چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 7:18
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

انتشار ويژه‌نامه بزرگداشت مرحومه «فاطمه سيدخاموشي»

 

شصت و پنجمين شماره از دو هفته‌نامه خبري خبرگزاري قرآني ايران با عنوان «رايحه»، به بزرگداشت خادم‌القرآن‌الكريم، استاد فاطمه سيدخاموشي (طاهايي)، اختصاص پيدا كرد.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان تبليغات اسلامي، دبير سرويس فعاليت‌هاي قرآني خبرگزاري قرآني ايران (ايكنا) در سخن نخست اين نشريه آورده است:

«استاد فاطمه سيدخاموشي (طاهايي) از جمله خادمان قرآن كريم است كه ساليان درازي از عمر خود را بنا بر اذعان شاگردان، دوستان و آشنايان خود در راه پي بردن به عمق كلام وحي صرف كرده است و از اين منظر موفقيت‌هاي چشمگيري را نصيب خود و جامعه اسلامي ايران كرده است.

وي به واسطه تأسيس اولين مدرسه علميه ديني ويژه بانوان در تربيت شاگردان بي‌شماري توفيق كسب كرده است و همواره كوشش داشته تا رازهاي قرآن را به زباني ساده و قابل فهم براي بانوان تشريح نمايد و آثاري چند نيز در اين زمينه به نگارش درآورده است كه در جاي خود قابل تأمل است.

به همين منظور اين شماره از ويژه‌نامه «رايحه» به بررسي جوانب گوناگون زندگي بانو فاطمه سيدخاموشي (طاهايي) به عنوان خادمه قرآن كريم اختصاص دارد.

در بخشي از اين نشريه، از زبان يكي از شاگردان «فاطمه سيدخاموشي» درباره ويژگي‌هاي اين مدرس و خادم قرآن كريم، آمده است:

«بسياري از افراد در ملاقات با ايشان اقرار مي‌كنند كه از ايشان توصيفاتي شنيده بودند ولي حالا اين توصيفات را بسيار عيان‌تر و بهتر مي‌بينند و اين به خاطر عمل سيدخاموشي به مضامين قرآن و احاديث معصومين (ع) است و مي‌توان اين گونه بيان كرد كه همان اشتياقي كه مردم نسبت به ملاقات با ائمه اطهار (ع) داشتند كه از نزديك وجود ائمه را لمس مي‌كنند- البته قصد مشابهت ندارم- اين احساس در ملاقات با ايشان رخ مي‌دهد.»

همچنين عذرا مرادي «از شاگردان سيدخاموشي» نيز با تأكيد بر لزوم الگوبرداري از روش و منش خادمان قرآن در زندگي در بخش ديگر آورده است: تلاش براي ادامه دادن راه خادمان قرآن بهترين تكريم از ايشان است.

برخي از عناوين اين نشريه، در عين كوتاهي توانسته‌اند زبان گويايي براي وصف اين بانوي رباني شوند، برخي از اين جملات عبارتند از:

موحدي، فرماندار مشهد: قدرداني از زحمات «سيدخاموشي» تجليل از فرهنگ قرآني است.

 شريعتي، نماينده مجلس: چهره فرهيخته «سيدخاموشي» از علم، تقوا و سعه‌صدر او نشأت مي‌گيرد.

 مسئول جامعه‌المصطفي (ص) العالميه واحد مشهد: آميختگي مسائل تربيتي با آموزش از شاخص‌هاي كار سيدخاموشي است.

 مديرعامل خبرگزاري زنان ايران: «سيدخاموشي» در ارائه مباحث ديني همگام با زمان پيش مي‌رود.

 مدرس مدرسه علميه نرجس (س): ويژگي «سيدخاموشي» تسليم بودن در برابر اوامر الهي است.

 مدير سابق مدرسه فاطمه‌الزهرا (س) طوس: «سيدخاموشي» رنج حوادث را براي رسيدن به پيروزي صبورانه تحمل كرد، فاطمه سيدخاموشي؛ الگويي قرآني براي جامعه امروز، «سيدخاموشي» اخلاص، تدين و تعهد را با هم عجين كرده است، «سيدخاموشي» با تكريم، جوانان را به سوي كلاس جذب مي‌كرد، بردباري «سيدخاموشي» در راه آموزش علم و اخلاق ستودني است.

 معاون فرهنگي حوزه علميه نرجس(س): تقواي «سيدخاموشي» عامل نفوذ كلامش در بين طلاب است، «سيدخاموشي» مصداق آيه «هو مؤمن فلنحيينه حياه طيبه» است و تولي و تبري برترين ويژگي «فاطمه سيدخاموشي» است.

اين ويژه‌نامه به همت خبرگزاري قرآني ايران (ايكنا) انتشار يافته است.

 

 

دوشنبه 19 بهمن 1388 - 11:37


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری