يكشنبه 18 خرداد 1399 - 11:26
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

بررسي وضعيت فرهنگي استان فارس و سنجش طرح‌هاي پيشنهادي سال89

 

 معاون امورفرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي در ادامه سفرهاي استاني خود در سال جاري از بخش‌هاي مختلف اداره‌كل تبليغات اسلامي استان فارس به همراه مديران‌كل اين معاونت به مدت 2 روز بازديد كرد.

به ‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، حجت‌الاسلام حسين روحاني‌نژاد معاون امورفرهنگي و تبليغ سازمان به همراه هيئتي ازمديران‌كل اين معاونت در راستاي تقويت ارتباط و تعامل هر چه بيشتر ميان ستاد و صف، از بخش‌هاي مختلف اداره‌كل تبليغات اسلامي استان فارس بازديد كرد.

در اين ديدار برنامه‌هاي مدنظر مديران معاونت، سنجش ميزان کيفيت اجرا و بازخورد طرح‌هاي ابلاغي «ملي و استاني» در حوزه اداره‌کل فارس، بررسي وضعيت ارسال گزارش طرح‌هاي سال 89 كه مهمترين هدف اين سفر استاني بود، برگزاري نشست توجيهي در راستاي تبيين چگونگي تدوين و اجراي طرح‌هاي مختلف با کارشناسان مربوطه و اخذ نظرات و ارتقاي اطلاعات و توانمندي‌هاي کارشناسان استاني بود.

از ديگر برنامه‌هاي مد نظر معاونت امورفرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي، ملاقات با نماينده ولي‌فقيه در استان و امام جمعه شيراز، استاندار و پرسنل اداره‌كل استان، نشست با شوراي هيئات مذهبي و كانون مداحان، ديدار با شخصيت‌هاي فرهنگي و مديران دستگاه‌هاي فرهنگي،‌ نشست با مسئولين چند هيئت شاخص،‌ نشست با اساتيد گفتمان ديني و فعالان فرهنگي و بانوان فرهيخته بود.

در روز اول اين بازديد معاون امورفرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي در جلسه‌اي با پرسنل اداره‌ كل استان فارس ضمن تشريح اهداف سفر مبني بر شناخت دقيق وضعيت فرهنگي استان و نقش اداره‌كل تبليغات اسلامي استان در پيشبرد اهداف برنامه اي و فرهنگي، اصل ولايت و رابطه امت با امام را از مهمترين رويكردهاي برنامه اي سال 89 دانست و مطالعه دقيق چشم انداز نظام سند چشم انداز سازمان و سند فرادستگاهي را مورد تأكيد قرار داد.

سپس حجت الاسلام روحاني نژاد در جمع خبرنگاران در شيراز اظهار داشت: امسال با همکاري سازمان تبليغات اسلامي، اوقاف و دفتر تبليغ حوزه علميه قم تعداد مبلغان اعزامي 37 هزار نفر بود که اگر متناسب با هر هزار نفر به يک مبلغ نياز داشته باشيم، تا رسيدن به 70 هزار مبلغ فاصله زيادي داريم.

وي افزود: حوزه هاي علميه بايد متناسب با نيازها مبلغ تربيت کنند که امروزه نياز تربيت مبلغ تخصصي دربخش هايي از جمله کودکستان ها، مدارس، دانشگاه ها و کانون هاي جمعيتي احساس مي شود که تا کنون در تربيت نيروي انساني تخصصي موفق نبوده ايم.

روحاني نژاد بيان کرد: گام هاي خوب و مطلوبي جهت تربيت مبلغان متناسب با نيازهاي امروز آغاز شده اما کافي نيست.

وي اضافه کرد: مبلغاني که در حال تحصيل نيستند را به عنوان روحاني بلند مدت استقرار مي دهيم که آموزش هاي مختلفي در طول سال در قالب کارگاه هاي آموزشي به آنها ارائه مي شود.

روحاني نژاد ادامه داد: سازمان تبليغات اسلامي از محصول حوزه هاي علميه براي تبليغ در مناطق مختلف استفاده مي کند و تعليم و تربيت مبلغان برعهده حوزه هاي علميه است که اميدوارم شوراي مديريت حوزه علميه متناسب با شرايط امروز مبلغان را تربيت کند.

وي گفت: فعاليت هاي عمراني در حوزه فرهنگ بايد با پيوست فرهنگي دنبال و انجام شود زيرا بدون پيوست فرهنگي تبعات منفي دارد.

روحاني نژاد افزود: پيوست فرهنگ براي پروژه هاي عمراني از مطالبات مقام معظم رهبري است بنابراين هر اعتبار فرهنگي به خصوص در حوزه عمراني و اجرايي بايد پيوست فرهنگي داشته باشد که اين پيوست هاي فرهنگي از مطالبات جدي سازمان تبليغات اسلامي در استان ها است.

وي بيان کرد: بايد در فعاليت هاي دستگاه هاي فرهنگي کشور هماهنگي و هم افزايي ايجاد شود زيرا بدون هماهنگي دستگاه ها فعاليت هاي خود جهت ارتقاء فرهنگ ديني مردم را خنثي مي کنند.

وي فراهم شدن زمينه ايجاد و تاسيس شبکه هاي فرهنگي تلويزيوني توسط بخش خصوصي و دولتي مي تواند در روند حرکت در بخش فرهنگي و ديني موثر باشد که در صورت نياز مسوولان ارشد نظام در اين زمينه تصميم گيري خواهند کرد و در بخش ديگري از سخنان خود گفت: کشورهايي که عليه نظام و انقلاب اسلامي ما جوسازي مي کنند بسيارند که حضور مردم در راهپيمايي 22 بهمن نشان داد که نمي توانند جلوي بيداري، آگاهي را گرفت و تلاش آنها خيلي هم اثر بخش نبوده است.

روحاني نژاد تهيه و تدوين برنامه هاي پيش بيني شده سال آينده اين سازمان و هماهنگي و سياست گذاري فرهنگي برنامه ها با سند توسعه پنجم دراستان ها را از جمله اهداف سفر دو روزه خود به استان فارس عنوان کرد.

*برگزاري جلسه با نماينده ولي فقيه

در اين جلسه معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي به تشريح اهداف سفر استاني خود پرداخت و گفت: بحث فرق و مذاهب در استان فارس از اولويت‌هايفعلي سازمان است و موضوع وهابيت و بهائيت در اين استان بسيار جدي و خطرناك است.

وي با بيان اينكه مسلك‌هاي نوظهور و نحله‌هاي انحرافي در استان رشد يافته است، خواستار تغذيه فكري مبلغين و مبلغات استان (پيام محراب، شبستان انديشه) و هيئات مذهبي (مجله خيمه، كتاب هاي شعرهاي كف دستي) توسط اداره‌كل تبليغات اسلامي استان فارس شد.

همچنين نماينده ولي فقيه در استان با اشاره به اينكه مسايل فرهنگي در كشور تبديل به يك موضوع سهل و ممتنع شده است گفت: مي‌بايست چارچوب‌هاي لازم براي فعاليت‌هاي فرهنگي را طراحي كرد و سازمان نيز بايد در فضاي فرهنگي كشور حضور عيني داشته باشد و اين چارچوب ها و بسترها را فراهم كند.

آيت الله اسد الله ايماني افزود: اين امر به صورت اداري يا در قالب هاي سازمان ها محقق نمي شود اما مي توان در يك فضاي نهادگونه آن را انجام داد و سازمان بايد مبناي‌ فعاليت‌هاي فرهنگي را يكسان كند چون بناها در حال شكل گيري است.

وي با اشاره به توانمنديها و ظرفيت هاي فراوان استان افزود: روحانيون اهل سنت در كشور عربستان تحت آموزش قرار گرفته و به اين استان اعزام مي شوند تا فرقه‌هاي شيطان پرستي و نوظهور را در سطح استان رواج دهند.

*برگزاري جلسه با مديران فرهنگي شهرستان

ديدار با مديران و مسئولان فرهنگي استان فارس از ديگر برنامه‌هاي معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي بود كه موارد زير از جمله مهمترين موارد مطرح شده در اين جلسه بود:

-كمبود نيروي انساني متخصص در سطح ادارات شهرستاني

-محدود بودن اعتبارات فرهنگي استان و دفاتر شهرستاني

-آموزش تخصصي مبلغات براي مقابله با فرقه‌هاي نو‌ظهور

-استقرار روحانيون توانمند و كارآمد در نقاط مختلف روستايي

-طرح گفتمان ديني و تقويت كانون‌هاي فرهنگي تبليغي

-كمرنگ بودن مشخصه هاي فرهنگ ديني در سيستم آموزش و پرورش

-ضرورت آموزش تخصصي روحانيون مستقر

-اجراي طرح گفتمان ديني با اعتبارات بيشتر و اساتيد توانمند

*برگزاري جلسه با مسئولين شوراي هيئات مذهبي و كانون مداحان

در ادامه اين بازديد جلسه معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان با كانون مداحان و شاعران مذهبي و مسئولين شوراي هيئات مذهبي استان برگزار شد.

در اين جلسه مداحان و مسئولان هيئات مذهبي استان فارس به بيان مسايل و مشكلات و خواسته‌هاي خود در جهت بالا بردن كيفيت تبليغ دين و برگزاري پر محتواتر مراسم مذهبي شدند كه مهمترين آنها: پيگيري بحث بيمه مداحان به صورت، ترروج يك سري مداحي قشري و كم محتوا توسط صدا و سيما، كسب مجوز قبل از تكثير كليه كاست‌هاي مداحي و عزاداري از سازمان، ايجاد دبير‌خانه براي فعاليت شوراها و كانون‌ها در مركز استان و شهرستان‌ها است.

*برگزاري جلسه با مديران فرهنگي استان

در اين جلسه حجت الاسلام روحاني نژاد ضمن تشريح هجمه فرهنگي دشمن (جبهه فرهنگي)، ضرورت بصيرت‌دهي دستگاه‌هاي فرهنگي تعامل و هم افزايي سيستمي نهادهاي فرهنگي را تأكيد كرد و با مديران فرهنگي استان در اين موضوع به بحث و تبادل نظر پردختند كه مهمترين آنها:

-الگوسازي براي تمام گروه هاي هدف سازمان

-مقابله ايجابي در بحث نحله‌ها و گروه هاي انحرافي

-حضور كمرنگ علما و روحانيون در بين جوانان

-دستگاه هاي فرهنگي در مركزي خاص مديريت و ساماندهي نمي شوند لذا هر دستگاه كار خود را انجام مي دهد و مكمل يكديگر نيستند.

-آسيب شناسي فضاي فرهنگي به صورت دقيق و علمي

-استفاده از فرصت هنر اسلامي

-موازي كاري در بحث اعزام بين دستگاه ها در بحث اعزام مبلغ به استان‌ها

-توجه به رسانه هاي جديد و مجازي، مخاطب شناسي و استفاده از ظرفيت مساجد

-آموزش ائمه جماعات مساجد و دستگاه هاي دولتي به مباحث ديني، اجتماعي و فرهگي

-راه اندازي سازمان بانك اطلاعات مساجد كشور

-طراحي اطلس جامع فرهنگي

*برگزاري جلسه با مسئولين هيئات مذهبي، كانونهاي فرهنگي و انجمن هاي اسلامي

در روز دوم اين بازديد استاني بعد از برگزاري جلسه معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي با مديران فرهنگي استان فارس جلسه ديگري با مسئولين هيئات مذهبي، كانونهاي فرهنگي و انجمن هاي اسلامي اين استان برگزار شد كه اهم مطالب آن به شرح زير است:

-استفاده از ابزار تشويقي و تنبيهي قانوني براي توصيه ها و آئين نامه‌هاي عزاداري شوراي هيئات مذهبي

-عدم ارتباط و تعامل سازنده بين هيئات مذهبي

-تعريف برنا‌مه هدفمند براي فضاي فرهگي كشور

-آموزش مبلغين اعزامي به صورت مستمر

-حمايت ستادي از انجمن‌هاي اسلامي

-اختصاص بودجه جهت گردهمايي هماهنگي انجمن‌هاي اسلامي

در ادامه جلسه معاون حجت الاسلام روحاني نژاد به نقش بي بديل هيئات مذهبي در پيشبرد اهداف اسلامي و تشريح وظايف سازمان در قبال تشكلهاي ديني (صدور مجوز فعاليت طبق اساسنامه و ...) پرداخت.

*برگزاري جلسه با اساتيد گفتمان ديني

برگزاري جلسه با اساتيد گفتمان ديني از ديگر برنامه‌هاي فشرده اين بازديد دو روزه بود كه در مورد موضوعاتي همچون

- نظارت و ارزيابي دقيق گفتمان ها

-تحليل بيانات مقام معظم رهبري در مورد مسايل روز به دانش آموزان

-حمايت سخت افزاري با توجه به اثرگذاري طرح گفتمان ديني

-ضرورت تغذيه فكري اساتيد گفتمان ديني

-آموزش مشترك استايد گتفمان ديني در جلسات

-معرفي و تقدير اساتيد برتر در سطح استان و كشور به منظور الگوسازي

-ضبط تلويزيوني برنامه گفتمان ديني و پخش در شبكه تلويزيوني استاني

 

 

سه‌شنبه 18 اسفند 1388 - 12:42


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر