پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 5:37
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

گزارشي از برنامه‌هاي جشنواره موسيقي فجر

 

جشنواره موسيقي فجر از جمعه 17 اسفند آغاز شد. بيست و پنجمين جشنواره بين‌المللي موسيقي فجر در سه شهر تهران، شيراز و كرمان برگزار مي‌شود. انتخاب آثار جشنواره موسيقي فجر توسط 5 هيأت انتخاب صورت گرفته است. داوود گنجه‌اي، محمد سرير، داريوش پيرنياكان، سعيد ثابت، حميدرضا نوربخش و مسعود شعاري هيأت انتخاب در بخش سنتي‌وار كترال بودند. همچنين دكتر حسن رياحي، عليرضا مشايخي و فريد عمران انتخاب آثار را در بخش كلاسيك را بر عهده داشتند. در بخش آواز جمعي نيز شهلا ميلاني، رازميك اوحانيان و مهدي شمس نيكنام گروه‌ها را انتخاب كردند. انتخاب آثار بخش نواحي هم بر عهده ايرج نعيمايي، هوشنگ جاويد و جهانگير نصري‌اشرفي بوده است. انتخاب گروه‌ها موسيقي در بخش پاپ جشنواره امسال را هم سيمون آيوازيان، كيوان ميرهادي و امير بكان عهده‌دار بوده‌اند.

اين نخستين بار است كه جشنواره موسيقي در شهرستان‌ها نيز اجرا دارد. اين كار با هدف و سياست تمركززدايي و توجه به هنرمندان شهرستان صورت گرفته است. البته گروه محمدشريف غزل از افغانستان، خوان مارتين گيتاريست اسپانيايي، گروه فيض علي حسن اُف از تاجيكستان، اركستر زهي از اوكراين، آگرين از ايران، رسيتال پيانو از آمريكا و دو اجراي موسيقي پاپ توسط علي لهراسبي و نيما مسيحا در دو شهر شيراز و كرمان برنامه دارند.

در روز اول بيست و پنجمين جشنواره بين‌المللي موسيقي 23 گروه در يازده سالن به اجراي برنامه مي‌پردازند. در بخشي پيشكسوتان نواحي كه در ساعت 21 در فرهنگسراي نياوران اجرا مي‌شود، عاشور گلدي از گلستان برنامه دارد. بعد از سخنراني وي، از اين هنرمند موسيقي نواحي تقدير به عمل مي‌آيد.

همچنين در خانه هنرمندان، پژوهشگران به سخنراني مي‌پردازند. در بخش بين‌الملل جشنواره نيز دو هنرمند خارجي از اسپانيا و ارمنستان در روز اول جشنواره، اجرا دارند.

«توجه به شهرستان»

سياست جشنواره موسيقي فجر براي حمايت از هنر در شهرستان‌ها صرفاً به برگزاري اين فستيوال خارج از پايتخت خلاصه نمي‌شود. امسال علاوه بر حمايت از جوانان و كشف استعدادهاي جوان، توجه ويژه‌اي به هنرمندان شهرستاني شده است. در اين دوره 13 گروه موسيقي پاپ، 6 گروه موسيقي كلاسيك، 12 گروه سنتي، 7 گروه كرال و 12 گروه موسيقي نواحي در بخش رقابتي جشنواره به اجراي برنامه مي‌پردازند كه در بخش موسيقي سنتي 6 گروه، در بخش پاپ 5 گروه، در بخش كلاسيك تنها يك گروه و در بخش كرال 3 گروه از شهرستان‌هاي مختلف شركت كردند.

سعيد ثابت به همراه داوود گنجه‌اي، محمد سرير، داريوش پيرنياكان و مسعود شعاري آثار رسيده در بخش سنتي را داوري كرده است، ثابت سطح آثار گروه‌هاي شهرستاني را با توجه به امكانات محدود هنرجويان موسيقي دور از مركز قابل قبول اعلام كرده است. او به مهر گفته است كه تمركز اصلي‌اش در انتخاب گروه‌هاي شهرستاني در بخش رقابتي بوده است.

اين هنرمند با اشاره به سختي راه آمدن به تهران فقط براي اجراي 40 دقيقه‌اي براي شوراي بازبينان جشنواره گفت: بايد روي گروه‌هاي شهرستاني سرمايه‌گذاري و تمركز كرد؛ چرا كه اين حمايت از حضور اين گروه‌ها در جشنواره‌اي مثل جشنواره موسيقي فجر باعث ايجاد انگيزه و همچنين شناخت نقاط ضعف و قوت آن‌ها مي‌شود؛ البته ناگفته نماند كه گروه‌هاي شركت‌كننده نسبت به امكانات محدودي كه در اختيار دارند خوب بودند اما از آنچه مد نظر هيأت انتخاب بود تا اندازه‌اي فاصله داشتند اما به عقيده من بايد براي همين تلاش هم احترام قائل بود.

شاهين فرهت كه در بخش آهنگسازي به همراه سيدمحمد ميرزماني، محمد سرير و حسن رياحي آثار رسيده به اين بخش از بازبيني كرده است، آثار نوازندگان و آهنگسازان جوان بخش رقابتي جشنواره بين‌المللي موسيقي فجر را اميدواركننده دانسته و اعلام كرده كه با شنيدن آثار نوازندگان جوان در بخش مسابقه امسال به حضور جوانان اميدوارتر شده و آينده خيلي خوبي را در پيش روي جوانان موسيقي‌دان كشور مي‌بيند.

او كه عضو شوراي سياست‌گذاري جشنواره نيز هست، حضور نوازندگان جوان و برگزيده شدن آن‌ها را در جشنواره باعث علاقه‌مندي آنان براي فعاليت حرفه‌اي دانست.

بيست و پنجمين جشنواره بين‌المللي موسيقي فجر با شركت 107 اثر در بخش‌هاي مختلف از 7 تا 13 اسفند همزمان با هفته وحدت برگزار مي‌شود.

 

دوشنبه 10 اسفند 1388 - 10:25


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری