سه‌شنبه 24 تير 1399 - 17:28
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

مرگ هميشه بد نيست

 

 

رمان «من و رضا و آيدين» نوشته سيد هاشم حسيني با نگاه مثبت به مرگ، کانديداي بخش نوجوان جايزه شهيد غني‌پور شد.

به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، کتاب «من و رضا و آيدين» درباره پسري به نام اسماعيل که دچار لکنت زبان است و با پسري به نام رضا و يا همان آيدين که سرطان خون دارد دوست مي‌شود. در طي ارتباط اسماعيل با رضا، اسماعيل شيفته شجاعت و غرور رضا مي‌شود و پس از مرگ رضا او لکنت زبان خود را کنار مي‌گذارد.

در ابتداي داستان درمي‌يابيم كه اسماعيل مشغول کار در يک باغ انار است. صاحب اين باغ که او را حاجي صدا مي‌زند صاحب پسري است به اسم رضا که کم کم با هم دوست مي‌شوند. رضا مبتلا به سرطان خون است و تحت شيمي درماني قرار دارد. پدر و مادر رضا با هم اختلاف عقيده دارند، پدر رضا شخصيتي کاملا معتقد و مذهبي و مادر برعکس اوست. رضا در مشاجرات پدر و مادرش گاه جانب پدر و گاه جانب مادر را مي‌گيرد. پدر اسم او را در شناسنامه رضا گذاشته و مادر اورا آيدين صدا مي‌زند. رضا با اين‌که بيمار است و سرطان دارد اما اين مسئله را به روي خود نمي‌آورد و غرور عجيبي دارد و کاملا در برابر حوادثي که با آنها رو بروست با شجاعت برخورد مي‌کند. اسماعيل پس از آشنايي با رضا تحت‌تاثير شخصيت او قرار مي‌گيرد. پدر و مادر رضا پس از مدتي از هم جدا مي‌شوند و رضا مي‌ميرد. اما مرگ رضا باعث مي‌شود ....

اين رمان نشان مي‌دهد مرگ هميشه يک اتفاق ناخوشايند و ناراحت‌کننده و خشن نيست و مي‌تواند باعث عبرت شود و نتيجه مثبت داشته باشد.

در بخشي از اين کتاب كه شخصيت‌هاي آن، چند نوجوان هم‌سن و سال هستند، براي تشريح درک نوجوانان از پديده تفاوت طبقاتي، آمده است: من آيدين هستم، اصلا هر اسمي که دلم بخواهد، مادرم آرايشگر است، طرز فکرش با پدرم فرق دارد. اهل بگو و بخند و خوشگذراني است. مادرم بعد از من ديگر بچه نمي‌خواست؛ مي‌گفت بچه سربار پدر و مادر است؛ ولي پدرم دوست داشت دوروبرش پر از بچه باشد؛ حق با مادرم بود.

اين نويسنده درباره هدفش از نوشتن اين رمان گفت: مي‌خواستم نشان دهم مرگ هميشه يک اتفاق ناخوشايند و ناراحت‌کننده و خشن نيست و مي‌تواند باعث عبرت شود و نتيجه مثبت داشته باشد.

وي افزود: اين داستان را سال 1385 در يک ماه نوشتم ولي حدود يک و نيم سال طول کشيد تا مجوز انتشار گرفت.

در ادامه مي‌توان بيان كرد، كتاب‌هاي داماد فرمانده لشكر نوشته داوود اميريان، سه سوت جادويي اثر احمد اكبرپور، طبقه هفتم غربي نوشته جمشيدخانيان، گرگ‌ها از برف نمي‌ترسند اثر محمدرضا بايرامي، من‌ و‌ رضا و آيدين نوشته سيد هاشم حسيني، حتي مردها هم گاهي گريه مي‌كنند از مژگان بابامرندي و اعتراف غلامان اثر رضا شاه آبادي به مرحله نهايي قضاوت در بخش داستان نوجوان، به‌عنوان نامزدهاي دريافت جايزه داستان نوجوان نهمين دوره كتاب سال شهيد حبيب غني پور معرفي شدند.

بر اساس گزارش، نهمين دوره كتاب سال شهيد حبيب غني‌پور، دبيرخانه داوري اين بخش از جايزه كتاب سال غني‌پور را جواد محقق، ابراهيم زاهدي مطلق و عباس قدير محسني به عهده داشتند.

سيدهاشم حسيني، در سال 1350 به دنيا آمد. در سال 1369 بعد از انصراف از رشته تاريخ، به طور تجربي شروع به نوشتن کرد. تا سال 1381 موفق به چاپ آثارش نشد. ولي مجموعه‌هايي مانند« خاک و سه داستان ديگر»، « يک رئيس جمهور استخدام مي‌شود» از او به چاپ رسيده است. همچنين رمان‌هاي« زخم و افغان»، «من و رضا و آيدين» را نيز منتشر کرده است.

چاپ نخست «من و رضا و آيدين» سال گذشته منتشر شده و اکنون چاپ دوم آن  توليد دفتر کودک و نوجوان مرکز آفرينشهاي ادبي، در 69 صفحه قطع وزيري کوتاه، از سوس انتشارات سوره مهر سازمان تبليغات اسلامي، با تيراژ 2 هزار و 500 نسخه و قيمت 17000ريال، منتشر شده است.

 

منبع: سوره مهر

 

شنبه 1 اسفند 1388 - 14:37


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری