سه‌شنبه 17 تير 1399 - 14:13
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

مرتضي كاملان

 

رئيس سازمان تبليغات اسلامي: فعاليت در زمينه قرآن از محوري‌ترين كارهاي سازمان است

 

 

حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر سيدمهدي خاموشي، رياست سازمان تبليغات اسلامي در چهارمين مراسم تكريم چهره‌هاي قرآني گفت: سازمان تبليغات اسلامي و دارالقرآن به خود مي‌بالند كه در محضر قرآن تلاش و مجاهده مي‌كنند. فعاليت در زمينه قرآن از محوري‌ترين كارهاي سازمان است.

وي گفت: مقام معظم رهبري در اساسنامه ابلاغي خود، به سازمان در كار قرآني نقش مهمي واگذار نموده‌اند. رسيدن به جايگاهي والا در كار قرآني محقق نمي‌شود مگر به همفكري و همدلي با پيشكسوتان و جميع مردم در نقاط مختلف ايران كه در اين زمينه فعالند.

وي همچنين عنوان كرد: در راستاي مباحث مهندسي فرهنگ، همه قوه‌ها بر اين باورند كه اگر در قرآن پيشرو باشيم، ساير كارهاي فرهنگي به سرانجام مي‌رسد.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان تبليغات اسلامي، اين مراسم هفتم اسفندماه سال جاري در سالن شيخ صدوق حرم حضرت عبدالعظيم حسني(ع) توسط سازمان دارالقرآن الكريم برگزار شد و از 21 چهره قرآني تقدير به عمل آمد.

دكتر خاموشي در جمع چهره‌هاي قرآني به بيان جملاتي در باب دعوت به خداي رحمان و مراحل شش‌گانه آن پرداخت و گفت: انسان بايد در ابتدا خدا را بشناسد، شناخت راه رسيدن به خدا دومين مرحله است و سوم اينكه چه حالي بايد داشته باشيم.

خاموشي در توضيح اين سه مرحله عنوان كرد: اين همان مبدأ، معرفت الطريق و معاد است، حضرت علي (ع) مي‌گويد: خدا رحمت كند بنده‌اي را كه خود را براي قبر و قيامت آماده مي‌كند. در واقع بداند از كجا به كجا و در كجاست.

وي ديگر نكته را احوال محسنين براي دعوت عنوان كرده و معتقد است در اين نكته دقايق تربيت قرآني شمرده مي‌شود و گفت: پاكيزگي نفوس آن‌ها را از پليدي‌ها دور مي‌كند. از مباحث مهم ديگر، دانستن حال ملحدين و كساني است كه با قرآن رسول‌الله، مي‌جنگند و شناختن كيفيت معامله انسان با اعيان دنياست.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي در اين مراسم به بيان اين جمله پرداخت كه ما به دنيا آمده‌ايم، از طبيعت استفاده مي‌كنيم و به آن علاقه‌مند مي‌شويم، اما حالا چگونه از آن بگذريم و به حالات والاتر بيانديشم. روايات مختلف انبياء و اولياء به انسان مي‌فرمايند تو براي ماندن دائم نيامدي بلكه جهت رسيدن به زندگي برتر اينجايي و خودت را مهيا كن.

دكتر خاموشي گفت: با استفاده از كلام ملاصدرا مي‌خواهم چند نكته را تذكر دهم و در واقع هدف از بيان كلمات آن بزرگوار، رسيدن به اين بخش از كلامش بود. اول اينكه عظمت‌ كلام‌الله را درك كنيد. هر كسي كه صرفاً صوت و فن دارد قاري نيست، قاري بايد بفهمد در محضر چه چيزي قرار دارد و همواره اين احتمال همراهش باشد كه به عمق كلام خدا نرسيده و به اين سادگي‌ها نمي‌رسد. دوم اينكه قاري، حافظ و مربي اولين فردي است كه بايد بدون گفتار و با رفتار و اعمال خود مربي باشد. اول تأديب نفس كند بعد تأديب غير.

وي افزود: نقل سخن خدا پاكيزگي مي‌خواهد، حضور قلب و ترك حديث نفس از ديگر نكات است. قاري بايد به قرآن فكر كند نه خودش، و اگر جايزه‌اي گرفت به قرآن تعظيم كند نه به نفس.

وي همچنين تعريف تدبر را تفكر در فقره فقره آيات عنوان كرده و گفت: حضرت علي(ع) مي‌فرمايد هيچ ارزش و خيري ندارد آن عبادتي كه در آن فكر نباشد. قرائت قرآني كه با تدبير نباشد هيچ خيري در آن نيست.

دكتر خاموشي استنباط و رفع حجاب را از ديگر شرايط و آداب قاري بيان كرده و گفت: گاهي ما فهميدن قرآن و رسيدن به مفاهيم‌اش را راحت مي‌دانيم. گاهي انسان كوچك و از نظر علمي يا فيزيكي طفل است. بايد رشد كند تا بفهمد بعضي حجاب‌ها، معاصي‌ و رذايلند، خبانث نمي‌تواند قرآن را درك كند.

از ديگر مباحثي كه دكتر خاموشي در چهارمين مراسم تكريم چهره‌هاي قرآني به بيان آن پرداخت، ترقي قاري به همراه تبري بود. وي گفت: قاري بايد آنقدر خود را بالا ببرد تا قابليت شنيدن او بيشتر شود، به مرحله‌‌اي رسد كه زمان خواندن احساس كند خدا برايش مي‌خواند. منظور از ترقي، بالا بردن توان علمي و ايماني است.

وي انبساط، تأثر و وجد را نشانه‌هاي اين امر عنوان و رسيدن به خدا را دور شدن و تبري از بسياري مسائل و تمايلات مادي عنوان كرد.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي سخنان خود را با بيان اين مطلب به پايان رساند: زماني مي‌گفتيم هر سازماني بايد كار قرآني انجام دهد و حال شاهديم همه سازمان‌ها براي پيشي گرفتن در كارهاي قرآني از همديگر در تلاشند.

 

 

 

دوشنبه 10 اسفند 1388 - 12:56


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری