پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 12:27
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

انقلاب اسلامي در جديدترين شماره بشري

 

هفتاد و نهمين شماره از ماهنامه سازمان تبليغات اسلامي با عنوان «بشري» ويژه بهمن 1388، به همت سازمان تبليغات اسلامي  منتشر شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، اين نشريه در چهار بخش با عنوان‌هاي طليعه، مديريت ديني، فرهنگ، دين وانديشه، ادب و هنر، كتابشناسي و چكيده انگليسي به بيان تاثير انقلاب اسلامي مي‌پردازد.

بخش مديريت ديني در گفت‌و‌گو با حسن بنيانيان درباره نقش حوزه هنري در تطبيق نهادهاي مدرن بر نهادهاي اصيل فرهنگي، آورده است:

وجود حوزه يك امتياز بزرگ بوده كه دركنارش هم معايب و مسائلي بروز كرده، به هنرمندان قبل از انقلاب، اعتمادي وجود نداشت و خود آن‌ها هم نمي توانستند در فضاي جديد ادعايي داشته باشند. از طرف ديگر، نسلي از هنرمندان معروف در مساجد و جاهاي مختلف بودند و حضور داشتند  اما محلي براي جمع شدن دور هم نداشتند. وقتي حوزه هنري راه اندازي شد، آن‌ها به سرعت  به آن روي آوردند.

در گفت‌وگوي محمد رضا مخبر دزفولي(دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي)نيز در بخش دين وانديشه، مي خوانيم:

وظيفه ما تداوم بخشيدن به اين روند بيداري اسلامي است و بايد با تمام توان، گفتمان اصلي انقلاب را مطرح كنيم. دهه چهارم، چنان كه مقام معظم رهبري  هم فرمودند، دهه پيشرفت و عدالت است و اين گفتمان انقلاب اسلامي بوده است. هر دولتي كه امور مملكت را به دست مي‌گيرد بايد اين گفتمان را زنده نگه دارد و تقويت كند. نكته ديگر، پرهيز از تشتت در تعاريف «پيشرفت» و «عدالت» است.

در اين شماره از نشريه تبليغي-ترويجي بشري مطالب زير را مي‌خوانيم:

طليعه: سرمقاله (سخني با خواننده)؛ مديريت ديني: گفت‌و‌گو با دكتر حسن بنيانيان (رييس حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي)،استراتژي پيامبر اكرم(ص) در برخورد با انحرافات؛ فرهنگ: الگوي مصرف و هويت فرهنگي؛ دين و انديشه: هنوز مباني ديني در فرهنگ جامعه قوي است(گفت‌وگو با دكتر محمدرضا مخبردزفولي)، انقلاب اسلامي و تاثير آن بر نظريه‌هاي انقلاب و تبيين رهيافت‌هاي فرهنگي، رويش و ريزش در انقلاب، آسيب شناسي فرهنگ انتظار و سنت‌هاي عاشورايي، شئون و فرهنگ عزاداري، نجات‌بخشي در نهج البلاغه (قسمت دوم؛مباني و خاستگاه‌هاي نجات)؛ ادب و هنر: انقلاب اسلامي در آينه سينما(نگاهي به چند فيلم مطرح از سينماي انقلاب)؛ كتاب‌شناسي: سيري در سيماي جوانان، مباني نظري حكومت اسلامي؛ چكيده انگليسي.

اين شماره از نشريه بشري كه سردبيري و دبيري تحريه آن را به‌ترتيب عباس لهراسبي و عليرضا قرايي برعهده دارند، به همت سازمان تبليغات اسلامي منتشر شده است.

 

 

دوشنبه 19 بهمن 1388 - 11:50


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری