شنبه 17 خرداد 1399 - 17:5
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

صحنه69 منتشر شد

 

جديدترين شماره فصلنامه تخصصي تئاتر«صحنه» به همت حوزه هنري وابسته به سازمان تبليغات اسلامي و از سوي انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان، منتشرشد.

 به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، در اين شماره از «صحنه»  به موضوع تعهد در تئاتر پرداخته شده كه در اين باره مطلب دکتر فرهاد ناظرزاده با عنوان «گريزهاي ناگزير: پندآموزي از شکسپيرولوژي و معماي شکسپير» آمده است.

ناظرزاده در اين متن، نخست به شکسپيرولوژي و به‌ويژه پيوند آن با نظريه انتقادي تاريخ‌گرايي نو و سپس عبرت‌آموزي از آنچه در جريان شکسپيرولوژي انجام شده پرداخته است .

وي همچنين در مطلب ياد شده كوشيده پاسخي شايسته  براي پرسش «آيا ما با بزرگان فرهنگ و ادب خود چنين کرده ايم؟» بيابد.

در اين شماره از نشريه صحنه مطالبي همچون «خطابه نوبل» از آلبركامو با ترجمه مصطفي رحيمي، «تئاترکاران و معضل فقدان تفکر فلسفي در درام ايراني و مفهوم تعهد» از نصرالله قادري، «تعهد رمز تحويل هنر در ايران» نوشته هوشنگ جاويد،«تعهد، آزادي و حقيقت در تئاتر اگزيستانسياليستي» نوشته يوسف فخرايي برتولت برشت و« تئاتر متعهد سياسي» ازعبدالرضا فريدزاده و «درام افريقاي سياه، درامي متعهد» نوشته فتحي شرقي نويسنده و منتقد مصري با ترجمه قاسم غريفي را مي‌خوانيم.

همچنين در بخش گفت و گو نيز، با دکتر قطب الدين صادقي؛ کارگردان و استاد دانشگاه، داوود دانشور؛ کارگردان و مترجم، محمد ابراهيميان؛ نمايشنامه نويس و منتقد، دکتر تاجبخش فنائيان؛ کارگردان و مدرس دانشگاه، اعظم بروجردي؛ نويسنده و پرويز بشر دوست؛ نمايشنامه نويس، درباره تعهد در تئاتر گفت و گو شده است.

در« صحنه»ي 69 مطالبي از منوچهر اکبرلو با عنوان «درنگي در آغاز ترجمه ادبيات نمايشي در ايران»، «اتنودرام؛ رابطه روان درماني و اجراي مراسم آييني» از فرشاد منظوفي نيا، «کاتارسيس» از غلامرضا خلعتبري، «جستاري در گروتسک» از فاطمه راستي يگانه، «مفهوم اجرا از نگاه رابرت ويلسون» از فاتح فرومند، «پديده مقدم بر روايت: شيوه اجرايي رابرت ويلسنر» از زهرا کوليوند، «رابرت ويلسون و پست مدرنيسم» نوشته سيدسعيد هاشم زاده، «نمايش واره اي مهجور» از مهدي خليل زاده، «زنان نمايشنامه نويس» از همايون نوراحمر، «پيرامون هنر تئاتر در ارمنستان» از مهدي نصيري و «آغاز نمايشمنامه نويسي به زبان اردو» از آنا حميدي نيز آمده است.

در اين راستا، در بخش «چنين حکايت کنند» سه مطلب از سعيد نفيسي باعنوان «تارتوف در تئاتر سعدي» و «بيش از يک نمايشنامه» از اريک بنتلي و «آينده تراژدي» به نقل از کتاب تعهد کامو با ترجمه مصطفي رحيمي و نمايشنامه «سواران سکوت را به آتش مي کشند» نوشته محسن الخياط با ترجمه سيدقاسم غريفي را هم در پايان مي‌خوانيم.

گفتني است، شصت و نهمين شماره فصل‌نامه تخصصي تئاتر «صحنه» ويژه زمستان 88 در 165 صفحه و با قيمت 12000ريال به‌همت حوزه هنري وابسته به سازمان تبليات اسلامي و انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان، منتشر شد.

 

 

يكشنبه 23 اسفند 1388 - 13:1


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری