پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 11:20
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

مرتضي كاملان

 

دارالقرآن و تكريم از سه نسل قرآني

 

 

چهارمين مراسم تكريم از چهره‌هاي قرآني با تكريم 9 نفر از استادان و پيشكسوتان، چهار نفر از نفرات برتر مسابقات بين‌المللي قرآن كريم و هفت نفر از افرادي كه موفق به دريافت مدارك تخصصي حفظ قرآن درجه يك و دو برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان تبليغات اسلامي، اين مراسم در هفتم اسفند سال جاري در سالن شيخ صدوق حرم حضرت عبدالعظيم حسني از سوي سازمان دارالقرآن الكريم برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلين خاموشي رياست سازمان تبليغات اسلامي با بيان جملاتي از صدرالمتألهين گفت: مي‌خواهم چند نكته را تذكر دهم. هدف از بيان جملات صدرالمتألهين اين بود كه اول عظمت كلام‌الله را درك كنيد، دوم قاري و مربي قرآن در رفتار و بدون گفتار مربي باشد، منظور تأديب نفس است، سوم حضور قلب و ترك حديث نفس داشته باشيد، چهارم در آيات تدبر كنيد، پنجم استنباط داشته باشد و ششم رفع حجاب كنيد زيرا خباثت نمي‌تواند قرآن را بشناسد.

وي با بيان اين مطلب كه سازمان تبليغات اسلامي و دارالقرآن به خود مي‌بالد كه در محضر قرآن تلاش و مجاهده مي‌كند، در ادامه عنوان كرد: فعاليت در زمينه قرآن محوري‌ترين فعاليت سازمان است و مقام معظم رهبري در اساسنامه سازمان نقش مهمي را در زمينه قرآني به ما واگذار كرده‌اند.

همچنين وي لازمه موفقيت در اين زمينه را همفكري و استقبال از پيشكسوتان و جميع مردم در نقاط مختلف ايران كه در اين زمينه فعالند، بيان كرد. حجت‌الاسلام والمسلمين خاموشي درباره مهندسي فرهنگي عنوان كرد: همه قوه‌ها بر اين باورند كه اگر در قرآن پيشرو باشيم، ساير كارهاي فرهنگي به سرانجام مي‌رسد.

در چهارمين مراسم تكريم از چهره‌هاي قرآني از محمد خواجوي رياست قبلي سازمان دارالقرآن الكريم به دليل زحمات هشت ساله تقدير به عمل آمد.

سخنران ديگر اين مراسم، آقاي عباس سليمي بود كه به بيان خصوصيات حاملان قرآن در كلام پيامبر پرداخت و گفت: عناوين مسئوليت قرآنيان خشوع در برابر خدا، نماز، روزه، بكاء، تهجد، محبت و مهرورزي، بخشش و رفتار متين و عاقلانه در برابر جاهلان است كه اگر اين اعمال از جانب قرآنيان رعايت شود تمام مشكلات اجتماعي ما از بين خواهد رفت.

وي گفت: به اعتقاد من اهم مسئوليت جامعه قرآني اين است كه پيام‌هاي قرآن به رفتار قرآني تبديل و رفتار قرآني به صورت فرهنگ قرآني در آيد.

سليمي جزو اولين قارياني است كه پس از انقلاب اسلامي در مسابقات بين‌المللي قرآن صاحب مقام شده است. وي در ادامه از اينكه بزرگان و پيشكسوتان قرآن و جوانان فعال در حوزه قرآني در كنار يكديگرند ابراز خوشحالي كرد.

استادان و پيشكسوتان آموزش قرآني كه مورد تقدير قرار گرفتند، استاد غلام‌علي زحمتكش از خراسان رضوي، غلامحسين دهقاني از همدان، عبدالرضا عبدالله‌‌زاده از بوشهر، سيدناصر رضوي از اصفهان، غلامرضا ظهوري از كرمان، سيدمحسن خدام حسيني از تهران، حجت‌الاسلام والمسلمين شهيدي‌فر از استان قم، رحيم‌ آهور از استان تهران و سيدمرتضي سادات فاطمي از خراسان رضوي بودند.

نفرات برتر مسابقات بين‌المللي قرآن كريم كه مورد تقدير قرار گرفتند شامل محمد مشمول از خراسان رضوي نفراول رشته قرائت در مسابقات بين‌المللي ليبي، جعفر فردي از تهران نفر دوم قرائت از مسابقات مالزي، سيدمحمدجواد حسيني از خراسان نفر دوم حفظ 20 جزء در مسابقات تونس بودند.

همچنين از علي رجبي، حافظ ممتاز قرآن و آشنا به تفسير و علوم قرآن، داراي ده سال سابقه تدريس و تربيت حافظان قرآن از تهران به عنوان استاد حفظ قرآن تجليل شد.

مصطفي زمانيان از اصفهان، قاسم خاكباس از سمنان، محمود بابايي توسلي از همدان، خانم افشار ايراني از قزوين، زهرا قايني نجفي از استان قم و مرم سادات رضوي حقگو از اصفهان به دليل تسلط بر تلاوت مرتل كل قرآن از حفظ، ترجمه آيات و مفردات آن به عنوان حافظ ممتاز شناخته شده و مدارك تخصصي حفظ درجه دو دريافت كردند و مورد تجليل قرار گرفتند. اما سخنان آقاي سادات فاطمي بخش ديگري از اين مراسم بود. وي گفت: عنايت خدا بود كه در اين مسير گام بردارم و خدا را شاهد مي‌گيرم كه آن را با هيچ چيزي عوض نمي‌كنم.

وي با اشاره به ترك آموزش قرآن از جانب برخي اساتيد ساليان قبل و فعاليت آن‌ها در مسير مسائل مالي و كنايه‌هايي كه برخي با قياس وضعيت مالي آن‌ها با اين اساتيد قرآني فعال عنوان مي‌كنند گفت: اگر ميلياردها برابر آن وضعيت مالي هم به من دهند با موقعيت خودم عوض نخواهم كرد و از خدا مي‌خواهم اين توفيق را به من بدهد كه تا آخر عمر دست از دامان عترت برندارم و عاقبت به خير شوم.

گفتني است، اين مراسم به صورت مستقيم از راديو قرآن پخش شد.

 

 

 

سه‌شنبه 11 اسفند 1388 - 14:15


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری