پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 10:35
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

آشيانه در مه؛ روايت خوبي‌هاست

 

اميرحسين فردي «آشيانه در مه» را با زباني روان با هدف بيان خوبي‌ها و مذمت بدي‌هاي براي نوجوانان در دوازده بخش‌ با عنوان «مونسم» نگاشته كه به‌همت مركز آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، از سوي انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان منتشر شده است.

  به گزارش سازمان تبليغات اسلامي، «آشيانه در مه» رماني ويژه نوجوانان است كه سعي دارد، پيام  عشق و علاقه به خوبي در برابر ظلم و نارسايي را به مخاطب انتقال دهد.

 اين رمان طبيعت محور، داستان پرنده‌اي وحشي است كه در اثر محبت‌هاي يك نوجوان به او وابسته مي‌شود؛ اين پرنده هميشه همراه اوست تا اينكه در اثر اتفاق ناگواري پرنده مي‌ميرد.

«ناگهان گلوله اي شليك شد، دريك شب مهتاب ، تو مونس من مي شوي، او از خانه ما نمي رود ، پرواز شبانه ، صبر كن خورشيد، صبر كن، زخم هايت را مي بندم، لحظه هاي فراموشي، مرد باش و دروغ نگو، سايه عنكبوت، تو اين همه محبت را از كجا آوردي؟ و خدا بزرگ است».

 نويسنده داستان‌هايي همچون «سياه چمن» و «کوچک جنگلي» داستان خود را اينگونه آغاز مي‌کند: «از رودخانه، تا خانه آن‌ها راه زيادي نبود. اين راه کوتاه و باريک از ميان چمنزارها و درخت‌هاي بيد و سپيدار مي‌گذشت و با چند پيچ نرم و ملايم به اولين کوچه ده وصل مي‌شد. شکور وقتي فکر مي‌کرد مي‌ديد که هميشه اين راه را دوست داشته است، مخصوصا در تيرماه که هنوز چمن‌ها چيده نشده‌اند و راه در ميان علف‌هاي بلند و گل‌هاي وحشي گم مي‌شود آن وقت او با لذت بيشتري در آن گام برمي‌داشته است».

رمان «آشيانه در مه» برنده‌ي لوح زرين دومين جشنواره‌ي كتاب كودك و نوجوان كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان، برگزيده‌ي سومين دوره‌ي كتاب سال ماهنامه‌ي سروش نوجوان و نيز برگزيده‌ي هيأت داوران چهارمين دوره‌ي انتخاب بهترين كتاب دفاع مقدس شده است.

فردي در خصوص بيانات مقام معظم رهبري و انتظار ايشان براي توليد رمان‌هاي خوب عنوان كرد: من گمان نمي‌كنم كه تاكنون اين خواسته برآورده شده باشد؛ اما نويسندگان ما به اين طرف حركت مي‌كنند كه ويژگي‌هاي ممتاز ملت ما را مطرح كنند و صحنه‌هاي ممتاز انقلاب و جنگ را در رمان‌ها و داستان‌هايشان متبلور و به جهانيان عرضه كنند.

اميرحسين فردي متولد ۱۳۳۸ از توابع شهرستان اردبيل است و به عنوان مدير مسئول كيهان بچه‌ها در عرصه رسانه‌ نيز حضوري فعال دارد. عضويت در شوراي داستان «كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان» و مديريت كارگاه قصه و رمان حوزه هنري، عضو هيأت داوران كتاب سال ادبيات دفاع مقدس در بخش داستان و رمان كودك و نوجوان از جمله فعاليت‌هاي فرهنگي وي محسوب مي‌شود.

اين رمان كه نام بخش‌هاي مختلف آن «مونسم» است، در 152 صفحه قطع وزيري كوتاه و با شمارگان2200نسخه و قيمت 2900 تومان به چاپ رسيده است.

 

 

 

سه‌شنبه 6 بهمن 1388 - 12:9


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری