يكشنبه 11 خرداد 1399 - 10:55
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نظام پيشنهادات

 

سيد داوود تديني
مسئول اطلاع رساني كارگروه نظام پيشنهادها

 

5s

 

 اهداف اجرايي5s

زيبايي محيط كار

رسيدن به كارآيي

حذف ضايعات

كاهش خرابي تجهيزات (كامپيوتر و...)

افزايش بهره‌وري

ارتقاء روحيه كاركنان

جلب نظر ارباب رجوع و مشتري

تشريح واژه 5s:

اين واژه از مخفف پنج كلمه ژاپني تشكيل شده است كه عبارتند از:

1-    seiri

2-    seiton

3-    seiso

4-    seiket su

5-    shit suke

حال به توضيح موضوعات فوق‌الذكر مي‌پردازيم:

1-    سازماندهي (پاكسازي، تفكيك)

سازماندهي در واقع جدا نمودن، مرتب كردن اشياء بر اساس قواعد و اصولي معين و دور ريختن اقلام غيرضروري در محيط كار است. در مبحث سازماندهي تأكيد اصلي بر مديريت اولويت‌ها و حذف غيرضروري‌ها، از طريق شناسايي و حذف علل و عوامل آن‌ها در همان مراحل اوليه و پيش از تبديل شدن آن‌ها به مشكلات واقعي است.

2-    اصل نظم و ترتيب

يعني قرار دادن اشياء در مكان‌هاي مناسب و به ترتيب مطلوب، به نحوي كه بتوان از آن‌ها به بهترين وجه استفاده كرد. نظم و ترتيب راهي است براي يافتن و به كار بردن اشياء مورد نياز، بدون انجام جستجوي بيهوده.

نكته اصلي در اينجا، استفاده از مديريت كاركردي و حذف جستجو است. هنگامي كه هر چيز با توجه به كاركرد آن و با در نظر گرفتن ايمني كار، در جاي مناسب و مشخص قرار داشته باشد، كل كار همواره منظم و مرتب خواهد بود.

3-    پاكيزه‌سازي (تنظيف و تميز)

پاكيزه‌سازي، همان تميز كردن اشياست. از ديدگاه s5، پاكيزه‌سازي عبارت از دور ريختن زوايد و پاكيزه‌ كردن اشياء از آلودگي‌ها و مواد خارجي است. پاكيزه‌سازي نوعي بازبيني و جلابخشيدن به محيط كار مي‌باشد.

بدين ترتيب، بازبيني و پاكيزه‌گي محيط كار براي حذف آلودگي‌ها و زوايد از موضوعات عمده ومورد تأكيد در پاكيزه‌سازي مي‌باشند. بنابراين بايد در پاكيزه‌سازي كامل و فراگير محل كار، بسيار سخت‌گير و مصمم بود.

4-    استانداردسازي (حفظ و نگهداري،‌ تداوم)

در ديدگاه 5s اين اصل عبارتست از كنترل و اصلاح دائمي سازماندهي، نظم و ترتيب و پاكيزه‌سازي. اين اصل هم شامل پاكيزگي و نظافت شخصي و هم دربرگيرنده پاكيزگي محيط‌ كار است. تأكيد اصل حفظ و نگهداري روي مديريت ديداري و رعايت مقررات است. در اين اصل با استفاده از نوآوري، شرايط و اوضاع در محيط كار به نحوي استاندارد مي‌شوند كه كاركنان همواره مي‌توانند با سرعت و دقت بالا عمل كنند.

5-    انضباط (تربيت، تكليف)

عبارت است از توانايي انجام صحيح وظايف، هر چند كه دشوار باشند. از ديدگاه 5s اصل انضباط به معني ايجاد (يا برخورداري از) توانايي لازم براي انجام امور به شيوه مطلوب و مورد نظر است.

 

چهارشنبه 7 بهمن 1388 - 9:45


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری