يكشنبه 11 خرداد 1399 - 4:59
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

حسين آرياني

 

مطمئنم اولين كارم را با همان عشقي كه آخرين كارم را انجام داده‌ام ساخته‌ام

 

گفت‌وگو با بهروز بقايي بازيگر مجموعه تلويزيوني «به كجا چنين شتابان»

ابتدا در مورد حضورتان در اين سريال صحبت كنيد. چگونه با اين سريال وارد همكاري شديد؟

مثل همه كارهاي ديگر، بازي در اين سريال را كارگردان يعني ابوالقاسم طالبي به من پيشنهاد كرد. وقتي كه فيلمنامه را خواندم به نظر ويژگي‌هاي خاصي داشت كه برايم دلنشين بود.

و... آن ويژگي‌ خاص از نظر شما چه بود؟

اينكه در اين سريال يادي از بچه‌هاي جنگ شده بود، افرادي كه از همه خواسته‌هايشان براي دفاع از اين خاك گذشتند؛ و حالا اين ماييم كه بايد به هر شيوه‌اي كه شده پاسخگوي لطف و ايثار آن‌ها باشيم.

اين نقش با ساير نقش‌هايتان تا حد زيادي فرق دارد و مي‌توان گفت كه جدي‌تر از ساير نقش‌هاي شماست. اين ويژگي‌ مربوط به فيلم‌نامه مي‌شد يا خودتان خواستيد اين شخصيت را اينگونه به تصوير بكشيد؟

شخصيتي كه من در سريال «به كجا چنين شتابان» بازي كرده‌ام، يكي از افراد خانواده‌اي بزرگ است، خانواده‌اي كه گروه وسيعي از مردم را شامل مي‌شود. در هر حال، براي بهتر ديده شدن اين شخصيت، هم كارگردان پيشنهادهايي مي‌داد، و هم خودم مشتاقانه سعي مي‌كردم آن را باورپذيرتر كنم. به هر حال تلاش دو طرفه بود.

در اين سريال، بازيگران زيادي حضور دارند. به نظر شما اين تعداد بازيگر واقعاً لازم بود؟ و قرار گرفتن اين تعداد در كنار هم، كار را سخت نمي‌كرد؟

جالب است بدانيد كه در ابتدا قرار بود بازيگرداني اين مجموعه را من به عهده بگيرم، اما بعدها با صحبتي كه با كارگردان كردم، به اين نتيجه رسيديم كه خود او بهتر مي‌تواند اين كار را انجام دهد و نيازي به حمايت من نيست. ضمن اينكه معتقدم هر كدام از شخصيت‌هاي اين كار، نماينده گروه خاصي از جامعه‌اند. براي همين هم حضور تك‌تك آن‌ها لازم بود. گروهي از آن‌ها شتابان حركت مي‌كنند و عده‌اي ديگر آهسته و نرم نرم ادامه مسير مي‌دهند. به هر حال، بايد اين تفاوت‌ها نشان داده مي‌شد.

آقاي بقايي، به نظرم سوژه اين سريال تا حدي كهنه و نخ‌نما شده است، درگيري شخصيت‌هاي سنتي با شخصيت‌هايي كه دوست دارند امروزي زندگي كنند. اين مسئله‌اي است كه ديگر كمتر به آن توجه مي‌شود. آيا اين موضوع را قبول داريد؟

به نظرم، در وهله اول مهم اين است كه ما حرفي براي گفتن داشته باشيم و بعد هم نحوه گفتن اين حرف اهميت دارد. ممكن است سوژه تكراري به نظر برسد، اما طرح و نشان دادن اين مسائل به نوعي بايد هوشياري ايجاد كند. به هر حال، ساخت اينگونه مجموعه‌ها نه تنها ايرادي ندارد، خيلي هم خوب است، زيرا اگر ما خانواده‌اي سالم داشته باشيم، مي‌توانيم جامعه‌اي سالم‌تر را بسازيم.

بازي در اين سريال چه نكات تازه‌اي براي شما داشته است؟

مسلماً بازي در هر كاري ورود به يك دنياي جديد است و فكر مي‌كنم بازي در اين كار براي من بيشتر يك حس نوستالژي به همراه داشته است. به جرأت مي‌توانم بگويم حضور در اين كار تا حدي از بار روي شانه‌هايم كاست كه از اين لحاظ از بازي در اين مجموعه راضي هستم. در واقع برگ تازه‌اي در دفتر هنري‌ام باز كرد.

كداميك از كارهايتان را در زمينه كودك و نوجوان بيشتر دوست داريد؟

مي‌توانم بگويم مجموعه دنياي شيرين دريا يكي از كارهايي بود كه براي قشر كودك و نوجوان ساختم و بسيار از اين كار لذت بردم و خاطرات خوبي از اين مجموعه به ياد دارم.

بهروز بقايي بيشتر خودش را يك كارگردان مي‌داند يا يك بازيگر؟

بهروز بقايي خودش را نه كارگردان مي‌داند، نه بازيگر، فقط خودش را به عنوان كسي قبول دارد كه دارد كار فرهنگي مي‌كند و مي‌گويد كه خوشحالم از اينكه در اين مسير يعني فرهنگ‌سازي براي مردم قدم برداشته‌ام.

آقاي بقايي بعد از اين همه سال فعاليت در عرصه بازيگري به اولين كارتان با چه ديدي نگاه مي‌كنيد؟

با ديده احترام، چون مطمئنم اولين كارم را با همان عشقي كه آخرين كارم را انجام داده‌ام ساخته‌ام. ضمن اينكه براي همه احساساتم در طول كاري كه انجام مي‌دهم ارزش قائل هستم.

بعد از اين همه سال بازيگري آيا پيش از مرحله تصويربرداري به ماهيت نقشتان مي‌رسيد، يا پس از آن و در مقابل دوربين؟

نمي‌شود به اين شكل تفكيك كرد، پيش از تصويربرداري آن شخصيت در ذهن من رشد و بازي مي‌كند ضمن اينكه ترجيح مي‌دهم پيش از تصويربرداري روي آن نقش تحليل كرده باشم تا در زمان شروع كار بتوانم آن شخصيت را طوري كه بايد اجرا كنم.

 

گردآوري و خلاصه‌شده از مجله سروش و روزنامه جام جم 

 

 

سه‌شنبه 4 اسفند 1388 - 9:31


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری