شنبه 10 خرداد 1399 - 3:24
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

لذت بردن از هنر مدرن، كتابي ماندگار

 

 

سارا نيومايرنويسنده كتاب «لذت بردن از هنر مدرن» با بياني جذاب به شرح داستانگونه تاريخ هنر و روايت جريان‌هاي هنري غالب به صورتي همه فهم و ساده مي‌پردازد.

اين اثرشرح جامع و مقدماتي از تاريخ هنر قرون نوزدهم و اواسط قرن بيستم با محوريت مکاتب هنري اين دوره است.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، سارا نيوماير به عنوان نويسنده اين کتاب سير تکامل و جنبش‌هاي اين هنر را به مدت يک‌صد سال از قرن نوزدهم تا اواسط قرن بيستم با ذکر مکاتب و چرخش‌ها و معرفي صاحبان اصلي آن پيگيري کرده است.

 نويسنده ضمن شرح مختصري از زندگينامه درخشان بزرگترين نقاشان اين دوره و معرفي هشتاد اثر آنها، تفسير و تعبيرهاي جالب و معقولي به عمل مي‌آورد و روش‌ها و تکنيک‌ها و نيز تعهد آن را براي آينده روشن مي‌سازد.

خبرگزاري مهر درباره اين كتاب آورده است: «لذت بردن از هنر مدرن، سياحتي در دنياي هنر مدرن است و بيان مي‌کند که چگونه مي توان هنر مدرن را درک کرد و از آن لذت برد.

کتاب لذت بردن از هنر مدرن، راهنمايي براي درک عميقي از دنياي غني و پررقابت هنر مدرن است. اين کتاب دربرگيرنده 21 بخش است. ماجراي هنر مدرن، ديکتاتور هنر، انقلابيون اول و آکادمي، انقلابيون آرام، دو نقاش از اسپانيا، گوستاو کوربه، رآليست، مانه و کافه هاي پاريس، آزادي رنگ، امپرسيونيستها، امپرسيونيسم و آن سوي آن، پدر هنر مدرن، دو فرد رنج ديده، قرن بيستم در رنگ شکوفا مي شود، تجزيه فرم محو شي و موضوع، پيکاسو، غول هنر مدرن بخشي از عناويني است که نويسنده براي اين کتاب انتخاب کرده است».

در توضيح هنر مدن مي‌توان گفت: هنر مدرن درست در مقابل «هنر توده اي» و «صنعت فرهنگ» قرار دارد. هنر مدرن وحدت ارگانيك فرضي را به هم مي ريزد و كليت دروغين را در هم مي‌شكند.  لذت بردن از اين هنر نيازمند انديشيدن است. هنر مدرن ساختار ساز است و به تضادها و تناقض‌ها اهميت مي‌دهد. اين هنر اصل را بر ويراني عادت‌هاي زيباي‌شناسانه گذشته مي‌گذارد. هنر مدرن تضادهاي درون جمع مخاطبان را مي‌پذيرد.  بنابراين به استقلال فكري نياز دارد و موجب آن نيز مي شود. هنر مدرن از مفهوم مي گذرد تا به آن وفادار بماند .

هنر مدرن در ذات خود عليه مفهوم زيبايي‌شناسي كلاسيك و پايه گذار زيبايي شناسي منفي است. زيرا فلسفه هنر كلاسيك تنها در شكل هنر نازل و پست و توده اي قادر به زندگي است.

حال در اين كتاب مي توان به اين هنر در طول صدسال نگاهي دوباره انداخت و با نويسنده همراه شد و با ديدگاه‌هاي آمده ارتباط گرفت و از هنر مدرن لذت برد، چرا كه هنر زاييده تربيت و اجتماعي است كه در آن زندگي مي‌كنيم.

باتوجه به رشد هنرهاي تجسمي در جهان و ايران و گسترش دانشكده‌هاي هنري و زياد شدن فارغ‌التحصيلان هنر، همه‌مان اندكي از وقتمان را به آشنايي با اين هنر بگذرانيم زيرا لذت بردن از آثار هنري تربيت مي‌خواهد و تربيت به آموزش و سرمايه‌ فرهنگي نياز دارد  كه يكي از ابزارهاي تربيتي جزء و در دسترس، مطالعه كتاب‌هاي همچون « لذت بردن از هنر مدرن» است.

 

چهارشنبه 14 بهمن 1388 - 13:50


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری