دوشنبه 5 خرداد 1399 - 12:27
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

سر دلبران

 

سر دلبران (درباره ادبيات و هنر ديني (3))

به كوشش: حسين حداد

چاپ اول: 1388

شمارگان: 2500 نسخه

قيمت: 8900 تومان

انتشارات سوره مهر سازمان تبليغات اسلامي

كتاب «سر دلبران» درباره ادبيات و هنر ديني 3، گزينه‌اي از اثر تدويني شادروان حسين حداد است كه ذيل عنوان موضوعي درباره ادبيات و هنر ديني فراهم آمده است.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان تبليغات اسلامي، در بخش «به جاي مقدمه» مركز آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري وابسته به سازمان تبليغات اسلامي آمده است:

اين جلد محتواي منتخبي از متون تاريخي ادبي كهن و معاصر، مصاحبه، نقد و نظر درباره كتاب‌ها و گفتارهاي مربوط به شخصيت پيامبر اكرم (ص)، است. مدون اين جنگ‌واره، مطالب مشابهي از منتخب كتاب‌ها، مقاله‌ها، گفتارها و نقد و نظرها و يكي دو فهرست‌واره موضوعي را براي اين مجموعه فراهم كرده بود كه در مراحل پاياني تنظيم كتاب، تبعات بيماري و درمان و سپس درگذشت، مجال اتمام و مشاهده آن را به وي نداد.

با آن كه نمي‌توان از نيت و چگونگي شيوه و شگرد مرحوم حداد در اين مجموعه‌پردازي به قطع و يقين سخن گفت به حدس و ظن غالب تصور مي‌شود قصد او از دستيابي و تنظيم و عرضه مجموعه‌هاي موضوعي نيز فقط شناساندن رابطه سازوار ميان دين و ادبيات و هنر، بلكه هم پيوندي اين هر سه و فراتر از اين، بهره‌مند كردن مخاطبان و علاقه‌مندان اين قلمرو به مطالب مندرج در كارنامه نشر يكساله كشور از طريق به گزيني و نكته‌چيني، و فراهم‌سازي دستواره‌اي خواندني از برترين مطالب آمده در نشريات و منابع مختلف است.

اين كتاب در چهار بخش با عنوان‌هاي سر دلبران (1) (گزيده متون كهن به انتخاب عليرضا كمري)، سر دلبران (2) (گزيده متون بزرگسال – به انتخاب محمود حكيمي)، سر دلبران (3) (گزيده متون گروه سني كودك و نوجوان- به انتخاب حميد گروگان)؛ بخش دوم (نقد)؛ بخش سوم (يادداشت)؛ بخش چهارم (مصاحبه).

در بيان زندگي‌نامه و فهرست آثار حسين حداد كه دومين عنوان آماده در آغاز اين كتاب است، مي‌توان گفت:

حسين حداد، متولد سال 1339 در شهرستان ساوه، فارغ‌التحصيل دوره كارشناسي رشته زبان و ادبيات فارسي از دانشكده ادبيات و علوم انساني دانشگاه تهران است. او معلم مهرباني بود كه از سال 1359 تا سال 1368 در دورترين روستاهاي همدان، ساوه و قزوين به خدمت صادقانه پرداخت.

حداد از سال 1370 تا روزهاي پايان زندگي، مدير مركز بررسي آثار مجلات رشد بود و حاصل اين دوره، ايجاد روش‌هاي آموزش مكاتبه‌اي ادبي و هنري در قالب‌هاي گوناگون (داستان، شعر، نقاشي و...) براي مخاطبان نشريات رشد از طريق گاهنامه آموزش رشد نوقلم و بروز استعدادهاي هنري و ادبي صدها دانش‌آموز در سطح كشور بود.

موارد نامبرده گوشه‌هاي كوچكي از تلاش‌هاي مستمر حداد در عرصه فرهنگ و هنر بود.

از جمله آثار حسين حداد مي‌توان به كتابهاي كدام درست است؟ (پنج مقاله و پنج گفت‌وگو از رضا رهگذر پيرامون هنر و ادبيات معاصر كشوري گردآوري)، مهتاب آن شب، (منتخب آثار جنگ كودكان و نوجوانان (مجموعه قصه/ دفتر اول)، صداي پوتين‌ها و سجاده وصل (تأليف و پژوهش) اشاره كرد.

اين مجموعه كه به خواست حسين حداد گردآوري و تدوين شده، در آغاز كلام با عنوان گزيده متون كهن به انتخاب عليرضا كمري، در بيان عظمت زبان پارسي و پيامبر اكرم (ص) مي‌خوانيم:

«از آن گاه كه زبان پارسي در پيوند با فرهنگ اسلامي، زبان دوم معارف ديني شناخت آمد و ايرانيان به ترجمه قرآن كريم روي آوردند و شوق شاعران و محرران معطوف و متوجه تاريخ اسلام گشت، اقبال شيفته‌وار به نام و ياد كردار پيامبر گرامي اسلام(ص) در سروده‌ها و نوشته‌هاي پارسي به صورت‌هاي گوناگون جلوه كرد و بازتاب يافت.

زين سبب است كه در آغازين سطور كهن‌ترين اثر بر جاي مانده نثر پارسي (مقدمه شاهنامه ابومنصوري) ياد و نام و ستايش حضرت نبي گرامي (ص) در اين عبارت نقش بسته و خوش درخشيده است.

در سر دلبران (1) از ميان متون كهن تاريخ سيستان، تاريخ بلعمي، سيرت رسول‌الله، حبيب‌السير، كشف‌لااسرار وعده الابرار، روضه الصفا، آداب الحرب و الشجاعه، فاسخ التواريخ، تفسير سورآبادي، حق‌اليقين، طبقات ناصري، شرف‌النبي، منتهي‌الآمال و بامداد سرخ آمده است.

در گزيده تاريخ بلعمي مي‌خوانيم:

پيغمبر ما، عليه‌السلام، اندر پادشاهي انوشروان از مادر بزاد، و گروهي ايدون گفتند كه از ملك وي چهل سال شده بود. آن سال عام‌الفيل بود، ابرهه به خانه مكه پيل آورد، و اندر اين سال پيغمبر (ع) از مادر بزاد...

در سر دلبران (2) به انتخاب محمود حكيمي، نيز پيام پيامبر، معصوم نخست، آنك آن يتيم نظر كرده، داستان پيامبران، پيامبر، محمدخاتم پيامبران، سيماي محمد، پيمبر در صحنه كارزار بدر، الحياه، سيره حكومتي پيامبر اسلام، رفتارشناسي پيامبر با مردم در قرآن و سيره، جوان مهر، آفرينش هنري در گفتار نبوي و نخل بهشتي آورده شده است.

در سر دلبران (3) به انتخاب حميد گروگان اي رسول خدا، دوست مي‌دارمت به بانك بلند، نزديك‌تر بيا احمد، يك آسمان سلام، به خاطر محمد(ص)، درياست كه مي‌ماند، از كجا مي‌آيي گل سرخ؟، قصه‌اي به شيريني عسل، بچه‌ها و پيامبر و يثرب، شهر يادها و يادگارها (جلد اول) آمده است.

در بخش دوم با عنوان نقد مي‌خوانيم:

كيمياي معني، ميثاق امير فجر، مجموعه پانزده جلدي از سرزمين نور و نقد و نظر استاد بهاءالدين خرمشاهي پيرامون داستان پيامبران از جمله عنوان‌ها آمده است.

پا به پاي پيامبر، بريده‌اي كوتاه از رمان زندگي پيامبر و اي رسول خدا، پرتوي از آنچه در مكه و مدينه ديدم از جمله مطالب آمده در بخش سوم با عنوان يادداشت است.

بخش پاياني اين كتاب، مصاحبه نام دارد.

در اين بخش گفت‌وگوي حسين حداد با دكتر عبدالكريم بي‌آزار شيرازي درباره باستان‌شناسي و جغرافياي تاريخي قصص قرآني، احاطه خالق اثر بر مخلوق، غلط يا درست؟ مصاحبه حسين حداد با احمد شاكري و گفت‌وگو با حسين سيدي، نويسنده و مترجم. علي‌الله سليمي و محمدجواد ساوجي‌پور را مي‌خوانيم.

در اين بخش، حسين سيدي، نويسنده، محقق و مترجم در پاسخ به سؤال سهم شما در ترجمه آثار كمال السيد چه اندازه بوده است مي‌گويد: «بي‌نام بودن فصل‌هاي كتاب، و طغيان قلم، گاه باعث مي‌شود، اثر نياز به حك و اطلاع داشته باشد. از اين روي با توجه به محدوديت دانش و تخصص خودم، گام‌هايي براي بهبود آن برمي‌دارم. با حفظ امانت سعي مي‌كم اثر، رنگ و بوي ترجمه نداشته باشد. فصل‌هاي هم‌زمان با اشعار فارسي را بارها مي‌خوانم تا براي آن‌ها مصرعي بسرايم مناسب محتواي آن فصل.

اين كتاب كه با كوشش حسين حداد در 432 صفحه تهيه شده، از سوي انتشارات سوره مهر سازمان تبليغات اسلامي منتشر شده است.

 

 

 

سه‌شنبه 18 اسفند 1388 - 10:43


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری