جمعه 16 خرداد 1399 - 10:45
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

رييس سازمان تبليغات اسلامي: توليدات مركز انيميشن حوزه هنري بايد هدفمند باشد

 

سيد مهدي خاموشي، همزمان با آغاز دهه فجر در افتتاح دوره آموزشي مرکز انيميشن حوزه هنري، گفت: معيار سازمان تبليغات اسلامي ارايه محصولات فاخر است، لذا بايد در ارايه محصولات فاخر  و عرضه محصولات انيميشن به بازار جهاني، كوشش بسيار داشته باشيم.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، حجت الاسلام والمسلمين سيد مهدي خاموشي رييس سازمان تبليغات اسلامي، در گشايش دوره آموزشي مرکز انيميشن حوزه هنري در بين اصحاب رسانه و هنرجويان شرکت کننده از سراسر کشور، با تاکيد بر سابقه حوزه هنري در نخبه پروري، گفت: از مدت‌ها پيش، ذهن بنده به محصولات سينمايي نيز معطوف بود تا در سينما کار جدي و جديدي عرضه کنيم كه سوددهي و هزينه صرف شده برگشت داشته باشد و به اين بهانه به برون مرزها سفر کردم و فضا و خواسته آن‌ها را حس کردم و به نظر رسيد که انيميشن و اين صنعت و کالا، بازار خوبي در جهان دارد و در همين حال پويانمايي مفهومي که امروز هست، در جهان دستمزد دارد.

وي با بيان اين که اين هنر و صنعت با زندگي غربي‌ها پيوند خورده است و آثار بسيار ارزشمندي در فرهنگ آن‌ها به جا گذاشته است و با اشاره به نوپا بودن اين صنعت در ايران و کشورهاي همجوار، گفت: ما با عرضه محصولات قوي و پر محتوا مي‌توانيم به بازارهاي داخلي دسترسي پيدا کنيم. الان کسي که صاحب محتوا و کالاهاي فرهنگي ارزشمند است، فرمانده تمام عرصه‌هاي مختلف و رسانه‌ها است.

رييس سازمان تبليغات اسلامي با تاکيد بر خلاء توليد در رسانه‌هاي خارجي و داخلي، اظهار کرد: خلايي که رسانه با آن مواجه بوده و هست خلاء توليد است، به طور يقين ورود توليدات فاخر و ارزشمند به رسانه‌هاي ملي قابل دسترس‌تر و سريع‌تر است و ما در مرکز انيميشن بر اين اعتقاديم که به جاي توليدات پراکنده، توليدات هدفمند داشته باشيم، تا با به روز شدن دانش مراکز استان‌ها و دسترسي آن‌ها به محصولات بيشتر، آثار ارزشمندي را به ما ارايه کنند و ما نيز با نظر کارشناسي، محصولات توليد شده را به اندازه ارزش آن، خريداري خواهيم كرد.

 حسن بنيانيان رييس حوزه‌ي هنري نيز كه نتوانسته بود دراين مراسم حضور يابد در يك فيلم پنج دقيقه‌اي پيام خود را به هنرجويان اين دوره‌ي سراسري ابلاغ كرد.

 بنيانيان در اين پيام تصويري، گفت: ما هفت هزار سال سابقه‌ي تمدن داريم که تنها بخش ناچيزي از آن در سينماي ما منعکس شده است و اگر نسل تازه‌اي از هنرمندان انيميشن تربيت کنيم، مي‌توانيم فرهنگ خود را به دنيا منعکس کنيم.

 وي افزود: بايد با بهره‌گيري از انيميشن، اقتصاد هنر كشور را توسعه دهيم و ديگر نياز نداشته باشيم كه از كشورهاي تازه توسعه يافته‌اي مثل چين و كره انيميشن بخريم تا رسانه‌هاي خود را پر كنيم.

 مسعود صفوي، رييس مركز مطالعات و توليدات فيلم انيميشن حوزه‌ي هنري نيز در اين مراسم با اشاره به چشم‌انداز 5 ساله مركز انيميشن، گفت: اتمام فيلم سينمايي انيميشن كشور به زبان انگليسي براي حضور در بازارهاي جهاني، تاسيس كارگاه‌هاي توليد انبوه انيميشن با سرعت و كيفيت، ايجاد كارگاه‌هاي كميك استريپ، آماده‌كردن كتاب‌هاي تخصصي و آماده‌كردن انيميشن «شكرستان» به زبان فارسي كه از نوروز در تلويزيون پخش مي‌شود، در فعاليت‌هاي پنج ساله‌ي اين مركز قرار دارد.

 صفوي درباره‌ فعاليت‌هاي اين كلاس‌ها، توضيح داد: اين كلاس‌ها با حضور 65 هنرجوي منتخب استان‌هاي مختلف در قالب 10 روزه و كارگاهي برگزار مي‌شود و از مهر سال 89، هر استان كه بتواند به لحاظ كيفيت خود را به استاندارد‌هاي مطلوب برساند، در قالب يك گروه 3 تا 7 نفره مي‌تواند به فعاليت خود ادامه دهد و حوزه‌ هنري به اين گروه‌ها نيزسفارش كار خواهد داد.

سپس معراجي، مدير مركز آموزش حوزه‌ هنري با اشاره به حضور اساتيد برجسته انيميشن كشور در اين دوره‌ آموزشي گفت: دراين دوره 50 ساعت آموزش عمومي و 30 ساعت كارگاه در نظر گرفته شده است كه پس از اتمام دوره‌ي 10 روزه، هنرجويان بايد در استان خود، دو نفر را به عنوان دستيار انتخاب كنند و آموخته‌هاي خود را به آن دو نفر منتقل كنند و با همراهي آنها يك فيلم 30 ثانيه‌اي بسازند و مستند پشت صحنه‌ ساخت اين انيميشن را در قالب فيلم يا عكس ارائه كنند تا گواهي پايان دوره به آن‌ها اهدا شود.

دراين مراسم بخش‌هايي از انيميشن 90 قسمتي «شكرستان» و انيميشن «پارازيت» كه كار مشترك ايران و سوئيس است و توليد آن از سال 85 در مركز انيميشن حوزه‌ هنري آغاز شده است، به نمايش درآمد.

دوره‌ سراسري آموزش حرفه‌اي انيميشن، با سخنراني رييس سازمان تبليغات اسلامي، پيام تصويري رييس حوزه هنري و حضور هنرجويان منتخب انيميشن از ۳۰ استان كشور، از روز ۱۲ بهمن ماه سال جاري در حوزه‌ هنري آغاز به‌كار كرد.

 

 

شنبه 17 بهمن 1388 - 10:24


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری