چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 2:54
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

ايران پر از استعداد هاي قوي و ناشناخته است

 

گفتگو با: فاطمه فروغي، نويسنده كتاب خاطرات شهيد نجات الهي

 

 اولين بار فاطمه فروغي را در مراسم رونمايي از مجموعه قهرمانان انقلاب ديدم. او هم يکي از نويسندگان اين مجموعه بود. خودش مي گويد از 12 سالگي شروع به نوشتن کرده در ابتدا شعر مي‌گفته و بعد علاقه‌مند به نوشتن رمان و داستان شده است. مي‌گويد چند رمان و داستان نوشته که به دليل اوليه بودن کار و ناپختگي‌هاي اين دوران هيچ‌وقت چاپ نشد. اولين کتابش با نام «نگاه خاکستري» در سال 76 منتشر شده است. او در حال حاضر مسئول آموزش مکاتبه‌اي داستان نويسي مرکز آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري وابسته به سازمان تبليغات اسلامي است. گفت‌وگويي هم که با فروغي انجام داديم بيشتر درباره همين آموزش داستان نويسي است اما گپ ما به همين‌جا محدود نشد و در مورد مسائل ديگري هم صحبت کرديم، از جمله نوشتن خاطرات شهيد کامران نجات‌اللهي با عنوان «فصل گل يخ»، از مجموعه قهرمانان انقلاب و حرف‌هاي ديگر.

مختصري از فعاليت‌هاي هنري خود بگوييد؟

درسال 62 كه 12 ساله بودم، ابتداي شعر گفتنم بود، اما پس از مدتي به داستان علاقه‌مند شدم و از رمان شروع کردم که يکي دو رمان اولم هم به دليل اولين بودن، چاپ نشد و اين نوشته‌ها براي خودم ماند. اولين کتابم که چاپ شد سال 76 بود. مجموعه داستاني با عنوان «نگاه خاکستري» که از سوي انتشارات سوره مهر منتشر شد. بعد مجموعه داستان مستقلي با نام «گزيده ادبيات معاصر» و چند زندگي‌نامه شهداي خراسان و همچنين کتاب خاطرات شهيد استاد کامران نجات اللهي با عنوان «فصل گل يخ» از مجموعه قهرمانان انقلاب که اخيرا چاپ شد.

غيراز نوشتن چکار مي‌کنيد؟

درگذشته افزون برنوشتن، مدتي در دبيرستان، ادبيات داستاني و ادبيات ميني ماليستي تدريس مي‌کردم، ولي الان بيشتر مشغول فعاليت در مرکز آموزش داستان‌نويسي به‌عنوان مسئول آموزش داستان نويسي مکاتبه‌اي هستم .

گفتيد مسئول آموزش مکاتبه‌اي آموزش داستان نويسي هستيد، در مورد شيوه کار مرکز آموزش داستان نويسي بگوييد؟

از 20 سال پيش دفتر آموزش داستان نويسي با عنوان پيک قصه نويسي شروع به کار کرد که بعدها تبديل به پيک داستان نويسي شد و اکنون با عنوان دفتر آموزش داستان نويسي فعاليت مي‌کند. در حال حاضر اين دفتر به سه شکل حضوري، مکاتبه‌اي و مجازي به آموزش هنرجويان و علاقه‌مندان داستان مي‌پردازد. در قسمت حضوري مسئوليت اين کار با حسين فتاحي است و مسوليت روش مکاتبه‌اي با من است و مسئوليت روش مجازي با صادقي است.

اين دوره‌ها چند ماهه است؟

در روش حضوري سه دوره سه ماهه برگزار مي‌شود. هفته اي يک جلسه 2 ساعته و شامل سه جزوه است. در اين کلاس‌ها فقط داستان نويسي آموزش داده مي‌شود و بيشتر حالت کارگاهي دارد و هنرجو با نويسندگان و کتاب‌هاي آن‌ها آشنا مي‌شود. البته در دوره سوم، بخش مکاتبه اي به دو قسمت داستان‌نويسي و ويراستاري تقسيم مي‌شود.

روش کار به اين صورت است که سه جزوه آموزشي براي هنرجو فرستاده مي‌شود و هنرجو ضمن خواندن اين جزوه‌ها، تکاليف را که همراه جزوه‌ها فرستاده مي‌شود، انجام مي‌دهد و براي ما ارسال مي‌کند. اين جزوه‌ها هر کدام بايد در طول دو ماه تمام شود. پس از بررسي تکاليف هنرجو، که حالت آزمون هم دارد آنها در سه رتبه تقسيم مي‌شوند. کساني که رتبه الف تا ب را بياورند براي آن‌ها گواهينامه داستان نويسي صادر مي‌شود. اين دوره چيزي حدود يک سال طول مي‌کشد.در بخش ويراستاري که طول دوره حدود 6 ماه است براي هنرجو يک جزوه و يک برگه تکليف ارسال مي‌شود که هنرجو بايد ضمن مطالعه جزوه به سوالات پاسخ دهد و اين سوالات هم شامل سوالات بسته مي‌شود که از جزوه داده شده و هم سوالات باز که هنرجو بايد فکر کند و به دلخواه پاسخ دهد.

بخش سوم هم تنها تفاوتي که با بخش مکاتبه‌اي دارد اين‌که هنرجو پس از ثبت نام ايميل و پسورد خود را مي‌فرستد و از طريق ايميل جزوه‌ها براي او ارسال مي‌شود و مکاتبات از طريق ايميل انجام مي‌شود. ولي جزوه‌ها در هر سه دوره يکسان است و تفاوتي ندارد.

در اين جزوه‌ها چه مطالبي تدريس مي‌شود؟

جزوه‌ها از مقدمات داستان نويسي شروع مي‌شود، از عناصر داستان، تعاريف داستان و ويژگي‌هاي داستان گفته مي‌شود و اين‌که داستان چه هست و چه نيست و چه ويژگي‌هايي دارد که با نثرهاي ادبي ديگر متفاوت است و کم کم به جزئيات ديگر پرداخته و براي نوشتن داستان آماده مي شود، اما در اين دوره‌ها فقط داستان تدريس مي‌شود. به‌گونه‌هاي مختلف داستان مثل داستان کوتاه بلند و تخصصي مثل پليسي و غيره پرداخته نمي‌شود.

آيا براي دوره‌هاي آموزش تخصصي هم فعاليتي صورت مي‌گيرد؟

متاسفانه به دليل مشکلات اداري و کمبود امکانات مرکز آفرينش‌هاي ادبي تاکنون نتوانسته‌ايم دوره‌هاي تخصصي اين کلاس‌ها را برگزار کنيم . از طرفي خيلي از هنرجوها اصرار دارند که دوره‌هاي تخحصي هم برگزار شود. چون پس از مدتي که اين هنرجوها گواهينامه خود را دريافت مي‌کنند به حال خود رها مي‌شوند و اين باعث از بين رفتن استعدادهاي درخشان مي‌شود و نمي‌توانند در زمينه‌هاي تخصصي داستان‌نويسي به خلق اثر بپردازند.

ميزان استقبال از اين دوره‌ها چگونه است؟

خوشبختانه ميزان استقبال از اين دوره‌ها از سوي علاقه‌مندان شهرستاني و کساني که در روستاها زندگي مي‌کنند خوب است و با تبليغي که صورت مي‌گيرد علاقه مندان زياي از اين کلاس‌ها استقبال مي‌کنند. همين الان بيش از 200 نفر در دوره مکاتبه‌اي آن ثبت نام کرده‌اند. خيلي پيشنهاد دادم که اين کلاس‌ها گسترده‌تر شود و شيوه‌هاي جديد و دوره‌هاي تخصصي داستان نويسي برگزار شود که به خاطر محدوديت امکانات تاکنون اين گونه کلاس‌ها برگزار نشده است. مثلا براي هنرجوياني که در روستا زندگي مي‌کردند، نشريات و مجلات مرتبط فرستاده مي‌شد که به خاطر بالا بودن هزينه ارسال اين‌ها عملا متوقف شد.

اگر موافق باشيد به کتاب فصل گل يخ درباره شهيد نجات اللهي که نوشته‌ايد بپردازيم، دليل انتخاب ايشان چه بود؟

نوشتن درباره استاد نجات اللهي را خودم از بين نفراتي که بايد درباره‌شان نوشته مي‌شد انتخاب کردم. دليلش هم اين بود که هميشه برايم جاي سوال بود که استاد نجات اللهي کيست و چرا اسم خيابان به نام ايشان است و از هر کس هم مي‌پرسيدم جواب درستي نمي‌داد. بعضي‌ها مي‌گفتند استاد است برخي مي‌گفتند نظامي بوده. براي همين وقتي ليست قهرمانان انقلاب را ديدم خيلي خوشحال شدم. بيشتر دوست داشتم درباره دکتر علي شريعتي و ايشان بنويسم. بنابراين با وجود سختي‌ها و مشکلاتي که درباره کمبود اطلاعات از زندگي ايشان وجود داشت پذيرفتم که خاطرات ايشان را بنويسم. براي بدست آوردن اطلاعات در مورد زندگي ايشان خيلي سختي کشيدم و بالاخره از طريق بنياد شهيد آدرس خانواده‌ايشان را بدست آوردم و طي مصاحبه‌هايي که با پدر و خواهر و دوست‌ايشان داشتم، توانستم خاطرات ايشان را به نگارش درآورم. مخصوصا درباره زندگي خانوادگي‌ايشان و درباره فعاليت‌هاي انقلابي و سياسي‌ايشان هم از يادنامه استاد نجات اللهي کمک گرفتم.

دليل انتخاب عنوان کتاب به‌اين نام چه بود؟

اول به خاطر خود داستان که آخرش با باغچه‌اي پر از گل يخ تمام مي‌شود و همچنين فصل شهادت ايشان که در زمستان بوده اين عنوان انتخاب شد.

سوال آخر اينکه الان مشغول نوشتن چه کتابي هستيد؟

الان چند مجموعه داستان ويژه بزرگسالان و داستان‌هايي براي کودکان دارم و همچنين يک رمان که تمام اين کارها در طول اين سال‌ها نوشته شده ومشغول بازنويسي آن‌ها هستم. اما زياد روحيه خوبي براي اين کار ندارم. الان هم وضع انتشار کتاب خيلي خوب نيست و اين آدم را غمگين مي‌کند. دغدغه اينکه آيا کار چاپ خواهد شد يا نه انگيزه آدم رو خيلي پايين مي‌آورد. ايران پر از استعداد هاي قوي و ناشناخته است که بايد قدر اين‌ها دانسته شود و اقدامات لازم در اين‌باره صورت گيرد.

 

سه‌شنبه 11 اسفند 1388 - 12:41


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری