پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 4:47
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

گزارشي از برگزيدگان كتاب سال

 

برگزيدگان بيست و هفتمين دوره جايزه كتاب سال جمهوري اسلامي ايران باز هم بدون برگزيده ادبيات داستاني معرفي شدند. جايزه كتاب سال كه هر سال در دهه فجر برگزار مي‌شود با حضور رئيس جمهور، 32 برگزيده در رشته‌هايي چون مهندسي مواد و معدن، تصحيح، علوم روايي و... را به بالاي سن تالار وحدت دعوت كرد و به هر يك 50 سكه بهار آزادي تقديم كرد و طبق معمول، داستان‌نويسان، تنها تماشاچي باقي ماندند و براي نويسندگان حوزه‌هاي مختلف كف زدند.

اين البته قابل پيش‌بيني بود. مسئولان وزارت ارشاد مدت‌هاست كه كار داستان را يكسره كرده و با حواله آن به جايزه جلال خيال همه را راحت كرده‌اند. جايزه جلال هم كه اگر چه با بوق و كرنا، به نام يك داستان‌نويس و براي داستان‌نويسان برگزار مي‌شود، در 2 سال گذشته، به هر كسي جايزه داده است جز داستان‌نويسان.

اگر چه سال نخست تقديري در اين رشته وجود داشت و رسماً اعلام شده بود كه امسال برگزيده خواهد داشت، امسال هم در رشته اصلي‌اش يعني رمان و داستان كوتاه و بلند، برگزيده و يا حتي تقديري هم نداشت.

امسال در مراسم اختتاميه، محمدرضا سرشار(رضا رهگذر)، براي 3 سال آينده، به عنوان دبير علمي كتاب سال، كتاب فصل، جايزه جلال و جايزه پروين معرفي شده است.

اين انتخاب با توجه به اين نكته كه سرشار، خود داستان‌نويس است، در نگاه اول به نفع ادبيات داستاني به نظر مي‌رسد و اين اميد را زنده مي‌كند كه در سال آِينده اين رشته برگزيده داشته باشد.

حالا كه يك نفر دبير همه جايزه‌هاي معاونت فرهنگي وزارت ارشاد شده است، مي‌توان اميد داشت كه جايزه جلال برگزيده داشته باشد و به تبع آن، كتاب سال هم به داستان‌نويسان برسد.

اما گذشته از رشته ادبيات داستاني، در حوزه‌هاي ديگر عمومي، نظير شعر و كودك و نوجوان، امسال برگزيدگاني به اين شرح معرفي شدند:

نقد ادبي: زبان عرفان تأليف عليرضا فولادي و تماشاخانه اساطير اسطوره و كهن نمونه در ادبيات نمايشي تأليف نغمه ثميني به صورت مشترك.

شعر معاصر: رويا روي رويا سروده ضياءالدين ترابي.

زندگي‌نامه و خاطرات: دا، خاطرات سيده زهرا حسيني، به اهتمام سيده اعظم حسيني.

كودك و نوجوان:

 الف- دين: او همنشين فرشته‌ها بود، تأليف سعيد روح‌افزار.

ب- ادبيات داستاني: گرگها از برف نمي‌ترسند، نوشته محمدرضا بايرامي.

 

دوشنبه 3 اسفند 1388 - 10:6


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری