سه‌شنبه 30 دی 1399 - 18:7
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

گزارش نشست پرسش و پاسخ فيلم ملک سليمان در جشنواره فيلم فجر

 

 

شهريار بحراني گفت: براي ساخت اين فيلم در طول يک سال و نيم تحقيقات مفصلي داشتيم تا در ارتباط با شيطان و ابليس و طلسم به ماجراهاي ماوراالطبيعه  مسلط شويم.

اين کارگردان در نشست پرسش و پاسخ فيلمش که روز 8 بهمن ماه در سينماي رسانه ها انجام شد پيشبرد داستان را در 3 مرحله دانست که درشهر هاي اريها-زبولون و اورشليم اتفاق مي افتد و اظهار داشت:قدمهاي بزرگي برداشتيم تا به سينماي ديجيتال نزديک شويم و در مجموع کار به خوبي پيش رفت و تصور ارائه چنين فيلمي را نداشتيم.

وي افزود:جلوه هاي رايانه اي تخصص  خاصي مي خواست  و  خوشبختانه  الان به  سطح  خوبي  رسيده ايم.

وي درباره تحقيقات صورت گرفته براي ساخت اين  فيلم اظهار داشت:با حقيقاتي که کرديم فيلم ما هيچ  نقطه تاريکي ندارد و کار بر اساس منابع تاريخي تورات و نوشته هاييکه از آن زمان باقي مانده  فيلمنامه اش به نگارش درآمد.

وي با تقدير از عوامل حاضر در اين فيلم گفت:نوشتن فيلمنامه و کار گرداني فيلم کار گروهي بود و از توان يک نفر خارج بود.حميد خضوعي ابيانه که فيلمبرداري کار را به عهده داشت سر صحنه نگاه تيزبيني داشت و بسيار به کار کمک کرد و بعد از فيلمبرداري هم محمد رضا موئيني که تدوين  فيلم را  به  عهده داشت کار گرداني  جديدي  را انجام داد.

وي پيشنهاد ساخت اين فيلم را در زمان معاونت سينمائي محمد مهدي حيدريان دانست و گفت:قرار بود بوجه اين فيلم خارج از بودجه وزارت فرهنگ از مجلس تامين شود  و داستان را که مرور کردم  ديدم بسيار سينمائي است ضمن اينکه دلهره داشتم و نمي دانستم چه تبعاتي خواهد داشت و فکر مي کرديم همه چيز را مي توانيم در يک داستان بسازيم .سليمان شخصيتي است که رو در رو و مقابل شيطان قرار مي گيرد و داستان جالبي دارد که در مجموع به ساخت سه فيلم دنباله دار رسيديم.

مجتبي فرآورده تهيه کننده که در اين نشست حضور داشت با اشاره به کار هاي فني اين فيلم که بخش زيادي از آنها در داخل کشور انجام شده بود گفت:کار اين فيلم را در سال 84 آغاز کرديم و از ابتدا نمي شد همه کار ها را زير نظر نيروهاي ايراني انجام داد و   بخش  قابل  توجهي  از  پيشرفتهاي  جلوه هاي  ويژه  کامپيوتري  که  امروز شاهدش هستيم حاصل کاريست که در ملک سليمان انجام شد و حدود 30 نفري در اين فيلم کار کردند که امروز متوجه نمي شويم کدام کار ايرانيهاست و کدام کار خارجي ها مي باشد.

وي در پاسخ به سوالي در مورد هزينه توليد اين فيلم اظهار داشت:از يک سال و نيم پيش خيلي شفاف آنرا اعلام کرديم که 5 ميليارد تومان بودجه آن شده است و فضا سازي ها به نحوي بود که تصور مي شد  دولت مي خواهد

بودجه سنگيني به کار تزيق کند و ما کف آنرا اعلام مي کنيم.

وي ادامه داد:ملک سليمان با فناوري روز دنيا ساخته شد و سينماي ما راهي جز ورود به عرصه جلو ه هاي ويژه کامپييوتري ندارد.اين فيلم ناني بود  که خدا  در دامن  گذاشت  و  سعي کرديم  به بهترين نحو  آنرا به سرانجام برسانيم.

حميد قديريان  طراح صحنه  و  لباس  و مدير هنري  اين فيلم  درباره  کارش گفت:بار  اولي بود که با چنين حجم امکاناتي مواجه مي شدم و تا بحال به صورت ديجيتالي کار نکرده بودم و با تحقيقاتي که صورت گرفت با کار آشنا شديم و کار را پيش برديم.

وي افزود:در مريم مقدس چنين فضايي را تجربه کرده بودم  و در اين فيلم بر اساس گزارشهاي تاريخي و فرهنگ يهود و تمدنهاي آن دوره طراحي صحنه و لباس شکل گرفت اما سند مشخصي وجود ندارد و بيشتر مسايل حدس و گمان است.

محمود پاک نيت از بازيگران اين فيلم با بيان اينکه ما از ديگر کشور هاي دنيا که بسيار پيشرفته هستند چيزي  کم نداريم گفت:تنها بايد حمايت شويم  و  شهريار بحراني جرات زيادي در اين کار داشت که در نهايت آن را به پايان رسند.

امين زندگاني بازيگر اصلي اين فيلم به همراه بهروز معاونيان صدابردارو عليرضا کمالي ديگر بازيگر ملک سليمان  از حاضران در اين نشست بودند.

اجراي اين نشست را محمود گبرلو بر عهده داشت.

جواد شمقدري معاون امور سينمائي و مهدي مسعود شاهي دبير جشنواره از اين نشست در سالن کنفرانس کاخ جشنواره حضور داشتند.

 

 

 

 

چهارشنبه 21 بهمن 1388 - 9:31


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری