پنجشنبه 7 اسفند 1399 - 0:51
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

يادداشت

 

عليرضا حسيني

 

انسجام و اتحاد اسلامي

 

 

آن روز که خورشيد نبوت در آسمان کعبه رُخ نمود، کسي باور نداشت که اين نا­خوانده درس، براي بشريت خفته، درس­ها دارد و گفتني­هاي بسيار. محمد امين ـ صلّي الله عليه و آله و سلّم ـ پيامبر گرامي اسلام با ره­توشۀ ايمان، عصمت و صداقت، طريق رهنماي بشر را در پيش گرفت. با خرافه­هاي جاهليت عرب به کارزار برخاست و نداي توحيد سر داد تا روح معنويت در دل تشنگان حقيقت دميد. با درايت خويش سکّان رهبري امّت اسلامي را در دست گرفت و شکاف از ميان مسلمانان برداشت. مهاجر و انصار با هم برادر شدند و زنگار کينۀ جاهليت از دل زدودند. ياد مهرباني­هاي آن ايام، بارقه­هاي اميد را بر دل­هاي خسته از فتنه­هاي زمانه مي­تاباند. اما اين پايان ماجرا نبود. پس از پنهان شدن آن آفتاب عالم­تاب، زمزمه­هاي ناسازگاري و اختلاف در ميان امّت اسلامي پديدار شد. هر کس ساز خود نواخت و هر گروهي به آنچه خود داشت، دل خوش کرد. غفلت از آموزه­هاي پيامبر(ص) و دوري از اهداف ايشان و در نتيجه، از کف دادن اتحاد و يکپارچگي، زخمي بر پيکر جهان اسلام فرو نشاند که هنوز هم روي بهبودي به خود نديده است. غافل از اينکه پيامبر گرامي اسلام(ص) به يکپارچگي اين امّت، دل بسته بودند و مؤمنين را برادر هم مي­دانستند. در حکومت ايشان نه از قوميت خبري بود و نه از دو رنگي و تاريکي. اما در ميان دل­سوختگان امّت رسول گرامي(ص) و رهروان اين طريقت، همواره کساني بوده­اند که صداي همدلي و همرنگي سر داده و گوش­هاي شنوا را با خود همراه کرده­اند.

در شرايط کنوني، انسجام و اتحاد اسلامي به عنوان دستور و رهنمودي قرآني، عاملي مؤثر و اساسي در تقويت فرهنگي، اجتماعي و سياسي مسلمانان، و در شکل­دهي هويت جمعي آنان است، و زمينۀ اقتدار امّت اسلامي را در مقابل توطئه­هاي تفرقه­آميز دشمنان دين فراهم مي­کند و مانع غلبۀ فرهنگ بيگانه مي­شود. استعمارگران علاوه بر انگيزه­هاي ضد ديني، همواره با انگيزه­هاي سياسي به ايجاد اختلاف و تفرقه در شکل­هاي گوناگون نژادي، مذهبي، ملّي و... بين کشورهاي اسلامي پرداخته و مي­پردازند.

از اين جهت، «انسجام اسلامي» هم يک آرمان و شعار اصيل اسلامي، هم يک تکليف عملي و اجرايي و هم يک ضرورت تاريخي است که در شرايط کنوني جهان، ضرورت نخست دنياي اسلام است. وحدت و همدلي بين مسلمانان موجب مي­شود تا بهتر بتوانند در مقابل توطئۀ دشمنان اسلام بايستند.

انسجام اسلامي بايد به عنوان يک آرمان مشترک براي تمامي مسلمانان تلقّي شود و هم از نظر اعتقادي و هم از لحاظ عملي مورد توجه قرار گيرد. براي مسلمانان راست­انديش جاي هيچ­گونه شکي نيست که دعوت به وحدت و پرهيز از تفرقه از دستورهاي اکيد قرآن کريم و پيشوايان ديني ماست؛ "وَاعتَصِمُوا بِحَبلِ اللهِ جَمِيعاً وَلا تَفَرَّقُوا"/ سورۀ مبارکۀ آل­عمران؛ آيۀ شريفۀ 103

 از سوي ديگر، مشترک بودن اعتقاد به خداي واحد و پيامبر اکرم(ص) و قرآن کريم به عنوان تنها کتاب آسماني، و قبله و دستورات ديني واحد، و لزوم تمسّک همۀ مسلمانان به سيرۀ پيامبر اسلام(ص)، همگي داعي عامل وحدت حقيقي مسلمانان به شمار مي­رود.

براي تحقق هدف مقدّس وحدت و انسجام اسلامي بين مسلمانان و تشکيل جبهۀ متحد و مقتدر، مسلمين جهان بايد موانع دروني وحدت و همبستگي را شناسايي و به طور دقيق بررسي کنند و با تلاش­هاي مستمر و روش­هاي کارآمد آن را مرتفع سازند.

با توجه به وضعيت کنوني جهان اسلام و اقدامات استکبار جهاني براي تضعيف و نابودي اسلام و مسلمين، بر همۀ عاشقان اسلام و پيروان قرآن کريم و پيامبر اکرم(ص) لازم است تا با يکدلي و اتحاد، بار ديگر عظمت عصر طلايي جهان اسلام را به رُخ دشمنان ديرينۀ امّت واحدۀ اسلام بکشند و با پرهيز از دو رنگي و اختلاف، چراغ يکدلي را در اين تاريکخانه بيفروزند و رهنمودهاي ارزندۀ مقام معظّم رهبري و مراجع و علماي جهان اسلام را سرلوحۀ کار خود قرار دهند و با همبستگي و انسجام و برادري، و تشکيل امّت واحده، به مقابله با برنامه­هاي ضد اسلامي و ضد انساني استکبار جهاني برخيزند و عزّت و اقتدار اسلام را به نمايش بگذارند، که طبق وعدۀ الهي: "إِن تَنصُرُو اللهَ يَنصُرکُم وَ يُثَبِّت أَقدَامَکُم"/ سورۀ مبارکۀ محمد؛ آيۀ شريفۀ 7

سخن پاياني را به رهنمودهاي مقام معظّم رهبري مزيّن مي­نماييم که مي­فرمايند:

«امروز، روز اتحاد دنياي اسلام است. شما ببينيد براي به هم زدن همين اتحاد ضعيف کنوني، دشمن چقدر سرمايه­گذاري مي­کند. اوضاع عراق را نگاه کنيد، اوضاع ديگر مناطق اسلامي هم کم و بيش با همان تو­طئه­ها دست به گريبان است. براي اينکه بين طوايف اسلامي، فِرَق اسلامي، اقوام اسلامي و ملّت­هاي اسلامي، به بهانه­هاي مختلف اختلاف بياندازند، اين­ها، آن­ها بکشند، آن­ها، اين­ها را بکشند، اين­ها بغض آن­ها را در دل بپرورانند، آن­ها، متقابلاً کينۀ اين­ها را به دل بگيرند و نتيجه اين بشود که از دشمن اصلي دنياي اسلام، طرحان تسلّط و سيطره بر اين منطقه از دنيا، غافل بمانند.

اگر دنياي اسلام متّحد باشد، نبايد امروز فلسطين تنها بماند، نبايد امروز دولت برخاسته از رأي ملّت فلسطين زير فشار قرار بگيرد و به قطع کمک­ها، در صورتي که از اصول خود منصرف نشود، تهديد بشود. دنياي اسلام بايستي با صداي واحد و با کلمۀ واحده، حمايت خودش را از ملّت فلسطين و مسئولان فلسطيني اعلام کند و از پافشاري آن­ها بر اصولشان پشتيباني کند.

...وجود مقدّس نبي مکرّم اسلام ـ صلّي الله عليه و آله و سلّم ـ مهم­ترين نقطۀ ايجاد وحدت است... دنياي اسلام مي­تواند در اين نقطه به هم پيوند بخورد؛ اينجا، جايي است که عواطف همۀ مسلمان­ها در آنجا متمرکز مي­شود. اين، کانون عشق و محبّت دنياي اسلام است... اين، نقطۀ اصلي است.

سياست­مداران، نخبگان علمي و فرهنگي، نويسندگان، شعرا و هنرمندان ما روي اين نقطه تکيه کنند و همۀ مسلمان­ها با اين شعار به هم نزديک شوند. موارد اختلاف را در نظر نگيرند، يکديگر را متهم نکنند، يکديگر را تکفير نکنند و يکديگر را از حوزه­هاي دين خارج نکنند. دل­ها در سراسر امّت اسلامي، به ياد پيامبر و به عشق پيغمبر طراوت پيدا مي­کند، همۀ ما دلباخته و عاشق آن بزرگواريم.»/ بيانات رهبر معظّم انقلاب اسلامي در سالروز ميلاد باسعادت پيامبر اعظم(ص) و امام جعفر صادق(ع)

 

چهارشنبه 12 اسفند 1388 - 12:58


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری