جمعه 20 تير 1399 - 18:3
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

بانو سيدخاموشي اسوه كاملي براي جامعه زنان است

 

 

فاطمه سيد خاموشي فردي بود كه صاحب خصايل نيكويي به عنوان يك ارزش اصيل الهي در طول مبارزات سياسي، از قبيل حفظ تقوا، حل نشدن در جريان‌هاي انحرافي و التقاطي، حركت بر صراط مستقيم و اطاعت از ولايت فقيه بود، و يك الگوي نمونه براي جامعه زنان محسوب مي‌شد.

به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، سيد مهدي شجاعي در مجلس ترحيم مرحومه «فاطمه سيدخاموشي»، وجود فرهنگ در جامعه را شرط لازم براي جامعه مترقي قلمداد كرد و گفت: هر جامعه‌اي كه پايه‌هاي فرهنگي‌اش براساس ضوابط ديني پايه ريزي شده باشد افراد جامعه‌اش در سايه اسلام همواه موفق خواهند بود.

وي افزود: در آيه‌هاي ابتدايي سوره «علق» وقتي مي‌خوانيم «اقرا باسمك الذي خلق...» افعال خواندن، نوشتن و فهميدن را مشهود مي‌يابيم و اين نشان از اهميت والاي جايگاه فرهنگ نزد خداوند، پيامبر و اهل بيت(ع) است.

اين عضو فعال ديني در كشور، يادآور شد: اهميت اين جايگاه را مي‌توان در سخنان پيامبر، آن‌جا كه مي‌گويد اگر از مجلسي بيرون رفتي و از آن جمع بر علم و دانشت اضافه نشد، بدانيد بر شما چيزي اضافه نشده مگر دوري خدا، يافت. حال بايد همواره به خاطر سپرد كه كره زمين محل علم‌آموزي ما و هر چه در آن است‌ واسطه‌هاي علم‌آموزي است.

وي با اشاره به اشعار نغر شاعران ايراني و تلاش آن‌ها در كشف نكات ظريف اخلاقي، گفت: تحصيل علم، فريضه است و بر مرد و زن واجب است به‌تحصيل آن بپردازند.

اين سخنران، افزود: اين مجلس نمونه‌اي از منابع تربيتي اسلام است كه به‌بهانه درگذشت مرحومه سيد خاموشي برگزار شده، بانويي كه اصول فقه، منطق و فلسفه را ياد گرفته و مكتب قرآن آموخته و معناي قرآن را به‌ معناي واقعي دريافت كرده، ايشان نمونه بارز يك الگوي شايسته و نمونه براي جامعه زنان است.

گفتني است، فاطمه سيدخاموشي در خانواده‌اي متدين در تهران به‌دنيا آمد و تحت تعليم و تربيت پدر بزرگوارش «حاج سيد عبدالله خاموشي» كه از تجار خوش‌نام و مورد وثوق تهران بود، سال‌هاي اوليه‌ي عمر خود را سپري كرد.

مادر مكرمه‌ ايشان «حاجيه شوكت ترخاني» خواهر مرحوم آيت الله ميرزا جواد آقا تهراني(رضوان الله تعالي عليه) اصول اوليه دين‌داري را به استاد آموختند. آن مرحومه پس از گذراندن تحصيلات علوم جديد با حجه الاسلام و المسلمين سيد جلال الدين طاهايي زندگي مشترك خود را آغاز كرده و در حدود سال 1325 به مشهد مقدس هجرت كردند و در نهايت در پي استقبال زياد بانوان و پيشنهادهاي فراوان علما و بزرگان از جمله حضرت آيت الله العظمي ميلاني(ره) در سال 1345 ايشان اقدام به تاسيس مدرسه علميه نرجس(س) كردند.

دربيان شان ايشان، همين كافي است كه در زمان فوت، آقاي مجلسي جايگاهي كه محل دفن مراجع بود را در اختيار ايشان قرار داد، چرا كه ايشان چون مراجع از منابع فقهي و ديني آگاه بود.

مجلس ترحيم مرحومه سيدخاموشي با حضور خاندان آن مرحومه و اهالي دين و دانش ديروز 20 بهمن 1388، با سخنراني حجت‌الاسلام سيد مهدي شجاعي، از ساعت 15 تا 17 در مهديه تهران واقع در خيابان ولي‌عصر (عج) برگزار شد.

 

 

چهارشنبه 21 بهمن 1388 - 14:21


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری