سه‌شنبه 24 تير 1399 - 23:22
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

انيميشن قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب در راه است

 

52 عنوان از فهرست اين مجموعه به صورت مجزا انتخاب شده که براي اولين بار از سوي مرکز صبا با عنوان «سفر به‌قصه‌ها» برگرفته از مجموعه کتاب‌هاي «قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب» به‌دليل اهميت محتواي فرهنگي ـ تربيتي مجموعه کتاب‌هاي «قصه هاي خوب براي بچه هاي خوب» انيميشن مي‌شود.

به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، در بازنويسي اين مجموعه سعي شده به صورت فيلمنامه از وجود خود نويسنده زنده ياد آذريزدي در داستان‌ها استفاده شود.

جلد اول قصه‏هاي خوب براي بچه‏هاي خوب داراي 25 داستان از قصه‏هاي كليله و دمنه براي گروه سني پايان دبستان و دوره راهنمايي است. اصل اين كتاب در حدود دو هزار سال پيش به زبان هندي نگارش يافته است.

جلد دوم از اين مجموعه نيز، داراي 21 داستان از كتاب مرزبان نامه است. نويسنده در اين كتاب با بياني ساده كه فهم آن براي كودكان دشوار نيست به بيان مضامين مورد نظرش پرداخته است.

جلد سوم داراي 24 داستان از قصه‏هاي برگزيده مثنوي مولوي است، جلد چهارم نيز به بيان قصه‌هاي برگزيده از سندبادنامه و قابوسنامه  و جلد پنجم هم داراي 18 قصه قرآني كه بيشتر شامل قصه‏هاي پيامبران است.

همچنين، جلد ششم نيز داراي 21 داستان از آثار شيخ عطار است كه به بيان ساده و قابل فهم براي كودكان نوشته شده و جلد هفتم اين مجموعه نيز تحت عنوان قصه‏هاي گلستان و ملستان داراي داستان‌هايي از گلستان سعدي و مجموعه‌هايي كه بعد از گلستان نوشته شده و بسيار شبيه گلستان سعدي است را در بر مي‏گيرد.

جلد هشتم آخرين جلد اين مجموعه هم از مجموعه قصه‌هاي خوب براي بچه‏هاي خوب شامل قصه‏هايي از زندگاني چهارده معصوم است كه از كتب مختلفي جمع‏آوري شده.

همچنين، ويرايش جديد ازمجموعه «قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب» نوشته مهدي آذريزدي كه ويراستاري و بازبيني آن به محمد ميرکياني سپرده شده، به‌همراه كتاب صوتي اين مجموعه به‌همت انتشارات اميركبيروابسته به‌سازمان تبليغات اسلامي، در بيست و سومين نمايشگاه كتاب بين المللي تهران، عرضه خواهد شد.

لازم به ذکر است، موسسه انتشارات اميرکبير طرح صوتي کردن مجموعه هشت جلدي «قصه هاي خوب براي بچه هاي خوب» را به موسسه فرهنگي نوين کتاب گويا، سپرده است.

آذر يزدي درباره ي نتيجه کار خود، گفته است: «فكرم خوب بوده، اخلاص هم داشتم. نه شهرت مىخواستم، نه پول. فقط مى‌خواستم براى بچه‌هايى كه كتاب ندارند بنويسم و بركتى كه اين كار داشته به خاطر اخلاصى است كه داشتم».

آذريزدي، در سال 1301 در خرمشاه، يکي از توابع يزد به دنيا آمد و در ۱۳۲۲ به تهران آمده و مقيم تهران شد. تحصيلات او بيشتر در حوزه‌هاي علمي و ديني قديم بوده است.

مهدي آذريزدي نويسنده مجموعه کتاب «قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب» ۱۸ تير سال‌ جاري در سن ۸۷ سالگي درگذشت.

در ادامه بايد گفت، اين اثر قصه‌گوي خوب كودكان به همراه ديوان شعر «سپيدي صداي سياه» اثر مرحومه دكتر طاهره صفارزاده در حاشيه يازدهمين نمايشگاه بين المللي كتاب تيرانا در آلباني نيز، آبان سال گذشته، رونمايي شده است.

براين اساسس، «مهدي محقق» رييس سازمان آثار و مفاخر فرهنگي، در مراسم بزرگداشت اين نويسنده،گفت: «مهدي آذريزدي» محاسن خود را در راه علاقه به كتاب كودكان سفيد كرد و به جاست هر جا صحبت از «قصه‌هاي خوب، براي بچه‌هاي خوب» مي‌شود، چهره  معصوم  ايشان در اذهان نقش ببندد.

«توران ميرهادي»سرپرست فرهنگنامه  كودكان و نوجوانان و عضو ارشد شوراي كتاب كودك نيز، گفت: «زندگي آذريزدي سيري است بر انديشه و حكمت بزرگان اين سرزمين و دروازه اي براي نسل جوان تا به سير و سياحت در تجربه ها و يافته هاي آن بپردازد، سير و سياحتي كه از كودكي به او امكان مي دهد تا خود را از درون و برون بسازد».

 

سه‌شنبه 11 اسفند 1388 - 14:30


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری