي و برخورداري از روايت‌هاي تكميلي برخي از شخصيت‌هاي محوري كتاب باشد و انشاءالله در فرصت مغتنم اين نسخه توسط ناشر عرضه خواهد شد. برايم جاي بسي خوشحالي است كه حاصل سال‌ها كار براي به تصوير كشيدن گذشته پرافتخار مردم شريف ايران با خوانده شدن آن بركت پيداكرده و به ثمر رسيده است.

نويسنده کتاب دا در ادامه يادداشتش آورده بود : ارتباط گسترده خوانندگان و ابراز انواع و اقسام نظرات دلگرم‌كننده و حتي منتقد نشان‌دهنده ورود اين اثر در ميان اقشار مردم است و حتي حكايت از آن دارد كه خواننده هر نسخه آن، اين كتاب خواندني را در اختيار ديگران گذاشته و شمار خوانندگان كتاب را چند برابر شمارگان چاپ كرده است.

يکي از سخنرانان اين مراسم محمدرضا سرشار از نويسندگان كشور بود که سخنان خود را با سخني از دكتر علي شريعتي آغاز كرد.

سرشار به كتاب «ذكر و ذاكرين» دکتر شريعتي اشاره کرد و گفت : ايشان نوعي از ذكر را بيان مي‌كند و آن را ارتباط مي‌دهد به واقعه عاشورا و كاري كه حضرت زينب (ع) انجام داد. ذكر در فرهنگ لغات به معني روضه خواندن و هم به ياد خدا بودن و ستايش خدا و همچنين ذكر مصيبت اهل بيت آمده است. اين کتاب جمله بسيار زيبايي دارد: آنان كه رفتند كاري حسيني كردند و آنان كه ماندند بايد كاري زينبي كنند وگرنه يزيدي هستند.

سرشار ادامه داد: بنابراين رويداد دفاع مقدس که با الهام از واقعه عاشورا شكل گرفته ، بعد از پايان جنگ تحميلي كه اگر كساني نمي‌بودند كه جزئيات آن رويدادها را براي نسل جوان بيان كنند، آن رويداد بزرگ در همان زمان دفن مي‌شد و به فراموشي سپرده مي‌شد و بر همين اساس اجر كساني كه آن رويدادها را بازگو مي‌كنند و كساني كه آن‌ها را بازنويسي و كساني كه منتشر مي‌كنند اجر ذاكرين است.

وي افزود : جنگ به مدت ٨ سال فضاي معنوي را ايجاد كرد و متأسفانه هر چه مي‌گذرد از اين فضاي عطرآگين دورتر مي‌شويم، مگر كتاب‌هايي مثل دا و ذاكريني چون سيد زهرا و سيد اعظم حسيني اين فضاي عطرآگين را تداوم ببخشند.

سرشار در ادامه به عنوان نويسنده‌اي كه شمارگان كتاب‌هايش به بالاي ٥ ميليون رسيده درباره پرتيراژ بودن كتاب دا گفت: «پرتيراژترين كتاب بعد از انقلاب كه نوشته خانمي بود، ٣٤ بار تجديد چاپ شده بود كه فكر نمي‌كنم به ١٠٠ هزار نسخه رسيده باشد.و اين به مراتب از نظر زماني بيشتر از ١٨ ماهي است كه از انتشار دا مي‌گذرد. اين كتاب نه ادعاي داستان بودن دارد و نه جنبه‌هاي ساختاري و پرداختي برجسته‌اي در آن هست اما در ١٨ ماه به چاپ صدم مي‌رسد و به شمارگان ٢٥٠ هزار نسخه.

وي افزود : هر كتاب را در حالت عادي به طور متوسط ٥ نفر مي‌خوانند و با اين حساب مي‌توان گفت ١ ميليون نفر اين كتاب را خوانده‌اند. داستان اين كتاب به صورت يك نمايش راديويي دنباله‌دار تهيه و پخش شده و خوب است كه به صورت نوار صوتي تهيه و در اختيار مخاطبان قرار داده شود.

اين نويسنده با بيان اينکه «مقام معظم رهبري جزو اولين كساني بودند كه اين كتاب را خواندند و فرمودند اين اثر جذابيت‌هاي يك رمان را دارد» ادامه داد: دا چند رکورد در عرصه كتاب و کتابخواني داشت ،اول اينكه يك ركود در همه شاخه‌هاي ادبيات و علوم انساني داشت. و اگر اين كتاب را در كنار فيلم اخراجي‌هاي ده‌نمكي بگذاريم مي‌بينيم كه با گذشت ٢٠ سال از دفاع مقدس، هنوز آثار مربوط به دفاع مقدس مي‌توانند ركورد بشكنند. و متأسفانه آمار درست نداريم اما مي‌توان گفت در خاورميانه هم يك ركورد است.

وي گفت : يك فرضيه تبليغ مي‌شد كه كتاب در ايران رو به افول است اما اين كتاب نشان داد كه اين حكم، حكم دقيقي نيست.گفته مي‌شد كه ناشران دولتي و نيمه دولتي در امر چاپ موفق نيستند كه باز هم اين كتاب نشان داد كه درست نيست و يك ناشر نيمه دولتي همه ناشران خصوصي را پشت سر گذاشت .

سرشار در ادامه اشاره به رکورد شکني هاي دا گفت : تبليغ مي‌شد كه كتاب‌هاي ارزشي و مربوط به دفاع مقدس محتوا ندارد اما اين كتاب تماماً ارزش و محتوا است. تبليغ مي‌شد كه كتاب‌هاي د فاع مقدس خواننده ندارد كه اين كتاب نشان داد اين طور نيست. گفته مي‌شد مردم كتاب‌هاي پرحجم و گران را نمي‌خوانند اما اين كتاب نشان داد كه اگر ويژگي‌هاي ديگر داشته باشد مورد اقبال مردم قرار مي‌گيرد. همچنين گفته مي شد خواننده با كتاب‌هايي که نويسندگان گمنام دارد ارتباط ندارد اما اين كتاب خلاف اين را ثابت كرد.

وي ادامه داد : اما رازهاي جاودانگي اين كتاب، اول اخلاص نويسنده و راوي است. البته شرايط جامعه و خود ناشر هم مهم است.اين کتاب خاطرات يك خانم است که اين موضوع هم نکته مهمي است چه در ايران و چه در جهان. راوي و نويسنده كتاب كه زن هستند و معمولاً پرفروش مي‌‌شدند. نکته ديگر اينکه صداقت و صميميت در آثار مستند خيلي مهم است که در اين اثر صداقت و صميميت موج مي‌زند. جزئي بودن اثر مهم است كه در اين كتاب به جزئيات خيلي توجه شده و خيلي‌ها مي‌گويند اين كتاب يك رمان است.

پس از سخنراني سرشار، دكتر عماد افروغ استاد دانشگاه در سخناني در خصوص موفقيت‌هاي دا گفت: ما در وهله اول خودمان را داعي مي‌دانيم و گمشده خودمان را در اين كتاب جست‌وجو مي‌كنيم. قبلاً تصورم اين بود كه تيراژ بالا به معناي سالم بودن كار نيست، اما اكنون كه موفقيت دا را مي‌بينم اذعان مي‌كنم كه مي‌شود تيراژ بالا داشت، اقتصاد فرهنگ داشت و يك كار سالم هم توليد كرد. اين كار واقعاً كار سالمي است. اين اثر يك اثر واقعي و پرمحتواست. حكايت از عشق واقعي است.

اين استاد دانشگاه با بيان اينکه «ما نبايد امروز اداي گذشتگان را دربياوريم»گفت : امروز خيلي از منش و ايثارگري‌هاي دوران دفاع مقدس فاصله گرفتيم. دوران دفاع مقدس به رغم سختي‌هايش بهترين دوران بود. چرا که دنبال پاداش و حقوق نبوديم.

 

افروغ افزود : اين اثر معرف چند عامل است. ذخيره، محرك، بستر، مهبت و تجلي‌گاه، منبع و منشأ تجربيات. در اين کتاب ، ذخيره و اندوخته سيد زهرا حسيني است. سيد زهراها فراوان هستند و بايد اين‌ها را كشف كرد. محرك سركار خانم اعظم حسيني است با هم‌دردي و سؤال‌هاي خوبش و بايد قدردان ايشان بود. عامل سوم بستر است. اين بستر را بايد به حوزه هنري و به‌خصوص به سوره مهر منتسب كرد. سال‌هاست كه سوره مهر نامش با دفاع مقدس و انقلاب اسلامي اجين شده و بايد اين سبقه را پاس بدارد اما بايد وجه انديشه‌اي پررنگ‌تر شود.

نماينده مجلس هفتم شوراي اسلامي ادامه داد : دفاع مقدس را من هيچ‌گاه منبع و منشأ ارزش‌ها نمي‌دانم بلكه منشأ و منبع در تاريخ ما و آموزه‌ها ديني و به طور خاص عاشورا است. دفاع مقدس يك محملي براي تجلي ارزش‌ها و آموزش‌هاي ديني ما بوده است. اين اثر دوران خوش گذشته ماست .

اين جامعه شناس گفت : من اين كتاب را يك اثر جامعه‌شناختي و مردم‌شناختي مي‌دانم. حكايت دل و واقعي است و دلبري مي‌كند. دفاع مقدس يک ويژگي دارد و آن اين است كه مخاطب عام داشته است ما بايد تلاش كنيم همه را مخاطب اين كتاب قرار دهيم. از توفيقات كتاب هم اين است كه موضع‌گيري نكرده و مخاطب عام دارد. نكته ديگر اينكه ، اين كتاب يك اثر مردم‌شناختي است. راجع به زندگي‌هاي ساده‌اي است كه قبل از انقلاب بوده و زندگي ايراني و شرقي را به خوبي به تصوير مي‌كشد.

افروغ در پايان گفت : ما اين انقلاب و دفاع مقدس را آسان به دست نياورده‌ايم پس آن را به تاراج نگذاريم و چه از سوي حاكمان و چه غير حاكمان ، بي‌خودي انگ ضد انقلاب و ضد دفاع مقدس به ديگران نزنيم و سر انقلاب و دفاع مقدس دعوا نكنيم و قدردان گذشتگان و پدرانمان باشيم.

در ادامه مراسم رونمايي از چاپ صدم كتاب دا، مرتضي سرهنگي؛ مدير دفتر ادبيات و هنر مقاومت، گفت: كشورهايي كه جنگ مي‌كنند اين‌ها صاحب ادبيات جنگ مي‌شوند. آلمان‌ها چون هم متجاوز بودند و هم مغلوب، صاحب ادبيات ضد جنگ مي‌شوند. اساساً جنگ‌هاي دفاعي در ذات خود ضد ندارند.با تمام زشتي‌هاي كه در جنگ جهاني بر سر آلمان آمد اما آن‌ها اميد خود را از دست ندادند و آن اميد باعث شد كه كشورشان را ساختند.

وي ادامه داد: ملت‌ها با اميد زنده هستند، چه به لحاظ نظامي و چه به لحاظ روحيه براي مبارزه ، اميد، حرف اول را مي‌زند. تعريف جنگ در دنيا اين است كه جنگ ضد زندگي است و اين ما هستيم كه به جنگ معنا مي‌دهيم و معناي دا مي‌دهيم ، با آن پشتوانه غني فرهنگي كه ما داريم.

سرهنگي با بيان اينکه «در جنگ اولين اميد را امام دادند» افزود: اساس ادبيات پايداري اميد است و اين اميد تمام مشكلات را حل مي‌كند. اين ما هستيم كه به جنگ معني زندگي مي‌دهيم ...

در ميان سخنان سرهنگي بود که سركار خانم سيد زهرا حسيني وارد سالن ‌شد و سرهنگي سخنراني خود را به پايان برد و تريبون را در اختيار وي قرار داد که حسيني ضمن تشكر از مدعوين و حضار و ابراز تأسف ازاينكه با تاخير در اين مراسم حضور يافته گفت: من مستقيماً از بيمارستان به اينجا آمده‌ام و خدا را به خاطر اين همه لطفي كه در حق بندگانش دارد سپاسگزارم و همچنين اهل بيت كه عنايت خاصي به اين كتاب داشتند و اين باعث شد كه براي رضايت خدا و رساندن پيام شهيدان راضي شوم خاطرات آن دوران را بازگو كنم.

وي همچنين ابراز داشت: نمي‌دانم چرا برخي از روي بي‌انصافي عنوان مي‌كنند كه راوي تحت تأثير القائات نويسنده قرار گرفته و اين حقيقت ندارد. اينجا عرض مي‌كنم من از انتقاد استقبال مي‌كنم منتها انتقاد سازنده نه اتهام.

وي در پايان سخنان خود ضمن تشكر از كساني كه در امر توليد و انتشار كتاب و عرضه اين كتاب به جوان‌ها تلاش كرده‌اند ابراز داشت: ما نبايد گمان كنيم جنگ پايان يافته، دشمن هنوز دست‌بردار نيست و جنگي بي‌رحمانه را در بعد فرهنگي شروع كرده كه بايد هوشيار باشيم.

در پايان مراسم هم نشان بيستمين سال تاسيس دفتر ادبيات و هنر مقاومت به سيده زهرا حسيني اهداء شد.

مراسم رونمايي از صدمين چاپ دا با سخنراني بنيانيان؛ رئيس حوزه هنري، محمدرضا سرشار؛ نويسنده ، دكتر عماد افروغ؛ پژوهشگر و استاد دانشگاه، مرتضي سرهنگي؛ مدير دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري و سيده زهرا حسيني ؛ راوي کتاب و با حضور مديران واحدهاي مختلف حوزه هنري و خبرنگاران رسانه‌ها در فروشگاه و نمايشگاه دائمي انتشارات سوره مهر برگزار شد.

 

 

 

چهارشنبه 26 اسفند 1388 - 13:27


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری