شنبه 21 تير 1399 - 13:43
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

تدوين واجراي برنامه‌هاي اختصاصي سازمان در كميته مشترك ستاد اقامه نماز در سال 89

 

 

متوليان سازمان تبليغات اسلامي از بدو تاسيس اين سازمان با درك اهميت و جايگاه ويژه نماز  در راستاي احياء و اشاعه معارف و تبلور حيات معنوي و تبيين و ترويج شاخص‌هاي اعتقادي، توسعه فرهنگ نماز را در اولويت برنامه‌هاي خود قرار دادند.

 حجم عظيم فعاليت‌هاي انجام شده در خصوص توسعه و ترويج فرهنگ نماز در قالب‌هاي مختلف اعم از آموزش‌هاي كاربردي ويژه كارگزاران فرهنگي، اعزام روحاني به مناطق مختلف جهت اقامه نماز، تدوين و چاپ كتب، برگزاري جشنواره ها و سمينارهاي مختلف ، توليد آثار هنري و استفاده از ظرفيت هاي اوقات فراغت و گفتمان هاي ديني شاهدي بر اين مدعاست.

ستاد مركزي اقامه نماز سازمان تبليغات اسلامي با اعتقاد راسخ به ضرورت توجه جدي تر به توسعه و ترويج اقامه نماز در چارچوب اهداف و سياست‌هاي سازمان، انجام شايسته‌ وظايف خود را وجهه‌ همّت خويش قرار داده است.

در همين راستا و به منظور تجديدنظر در ساختارها، نوع مديريت‌ها و ارتقاء سطح آگاهي‌ها و اثر بخشي برنامه‌ها ستاد اقامه نماز سازمان تبليغات اسلامي و ستاد اقامه نماز كل كشور اقدام به تشكيل كميته‌اي مشترك كرده‌اند.

اين كميته مشترك با حضور معاون برنامه‌ريزي، نظارت و ارزيابي دستگاه‌هاي ستاد اقامه نماز كل كشور و كارشناساني از اداره‌كل امور فرهنگي، اداره‌كل امور مبلغين و مساجد، معاونت پژوهشي و آموزشي و موسسات وابسته سازمان همچون سازمان دارالقرآن، حوزه هنري، تبيان، خبرگزاري مهر، انتشارات امير كبير، موسسه آموزش عالي سوره و ... تشكيل شده است.

*در همين راستا ابتدا شرح وظايفي از ماموريت‌هاي سازمان تبليغات اسلامي در جهت توسعه فرهنگ نماز در جامعه و چگونگي تحقق آن جهت طرح در کميته مشترک برنامه ريزي ستاد و دستگاه مبتني بر پيام‌هاي مقام معظم رهبري به اجلاس‌هاي سراسري نماز را بيان مي‌كنيم.

-آموزش فلسفه ،آثار و ترجمه احکام نماز به شکل نوين و جذاب از طريق ائمه مساجد و مبلغان

-اعزام ائمه جماعات به روستاهاي فاقد روحاني در شب هاي جمعه به منظور ترويج نماز

-استفاده از هنر به ويژه هنر سينما براي نشان دادن گوهر نماز و چهره نمازگزار

-تهيه و تصويب ضوابط مکان يابي ، طراحي و به طور کلي الگوي ساخت ، تعمير و زيبا سازي مساجد

-تامين ائمه جماعات براي دستگاه هاي اجرايي

-ترويج اذان حلقومي در جامعه به ويژه در بين نسل نو

-توجه به نماز در عرصه ي مطالعات و تحقيقات علمي

-ترويج اقامه نماز جماعت صبح در مساجد

-توليد و عرضه محصولات فرهنگي با موضوع نماز در قالب نوشتاري ، صوتي و تصويري و نرم افزار

مقام معظم رهبري نيز مجموعه پيام هايي را به اجلاس هاي سراسري نماز ابلاغ كرده است كه دليل بر اهميت موضوع نماز به خصوص در بحث توسعه و ترويج آن دارد.

*پيام مقام معظم رهبري مرتبط با سازمان تبليغات اسلامي

- احكام فقهي نماز به صورت آسان و روان منتشر شود و جزوه‌ها و نوارهاي صوتي و تصويري مناسب براي فرستادن به ميان ملت‌هاي ديگر آماده شود.

- اذان از حنجره اشخاص خوش صدا در همه جا پخش شود و هيچ شهر و محله‌اي محروم از آهنگ اذان نماند.

- مساجد به شكل شايسته غبار روبي شود و خدمت به مسجد كاري مردمي و همگاني شمرده شود . نماز صبح در مساجد اقامه شود.

- آشنايان با معارف اسلامي شأن نماز و روح و محتوا و گستره‌ي تأثير آن را در جان فرد و مجتمع را با شيوه‌هاي رسا، تبيين كنند و بويژه هنرمندان براي اين مقصود از ابزار كارآمد هنر بهره گيرند.

- ائمه محترم مساجد را از هميشه فعال‌تر كنيد و آموزش، ترجمه و مفهوم و روح نماز را به شكل نوين و جذاب در برنامه‌هاي خود بگنجانيد.

- لازم است دست‌اندركاران اوراقي شامل ترجمه نماز در همه سطوح فراهم و ميليون‌ها نسخه از آن را در همه جا منتشرشود و به هر كسي بايد اين امكان را بدهيد كه معاني كلمات نماز را بفهمد.

- فصل تازه‌اي از اقامه نماز بايد در سطح روستاهاي كشور آغاز شود.

-از همه شهرهايي كه در آن حوزه ي علميه و طلاب علوم ديني حضور دارند در همه شبهاي جمعه گروه‌هايي به روستاها اعزام شوند.

-از توانايي‌هاي نرم افزاري در زمينه‌هاي هنر، ادبيات، فيلم و تبليغات حداكثر استفاده برده شود راهكارهاي برخاسته از توانايي علمي و هنري انتخاب گردد و همه ظرفيت‌هاي فراوان موجود بكار گرفته شود.

-سفارش اينجانب آن است كه مسجد را همچون دل‌هاي جوان پاكيزه و پيراسته و لبريز از شور و انگيزه و نشاط كنيد . مسجد نيز -بايد كانوني باشد كه مشكلات نماز در آن بدرخشد و نور معرفت و محبت و انس و صفا از آن ساطع شود .

-ائمه جماعت و كساني كه در عمل خود مقتداي ديگرانند در تحصيل شرايط نماز مقبول مجاهدت بليغ كنند و مانند اصحاب معروف ائمه (ع) در كيفيت و كميت نمازهاي فريضه و نافله سر مشق ديگران باشند .

- علماي ديني، روشنفكران، هنرمندان، جوانان، پدران و مادران و همسران، دارندگان منبرها و رسانه‌ها، نويسندگان و بيش از همه به مسئولان بخش‌هاي حكومتي مانند ارشاد و سازمان‌هاي تبليغاتي، مديراني كه نيروي انساني كلاني در قبضه امر و نهي آنها هستند، ‌بايد در اين حركت همگاني (اقامه نماز) سهيم و نقش ويژه‌ي خود را به خوبي ايفا كنند.

- امامان محترم جماعت اگر خود بر اثر كهولت و غيره نمي‌توانند وظيفه‌ي رابط و انس و راهنمايي را براي نمازگزاران بويژه جوانان فراهم كنند در كنار خود فضلاي جوان و پر نشاط را به كارگيرند و آنان را در كار خود شريك سازند .

از ديگر سو طرّاحي، ساماندهي، برنامه‌ريزي و اجراي درخور برنامه‌هاي نماز با توجه به حجم وسيع برنامه‌ها و گستره قابل تأمّل آن، مستلزم اتحاد رويّه،‌ هماهنگي و انسجام است، لذا ستاد اقامه نماز سازمان ، «طرح تدوين سند راهبردي نماز سازمان تبليغات اسلامي و موسسات وابسته» را در دست اقدام دارد.

لزوم تشكيل كميته مشترك ستاد اقامه نماز سازمان و ستاد مركزي در اهداف و چشم انداز‌هاي بلند و رسيدگي به وظايف مهم اين كميته است كه با حضور کارشناسان مطلع و موثر حوزه‌هاي ستادي دستگاه و کارشناسان ستاد اقامه نماز در سال 89 انجام مي‌شود.

*وظايف كميته برنامه‌ريزي ستاد اقامه نماز

1-بررسي وضع موجود از طريق:

-جمع آوري مجموع مقررات وضع شده در مورد ماموريت دستگاه در زمينه نماز

-بررسي رويه هاي اجرايي

-بررسي برنامه ها و نتايج اقدامات دستگاه

-بررسي ساختارهاي پيش بيني شده

2- ارزيابي و تحليل نتايج

-تعيين نقاط ضعف و قوت اجرايي

-تعيين فرصت ها و تهديدها

3- تعيين وضع مطلوب در هر يک از حوزه هاي عمل

4- تدوين برنامه هاي اجرايي موثر

تدوين برنامه‌هاي اختصاصي سازمان تبليغات اسلامي در زمينه توسعه فرهنگ نماز يكي از مهمترين وظايف اين كميته به حساب مي‌آيد كه در سال آينده طي جلسات مستمر و فشرده براساس بررسي وضع موجود و نيز تعيين راهكار‌هاي مطلوب براي هر يك از بخش‌هاي سازمان انجام مي‌شود.

*مهم‌ترين اركان در تدوين برنامه‌هاي اجرايي سازمان

1-تعيين هدف برنامه

2- احصاي فعاليت هاي لازم براي اجراي برنامه

3-تعيين زمان بندي اجراي هر يک از فعاليت ها ( در طي يک سال )

4-برآورد منابع مالي مورد نياز براي هر فعاليت و محل تامين

5-تعيين مسئول اجراي هر فعاليت ( در سطح ستاد و استان )

6- تعيين چگونگي نظارت بر روند اجرا در همه سطوح سازماني

7- چگونگي ارائه گزارش از اجراي فعاليت

 

يكشنبه 23 اسفند 1388 - 15:35


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر